Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (více)

Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi Smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli postavit. Harry a jeho přátelé mají před sebou těžký úkol, chtějí najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Při pátrání po nich nejsou nikde v bezpečí, proto se každý den přesunují a stanují v lese. Jejich samota vyústí v hádky podporované temnou mocí viteálu. Ron pak své přátele opouští. Ne na dlouho, brzy si uvědomí sílu přátelství a začne své kamarády hledat. Společně jsou poté úspěšní a jeden viteál se jim podaří zničit. Opět sjednocené trio se vydává navštívit otce Lenky Láskorádové. Od něho se dozvídají o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlce, kameni schopném vzkřísit mrtvé a neviditelném plášti, který shodou okolností Harry již sedm let vlastní. A tato hůlka je to, co Voldemort hledá, jako pojistku proti Harrymu... (TV Nova)

Hrůša7

Bouhžel musím potvrdit slova ,,TETSUA´´ film byl zbytečně dlouhý. Neustále to samé do kola... 70% filmu se Harry, Ron a Hermiona přemisťují aby našli odpovědi na nevyřešené otázky a našli viteály, bylo neustále to samé dokola až chvilkami byla nuda. K tomu neustálé harašení Rona s Hermionou jak v nějakém romantickém filmu bylo opravdu přehnané, nehodící se a jen to zacpávalo díry ve filmu. ,,SMUTNÉ´´ je, že jsem se schodl se spousty lidmi, že nejlepší scény byli s domácímy skřítky, které jsme mohli vidět pouze asi ve 3 scénách. David Yates natočil film opravdu přesně podle knihy, ale v tomto případě to byla špatná volba.Místo toho aby vynechal některé zbytečné pasáže a zašel více do detailu v nejdůležitějších a nejzajímavějších scénách, natočil snad úplně všechny možné a nepotřebné kraviny, které tam být rozhodně nemusely. Velké finále této ságy jsem si tedy představoval úplně jinak. Přesto dávám filmu 3* za dobré výkony především hlavních postav(Harryho,Rona a Hermiony - ,,zajímavé je pozorovat jak se od 1 dílu herecky zlepšují a zdokonalují´´) a za dobrý scénař, který byl ovšem pokažen v Českém znění nepovedeným dabingem.... ()

Wormboy

Mal som celkom obavy, ci sa Yatesovi po nevyraznom spracovani knizne vyborneho Polovicneho princa, podari stravitelnym sposobom sfilmovat prvu polovicu Darov smrti, ktora aj v kniznej podobe predstavuje dost pomale, no stale zabavne citanie. Je sice pravdou, ze filmove tempo je miestami doost pomale, no je to len odzrkadlenim predlohy a ako take mi teda problem nerobilo. Som vsak rad, ze Yates sa vybral cestou sirokospektralneho prerozpravania zaverecnej kapitoly, pretoze nahustenie hutneho knizneho materialu do jedneho, hoc aj trojhodinoveho, filmu by bolo obrovskym mrhanim a myslim, ze tym ktorym sa nepaci rozvlacnost tohto spracovania, by nariekali, ze to bolo skratkovite, vytrhnute z kontextu a v konecnom dosledku nepozeratelne. Ja som spokojny a davam zatial "len" 3,5/5 a to klasicky v dosledku katastrofalneho slovenskeho kinodabingu...tfuj ()

Andre3000

Nejsem největší fanoušek Pottera, ani jsem nečetl knížky. Možná i proto sem neměl na film vysoké požadavky. To byl asi jeden z důvodů proč sem se celou dobu bavil. Žádná hluchá místa, ale ani to nebylo příliš přeakční. A musím uznat, že na to jaké měl film téma byl až dost prošpikovaný humore, což je jen dobře. ()

Flynn

Jako film dobré, to zase jako jo... (upozornění pro cestující- tuto knihu jsem nečetl) Nějak se mi tam ale vytratilo to kouzelno, ty hezké postavičky ze světa kouzel (kentauři, orli atd atd). Je to taková teenage akční podívaná, kde po sobě šlehají hulkama. Prostě už to nemělo to na co jsem se těšil. Nemění to však nic na tom, že je to kvalitní film, ale já šel na tenhle film s jiným očekáváním, moje chyba? Možná. ()

agathon

Filmová předzvěst nejnafouklejšího románového posledního dějství všech dob. Už na původní knize je znát snaha dát celé mytologii dodatečně ještě další vrstvy a logickou motivovanost, která ovšem ve výsledku působí spíš jako křečovité zdůvodnění něčeho, co zdůvodnění ani moc nepotřebovalo: proč se s relikviemi smrti přichází až nyní? proč si Rowlingová nevystačila s těmi viteály (které už to ostatně samy o sobě celé dost komplikují...) a představuje nám další vrstvu tajemství v tajemství? Yates knižní překombinovanost svým způsobem obešel a vytvořil vpravdě mytologický rámec, který vršení dalších a dalších vysvětlovaček, "osmyslujících" dialogů a náhlých pochopení sice neomlouvá, ale dokáže ho alespoň udržet pohromadě. Film je vkusnou, mainstreamovou zábavou, jako stvořenou pro víkendovou návštěvu kina. Nicméně z něj snaha vytřískat dolary čpí tak hrozně daleko a nastavovanost celého potterovského světa tak je tak zřejmá a bezostyšná, že výš nemohu v hodnocení jít. Z čistě diváckého hlediska je to dobře odvedený kus filmu, působí spíš ale jako celovečerní teaser "toho, co teprve přijde" a za to mi přišlo 160 korun trochu nefér. Jo a prostřední pasáž v lesích, kdy se mladí a nešťastní hrdinové dost prapodivně nimrají sami v sobě, mi připomínala Twilight vesmír tak neodbytně, že ty tři hvězdičky musím brát jako slabší tři hvězdičky! ()

magnolia

pottera zbožňuju - všechny knížky jsem četla asi tak plus mínus padesátkrát... a asi právě kvůli tomu se přes ty filmy prostě nemůžu přenést - moje vlastní fantazie by je totiž zhmotnila "lehce" jinak. a jak píše david'82, tak nejlepší jsou prostě scény nedržící se předlohy... cave se mi líbil moc. možná po druhém shlédnutí (nejlépe i s druhým dílem) se na to budu dívat "lehce" jinak. ()

Martrix

Je to zdlouhavé a natahované stejně jako knižní předloha. Ale zatímco u knihy jsem schopen to překousnout, poslední tři filmy...nudí. Proč si nepřiznat, že by celé filmové sérii prospěly významné škrty ve scénáři a tím zredukování na 5 opravdu zajímavých filmů. Proč nevzít z celé série jen to nejlepší? Jistě, odpovím si sám. Kvůli nekritickým obdivovatelům knižní předlohy a samozřejmě kvůli možnosti vyždímat z lidí víc peněz. V Harry Potter a Dary smrti - 1. opět sledujeme trápení Harryho a všech, co s ním příjdou do styku. A opět se děj potácí od jednoho úmrtí k druhému. Zatímco v prvních čtyřech dílech tvůrci představují další a další postavy, nyní jsou opět stahovány z oběhu. A kdo četl knihu ten ví, že nejsme zdaleka u konce. Přesto se žádné emoce nedostavují, takže všechny ty skony působí trochu zvráceně. Zatímco ti dobří dostávají neustále na prdel a stále je z čeho brát, Volďa i s jeho partou, kde nejvíc vyčnívá pouze Snape, Malfoy a Belatrix, v klidu vegetují a jejich postavy pouze zrají k závěrečné likvidaci. I ti co nečetli knihu ví, že nakonec dojde k závěrečnému střetu. Takže o čem by vlastně Harry Potter a Dary smrti - 1.měl být? Často to vypadá, že ani sami herci a s nimi i režisér nevědí, jak ten šedivý příběh uchopit. Takže je to neuvěřitelně nudné, až otravné a i když jsou mi herci samotní vcelku sympatičtí, jejich postavy se chovají nepříjemně. Výsledkem je pak dobře udělaný film, který si nezaslouží shlédnutí v kině, ale spíš na DVD, nebo v televizi. ()

Pajky3

Závěrečný dvojdíl Harryho Pottera aneb každej příběh musí jednou skončit. A v tomhle první díle nás na to polehku připravujou. Hledání viteálů se zdá bejt velice zdlouhavý a únavný, ale to člověk musí pochopit. Na konci nás připraví i no, že v posledním díle přijdeme o nějaké postavy. Jediný, co se mi moc nelíbilo byla animace příběhu Tří bratrů. Jinak si myslím, že to bylo nadprůměrně zpracované a už si pouštím poslední díl. ()

pakobylka

Harry Potter nikdy nebyl mým favoritem, ale taky mě nikdy předtím TAK výrazně nenudil. Nemyslím, že rozdělení jeho posledního dobrodružství do dvou částí byl nejšťastnější nápad. Jistě, prioritou filmového průmyslu je výdělek, ale neměl by mu obětovat své hrdiny ... když už je přivedl k životu. Harry a jeho přátelé se průběžně přemisťují mezi velice fotogenickými lokalitami, občas zažijí nějakou nepěknou příhodu a přitom leccos zajímavého objeví, ale prostě jim to všechno neúměrně dlouho trvá - a nežli dojde na avizované relikvie, přiblíží se end, který není příliš happy, neboť se (opět) nic nevyřešilo ... přičemž zmiňované "nic" zabralo 140 minut čistého času. Příležitostně se podívám i na závěrečný díl, ale nijak přehnaně se na něj netěším, neboť osud obrýleného hrdiny (o jehož mimořádných schopnostech občas pochybuji) je mi víceméně ukradený. P.S.: Navíc mi začíná trochu vadit, pokud série filmů o Harry Potterovi začíná jako nevinná a lehce infantilní pohádka - a posléze končí jako temný, byť poněkud utahaný thriller s téměř hororovými scénkami. Zatímco s knížkami J. K. Rowlingové mohou děti vyrůstat a seznamovat se s nimi postupně, na jejich zfilmovanou podobu se s přehledem stihnou podívat během několika dní. Na druhou stranu nechci podceňovat děti jedenadvacátého století - odkojené internetem a videohrami jsou patrně dostatečně otrlé na to, aby jakoukoli virtuální realitu vstřebaly bez vážnějších následků. Nakonec - jak známo: Co tě nezabije, to tě posílí. ()

Juto

Film je naplnený hlbokým pocitom izolácie, straty a môže byť pre niektorých netrpezlivých divákov únavný, ale fanúšikovia budú odmenení pravdepodobne najbohatším vykreslením vzťahov medzi postavami od prvých dvoch filmov. Jedna scéna, kde sa Harry a Hermoina zrazu rozhodnú spolu tancovať na melódiu Nicka Cavea The Children hrajúceho v rádiu, je lyrickým obrazom ich zúfalého pokusu nájsť normalnosť vo svete, ktorý nič neposkytuje. Áno, ich priateľstvo je silné a hlboké od začiatku bude testované a Yates prináša emocionálny prínos ku koncu filmu, ktorý je skutočne dojímavý. 8/10 ()

c.tucker

Nečekal jsem od toho takovou pecku a jestli má být druhá část vrcholem, tak nevím kam až to bude gradovat. Děkuji moc Yatesovi, že se chopil tohoto díla a utvořil z něho něco nečekaného. když si to tak vezmu, tak se tam nic moc neděje, ale i přes to to jede a servíruje nám to přesně po potřebných dávkách a udržuje napětí. Radcliffe opět nezklamal svojí neumětelností, ale od posledně se to trochu zlepšilo, ostatní herci paráda. ()

