Proč bychom se netopili

Česko, 2009, 8 h 43 min (Minutáž: 51–54 min)

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Šmíd (kniha)

Kamera:

Martin Duba

Václav Rašilov, Markéta Štechová, Tereza Kostková, Radek Zima, Lukáš Vaculík, Jiří Ployhar ml., Zuzana Kajnarová, Branislav Polák, Arnošt Goldflam (více)

Epizody(10)

V seriálu Proč bychom se netopili se můžete těšit na vodáckou romantiku, lásky letní i celoživotní, spory nicotné i zásadní, řeku vstřícnou i nemilosrdnou, přírodní scenérie i všední realitu života našich hrdinů. Poznáme se s nimi, když se poprvé sejdou na vodě, budeme svědky prvních zkušeností, úspěšných pokusů i nezdarů. Překonají spolu nejednu krizi, někteří navážou trvalé vztahy, jiní zase na dlouho zmizí všem z dohledu. Po letech se ale znovu sejdou a zkusí podruhé vstoupit do stejné řeky i do stejné lodi. (Česká televize)

Tamten

Nejenom že nepodařilo přenést tak skvělou knížku na plátno, ono se toho nepodařilo mnohem víc. Autoři bohužel asi v životě nebyli na vodě - místo komedie o vodě se nám tak snaží naservírovat nablblou komedii o tom (stejně jako ve většině jiných seriálů). Když je nejhůř a snaží se do děje dostat původní knižní předlohu, musí nějaká postava vytáhnout deník a původní knižní předlohu předčítat. Snaha udělat z diváka bláznka, když scéna z jednoho jezu je točená nejméně na třech takovým způsobem, že divák musí mít problém chápat, zda se to odehrává na různých místech nebo zda si autor vážně myslí, že je divák slepý. Jediný pěkný pohled tak zůstává na některé herečky v plavkách. Na druhou stranu mezi ostatními seriály tento působí vysloveně oddechově, nikdo se tam nestresuje a všichni jsou vlastně pozitivní. ()

gemi

Vodákovi seriál zkrátí čekání na odemčení řek, ostatní můžou vypnout a nechat se unášet proudem. Naprosto pohodová a nenáročná záležitost (pro naprosto pohodového a nenáročného diváka). ()

smack

Mohlo to být celkem povedený, jenže mě zrovna moc nepřesvědčilo hraní některých aktérů, mnohdy ani nevím jestli se mám smát nebo se tvářit vážně. Na druhou stranu je tam vše co má Na Vodě bejt (ještě že tak). A katarze nakonec. ()

DarkoCohen

Při prvním díle jsem myslela, že snad vypnu zvuk, jak mi byl vypravěčský hlas Václava Rašilova protivný. Od té doby se to sice zlepšilo, ale v jeho případě i nadále jediná kloudná věc, kterou kdy vypustil z pusy, zůstává ,,Modlitba vodáka". Jednoznačně největší slabinou tohodle seriálu je herecké obsazení. Vážně žasnu, kde ty herce vyhrabali. Přitom je to dobrý námět a já se těšila, že z toho vykouzlí něco ve stylu Hop nebo trop. Škoda. Od mého úplného nezájmu to zachraňuje Lukáš Vaculík, který mi na obrazovce vážně chyběl. ()

hlína

Viděl jsem jeden dost vtipnej díl, ostatních pár co sem zahlíd bylo ale hodně níž... spíše pod hladinou.... ()

for-com

voda, léto, sluníčko, parta a zážitky, některé veselé, některé smutné, ale u mě to nefungovalo.. těžko říct jestli za to může scénář, někdy uměle vytvořené a né vždy do příběhu zapadající příhody či občas se naprosto zcestně chovající postavy, nebo né vždy stoprocentní herecké výkony.. asi od všeho trochu... na pondělní večer to stačí, ale žádný zázrak to nebyl ()

Odpadlik

Sice jsem vodácký laik, nicméně ač přiznivec podobně laděných dílek (např. Hop nebo trop), tenhle seriál byl spíše zklamáním. Poměrně plytký děj ("jedeme na vodu - jsme z vody doma - kdy zase pojedeme na vodu") by se dal zhustit do zhruba 4 dílů. První díl byl velmi vlažný, pak se to trochu rozjelo, přibylo pár humorných scének ("Chlapci, kolik je hodin?"), aby to po cca 2-3 dílech zase uvadlo. Neubráním se tak dojmu, že celý seriál měl skončit prvním návratem z vody, popř. ještě výletem do Tater. Poté už to vypadalo, jakoby si scénáristé nevěděli rady s laťkou nastavenou na deset dílů. Přešlapování, někdy nepochopitelná jednání, všemu nasadil korunu podivný, na humoristický seriál dosti nezvyklý, tragický konec. Neumím si představit, že by u toho vydržel někdo jiný než velký fanda vodáckých čundrů, odrhovaček typu "Už vyplouvá loď Džambí..." či kotlíkové gulášovky z pytlíku. O hereckých výkonech se toho mnoho napsat nedá. Ani hezké tvářičky "háčků" ani vesměs sympatičtí představitelé v podstatě neměli šanci mnoho ukázat. Škoda, tolik jsem se těšil... ()

Louie odpad!

