Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Všivák

Už jenom díky skvělému soundtracku nemohu jinak. Nesnaží se diváka oslnit nesmrtelností hrdinů. Nebo jejich čestnýma úmyslama. Předlohu neznám, ale tohle bylo boží. Jo, a už jsem řikal, jak citlivě to má zasazenou hudbu. Radost pohledět i poslouchat. ()

sskrblik

Už samotné počáteční intro dostává svou atmosférou ten správný náboj. Stylisticky velice zdařilé, děj dobrý a zajímavé postavy. Není to rozhodně nějaká slátanina typu Spider-Man, zde jde také o dialogy a efektivní zpracování. No a ta hudba je lahoda! Velkolepá hrdinská podívaná! ()

sochy.zirafka

Dlouhou dobu byli Watchmeni mým nejoblíbenějším filmem s komiksovou předlohou. Vůbec není čemu se divit! Postavy jsou perfektně nalinkované (linky jsou ovšem dosti zamotané), málo probádané téma alternativního vývoje světa je dostatečně uvěřitelně pojaté a až na pana Modráka bych možná i pochyboval o jeho (ne)autenticitě. Perfektní vizuál a ještě o třídu našlapanější soundtrack (sixties, here we go!) mne opravdu ohromil. Nemám rád příběhy o superhrdinech - tady vlastně ani žádní (až na výjimku) nejsou. Co mne tedy přesvědčilo k odepření plného hodnocení? Osobní preference jsou ta rozhodující hodnotící mez. Zkrátka a dobře, na poli komiksových filmů u mne vede Defendor a Scott Pilgrim. 70% ()

Slider

(moje hodnotenie sa vzťahuje na ultimate cut filmu (215min), bežná verzia pláva niekde medzi troma a štyrmi hviezdami) ()

hroubek

Jedna z nejlepších komiksových adaptací vůbec.Než jsem viděl film měl jsem komiks asi tak dvakrát v ruce a jen jsem si ho prolistoval.Pak jsem šel do kina a po skončení filmu se ve mě pocity jen bouřily a já věděl, že jsem viděl něco úžasného a že jsi to musím co nejdříve přečíst.Měl jsem docela velké štěstí, že jsem nakonec komiks dostal a hned jsem se do něj pustil a četl jsem ho s úplným nadšením a porovnával jsem ho ze zážitky z filmu a po přečtení musím uznat, že Zack Snyder odvedl vynikající práci.Samotný příběh je proset flashbacky a různými pod příběhy, a to se režisérovy podařilo ořezat, tak šetrným způsobem, že výsledné dílo je jen o trochu horší, než adaptace.Více, než na akci se komiks soustředil na vykreslení doby a psychologii postav to samé by se dalo říci i o filmu, ale když už nějaká akce přijde, tak je bezchybná třeba úvodní prolog, nebo útěk z vězení.Co se tyče postav, tak si Vás získá hned Rorschach, který je precizně zahraný a je to sakra zajímavá postava ,a svým chování je nám blízká.Další postava co dokáže upoutat Vaši pozornost je Komediant jehož vraždou film začíná a postupně se o něm dozvídáme spoustu věcí, které by normální člověk neudělal, ale Jeffrey Dean Morgan mu propůjčil neuvěřitelné charisma, že mu budete rozumět a bude Vám líto i když víte, že je neuvěřitelná svině.Teď už nám zbývá Sůva a Hedvábný přízrak, který spoustu času věnují filosofickým otázkám jestli to má cenu a jestli můžou něco změnit.A nakonec tu máme poslední dvě postavy, které by při větším prostoru byli úžasné, ale bohužel nejsou. Dr.Manhattena jenž se stal největší hrozbou pro nepřátele Ameriky, ale začíná ztrácet co je být člověkem přesto jeho vzpomínka vyrazí dech a nakonec Ozymandias, který dostal nejméně prostoru, a proto v jeho podaní je závěr trochu rozpačitý.Je potřeba zmínit skvělý soudntrack a zejména Dylana a Simona a Garfunkela a jejich píseň při pohřbu.Alan Moore jednou prohlásil na adresu Strážců, toto že se na ten zkurvený film nikdy nepodívá.Na Moorově místě bych byl aspoň rád, že někdo konečně dokázal natočit kvalitní film podle jeho předlohy.Není to jednoduchá podívaná pro všechny, ale ty kdo zvládnou prokouknout a nahlédnout pod kápy čeká neuvěřitelný filmový zážitek. ()