Šimpy

Tak co říci na počátek? Začnu zeširoka, tento film jsem viděl 2. den po české premieře a naštěstí v kině, v druhé řadě od plátna a se skvělou kámoškou, takže veškeré možné podmínky ke zhlédnutí byly výborné. (velké plátno, prima společnost a nejnovější Potter). A nyní konečně k samotnému filmovému dílku. Má očekávání byla ohromná, neb knížka je IMHO velmi vydařené, ale stejně ohromný byl i můj strach. A to z několika důvodů..za prvé, převést tuto knihu na plátno zdaleka není lehké, za druhé mnoho scén už jsem si ve své mysli představil i způsobem, jak bych je sám vytvořil na plátně, a za třetí...obava z režiséra. Yates mě ani 5. ani 6. dílem nepřesvědčil o tom, že by byl kdoví jak schopným režisérem. Neb mám problém, pořád srovnávám s třetím dílem a Cuaronem. (Jen vsuvka....sám bych na režijní sesli posadil znovu Cuarona, příp. Del Tora a nebo můj nejšílenější nápad...Tarantina...a to bychom koukali, co se dá vytvořit). Ale světe zboř se! Yates překonává sám sebe! Původně jsem přistupoval k filmu celkem chladně a uvažoval jsem, že ho budu hodnotit pouze jako ilustraci knížky, ale....! Ale přišlo posledních dvacet minut plných výborně budovaného napětí a film mě konečně pohltil. Pokud si tento náboj udrží i druhá půle, máme se na co těšit. Přesto by se nějaké chybky našly. A tím nemyslím rozpory s knižní předlohou. Spíše, a vím, že se budu opakovat, nedostatky pro nečtenáře. Např. Harry si neustále hraje se střepem zrcátka, které se v knize objevilo už v pátém dílu, avšak ve filmu bylo vynecháno. Nepochybuji, že jeho existence bude v druhé půli vysvětlena, ale pokud ne, co na to divák, neznalý knižní předlohy? A stejně scény propojení Harryho mysli a mysli pána zla..týkající se hůlek. A nyní si neodpustím trochu SPOILERů. Škoda, že scéna tance Harryho s Hermionou není tak vystupňovaná. Ale větší skepsi už asi představitelé zahrát nedokázali, ale myslím, že by své udělal i jiný hudební podkres. Scénu v Godikově dole jsem si představoval jinak, ale i tak se mi líbila. Scéna na ministerstvu je skoro bezchybná, ale jak už jsem psal...konec vítězí. Jen si jako fanoušek neodpustím poznámku, týkající se Ginny. To ji, sakra, nemohli ani nalíčit? Vždyť v knížce je to absolutní kočka a tady nevýrazná, nemastná-neslaná. Snape mohl dostat více prostoru, ale to se dočkám určitě v druhé půlce. A konečně mě překvapila H.B. Carter. Její Bellatrix jsem nemusel, ale tady hraje víc civilně a konečně hraje! Dokonce je do filmu občas propašován i nějaký humor a konečně neruší, není násilný a odlehčuje jinak celkem temnou atmosféru smrti a hrůzy. Ačkoliv já sám jsem si ji všiml až v závěru, předtím jsem ji nějak postrádal. A i vzájemné vztahy fungují, včetně všech náznaků...jen ten Grint by neměl bejt tak prkennej. A potěšila mě, byť epizodní rolička pro B. Nighbyho. Celkem mě překvapilo ztvárnění Příběhu tří bratrů, nevěděl jsem, co si tvůrci přichystají a byl jsem celkem i příjemně potěšen. Takže mé hodnocení? Na konec a hlavně za závěr....čtyři hvězdičky a pojďme nedočkavě vyhlížet a očekávat druhou půli. P.S. Po přečtení několika negativních komentářů si stejně ještě přidám poznámku. Pokud se někomu nelíbila knížka, proč kouká na film? Rozhodně nemůžu souhlasit s názorem, že by se film měl zkrátit a proškrtat. Neboť žádná scéna zde není zbytečná. Kniha má poměrně nahuštěný děj plný detailů, které jsou velmi důležité pro kompaktnost vyprávění. Ano, možná se jedná skoro o přesný přepis knihy, ale přesně to mi u tohohle filmu vyhovuje. Sám bych ještě nějaké scény přidal. Teď už je to snad vše, přátelé. A přesto není...mnozí tu naráží na scény ve stanu...stan, stan, stan apod. Ví někdo, co je to ponorková nemoc, paranoia či obyčejná žárlivost. Doporučuji přečíst nějakou psychoanalytickou anylýzu. A ještě si připojím poznámku, celkem mě mrzí, že se nerozebírá vztah Harry a Krátura, který je v knížce IMHO velmi významný. A mimochodem, teď jsem četl recenti v Cinemě a velmi se mi líbil závěrečný postřeh autora, kdy uvádí, že serie měla sestupnou tendenci a tento díl ji zastavil a obrátil zpět vzhůru. naprostý souhlas! () (méně) (více)

