Velitel

Československo, 1981, 7 h 30 min (Minutáž: 71–81 min)

Kamera:

Alois Nožička

Antonín Procházka, Jaromír Štemberg, Jozef Holec, Václav Neužil st., Rudolf Jelínek, Josef Vinklář, Antonie Hegerlíková, Marta Hrachovinová, Ota Sklenčka, Boris Rösner, Dušan Jamrich, Tomáš Töpfer (více)

Epizody(6)

Začátek školního roku je stejný i pro studenty vojenské vysoké školy. Do posledního ročníku nastupují dva kamarádi - Petr Lípa a Zdeněk Horák. Oba jsou navíc členy lehkoatletického družstva, které vede přísný, nesmlouvavý a trochu podivínský kapitán Marek. Po závěrečných zkouškách oba vstupují do strany a pracují v armádě, kde plní důležité a náročné úkoly. Jejich soukromé životy se odvíjejí od jejich práce. Manželství se rozpadávají, lásky chladnou, pracovní morálka klesá a přicházejí problémy. (TV JOJ)

marlon

ZAUJÍMAVOST k filmu: Odbornými poradcami filmu boli pplk. Pavel Marko (vedúci starší dôstojník Skupiny taktiky a vševojskovej prípravy motostreleckého vojska Správy bojovej prípravy FMNO) a pplk. Jiří Stejskal (vedúci odborný redaktor Ústrednej redakcie armády, bezpečnosti a brannosti ČSTV). ()

Rattlehead

Neprávem zapomenutý seriál. Neříkám, že je to nějaká špička, ale celkem mě potěšil. Jména režiséra ani scénáristů mi nic neříkají, rovněž mezi herci chybí vyložená esa, přesto "Velitel" v pohodě strčí do kapsy všechny současné české seriály (za které je mi stydno po pár minutách sledování). P. S. Milá Česká televize, místo navyšování výpalného a natáčení nových sraček raději uvádějte více starší věci, které už dneska nikdo nezná. P. P. S. Je pozoruhodné, kolik lidí nadává na zelené gumy v národě, který si jednu zvolil na Hrad... ()

Stejšn

Úplně stejná bolševická gumárna, jako Chlapci a chlapi. Zajímavé je, že druhý jmenovaný se v televizích objevuje pravidelně, Velitele jsem viděl až v roce 2020. No, o nic jsem nepřišel. Hvězdička jen za hromady vejtřasek, pro ty mám slabost. ()

javlapippi

Pracovné aj životné peripetie mladých lampasákov vo vyspelej normalizovanej socialistickej spoločnosti. Hlavný hrdina, silne zásadový a prísny k sebe aj ostatným to nemá ľahké, väčšine kolegov v zbrani vyhovuje ležérnejší prístup, než prácne zvyšovanie odbornosti a uvedomelosti. Zodpovedný prístup a pracovné nasadenie mu náležite komplikujú aj osobný život. Jedná sa o riadnu militaristickú agitku podfarbenú heroickou hudbou, plnú valiacich sa tankov, scén z dôstojníckych porád aj kasární a nechýba ani realitou konfrontovaný krčmový pacifista. Popri tom sa demonštruje vyspelosť poľnohospodárstva a občianskej vybavenosti, dôležitosť medzinárodnej družby a obetovania sa v prospech vyššieho cieľu. Našťastie je propaganda dostatočne zabalená do chytľavého príbehu, takže (aspoň mňa) nenudí a nepohoršuje. Herecké obsadenie slušné, ústredný mirekdušínovec Procházka, pohoďácky Vinklář, ostrý Matyáš, symptická Pichlíková, nesympatická Kotrbová, zahorklá intrigánka Geprtová alebo chápavý strýčko Sklenčka. Toto ja môžem. ()

krokodlak odpad!

Škoda, že minimální reprízování uvrhlo tento seriál takřka do zapomnění, protože jeho i na normalizační poměry mimořádně tupý propagandismus v kombinaci s dokonalým tvůrčím dilentatismem má značný kultovní potenciál. Scénář působí jako metodická příručka pro velitele rozepsaná do sáhodlouhých situací a dialogů, doplněná o několik vysoce otravných milostných zápletek. Režie se marně snaží dohnat naprostou neatraktivitu látky nepřirozeným patosem v herectví (neviděl jsem snad žádný jiný počin z té doby, kde by hrálo tak málo hvězd, asi ten projekt včas prokoukly) i v hudbě (nebyl to věru dobrý nápad svěřit filmovou hudbu přednímu autorovi vojenských pochodů Mojmíru Ballingovi). Pokud by snad někdo chtěl seriál sledovat z dokumentárních důvodů, tak ho mohu ujistit, že občasné vojenské akční scény jsou naprosto směšné, vojáci si dokonce v prvním díle míří při cvičení na nohy. Armáda je pak v seriálu vyobrazena jako ostrůvek jakési neostalinské patriarchální utopie, neboť téměř harmonickým jednotkám vládnou samí moudří, spravedliví a velkorysí mužové. Případné odchylky od ideálu na tomto nic nemění, protože je tu přece očistný proces sebekritiky. Za pozornost stojí též oslava spolupráce s vojsky SSSR a NDR, která ovšem tvůrcům nestála za angažmá jiných než československých herců, takže sovětští vojáci v prvním díle hovoří se šíleným českým přízvukem. Pokud byste po přečtení tohoto komentáře váhali, zda si seriál pustit, vězte, že je to fakt skvělý nechtěný sitcom, o čemž svědčí třeba tento dialog o genderovém útlaku profesionálních vojáků z počátku čtvrté epizody.: Soudruh voják 1: "Copak, vám svobodným, vám je hej. Mě čeká doma druhá směna". Soudruh voják 2: "To snad platí o ženských, ne?" Soudruh voják 1: "Chh. Platilo, kamaráde, platilo. Manželka nacvičuje na spartakiádu. A když přijdu domů, tak místo otevřený náruče na mě čeká lístek, co všechno mám udělat." ()