Kicune

Vynikající, až dechberoucí, brutální, zadumaný a hlavně temný... Skvělá adaptace komiksu a hlavně i převedení myšlenek a hloubky díla na plátno, potažmo i na diváka... Předlohu jsem raději nedočetla a šla si rozuzlení vychutnat do kina... Film je samozřejmě v některých věcech osekaný, ale to není na škodu, jinak by prostě musel trvat třikrát tolik... Hudební doprovod je úžasný, až na špatně vybrané songy, které bych z filmu vůbec vypustila, jen rušily dění na platně... ()

VanTom

Dokonale vyleštěná a propracovaná audiovizuální stránka by sama o sobě rozhodně nestačila, takže Snyder a jeho tým zvolili tu jedinou správnou a možnou cestu: naprostou věrnost Moorově silné, komplexní a bez diskuze kultovní komiksové předloze. Tedy s výjimkou finále Veidtova plánu, příčiny, proč lidstvo nakonec nespustí jaderný armageddon; a překvapivě mi tento filmový závěr přišel lepší, takový méně naivní a uvěřitelnější. Vznikl tak výjimečný filmový opus, minimálně akční, ale s poctivým netriviálním ponorem do duší několika rozpolcených maskovaných vigilantů ve složité době, který dokáže naprosto vtáhnout na celých 215 minut (viděl jsem již všechny tři verze). ()

Sany33

Hneď na začiatok by som rád povedal, že s komiksom som neprišiel do styku. Myšlienka bola fenomenálna, veľmi sa mi páčilo ako sa človek stal bohom a potom aj súčasne jazdcom apokalypsy. Záporák bol neznámi až do posledných minút čo tiež hodnotím kladne. Celkom nechápem načo tam boli všetky ďalšie postavy, ktorý robili iba kulisy hlavnej dejovej línií. Kladne Ďalej hodnotím aj vizuálne efekty, ktoré som si teda vedel užiť, príbeh ma bavil pretože držal v napätí až do konca. To, čo hodnotím záporne je, demencia predstavovania jednotlivých charakterov, kedy neviete v akom čase sa daná postava nachádza či to bolo pred či to bolo po či to je v, no proste som sa miestami strácal a nevedel som si to vychutnať naplno, keďže to či sa jedná o minulosť, budúcnosť alebo prítomnosť sa dozvedám až na konci. Preto krásnych 55%. ()

pravdovravny

U tohto filmu prvá tretina je vážne zaujímavá a originálna ale potom to sklzne od komiksového filmu do krimi/drama, proste niečo ako Nolenovský Batman, aj tam sa vytratila úplne tá komiksová atmosféra. Samozrejme kto dostavál orgazmus pri Temnom rytierovi tak sa mu bude tento film dosť páčiť:) ()

Millanium

Po Batmanovi od Nolana nejlepší komixárna, co jsem kdy viděl. 3,5 hodiny (viděl jsem ultimate cut) utekly jako voda a já se královsky bavil. Zack Snyder mě po Dawn of the Dead znovu dostal. Až na pár drobností výborný zážitek. 85% ()

Compadre

Komiksovější film už asi neexistuje...nemůžu říct, že bych se nebavil, asi je to moje chyba, poněvač na filmy jako Watchmen by se mělo chodit do kina a ne sledovat na prachobyčejným počítači..vizuálně je to pecka, postavy jsou jedno velký komiksárium, ale docela jsem asi chvílema nepobíral děj, kterej je docela komplikovanej a navíc ta extrémní stopáž, to na mě bylo moc..asi si na strážce udělám ještě jednou čas, každopádně to neni blbej film..jen chvílema jaksi překombinovanej a dlouhej. ()

jujec

Omlouvám se vše příznivcům komixů, ale postavit film na efektu modrého zvětšujícího se chlapa a polonahé postarší herečky nestačí. Chce to k tomu přidat nějaký zajímavý děj, ne jen klasiku ve stylu, že někde je nějaký zloduch, kterého se všichni snaží najít. Kdybychom si odmysleli všechny efekty a triky, zjistili bychom, že jde vlastně o fádní příběh - spíš povídku na 10 minut. ()

