Surfaři

• USA Shelter
všechny plakáty

Romance o dospívání a hledání vlastního místa.
Zach je mladý a pohledný umělec. Musí ale zanechat školy, aby pomohl sestře s výchovou nemanželského dítěte. Volný čas pak tráví s přítelem Gabem malováním nebo na surfu. Přijíždí Gabův bratr Shaun, který Zacha velmi zaujme. Zach se musí vyrovnávat nejen se svými životními prioritami, ale také se svou sexuální orientací. (oficiální text distributora)

ivishka

Skvělý film o tom jaké to je, když člověk zjistí po tak dlouhé době kdo vlastně je a zprvu se s tím nemůže srovnat. Tématika gayů mi tady nebyla podána kýčovitě až nesmyslně ale právě naopak jako normální věc, která se stává běžně.Nemám tomu co vytknout. ()

Praxis

Průměrně zfilmované žhavé téma v prostředí, které evokuje příjemné letní plynutí a k tomu boží soundtrack. Jinak vyčpělá nuda. 50% ()

petrsv

Neobyčejně povedený film. Ač mám radši evropskou tvorbu, před tímto smekám. Film citlivě zobrazuje téma, která jsou (a hlavně budou) aktuální a ukazuje, že všechno jde, když se chce. Doufám, že takovýchto filmů bude víc... ()

Alementina

Trapné. Atraktivni lokace, jen je tam on a on... a na konci je to jak reklama na povoleni adopci deti pro homosexualni pary... to vysoke hodnoceni je vysoce prehnane. Byt tam ona a on, tak je tu tak 50% a polovina lidi by to hodnotila jako odpad, ale asi to zkoukla z mistniho panskeho osazenstva jen ta 4% část... ()

anniehall

4,5* Chvíli potom, co jsem viděl tuhle gay romanci na pozadí sociálního dramatu, jsem měl možnost shlédnout i film Tan Lines - tedy další gay-interested movie o mladých lidech, jimž je Wind-surfing skoro vším. Tedy opravdu jen skoro. Přece jen si ještě najdou čas i na svůj osobní život a další věci :-) Nabízí se tedy srovnání těchto dvou filmů. Natočeny byly přibližně ve stejnou dobu s přibližně týmž rozpočtem. Zatímco Shelter se pouští, alespoň co se týče režie a scénáře, mainstreamovou cestou, Tan lines se snaží působit nezávisle, undergroundově a alternativně. Mainstreamové romance nijak moc nemusím, ale Shelter mě přesto zaujal. Věrohodné herecké výkony, uvěřitelný scénář, dialogy jako odpozorované ze života a poměrně věrný portrét okolní společnosti, která se něčemu neobvyklému a novému samozřejmě vzpírá. Když se k tomu navíc přidá dobře vybraná hudba a výborná práce střihače s kameramanem, kteří obzvláště v bezeslovných sekvencích opravdu působivě zachytili magii sblížení dvou hlavních hrdinů, musím říct, že jsem odcházel málem rozechvělý a to se mi opravdu moc často nestává. Tedy všechna čest. Vrámci žánru patří Shelter ke špičce a nevidět pár ještě o chloupek lepších filmů, dal bych i víc. Ale přeci jen je to romance:-) Jinak tomu bylo u Tan Lines. Alternativní přístup k filmařině mi nevadí, ale to, co předvedl pan Aldridge, to byl spíš nekonzistetntní slepenec, než cokoliv jiného. Trocha toho surfování, trocha tápání, trocha romance, nezbytné pochyby o vlastní orientaci a pár naprosto zbytečných pasáží. Formu filmu mi nebylo dopřánu pochopit. Přišlo mi, že když režisér neví kudy kam, použije animované sekvence a komentuje jimi či posunuje jimi děj. Proč to ale dělá zrovna takhle, to nevím. Asi aby to vypadalo undergroundověji. Spousta postav je ve scénáři jen do počtu (viz ty věčně poflakující se důchodci a důchodkyně). O psychologii postav raději nemluvme, neb bychom žádnou nenašli. Hlavní hrdina si vlastně celý film neví rady, kde vlastně zakotvit a jeho několikeré proměny ze straight chlapíka na gaye a zpátky jsou tak náhlé, jako infarkt myokardu. A závěrečná pointa filmu je pro diváka tak neočekávatelná, že na ni snad museli přijít na place během rauchpazy přímo při natáčení. Až na pár zajímavých sekvencí, které zachraňuje Jed Clarke svým slušným hereckým výkonem, byl pro mě Tan Lines velkým zklamáním. ()

vanadium

Snažil jsem se. Opravdu jsem se snažil napsat konečně nějaký smysluplný komentář k tomuto nádhernému filmu. Shelter mě ale natolik zasáhl svým citlivým, kalifornským sluncem prostoupeným kouzlem, že ani po dvou měsících od jeho prvního zhlédnutí nenacházím slov. Naštěstí to za mě zformulovali uživatelé zona (stručně) a freddy (obsáhle); s jejich komentáři se maximálně ztotožňuju a netřeba k nim asi cokoliv dodávat. ()

BoredSeal

Je to obyčejnej film o homosexuálovi z malýho města, můžete to pustit mamince, sestře nebo homofobnímu taťkovi. Příběh je jednoduchej, osvěžuje ho právě gay tématika a pár celkem pěknejch kluků. Další Zkrocenou horu ale rozhodně nečekejte. ()

easaque

další z velké řady coming-outových filmů. Tento se však dočkal dokonce českého dabingu, což mu však vůbec nepomáhá. Ničím nevybočuje od podobných, takže ničím nepřekvapil a byl předvídatelný. Obsah mi brzy vyšuměl z hlavy - jen vím, že se na to koukat dalo, Ve výsledku na hraně 2-3 hvězd, kvůli dabingu dávám nižší známku - nenároční romantici si možná užijí.[ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Martin741

To bola teda konina! Dalsi z rady filmov a la Zkrocena Hora. Pozerat sa na dvoch vrcholnych dementalov, ako su zalubeni do seba ...... no, tak to fuckt budem radsej sledovat proces rozkladu hnoja na poli. 5 % ()

magnolia

no, čtyři hvězdičky tomu prostě nedám. rozhodně ne jenom proto, abych dokázala svou svobodomyslnost. film musí i nějak "vypadat". kdyby tam místo homo- hrála hetero-dvojice, tak by to tu mělo o dvacet procent míň. jestli chcete vidět něco kvalitnějšího, zkuste: mannen som elsket yngve. ()

carly

vizuálne prekrásny film. a hudbu má tiež úžasnú. príbeh je to trpkosladký, ale so šťastným koncom. veľmi uveriteľné herecké výkony a príjemné tempo filmu, ktorý plynie ako voda, pokojne a nenáhlivo k svojmu cieľu. postavy sú akýmisi smerovkami na ceste hlavného hrdinu k sebapoznaniu a akceptácii, čo filmu prospieva a o každej dôležitej osobe vieme tak akurát, aby nám bolo jasné, čo pre Zacha znamená. jeho zmätok je veľmi pochopiteľný a páčilo sa mi, že hlavným konfliktom nebola jeho sexualita, ale zodpovednosť k rodine. ()

A.L.E.S.

Sympatičtější herce si snad Markowitz do hlavní role ani vybrat nemohl. Tím podkopnul nohy mýtu, že gay musí představovat zženštilou žížalu, která si potrpí na vzhled. I ty žhavé scény plné mužského testosteronu byly tak nabité, že jsem to těm klukům věřil i přál. Řeší se tam však i otázka výchovy malého chlapce a Markowitz tak musel zodpovědět poměrně složitou otázku promiskuity, která se v homosexuálních řadách bohužel hojně vyskytuje. Zamilovaností dvou mladých lidí tak dokázal, že i oni mohou být stabilními partnery a vytvořit tak pro Zachova syna odpovídající prostředí. Je to jen o lidech, ale bohužel ti nejnenormálnější utvářejí obraz celé skupiny. ()

Tereza666

Nádherný film o lásce dvou mužů. Nebyl ani nudný ani vulgární. Jemné, přijemné, a chvilkami vážně roztomilé. Pro mě příjemné překvapení. Herci byli hezcí a příjemní. A celková atmosféra byla okouzlující.Možná jsem divná a ujetá, ale filmy s homosexuály patří mezi mé oblíbené. A tento je jeden z nejlepších. ()

skretik

Súhlasím s AngelAngie... kamera (najmä na začiatku) nič-moc, okolití herci hrôza, ale tí ústrední sú super... Sestru by som prizabila (heh), na ničom jej nezáležalo, kopala len za seba a za to, čo jej samej vyhovovalo... Zach bol možno trocha príliš "naťuknutý" (alias priblblý) ohľadom vlastného ja, vlastných názorov... Ale celkovo výborný film so super myšlienkou... ()

Narya89

Filmy, jejíž ústřední dvojicí je gay pár, na mně obvykle působí mnohem silněji než heterosexuální páry, které vidíme úplně všude. Je to asi tím, že gay/lesbický pár musí překonávat mnohem více překážek, pokud chtějí být spolu. Jsou to jak bariéry nastavené společností, která je stále silně heteronormativní a na gaye (na lesby méně) se dívá jako na něco nechutného, nepřirozeného, nebo v nejlepším případě jako na něco, co se může dít pouze za zavřenými dveřmi, tak jsou to i vlastní mentální překážky, které vznikly zvnitřněním norem té samé společnosti, která GLBT komunitu stále úplně neakceptuje. Proto mají takoví lidé ze začátku problém se svým vnitřním coming outem, kdy se musejí naučit akceptovat takoví, jací jsou a v dalším kroku se nebát se vyoutovat i před svým okolím. Takový proces může trvat roky a ne vždy se musí podařit, nicméně vyžaduje obrovskou odvahu. Proto jsou tyto příběhy pro mě vždy zajímavější, neboť zachycují lidskou schopnost odolat tlaku společnosti, jít si za tím, co opravdu chci a odhodlání na této cestě za svým osobním štěstí překonat nejrůznější vnitřní i vnější bariéry. Tento snímek je jedním z nich, protože Zach a Shaun jsou přesně takovou dvojicí. ()

TroiMae

Příjemný rodinný film na sobotní dopoledne. Trochu plochý jako surfařské prkno, ale myšlenku má… i když zřejmě byla jen záminkou k natočení exhibice osvalených polonahých mládenců. Dokonce i když dva hlavní hrdinové spolu vedou dialog… mezi nimi je v záběru polonahý svalovec bedlivě zkoumán dívčím dorostem. Špatný film to není, ale stejně dobře se pobavíte, pustíte-li si na svém kompu spořič obrazovky (s obrázky surfařů ;o). O hodně více se pobavíte, pustíte-li si Ovečku Shaun. ()

derryl

Velice realistický film o opravdových problémech s uvědoměním si svého směřováním v životě a přiznání, zda chci žít opravdově jako gay a jít životem se svou láskou, narovnat současný život a vyjít vstříc své sestře, která Vám svěří do opatrování svého vlastního syna. ()