Na seriál jsem narazil vlastně omylem a po většinu dílu sem si myslel, že se jedná o nějakou zapomenutou televizní záležitost z konce osmdesátých let. A pak přišel rok výroby a vystřízlivění. Ještě pár takových skvostů a bude legální odhlásit televizní poplatky.... ()

MELODY

Je to hámoť, o to nic, figuru nevěříte ani jednomu z herců (no dobře, Lukáš Vaculík se to už za ta léta naučil, tedy ho vynechám) a vůbe celé to působí jak generální zkouška divadelního kroužku základní školy. Přesto se pár dobře umístěných šprýmů (ne každý je postřehne, vtipy pro melancholiky snadno přehlédnete) postaralo o to, že se nedostavilo nutkání k dávení a hluboká deprese. ()

Chip89

Za svůj život jsem na vodě byla pouze párkrát, ale moc dobře si to pamatuji, Napětí, sranda, sport, relax - prostě vše, co můžeme najít v tomto seriálu. Trošku mi přišlo zbytečné, posouvat se v ději o x let dopředu. Myslím, že seriál z jedné vody by byl dostačující a zábavný. Poslední díly už mne nebavily a už vůbec se mi nelíbil závěr celého seriálu. Z oddechovky se pokusit udělat drama mi přijde zbytečné. ()

Karmin

Těžko uvěřit, že na scénáři pracoval sám Šmíd. Zoufal nepovedený pokus přenést geniální text na obrazovku - to, co fungovalo na papíře najednou zní hloupě. Řada vtipů je jenom naznačených, začatých a nedokončených - bez znalosti předlohy to divákovi nedojde. Naopak změny oproti předloze nedávají mnohdy smysl. Nedodělaně působí i pokus zasadit děj do 80. let, výpravu někdo pěkně odflákl. Aspoň tu sportovní vertexku mohli tomu Richardovi dát. Hudba strašná, zvuk příšerný. Jeden dva dobré nápady (líbilo se mi zasazení pánaboha Melounka) a jedno dvě povedená castingová rozhodnutí (Lída se Sumcem), jinak je to skutečně smutná zpronevěra koncesionářských poplatků. A Křižák házející nedopalek do řeky? To jste se zbláznili, ne? ()

Jonatána

Za mě pohodový seriál, na který jsem se (i při opakování) prostě těšila. Léto, voda, pohoda, příjemní herci, skvělý Arnošt Goldflam. Nejsem vodák ani filmový kritik, fakt nemusím pravidelně koukat na Bergmanna, jako asi většina přispěvvatelů tady. :-D. Takže za mě prima průměr a jasné tři hvězdičky. ()

j.o.j.o.

Jedno se seriálům ČT musí nechat, narozdíl od "jiné tuzemské tvorby", nejsou trapné a přemrštělé, jen občas velmi nudné. ()

BaronX

Cožpak o to stavební kámen tohoto seriálu je fajn, o partě už ne teenagerů na vodě, to skýtá mnoho možností jak se vyřádit, ale ... dialogy, které někdo hlavním představitelům vložil do tlamiček jsou tak prkenný a směšný, že to má do skutečného života setsakramentsky daleko, trochu to připomíná rozhovory blbce a tupce, žádná lehkost, rafinovanost natož hravost se slovíčky - na to zapomeňte, tady se prostě odříkávají slova, která zní tak nějak ... blbě (jako od robotů). Upřímně, zlatí Rafťáci - sice taky přitažený za vlasy, ale hravosti tam bylo ažaž. ()

DonTommy

Co je v knize k popukání, to je v telce k uzívání (a to v tom lepším případě). Scénář o ničem je vyztužený mizernými hereckými výkony a koženými dialogy a nevtipnými vtipy. Otázka je zdali by to nevyšlo nastejno i v případě lepší péče, jestli ty knihy nejsou prostě nezfilmovatelné. Je to možné, a proto tenhle seriál potlačím ve své paměti a dál se budu bavit u Šmídových knih... ()

Rodin

Neuvěřitelně zdlouhavé a neuvěřitelně sterilní zpracování vtipné a pro vodáky kultovní literární předlohy, kterou jsem si i já jako nevodák s chutí před lety přečetl. Vyhozené peníze, nicméně herci zřejmě strávili velmi pěkné prázdniny, při kterých si úplně odpočinuli od své práce, tedy od hraní, a režisér od režírování. ()