J.Lajner

Film Strážci, dle mého názoru, s přibývajícími roky zraje jako dobré víno. Po vypuštění prodloužené verze (215 min) navíc dějový rámec působí ještě ucelenějším dojmem, i když během sledování pravděpodobně zapustíte kořeny nebo ztrestáte basu. Celkově jde o krásný kus filmařiny, prorostlý odvážnými myšlenkami a postavami, které jsou originální a mají co říct. Byť se film místy vleče a nebere ohledy na nepřipravené diváky, svou šanci a respekt si jednoznačně zaslouží. Více. ()

Bagr_007

Nádherný vizuál, parádní příběh (i když s trochu předvídatelnou pointou), úžasné akční scény, vynikající postavy v čele s Rorschachem, který si získal mou oblibu po pár sekundách na scéně, a nezapomenutelný penis doktora Manhattana. Film je opravdu velmi jiný, než jaký by jste jej čekali pokud neznáte předlohu a viděli jste jen trailery: Akčních scén je velmi málo, příběh se odvíjí pomalu, asi třetinu děje zabírají flashbacky točící se kolem jedné z postav a když už jsme náhodou v současnosti, tak si postavy povídají o minutosti. Watchmeni mají ale naštěstí koule, i když za ně velkou měrou zřejmě vděčí komiksové předloze, kterou jsem zatím bohužel nečetl. Mimochodem výběr hudby u mě způsobil menší záchvat smíchu během milostné scény (což možná není úplně správně), ale přesto si myslím, že je geniální. 80% ()

IvyH

Film má jednu z nejlepších úvodních titulkových scén všech dob. A není pravda, že nepochopíte, pokud jste nečetli komiks. Kam se hrabe na Rorschacha všichni ti komiksoví poskoci v pláštících a trenýrkách. ()

MI-380

Znáte to - moc se těšíte a trochu se bojíte, že to nebude ono. Začátek s prvním soubojem, Dylanovou The Times They Are A-Changin a rychlými flashbacky ze života i smrti hlavních postav byl ale naprosto strhující. A podobně to naštěstí vydrželo až do konce. Vizuálně dokonalé, dějově nádherně komplikované, drsné i krvavé, sexuálně odvážné. Postavy watchmen příjemně nejednoznačné, se spoustou i záporných lidských vlastností. Jejich umění se objevuje pouze tu a tam, o to víc si ho můžeme vychutnat. Soundtrack mi ještě zní v hlavě. Alternativní historie předvedená v plné kráse a síle. Zajímavá idea v závěru. Nejlepší komiksový film všech dob, který mi tentokrát nekazil žádný potměšilý ďábelský oscarový exhibicionista, který by se snažil napododobovat a za každou cenu trumfnout Jokera. Obavy a opatrnost byly zbytečné. Pořádné plátno a zvuk jsou ale zásadní podmínky pro 100%. ()

blackJag

Už úvodní titulková koláž, osvětlující zázemí příběhu (za pomoci dalších vysvětlujících flashbacků), doprovázený skladbou Boba Dylana, je jednoznačně působivou záležitostí. Je trochu škoda, že z podobných výšin film postupně trochu sklouzne a to až na samotnou hranici nejvyššího hodnocení, přesto ze své pozice diváka nemám co řešit. Film je vizuálně vycizelovaný, i přes strukturální rozvláčnost má přijatelný spád (ano, akce je nemnoho, nuda se ale nedostavila ani na sekundu) a i když vás pointa asi nijak nepřiková k sedadlu, svou úlohu hrdinské de-konstrukce (slova, které k popisu filmu zazní asi nejčastěji) splňuje dokonale. 100% ()

zigíš

Nakonec docela milé prekvapenie s parádnym castingom (hlavne rorschach) a zaujímavo použitou dobovou muzikou (ou:) ...žial mi tu chýba nejaká nadstavba, prepis je až otrocky verný a je to škoda pretože Snyder párkrát použije zaujímavý nápad ale tým jak sa bojí aby neprestrelil a nikoho neurazil len potvrdzuje čo sme už dávno vedeli ...že Watchmen je nezfilmovatelný ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize