Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Philoun1

Tak tenhle fim mě teda moc nesed, chvílema jsem měj vážně nepříjemnej pocit. Drama o starej zatrpklej lesbě. Nicméně výkony obou hereček byli výborné a nominaci si zasloužili. ()

milancecil

Opravdu mimořádné psychologické drama z prostředí druhořadé londýnské střední školy pro převážně problematické žáky z nižších vrstev, tak mimořádné dílo, s vybočujícím, ale stále uvěřitelným obsahem příběhu, skvěle podpořené ženským hereckým obsazením, ve svých rolích učitelek Sheby a Barbary se střetnou excelující Cate Blanchett a Judi Dench, v postavách odlišného věku i osobitého životního přístupu postupně v ději rozvíjejí vzájemný vztah od počátečního, nadějného, zdánlivě až posilujícího přátelství, s důvěrou nijak nepřekračující běžné meze, to vše až do momentu, kdy Sheby nepochopitelně podlehne citovému okouzlení, prolomí tabu a rozvine si intimní vztah s žákem vyššího ročníku, což vynese na povrch původně ukryté, temné, neupřímné Barbařiny motivace, dramatičnost událostí se stupňuje, pro Sheby není úniku, je pro ni jen bezmocnou rukojmí, scénář dospěje až k vyhrocenému konfliktu, končícímu naprostou vztahovou destrukcí, děsivým odhalením skutečných, až patologických pohnutek Barbařina dosavadního, zdánlivě přátelského jednání, jí zastíranou zákeřnost, opravdu hodně silné, sugestivní, trpce poučné, jak zrádné a neodhadnutelné mohou být také vztahy, když se člověk dlouhodobě cítí osamělý, odtržený, citově strádá, jaká pak mohou být vyústění z tohoto nešťastného stavu, jak se může snadno, téměř nepochopitelně rozhořet oheň vášně na jedné straně nebo naopak rozvinout chorobný sklon k citovému parazitování na straně druhé, obojí se podstatou vymykající rozumu. ()

Looser

Příjemně krátké, na konci možná až moc vyhrocené. Kdybych byl ženská bude hodnocení o jednu hvězdu výše. ()

Chise

Skvělá psychosonda do ženských duší! Judi Dench opět září a nádherná Cate Blanchett jí docela vážně šlape na paty... ()

skinnee

Tomuto sa hovori drama v pravom slova zmysle. Vynikajuca starsia pani, ktorej sekunduje o nic horsia kraska, vrhnute do prepracovaneho scenara a hudby, ktora dodova tu spravnu atmosferu. Vynikajuce! ()

Rousse

Po závěrečných titulcích jsem ještě 5 minut čuměla na černou obrazovku jak tele na nové vrata a mozek mi neustále šrotoval na plné obrátky... Kate Blanchett (jak já tu ženskou miluju!!!) mě dostala do kolen, ale Judi Dench me srazila nelítostně k zemi a nedala mi jedinou příležitost se znovu postavit. A do toho se v závěru přihnal nekompromisní Bill Nighy a mě už opravdu nezbylo, než se nechat unést těmito živly až do samotného konce. Díky za to - úžasný zážitek. ()

Sdoom

Mám hodně rád Cate Blanchett, o hereckých kvalitách Judi Dench netřeba pochybovat, zápletka je zajímavá, ale i přes to všechno je to pro mě jen průměrný film. Nejspíš proto, že z ne až tak neobvyklé věci se dělá skandál celostátních rozměrů a celé mi to přijde tak trošku nevěrohodné (zejména ti novináři ochomýtající se kolem Shebina i Barbařina domu). V nějaké více liberální a volnomyšlenkářské zemi by zřejmě podobný film ani nevznikl. Btw. nevím co mají v Británii za zákony, ale pokud tomu klukovi už bylo 15, tak jak můžou za dobrovolný styk s ním poslat ženskou natvrdo do kriminálu? Ti Angláni sou nějaký divný... ()

coscarelli

Dokonala mraznicka s divokym spadom a jesennym filtrom. Nic vesele, vianoce sa nekonaju a na usmev neni miesto. R.Eyre mi trafil do cierneho a chcem s nim dalsie neciste rande. ()

masr

Výborný film, který zaujme po celou svoji délku. Ale čím vlastně, když příběh tady mnozí považují za předvídatelný a banální? Snad tou iluzí autentičnosti, snad tím, že opravdu nabízí uvěřitelný příběh. Všední příběh občasné lidské slabosti. Příběh o drobných nedorozuměních a bolístkách, které ve finále mohou vést k nečekaným koncům... Film bez hrdiny se svatozáří - ale o to víc uvěřitelnější. 85% ()

Matts

Skvělá a dynamická podívaná. Judi Dench a Cate Blanchet se výborně doplňují a jejich výkony tvoří skutečný herecký koncert. Když k tomu přidám vynikající scénář a velmi podařenou hudbu, jsem na hodnocení 5/5. ()

bari68

K postavám a výkonom, akými stvárnili Cate Blanchett a Judi Dench netreba asi žiadnych komentárov.Promiskuitné téma spracované tak, že ku konci filmu budete mať jemné zimomriavky z pocitu a vedomí kam až môže siahať ľudská podlosť, zášť a pokrytectvo, úzko spojené priam až s chorobným priateľstvom. ()

joshula

Smekám před Cate Blanchett za její výkon, kterým mě vtáhla do tohoto filmu. Tohle uznání si zaslouží i J. Denchová, za to jak pěkně zahrála hodnou paní učitelku. Právem jim patří nominace na Oskara. Svoji významnou, ale zase nenápadnou roli (jako už několikrát) tu naprosto zvládl Billy Nighyi. Tento film stojí za podívání! ()

Revolver

Strhující a velice neotřelé drama, které diváka nejprve vtáhne, poté se rozjede zničujícím tempem a vyvrcholí velkolepým finále. Film zakládá zejména na scénáři, perfektně vygradované atmosféře, hudbě a možná největší zásluhu si může připsat Judi Dench, která je skutečně ďábelská. Jeden z nejlepších filmů roku 2006. ()

Shakeus

Film má několik vynikajících vypjatých scén a perfektní námět. Milostný poměr s Cate Blanchett byl velmi lákavý. Vše navíc zdobí vynikající herecké výkony. ()

kwoky

Herecky velmi dobře zvládnuté, ale scénář byl pro mě příliš předvídatelný. Chyběla mi nějaká "drsnější" zápletka nebo překvapení. Dobrý film, ale v podstatě mě zklamal (čekal jsem lepší), takže 3 hvězdičky. ()

DannyBoy80

Zajímavý film s docela netradiční zápletkou a vychytaným scénářem. Herecky zvládnuto výborně, Dench tu psychopatickou mrchu prostě musíte věřit a Blanchett tradičně nadprůměrně. Zápletka točící se kolem sexuálního "zneužívání", vydíráním a lesbickými touhami. Perfektně psychologicky vystavěný snímek. ()

ThomasCrown

Nebolo to zlé, no až tak ma to nezaujalo. Judi Dench je výborná a jej samotársku a temnú stránku som jej naozaj uveril, Cate Blanchet je prekrásna, tiež by som neodolal, ale nič hlbšie som si z filmu neodniesol. ()

Piškotka

Která z nich byla více mimo sebe? Barbra nebo Sheba? Barbra byla bezcitnou zrůdou, co kosí své vyvolené a Sheba nešťastná ženská, která vede free domácnost a nechá se svést žákem, co postrádá jakoukoli mužnost. To jsem nepochopila, ale tady nešlo o vzhled ani věk. Jenom o pocit, že jí někdo lichotí. Ale bohužel byla viděna in flagranti svou rádoby kamarádkou. Spustil se kolotoč ujišťování o mlčenlivosti, o ukončení poměru, vydírání a manipulace. Nakonec vše skončilo špatně. Obdivuju, jak se zachoval manžel Sheby, jak vyslovil slova pochopení a pocity viny. Obě herečky byly skvělé. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)