Maty85

Popravdě řečeno sem se trochu obával, že vzhledem k délce stopáže se budu minimálně chvílema nudit v kině, ale opak je pravdou. Bavil sem se a uteklo to jako voda. Temná zákoutí a atmosféra střídali nezbytnou pohádkovost s občasnými vtípky, které tam opravdu hezky zapadly. Sem rozhodně zastáncem originálního znění, ale tentokrát i dabing nebyl vůbec špatnej a dalo se na něj zvyknout velmi rychle. Líbilo se mi to. ()

Riley

Občas mě to, jak někteří hodnotí filmy dle knižních předloh zaráží.....v komentářích bych ocenila poznámku ve stylu: knihu jsem četl/nečetl.....já osobně preferuji, pokud je je film zpracován co nejvíce věrně své knižní podobě....a to sedmička je, děj pomalu nadhazuje nitky vedoucí ke konečnému rozuzlení...no uvidíme, jaká bude druhá část, ale rozhodně by mi nevadilo, koukat na to pět hodin v kuse. ()

Hermione

Hodnocení tak 70%...David Yates konečně natočil Harryho Pottera, který se drží velice kopíruje knížku, stejně jako v případě HP 1 a HP 2. Bohužel si nejsem jistá, zda to byl zrovna dobrý nápad u dílu číslo 7. Protože tato knížka je neskutečně chaotická, místy nelogická, zdlouhavá a nudná....A bohužel si myslím, že první část filmu je také zbytečně protahpvaná a bez nějakého výrazného děje....Takže musím říct, že u mě opět nastalo zklamání (zvlášte po nadšených reakcích mých kamarádů), naštěstí ne tak veliké jako v případě dílu 6 a myslim, že i dílu 5. ()

BoXBe

Zhodnotím, až to skončí. Zatím jen pochválím poctivě vybudovanou temnou atmosféru a šikovnost, s jakou se Yates s detailní předlohou vypořádává. Jsem vlastně hodně rád, že má Harry Potter tak poctivou produkci, protože si dokážu představit, i vzhledem k tomu jak mě bavily knížky, sto horších variant a jen pár těch lepších... ()

