Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

Němi

Tohle muselo ve světě pobít epileptiků... Absolutní esence dementních Disneyho rodinných filmů ze '70 a '80 let ("Chyťte tu opici"), manga a... tripu(?). Bratři W. do filmu nacpali vše, co se na podobné žánry patří - slizké ďábelské záporáky, Bondovské přestřelky a honičky, u kterých se nikdo nezraní, malého kluka a jeho šimpanze, psychedelické výjevy jak z původní Čokoládovny pana Wonky, romantiku tvořenou jen sladkými pohledy a úsměvy, rodinu která nakonec změní názor a pomůže zvítezit... ty nejnechutnější klišé rodinných filmů. Ale zároveň jasně ukazují, že to vše tu je jen proto, že to všichni důverně známe a tak se podobnýma nesmyslama jako příběh už nemusíme zabejvat - známe ho přece dopředu. Vše je tu podřízeno jen a jen dechberoucí stylizaci... no a ta JE dechberoucí. V jediném záběru neabsentují zářivé pastelové barvy, není scény která by zároveň nebyla prokládána další minimálně jednou scénou a vše neuvěřitelně dynamicky ubíhá s pomocí úchvatných automobilových závodů. Většina filmů za nálepku "Myslet zakázáno" schovává jen svojí hloupost a nic za to nenabízí, SR od vás požaduje absolutní uvolnění a vypnutí a nacpe vám toho tolik bez přehánění úchvatného, že vás oči budou pálit ještě druhý den. Ale je to zábava. Absolutní zábava. ()

nash.

Filmař si může vybrat. A) vykašle se na příběh a soutředí se na formu, B) vykašle se na formu a soustředí se na příběh, C) pokusí se obojí udržet v rovnováze. Wachowští zjevně zvolili možnost A. Vytvořili strhující a do posledního detailu vymazlené vizuální orgie, ve kterých se občas žaludek diváka zhoupne úžasem nad některým obzvláště vydařeným nápadem, detailem, momentem. Jenže mozek je potvora přizpůsobivá a během půlhodinky se s vizuálem, který na něj hrne úžasné barvy a ještě úžasnější obrazy, srovná. A pak nastane problém, protože nic dalšího, čím by film diváka zaujal, už tu není. Jen tuctový, stokrát omletý námět z té nejbanálnější škatulky rodinného sportovního filmu, ubíjený navíc dvěma opičáky, z nichž byl spolehlivě otravnější mladší bratr. Ve výsledku mě tak film, ač napumpovaný energií a s pedálem plynu sešlápnutým až k podlaze, začínal stále více nudit a nikde v dohledu nebylo žádné překvapení, které by mě dokázalo znovu dostat na dráhu. ()

Pedestrian

Strašná sračka. Gagy něco ve stylu Šesti medvědů s Cibulkou a spousta teplých křiklavých barviček. Příběh samozřejmě žádný. Dialogy plytké až hanba. Dabing tomu také moc nepomáhá. Každopádně Speed Racer naplnil to, co jsem od něj očekával na základě trailerů. Dostal jsem migrénu. Pořádnou. Tuto trýzeň už podruhé podstupovat nehodlám. ()

Slarque

Po technické stránce úžasné, závodní sekvence i akční scény velmi dobré, ta vata mezi nimi mě nudila. Postavy natolik černobílé mě nezaujmou ať už jsou v sebebarevnějším prostředí a je jedno, zda je hrají Christina Ricci, Susan Sarandon a John Goodman nebo nějaká cvičená opice. Ale i v nejhorších momentech je to lepší než ten blábol, se kterým Wachowští přišli minule. ()

Tomco

Po dokonalom Matrixe filmovú scénu zaplavila odnož lacných napodobenín, ktoré sa viac či menej chceli podobať, prípadne čerpať to najlepšie z tejto prelomovej veci. Som rád, že bratia si išli svojou cestou a po rokoch priniesli túto štýlovku, ktorá je zas niečím novým, iným a posúva hranice filmovej zábavy o ďalší kus ďalej. Bratia Wachowski to jednoducho vedia, to sa musí nechať. ()