senecek

Na seriál si vzpomínám,dávali jej tehdy (v roce 1982) v neděli v 20.00. A proč ta vzpomínka? Jednak jsem tou dobou někdy odjížděl na internát a pak taky proto,že jeden z hlavních ,,hrdinů" nosil moje celé jméno. Tři hvězdy za nostalgické připomenutí mládí a pak i vzhledem ke srovnání s tím,jaký slátaniny se točily a ještě točí i po ,,slavné listopadové sluníčkové" jakožerevoluci .... ()

sharka.68

Mně to bylo povědomý! Jediný,co jsem si vybavila, byla Marta Hrachovinová,jak vrká s Tondou Procházkou u nějakých futer...a ono jo! Vydržela jsem první díl celej...masochisticky dám i ty další, baví mne sledovat Rudlu Jelínka....a objevila se tam Yvetta Kornová, moje nostalgická vzpomínka na film-Přijela k nám pouť..no tak přidám další hvězdu.... ()

carl.oesch odpad!

Jelikož to bylo z doby, kdy jsem začal povinně navštěvovat vojenskou katedru VŠ, abych nemusel vojákovat dva roky, sledoval jsem to se zájmem. Lípa se pro nás stalo synonymem furťáka, tedy "profesionálního" důstojníka ČSLA. JInak se jednalo o klasickou komunistickou pohádku s hereckými výkony u třídu až dvě horšími, než byly Dietlovy seriály a neukazovalo to vlastně - vůbec nic. Třeba v takovém Okresu na severu najdete pod čarou a v druhém plánů leccos, co dobu ukazovalo v pravém světle. Ale tohle? Když jsme později absolvoval základní vojenskou službu a dokonce jedno důstojnické cvičení s možností si pět týdnů študovat tajné dokumenty z trezoru na spisovně, zjistil jsem, jak tohle bylo neuvěřitelně plytké a jak tam nebyla jediná věc, která by ukázala alepspoň nějaký náznak problému na rozdíl od Chlapců a chlapů, kde bylo konečně přiznáno, že v armádě je silně rozbujená šikana. Že byla třetina oněch soudruhů důstojníků alkoholici a totální hlupáci a třetina nešťastní lidé, kteři své práci nevěřili (jak jsem s překvapením zjistil na onom cvičení v době kolem Palachově týdnu v devětaosmdesátém) tady není ani náznakem. Filmařsky - scénář slabota, nezábavné ani nechtěně, herecké výkony slaboučké a nebyla tady snad ani jedna herecká kočka, o zářezu na jirkazz ani nemluvě. Takže odpad a nejen pro ten ideologický nátěr. ()

fooggyy7 odpad!

Vzkaz pro dnešní mládež: Podívejte se, o jakou pakárnu jste přišli. Vzkaz funkcionářům filmu: Podívejte se na jakýkoliv vojenský film, ať alespoň ve filmu vidíte vojáka ()

Peabody

První díl je podle očekávání hroznej, to jsou snad Chlapci a chlapi lepší. Ono taky základáci byli normální lidi, kdežto vojáci z povolání byli specifická skupina. Jsem zvědav, co tam bude Boris Rosner, ten v těchle ptákovinách nehrával ( T Topfer pár policajtů má za sebou, dokonce s K Heřmánkem a O Pavelkou i bojoval proti špionům ve Druhém tahu pěšcem). Ne že bych jim to vyčítal, jen mi tam ten BR přijde nečekaný. Další díly jen namátkově, hrozné, prostě vrchní velitel je vždy spravedlivý, stranická organizace s M Zounarem (jak jinak) vždy moudrá a uvážlivá, vše se v každém díle v dobré obrátí a i ti chlapci z jednotky, kteří nového mladého velitele nebrali, nakonec pochopí, že má pravdu, že jeho náročnost je žádoucí pro plnou bojeschopnost a jdou za ním. .A i ten bývalý přítel nakonec uzná, ocení a přestane trucovat když už mu ojel bejvalku. POuštěl bych to povinně aby lidi viděli v čem jsme taky žili ()

