Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (více)

Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi Smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli postavit. Harry a jeho přátelé mají před sebou těžký úkol, chtějí najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Při pátrání po nich nejsou nikde v bezpečí, proto se každý den přesunují a stanují v lese. Jejich samota vyústí v hádky podporované temnou mocí viteálu. Ron pak své přátele opouští. Ne na dlouho, brzy si uvědomí sílu přátelství a začne své kamarády hledat. Společně jsou poté úspěšní a jeden viteál se jim podaří zničit. Opět sjednocené trio se vydává navštívit otce Lenky Láskorádové. Od něho se dozvídají o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlce, kameni schopném vzkřísit mrtvé a neviditelném plášti, který shodou okolností Harry již sedm let vlastní. A tato hůlka je to, co Voldemort hledá, jako pojistku proti Harrymu... (TV Nova)

EstéCaňa

David Yates se snažil z tohoto filmu udělat až moc velký "citově vypjatý thriller", ale stejně mě nijak nepřesvědčil a já jsem musel stejně uprostřed vstát a jít se opláchnout studenou vodou, abych u toho neusnul. Samozřejmě jsem tvůrcům a hlavně všem nadšeným fanouškům tohoto filmu nechtěl křivdit a tak jsem to nějak přežil. Dodívání filmu mi stejně nic nepřineslo! 3/10 ()

blitzer

Už je to přeci jen nějaký ten pátek, co jsem četl knihu, a proto jsem si spoustu věcí nepamatoval. To se ukázalo být spíše výhodou, protože nemám rád, když se film moc odpoutává od své předlohy. Přes to, že závěrečný tlustospis nepatří v rámci série mezi mou topku, tak se mi film líbil. Atmosféra byla temná až za hrob, nicméně voldemortovská totalita mohla být zvýrazněna ještě víc (lustrovací scény na Ministerstvu byly luxusní). Rozdělení na dvě části mi vůbec nevadí, naopak si myslím, že to byla rozumná volba (i když je jasné, že prim hrál asi jiný motiv než oficiálně uváděný :-). Jsem zvědav, jak se Yates popral se závěrečným partem, ale obavy nemám. Zatím se mu totiž daří, na co sáhne. ()

Plangi

Já vlastně ani nemůžu říct zklamání, poněvadž po Princi dvojí krve jsem přesně věděl, co od dvojky Kloves-Yates očekávat. Změny k lepšímu: zmizely bláboly typu "Harry balí servírku v café na nádru" a nebyly tak na jejich úkor vyšachovány knižní důležité momenty. Změna k horšímu: tady si adaptace vyloženě říká o chytré zakouzlení s knižním materiálem, jelikož ten je oproti svým předchůdcům daleko víc popisný. Klovesův tragický přístup, tkvící jen v umění krátit jednotlivé kapitoly, zde přímo razí, tudíž nápad s rozdělením na dvě části považuji krom komerčního hlediska za zcestný a držení se tak otrocky knihy s mírným proškrtáním úplně špatné. Yatesův šmrnc, který dodal Fénixovu řádu, aby taky člověk pohledal. Relikvie část jedna, jakožto nádech před velkým finále, tedy pouze plní nutné minimum, ale nenasírá jak předchozí díl. 65% ()

Ice123

Tak zde se s lidmi z mé topky neshodnu (hlavně s T2 a BinLadin).. Film je dle mého názoru naprosto skvělý, prozatím ten nejlepší díl.... Velice jsem byl zvědavý jak si Yates stylizuje kouzelnickou válku a jsem rád, že jí pojal jak válku v normálním světě, ostatně jak sestra podotkla "je to jak o nahánění židů v II. Světové Válce" a přesně v tom duchu se nese celý film a padl do mých představ jak ulitý. Ano film sice nemusel mít dvě a půl hodiny ale těch hluchých míst je tam vážně minimálně... Z mé strany spokojenost 90%. ()

Immortal17

Podle mého názoru bylo předchozích 6 dílů o něco napínavější,ale nejspíš to bude tím,že poslední díl "Relikvie smrti" rozdělený do dvou částí kazí celkový dojem z filmu,takže by se neměly dělat příliš ukvapené závěry a počkat co se z toho nakonec vyklube.Samozřejmě herecké výkony špičkové,o tom žádná,efekty a triky nevyjímaje.Přesto 1.část postrádala tu tzv. šťávu.Proto tentokrát jen 70% ze 100.Škoda,ale snad 2. část bude obsahovat to,co v 1. části chybělo. ()