Vitason

Až bude někde anketa o filmový orgasmus, tak moje odpověď bude docela jasná: Speed racer!, který donutil moji bradu klesnout níže, než se to kdysi před lety povedlo Matrixu, protože něco takového se prostě jen tak nevidí. Ať už po vizuální stránce, kdy sourozenci (Bratři už by zřejmě nebylo správné označení:-) Wachowští dokázali skvěle převést anime do hrané podoby a je to vyslovená slast se na to dívat. Navíc je to neskutečně natočené, kdy třeba něco přes minutu není ve filmu jediný střih a kamera rotuje kolem celého stadionu, pak se vrátí na detail obličeje, na jehož pozadí dojde k přechodu do jiné dějové linie a právě to je druhou zbraní Speeda Racera. Tam, kde by každý vyprávěl takhle jednoduchý příběh, který prostě směřuje od startu do jasného cíle, lineárně, přicházejí Wachowští se snad pěti dějovými linkami, které se neustále střídají na pozadí jednoho závodu, čímž trošku retardují akci, aby mohli v závěru přijít s obrovským nářezem. K tomu si dokonce půjčili prvek ze závodních počítačových her, kdy někdy můžete závodit proti stínu svého nejlepšího času a přesně stejným stylem prohání Speed své vzpomínky na trati. Když započítám geniální vizuál, říznou akci, slušné obsazení a fakt, že mi nevadili ani ti dva malí opičáci, tak musím tomuto filmu předat pohár v podobě plného hodnocení. ()

Visáč

Náruživá obžaloba kapitalizmu, prezentovaná ako digitálne obžerstvo prvej kategórie, ktoré široké publikum snáď ani nechce doceniť. Zmysel pre detail dohnaný do extrému s ambíciou obcovať s divákom cez naleštený vizuál. Ani rafinovaný product placement neuberá tejto podvratnej pecke na údernosti. ()

Chrustyn

Nejzářivější a nejbarevnější podívaná roku. I takhle by se dal tento snímek v rychlosti charakterizovat. Když jsem viděl trailery k této podívané upřímě mě vyděsili a říkal jsem si jestli to tvůrci opravdu myslí vážně. Při sledování filmu jsem si však uvědomil, že to určitě nemyslí vážně. Film je plný závodů, které úplně popírají fyzikální zákony a jakoukoliv realističnost ale pokud divák přistoupí na fakt, že to tak tvůrci chtěli bude se dobře bavit. Já se bavil slušně ale ve filmu chybělo něco co by mě donutilo se do něj více ponořit. Závodů je zde dost a co se týká vizuální stránky, tak se jim nedá nic vytknout ale podle mě v nich chybělo napětí. Film také dost brzdí spousta morálních ponaučení a zbytečných rozhovorů otce se synem apod. Co mě ve filmu však štvalo nejvíc byl hrdinův mladší bratr se svým šimpanzem, kteří se asi měli postarat o pár vtipných gagů ale mě přišli otravní a trapní. Naopak největší plus snímku je určitě v jeho vizuální podobě a to nejen v barevné stylizaci ale i v různých vychytávkách jako je např. úvodní závod, který se střídá s flashbacky z hrdinovy minulosti. Herci hrají tak jak hrát mají a nikdo se nesnaží přehrávat nebo na sebe strhávat pozornost. Když to všechno sečtu tak mě film docela překvapil, jelikož jsem od něj nečekal nic než nenáročnou zábavu a to splnil na výbornou ale na vyšší hodnocení to z mé strany není. ()

Tommy987

Nečudujem sa, že to nebolo finančne úspešné. Deti sa v nechronologickom rozprávaní a narážkach na špinavé špekulácie s akciami musia zákonite stratiť a dospelí sa v lepšom prípade budú len uškŕňať, že prečo je obraz taký strašne pastelkovo farebný a príbeh vo svojej podstate neskutočne pitomučký, a v tom horšom dostanú zo šialených pohybov kamery a zbesilého tempa epileptický záchvat :-). Pre "dospelé deti", ktoré vedia, čo sú to (okrem iného) manga, anime a "autíčkárske" a "bitkové" počítačové hry a vedia oceniť postmoderné miešanie štýlov a neskutočnú formálnu originalitu a hravosť, to bude balzam pre dušu. Chvalabohu patrím presne to tejto skupinky. Takže bez akýchkoľvek pochybností 10 / 10. ()

klerik

Škoda, že nemám dvanásť... Ani to mi však nebránilo žasnúť nad tým šialenstvom, vizuálnymi orgiami, režisérskymi nápadmi a... emóciami. Dokelu, takto som sa naposledy cítil, keď sme vyhrali MS v hokeji... Logika predbiehania a dobiehania je síce porovnazeľná s úsmevnosťou starých filmoch a o HERBIEM, ale určite je to film (navyše rodinný film), aký sa vidí len niekoľko krát za život... ()

iamek

Tvůrci Matrixu tentokrát přišli se Speed Racerem. Ze začátku jsem se do filmu musel přemlouvat, ale jsem rád, že jsem se do něj pustil. Snímek je krásně barevný, veselý, živý, plný krásných obrázků azáběrů. Prostě vizuální orgie. Role závodníka Hirschemu sedla skvěle. ()

mcb

Strašný nářez, audiovizuální adrenalinový zážitek s mnoha nápady, mnoha barvami, mnoha auty a bohužel taky s mnoha nezáživným žvaněním. Někdo by řekl, že tady film selhává, ale naopak ty nezáživné dialogy a infantilní scény se stávají charakteristikou Speedova světa. Scénář směřuje až daleko za ně, až někam za hranici únosnosti, který mě někdy vyloženě bavil a jindy vnitřně ničil. Dovolím se to nazvat i cíleně tupým filmem, který to vynahrazuje v závodních scénách, které jsou vypiplané do posledního detailu. Tady se jedná o sblížení východní a západní kultury a myslím, že to jinak ani dopadnout nemohlo a tak i tak by to mělo neúspěch, protože tohle prostě běžný divák nevydrží. Dějová stránka je velice jednoduchá, někdo klidně může být u “od začátku jasného“ konce nefalšovaně dojat, ale o to tu přece nejde. Speed dojel do cíle na plný plyn a já mu to osobně docela žeru, proč ne, když se něčeho podobného do dalších zítřků určitě nedočkáme…7/10 ()

Marze

Vítejte v nové světě, který nejde obývat. Víme, že vše je umělé, vidíme, že herci jsou lapeni v nepřirozeně ostrých psychedelických obrazech, které člověk nemůže obývat fyzicky, ale pouze mentálně a ještě lépe na speedu; nicméně prostě odsud není úniku. Někdo bude vyčerpán tím, jaká to byla strhující jízda s několika stupni akcelerace, někdo bude anilinově jedovatou a neónově řvavou barevnou paletou, agresivním zvukem a tuctuctucajícím soundrackem otráven hůř, než kdyby ho ratolesti držely v poutech v obýváku před televizí, kde v ranní show běží za sebou Pokémoni a Power Rangers. Všichni obsazení herci vypadají jako z comicsu, nejlépe zřejmě Christina Ricci se srdíčkovitým obličejem a obrovskýma očima jako kawai panenka.Film je samozřejmě nevhodný pro epileptiky a lidi, již nedovedou přepnout na dětský modus vnímání a chápání. Ten je přitom směsicí neobyčejné trénovanosti smyslů - kterou starší generace, jež nehrála něco jako Wipeout nebo Need For Speed, nemá šanci dosáhnout - a zároveň jednoduchoučké logiky, jíž se poměřují příběhy. Složitost námětu potlačuje Speed Racer na pouhé rozhodnutí „Budeš závodit za nezávislou rodinnou stáj, nebo za prohnilou megakorporaci?" a kupředu v ději se posunuje pomocí dialogů, které fungují především jako slogany a nepřipomínají živou řeč. Jenomže - a to by nemělo zaniknout - způsob vyprávění je naopak až neuvěřitelně sofistikovaný. Běžně to vypadá tak, že někdo, kdo není závodník, mluví, jeho slova se prolínají se závodem, vzpomínkami jezdce na minulost a alternativními vývojovými linkami závodu; nehledě na to, že tu přepíná mezi několika jezdci a jejich auty, která spolu svádějí jakési kung-car-fu. V jedné chvíle musíme zpracovávat tři čtyři až pět vrstev informací - čili věty o tom, že bychom před sledováním filmu měli mozek odložit v šatně, jsou bohužel nejen klišé, ale i zcela nevhodná rada. Wachowští zkrátka posouvají výrazové prostředky tradičního dějového filmu s herci na novou úroveň a počítají s tím, že diváci jsou obeznámeni alespoň základně s estetikou japonských animovaných filmů. ()

Stanislaus

Bratři Wachovští zvolili po Matrixu poněkud jiný šálek kávy, který namísto jejich předešlé a ponuré trilogie doslova a do písmene překypuje všemi barvami, které se mísí v těchto nezvykle udělaných vizuálních orgiích. Příběhově snad ani nejde o nijak výrazně originální film, a většina zápletek je jasná už od prvního uzlíku. Tady hold páni režiséři sázeli zejména na to, aby byl film obrazově nápaditý a dokázal diváka vtáhnout do nebezpečného světa automobilových závodů a všeho, co s tím souvisí. A mě se to vcelku líbilo, tedy až na všechny scény s tím otravným a protivným mladším bratrem, který tam neustále poskakoval s tím šimpanzem - to si mohli autoři odpustit, nebo alespoň omezit. Ale John Goodman byl jako řecko-římský zápasník nejlepší! Zkrátka po technické stránce jde o prvotřídní kousek, který však oproti Matrixu postrádá pevný příběh. ()

packa

To už jsem opravdu tak starej? Wachowski brothers vizuálně onanují, což jim jistě leckdo zbaští, já ale ne. Nedávno jsem se bavil se strýcem o jídle a on vyslovil pozoruhodnou myšlenku: "I hovno je dobrý, když se dobře udělá". Skvěle se strefil do do tohoto filmu, je sice dobře udělanej, ale uvnitř je to pořád sračka. Jednu alibistickou hvězdičku dávám za originalitu, něco takového jsem ještě neviděl. A doufám, že už ani neuvidím. / Doplněk: teď jsem hodil voko na tržby a vidím, že nejsem sám, komu jsou podobný anomálie proti srsti. ()

jojinecko

Aj nuda môže byť maximámalne pestrofarebná a dokonca nápaditá, zaujímavé zistenie:) Neplatí to pre celý film, ale na tak prepálenú stopáž sa viacero slabých miest nájde...To čo na začiatku spôsobí "WAAW", tak postupne stráca na sile. Nerozumiem aká mala byť cieľová skupina pre tento film, má to z každého rožku trošku, strih je skvelý, farebnejší film by ste hľadali len ťažko..ale z každej strany to nie je dostačujúce na to, aby sa tento film stal nejakým milníkom v kinematografii a vidieť ho druhý krát, to si radšej vytiahnem autodráhu a budem sa 130 minút hrať s ňou :))) ()

Flego

Obával som sa absencie príbehu, ktorý bude utopený kdesi v plných priehrštiach dokonalých počitačových efektoch. Som rád, že sa tak nestalo a mohol som si naplno vychutnať príbeh rodiny, ktorá sa snaží držať pokope napriek finančným žralokom. Bolo to milé, vyumelkovane čarovné, sýto farebné a šialene rýchle. Vyzdvihol by som charizmu Matthewa Foxa ( Jack zo seriálu Lost ) a vynikajúce prelínanie obrazov, pri ktorých som juchal radosťou - bolo to skutočne perfektne urobené. Mrzí ma amatérsky natočená scéna ( boj v horách ), kde sa naplno ukázali nedostatky natáčania pred modrým plátnom. ()

Darneth

Skvělý nářez!!! Wachowski si odskočili ze světa Matrixu k odlehčenějšímu, křiklavě barevnýmu japonskýmu fenoménu jménem Speed Racer! Možná někomu ta do očí zářící paleta barev nesedne, tak jako jednoduchý příběh o chlapci co rád jezdí ve svým sporťáku a má svůj sen-stát se profesionálem a jít ve stopách svého bratra. Tak ať. Líbí se mi ten skoro pohádkový svět plný aut, závodních drah, kladných i záporných hrdinů a vtipu. Film s dětskou duší....a já jsem si tak vždycky přála autodráhu:-) ()

HellFire

Zajimalo by me, pro deti jakeho veku je tenhle film. Priserne nudne stridani zavodu s pribehem by unudilo i 6lete dite. Uz tu byly tak stupidni jmena jako Frodo Pytlik, Bradavice a ted se k nim muze zaradit kluk se jmenem Rychly zavodnik... ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)