Jara69

Seriál jsem celý shlédl na JOJ Family, podruhé od premiéry před 40 roky, ale to už jsem si moc nepamatoval :-). Pamatoval jsem si akorát na uvědomělého Procházku coby velitele. Myslel jsem, že to dotáhne nejmíň na generála. Čekal jsem na další díly a potom jsem zjistil, že 6 byla konec :-) Takže jen kapitán. Možná by se mohla udělat dvojka a přerod uvědomělého kapitána, či majora, do struktury NATO :-). Když jsem byl v 80.letech na vojně já, tak už tam moc nadšených mladých komunistů ve funkci poručíků a už vůbec na mezi vojáky, nebylo....Na vysokou vojenskou chodili většinou ti, co se nedostali na jiné vysoké školy. Ale chápu, že tohle byla komunistická propaganda a jinak se to točit nedalo. I uvědomělí důstojnící plnící a překračuijící plány, závazky a stranické usnesení. To stejné u vojáků.....Herecky Procházka vcelku dobrej, nadabovanej Jandák, tradiční stranický pracovník Zounar, tragická Vlasta......Ani hudba nestála za moc, když byl Petr Llpa NA DISKOTÉCE S VLASTOU, TAK JÍ ŘÍKLA AŤ SI JDE ZATANČIT, ŽE DOBŘE HRAJÍ, ale diskotéka byla naprostá tragédie, soudruzi tam asi ještě nemohli dát Michala Davida.... Jinak velitel byl vždy přísný, nikdo s ním nebyl a nikdo mu nerozumněl, ale nakonec všichni pochopili, že má pravdu... ()

Miroslav.Zac

Rozdíl mezi záklaďákem a důstojníkem je ten, že ten první na vojnu musel. A to je asi důvod malé oblíbenosti tohoto seriálu, který měl oblibu důstojníků paradoxně zvednout. Jako lidi je líp ukázal seriál Chlapci a chlapi, který je mimochodem mnohem lidštější v přístupu k vojákům a jako náborářská agitka působí mnohem líp. To však neznamená, že tenhle seriál nemá své klady. Po prvním velmi nelíbivém díle jsem to chtěl ukončit, ale dal jsem seriálu šanci, a nakonec si ho docela užil. ()

McMerkurion

... seriál jsem viděl kdysi v premiéře, od té doby, ač to byla blbost, se mi jej nepodařilo nikde najít a znovu zkouknout ... takže došlo na reprízu, no, pěkná komedie ... ()

Scott67

Vzpomínám si pouze na jednu scénu: Rozčilený velitel (Antonín Procházka) křičí na řidiče tanku, který odmítl vyjet strmý kopec s odůvodněním, že je to stará hajtra, která na to už nemá. "Soudruhu ! Tohle není Aero prc prc cililink !" Pak si (jak jinak) sám sedá za rajčáky a vyjede to sám. Za impozantního čudění a bručení starého tanku. Skvělá zábava. Škoda, že to někdo nevytáhne. Možná televize JOJ :-) Ty čtyři hvězdy jsou za tu zábavu, kterou by mi to poskytlo dnes, jako parodie ! ()

Khotzilla

Vůbec jsem netušil, že ten seriál existuje, až teď díky JOJ. A je fakt, že často zmiňovaní Chlapci a chlapi ( moje guilty pleasure, u kterých jsme se na vojně hodně nasmáli) jsou oproti tomu ještě pohoda. Zkrátka "náročné bojové úkoly", stopáž vycpávaná hrdými záznamy spartakiády nebo nesmyslných vojenských "cvičení", jejíchž jediný výsledkem byla zdevastovaná krajina, rozježděná pásy otéček a tanků, důstojníci laškovně žertující na téma bodového hodnocení čet, a ke všemu zásadní dramatické momenty, kdy slečna chodí s vojákem, a přemýšlí, jestli ji nelže, když jí říká, že z kasáren si nemůže odejít, jak se mu zachce... Docela si představuji, jak herci, kteří se - jistě zcela ochotně a dobrovolně - té zhovadilosti zúčastnili, se zpětně tomuto monstrdílu museli smát - a nebo se za něj stydět. Bonusem jsou už pak jen některé zoufalé komentáře zde, relativizující historii, snažící se vsugerovat, že "to není tak hrozné" a popřípadě, že "některé současné filmy a seriály nejsou tak dobré".... I když proti tomuhle je myšlenkově hluboká a líp natočená i libovolná venezuelská telenovela. Jedna hvězda za dobré herce - Hegerlíkovou, Rössnera a další, spíš ve vedlejších rolích. ()

lineker odpad!

Fakt krásné nastavené zrcadlo soudruhům novovojakum s nevyřčenou otázkou. Zda chtějí žít ve srackach, nebo chtějí žít ve sračkách. ()

Milonak

Je to "zelené až na půdu" a samozřejmě poplatné době vzniku, ale když se nad obojí člověk přenese - což mně se zrovna chtělo - tak je to ke koukání. Slušný, i když občas kostrbatý scénář, dosti rozdílné herecké výkony (někdy spousta přehrávání), ale celkem zajímavě vystavěné příběhy ze života. Dávám 3*, ta jedna je z nostalgie. ()