Deverant

Přísně vzato, jsem naprosto mimo pole, kam sedmý půl-Potter míří. Deathly Hallows je totiž vyložená fan fiction a já nikdy nepřečetl ze žádné z knih ani řádek. Když to vezmu kolem a kolem, to na co jsem si stěžoval u předcházejícího dílu tady bizarně překroucené podráží filmu nohy, nebo možná spíš podráží nohy nezasvěcenému divákovi. Harry se sice pořád diví, ale nikdo se už zdaleko neobtěžuje mu vysvětlovat všechno do nejmenších podrobností. On se ale nakonec vždycky už nějak zorientuje. Narozdíl od nepoučeného diváka, na kterého vyskakují postavy, děje a vztahy mezi nimi (zapomenutý Weasley, jeho vztah s Fleur, trable rodiny Malfoyů, ty ušatý skřeti) s kterými se neumí moc poradit. Zvlášť když způsob, jakým se to odehrává, je tak stupidní. Příklad toho, nad čím zůstává rozum stát je skutečnost, že ve chvíli otevřeného boje s "těmi zlými" nemají "ti dobří" nic lepšího na práci, než se všichni sejít na jednom místě a pořádat veselku. Jako by jedině zesnulý Sirius Black uměl přejít do ilegality, kdežto ostatní se pořád chtěli motat kolem s přitroublými úsměvy na tváři, jako by se nic nedělo. V důsledku toho se celý, už tak dost nekoheretní (protože stojící na neustálém objevování v rámci opakujícího se schématu) potterovský fikční svět rozpadá. Je to vidět nejlépe na tom, jak se tři ustřední postavy, oddělené od svých mentorů, ochránců ale i protivníků, potloukají prázdným prostorem s občasnými ostrůvky fikčního světa, které posouvají řídký děj dopředu. Je to příležitost pro exploatování potlačené sexuality, jinými slovy rozvleklé propírání faktu, že si to v celé sérii nikdo s nikým nemůže rozdat. Křehce ustavený pár Hermiona a Ron je rozbit působením zlého prstenu, pardon náhrdelníku, Harry je oddělen od malé Weasleyové a co se s ní děje se už vůbec neřeší, svatba je rozprášena útokem padouchů (a svatební noc tak nehrozí) a odhadoval bych, že v Potter-versu nosí děti čáp. V souladu s tím situace, která se nejvíc blíží milostné scéna je přímou emanací zla.____________ Na druhou stranu je třeba říct, že jedna věc je na Hallows (part 1) osvěžející a vnímal jsem ji skoro radostně. Jde o skutečnost, že poslední díl opouští únavné a tupě repetitivní projíždění zajetých kolejí školního roku v Bradavicích. Žádný nový způsob cesty tam, žadná nová klíčová postava na pozici učitele obrany proti černé magii, žádné objevování zákoutí bradavického mikrosvěta. Je sice pravda, jak už jsem zmínil výše, že na to snímek trochu dojíždí, protože fikční svět série je omezen právě jen na Bradavice a o moc dál fungujícím způsobem nesahá (a ostatně to se týká i času: školní rok funkčním způsobem utvářel divácké povědomí o tom, v jakém časovém rozmezí se události odehrávají; v Hallows najednou během stereotypního kempování, které navozuje dojem že se odehrálo během tří dnů, zazní, že už jsou to měsíce). I tak je ale příjemné vyhnout se aspoň rovině narativní schematičnosti, když už od postav nebo ideové roviny se žádná hloubka nebo víceznačnost čekat nedá. ()

WolfR

První Relikvie smrti jsou velice temnou a hlavně atmosférickou záležitostí. Uvidíte ovšem i výbornou, správně kouzelnickou akci a hodně povedených emotivních scén. Velice jim i napomáhá skvělá audiovizuální stránka filmu, ta je přímo bezchybná! Yatesova režie je též skvělá a herecké výkony zacházejí až k vysokému nadprůměru. Je tady taky dost času ještě hlouběji poznat charaktery naší hlavní trojky, kteří zde dostanou úplně maximální prostor. Suma sumárum, je to výborné dílo! Jenže pořád je to jakýsi předstupeň toho velkého finále. Rozhodně ale povedený předstupeň! Očekávání něčeho velkého je přímo ubíjející. Očekávaní plné strachu, nejistoty, utrpění a beznaděje. To se povedlo náramně! Skvělá ochutnávka velkého finále. Velice silné 4 hvězdy. ()

mortak

Potterovská filmová série není ničím jiným než oživlou knihou, takže případná kritika musí směřovat přímo na Rowlingovou, která se bohužel rychle naučila plnit své knihy vatou a natáhla klasický archetypální příběh o iniciační cestě na sedm dílů. A v první části závěru je bohužel velmi znát její bezradnost. Hledání horcruxů je postaveno na obměně schématu "Harry se někde objeví, získá stopu nebo předmět, ani neví jak, a zmizí, ani neví jak". V žádném díle není Harry tak pasivní, jako v tomto. Film je ovšem skvěle natočený a po profesionální stránce mu není vlastně co vytýkat. Supporting cast je jako vždy výborný (taky jde o výkvět britského herectví), ovšem i ústřední trojice dělá pokroky, zvláště Rupert Grint, který dokázal uhrát všechny ty Ronovy nesmyslné duševní přemety. ()

KajusaK

Ať jsem chtěla,jak jsem chtěla,tak 5* nebyla za co dát, děj se až příliš točil okolo Rona,kterého nemám moc v lásce. Scénka - měnění Potterů, Láskorádův dům, Svatba a něco dalšího bylo dobré. Ale dokonalé jak ostatní díly to opravdu nebylo. ()

dr.fish

Zatímco Frodo s Hobity šel odněkud někam a věděli co mají udělat alespoň rámcově, Potter neví vůbec nic a hledá cestu ve stylu RPG strategie. Tato gamesa ale v reálném čase není příliš zábavná a častá změna exteriérů nepomůže, když se skoro nic neděje. Stačilo asi sestříhat a spojit oba díly dohromady. To by se asi ale kasička Warnerů tak neplnila...55% ()

animaxis

Snad oproti všem předchozím filmovým dílům Harryho Pottera tu atmosféra pořádně poteměla. Vlastně už od scény se srazem smrtijedů je jasné, že veškerá dětská "pohádkovost" skončila a že tento díl se nebude bát vkročit do poněkud drsnějších řad. Samozřejmě neočekávejte žádný krvák, ale jak jsem se už zmínil, atmosféra je tu temná dost. V první řadě mě tu tentokrát zaujala výprava filmu. Děj se nyní totiž odehrává na spoustě místech a na cestě s hlavní trojicí je tu určitě několik hodně povedených záběrů krajiny. Dalším velkým pozitivem jsou herecké výkony. Jelikož jsou v tomto díle časté samostatné scény s Harrym, Ronem a Hermionou musí být jejich výkony minimálně uspokojivé. A podle mě jsou. Daniel, Rupert i Emma tu hrají nejvážněji ze všech dílů a opravdu jim to jde. Například hádka mezi Harrym a Ronem vypadala opravdu upřímně. Co se týče děje, tak je trochu vidět, že se režisér a scénárista snaží zaplnit dějové díry, které zůstaly kvůli ne úplně přesnému zfilmování Prince dvojí krve. Místy to funguje, místy to vypadá divně. Taky si myslím, že některé důležité souvislosti divákovi, který nečetl knihu, plně nedojdou (například zrcátko, Grindelwald,...). Hudba tu opět často sází pouze na jeden motiv jako v Princi, ovšem tady na mě působí tak, že skladatel s ničím lepším ani nepřišel. Ve filmu jsem si všiml pár scén, kde mi hudba prostě chyběla a skoro to vypadalo jako skladatelova lenost, nejsem si ovšem jistý, jestli to nebylo prostě naschvál třeba kvůli pocitu isolace od civilizace (aspoň tak to na mě působilo). První polovina filmu se mi opravdu líbila, druhá mi ovšem přišla trochu utahaná a taky proto nedám plný počet. Děj se mi tu ale rozhodně zamlouval víc, než ve zfilmované verzi Prince dvojí krve a vlastně mi tento filmový díl přišel i zajímavější. ()

Baker

Docela dost scén, které jsou jiné a podstatně lepší, než jak byly v předloze (Příběh Tří Bratří je naprosto fantastický), bohužel také docela dost scén, které jsou jiné, případně stejné a dost blbé. Kloves by zasloužil zlámat prsty (konec vypadá, jakoby ho nestihl dopsat), zato Yates se naprosto vyřádil a po režisérské stránce směle konkuruje třetímu dílu. A nejmíň otravný dabing v celé sérii. ()

dusík

Podle mě od Yatese nejlepší Potter. Když se na to bude člověk koukat s tím, že je to nudnější polovina poměrně nudný knížky (když neberu v potaz nenudnej konec), tak z toho bude příjemně překvapenej. Rozhodně ubyly scény s trapnými okamžiky jakési romantické "lidskosti", z kterých si tvůrce v celku vkusně, bohužel jen místy, dělá srandu. Je to slušně zpracované, nejsou tu žádné přimyšlené rádoby akční scény, viz Princ a vánoční pole...Rozhodně se tomu dá vytknout délka. Je to přátelé dlouhé, a to tak dlouhé, že i kdyby to bylo o půl hodiny kratší, tak by to pořád bylo dlouhé. Tvůrci si prostě nechtěli odpustit žádnou z né zcela důležitých částí knihy, a proto to místy dějově jaksi vázlo. Dále se nám ve filmu HP nově objevuje jakýsi humor, kterému se méně náročný divák jistě zasměje. Po vizuální stránce to taky nebylo špatný, jen se člověku z některých momentů, které se chtějí odlišit od ostatního chodu děje, ze všech těch střihů a točů s kamerou točí hlava. Hudba celkem tradičně u HP dobrá. Herecké výkony, které v předchozích dílech především u dospívajícich aktéru vázly, se docela zlepšily. Z půlnoční premiéry si tedy odnáším poměrně pekný zážitek Pro mě pěkných 70%. ()

sir-dave

Dabing /// Jsem docela fanda Harryho, i když s knihami jsem skončil u druhého dílu. Předchozí díl obalený nudou jsem ještě bral jako klid, před velkým mega finále celé ságy. Relikvie smrti bohužel nepřevedla vůbec nic, co jsem očekával od tak očekávaného. Další zbytečně natahovaná nuda. Nevím, jak je to s obsahem knihy, ale hold šéfové chtějí asi vytřískat co nejvíce peněz. Pozitivum byla aspoň atmosféra, nějaké ty trefné vtípky a zajímavě zpracovaný příběh o tří bratřích. Věřím, doufám, sním o velkém finále, které teprve přijde a dám snad plný počet! ()

Pája=)

Yatesovi rozdělení filmů sluší. Delši stopáž by potřeboval i u dvou předchozích filmů - tak teprve vynikne jeho smysl pro detail. Jde vidět, jak jsou Briti na svůj "malý" svět hrdí - interiéry, triky, kulisy, postavy, rekvizity, prostě na co si vzpomenete je zde do detailu rozpracované. Atmosféru mudlovského světa, který v kontrastu s tím magickým, vypadá tak bezvýznamně a prázdně, dokázal Yates vystihnout dokonale. Absence hudby v mnohých scénách přidává temné a ponuré atmosféře a ten skvělý britský humor je taky zachován. Ale co chybí? - Abych byl spravedlivý - musím souhlasit a uznat, že bez docela detailní znalostni knižní předlohy si film moc (náročnějších) diváků neužije. Tentokráte Yates naprosto sází na to, že nejpopulárnější knížku posledních let četl snad každý, a diváka hází přímo do rozběhlého děje, který odkazuje na věci, které se ani do předchozích filmů nedostali (zrcátko, bitva v bradavicích..). Další vítka směřuje k tomu, jehož jméno nesmíme vylovit. Lord Voldemort je zde měkký, ale opravdu, opravdu moc. Tak moc, že si toho všimne běžný divák s mírnou znalostní knížky. Lord Voldemort, je ztělestněním zla. Má jen jednu emoci a to hněv. Je nekompromisní, bezcitný a nesmlouvá, nemá smysl pro humor -a je to ZLO! Ralph Fiennes, ač vypadá hrůzostrašně, toto nesplňuje. Pro každého, kdo Harryho zbožňuje už od dětství, je tenhle film obrovský dárek a Yatesovi by se měl složit hlubokou poklonu, že vytvořil, to co vytvořil. Tomu (malému) zbytku světa doporučuju, aby si našel jinou zábavu.. ()

LukeUp

Nakonec celkem dobrý kousek. Sice se v ději v této části nijak významně neposkočilo, ale temná atmosféra a občasné vtipné hlášky člověka pohltí....Bylo mi jasné, jak přišel onen moment, že přijde seknutí a čeká nás úmorné půlroční čekání....Já si určitě počkám. ()

okkac

Velmi rozporuplné. Na jedné straně to má skvělou bezútěšnou atmosféru, vizuálně pěkné záběry a dobré herectví, což bych přisoudil Yatesovi (,ale i přesto se zde nenáchází scéna, která by provedením vyčuhovala nad ostatní, kromě animovaného příběhu tří bratří), ale nenažranost studia a Klovesova neschopnost z toho dělají dost nudný prequel věcem nadcházejícím a člověk se zkrátka nudí, jelikož většina scén je podstatně delší, než by měla být. Už po přečtení knihy jsem si říkal, že první půlka se stanováním je dost nudná a ve filmu to nebude fungovat a měl jsem pravdu. Nezbývá než doufat, že druhá půle bude za plnou palbu, protože i v knize byla mnohem lepší. 146 minut je na takové prázdno moc. P.S. Desplatova hudba je strašně nevýrazná a nijak nepřidává filmu na kvalitě. Uvidíme, jak to bude fungovat s druhou částí. ()