Davosh

Po nadšení, které mě ovládlo po zhlédnutí pátého dílu, přišla šestka u které si doteď nejsem jistý, jestli zklamala nebo ne. A u sedmičky mám podobný pocit. Harry dospěl, kouzelnický svět se stal ještě temnějším a tvůrci selhávají v těch nejdůležitějších částech. Zaprvé rozdělení na 2 díly sice funguje z pohledu natěšení se na druhou půlku, sráží však tuto část o podstatný kus dolů. Hlavně zakončení vyznívá hodně doztracena, nejste-li znalí předlohy. Na to, že měli tvůrci 2x více prostoru na předvedení knížky na plátno, film stále působí příliš zkratkovitě. Mnoha proklínaná část, kdy se "nic" neděje během putování divočinou, mi právě přišla málo využitá. Kde je ta deprese, ta beznaděj nejenom hlavních hrdinů, ale celého kouzelnického světa? Skáče se z jedné lokace do druhé a všechno probíhá tak rychle, že člověk ani nestačí myslet na to proč. Navíc vůbec nefungují scény, při kterých bysme se o hlavní hrdiny měli bát (za to může znalost předlohy a z toho vyplývající absence momentu překvapení... ale Jackson taky dokázal z pronásledování Odulou udělat nezapomenutelnou scénu) a strašně celkovou atmosféru ruší rádoby vtipné vsuvky, které se už v tomto dílu vůbec neměly vyskytovat. Když si jen představím, co by za atmosféru dokázal vytvořit například "zvažovaný" David Fincher... V tomhle mě Yates velmi zklamal. Co naopak musím vyzdvihnout jsou herecké výkony ústřední dvojice, krásně vymyšlenou a natočenou scénu tance Harmiony a Harryho a perfektní ztvárnění Příběhu tří bratří. Do toho pěkně padnoucí hudba, která ale ani zdaleka nedosahuje kvalit prvních dílů. Uvidíme jak dopadne druhé zhlédnutí a především, jak moc změní vyznění první půlky druhá část. U ní však pevně doufám, že žádné zklamání nebude a sága bude zakončena v tom nejlepším. Potenciál je na to obrovský. ()

pufina

~Úprava komentáře po dalším zhlédnutí. Hodnocení zůstává jen díky tomu, že předchozí díl jsem hodnotila o stupeň níže, a tento díl nebyl tak žalostný jako předchozí, přesto (!) není nijak ohromující - takže 4 slabé hvězdy.~ Po šestém (a otřesně natočeném) díle jsem nečekala žádnou slávu, protože si Yates musel poradit s další stránkou kouzelnického světa, přišla válka a nastolit a přesnést tak silnou atmosféru do filmu jako popsala Rowlingová v knize se nepodaří jen tak někomu - s lítostí musím říct, že Yatesovi se to podařilo jen tak na pouhých 60%. Film (celkově) nebyl špatný, líbil se mi - aspoň začátek vypadal dost slibně, ALE některé scény opravdu stojí za odpad!. SPOILER To lítací bláto (ehm?) z medailonku - následná nahotinká scéna Harry/Hermiona, tancování ve stanu; scéna u Malfoyových, kdy Bellatrix (ehm) kousala Hermionu do ruky (pff?), Harry po obrně, lapkové vypadali jako ningové (pff otřesný).. atakdále.. (KONEC SPOILERu) A neodpustím jim tu většinu maličkých detailů, které byly podstatné a oni si jen tak vyškrtou (a mě skutečně nezajímá, že brali ohled na ty, co to nečetli, nejsou diváci pitomci, aby to nepochopili).. Většinou to vypadá, že když je film rozdělen na dvě části, že filmaři mají dost místa, ono se to asi mnohdy nezdá - ale v tomhle případě si musim ťukat na čelo, když dokážou do filmu nasrat několik scén navíc, tak proč opomíjet detaily a nerozpracovat to lépe? Ne, asi zbytečné mluvit a doufat, když se už blíží poslední část, kde tomu určitě nebude jinak. I když má film 146 min, tak se mi to zdálo v částech zdlouhavě nudné, ale i tak to rychle uteklo. Příliš akční to dvakrát nebylo, ale rozhodně z dílů HP, které režíroval Yates, je to zatím nejlepší část filmu - ale i tak doufám, že 2. část bude o něco lepší. Režisér se očividně snažil, ale tenhle scénář by sepsalo i nemluvně. Mohlo to být o dost zajímavější a temnější (lekla jsem se jen dvakrát), ale což.. Nejlepší část byl příběh Tří Bratří - už proto ten film stojí za to! ()

Mol

Standardní Potter. Chvílemi přeplácaná akce, chvílemi podivný příběh, který se vleče a nic se neděje. I tak se na to ale moc dobře kouká. Vadilo mi snad jen, to množství postav. Člověk se potom neorientuje, kdo je kdo. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (více)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (více)