Splasher

Na začátek chci všem s obstojnou angličtinou poradit, aby si zašli na titulkovanou verzi a při ní si svůj mozek přehodili na anglickej mód a české titulky se snažili vesele ignorovat (až mě překvapilo kolik dialogů bylo v titulkách osekáno). Daleko více si tak užijete celý film a můžete se soustředit na "děj". S politováním jsem se musel smířit, že hlavní duo Kloves (!) Yates nebylo obměněno. Přesto je semifinále relikvií lepší adaptací než Princ (proto 3+). Pokud jsem JKR podezříval, že při psaní čtyřky a pětky už v koutku mysli myslela i na filmový scénář, tak u šestky a sedmičky je tomu přesně naopak. Jedná se o mnohem méně filmařsky vděčný materiál. ___ Co se týká rozdělení na dva díly. Tahle horlivá diskuze tu panovala už od pátého dílu. O to větší zodpovědnost měl vždy scénárista. U sedmičky se řada fandů tohoto rozdělení dočkala a bylo jasné, že tvůrci mají před sebou slušný oříšek. Nakonec se rozhodli pro spíše fanouškovskou adaptaci, ale s (ne)elegantním vypuštěním řady důležitých motivů - tady mám hlavně na mysli Harryho vnitřní boj Relikvie vs. Viteály související se ztrátou důvěry v Brumbála. ___ Věčné stanování. Ano, určitě šlo onu vzrůstající ponorkovou náladu (Haryho otravné vypouštění zlatonky, Ronovo věčné zatemňování a Hermionino věčné vyžadování klidu na čtení) vykreslit jinak - mnohem intenzivněji, ale co by na to řekl průměrný divák? Tak to stočíme jenom na tu romantickou linku, to vždycky zabere. Zajímavé jak se ona repetičnost a směřování do nikam přenesla do (ne)nálady některých zdejších uživatelů. ___ Dále musím říci, že mě zklamal hudební doprovod. Nejvíce v pasažích bez dialogů, kdy ve mne nedokázal nabudit patřičnou atmosféru. Herecké výkony. Opravdu dobré. Ústřední trio se ve svém hereckém projevu určitě zlepšilo. To jsem poznal hlavně díky úbytku rozpačitého dojmu z některých scén v předchozích dílech. Nejvíc na sobě zapracoval R.Grint, který mě velmi příjemně překvapil. Zaskočen a pobaven jsem byl obsazením Davida O'Hary v roli Runcorna, který mi se svými šedivými vlasy silně připomínal šachového GM "Chucky" Ivančuka. ___ Finále HPaDH už bude zase patřit větší akci a nakonec i Bradavicím, přímé konfrontaci "dobra a zla" a závěrečné vysvětlovačce pro absolventy s velkým T. Tam už toho pan Kloves snad tolik nezkazí. ()

Noviik

Překvapivě velmi zdařilý půldíl, který se Davidu Yatesovi a jeho týmu povedl. Napětí by se dalo krájet, atmosféra přesně taková, jako byla v knížce (podotýkám, že jsem nečetl oficiální český překlad), vtipné scény také povedené. Herci velmi dobří, jen ten začátek mě moc nenadchl. Smrt Dobbyho jinak než v knížce, což mě trochu mrzí. Hodně se těším na druhý díl (i když musím souhlasit s moviesfanem). ()

abenino

Tento díl je úplně jiný než ty ostatní a to už jen z toho důvodu, že se kompletně odehrává mimo Bradavice. Harry, Ron a Hermiona se vydávají na dlouhou cestu, jejímž cílem je zničení viteálů a tím zrušení Voldemortovy nesmrtelnosti. Mezitím se Voldemort a jeho stoupenci snaží Harryho za každou cenu najít. Svět kouzelníků se stává nebezpečným místem. Finální válka mezi dobrem a zlem je tu. Podle mě, jeden z nejlepších filmů roku, jen škoda toho rozdělení na 2 části. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (více)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (více)