K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

Yangus

nevím co k tomu říci, prostě film popisující hruzy který spáchal Stalinův režim a posléze 50 let vinu házel na Nacisty a kdo tvrdil něco jiného pronásledoval. Prostě film kterej ukazuje jaky byli komunisti svině..... ()

1860

Jako u mých kamarádů, velké zklamání.. O masakru v Katyni se dozvídáme, jakoby mimochodem typu: "Tam se někdy něco stalo" a spíše se dozvídáme o životě pozůstalých, což není nezajímavé, ale s hrdinkami moc nesoucítíme.. To, jaká to byla sviňárna od sovětů a jaké to bylo peklo pro polské důstojníky, se dozvídáme až na konci filmu a jedná se o vlastně jedinou extra-emocionálně nabytou scénu.. Kdyby to Wajda nebral jako finále, které v nás něco nechá, ale šoupnul tuhle scénu třeba doprostřed, nebyly by nám životy těch ostaních tak lhostejné.. Škoda.. ()

Kovaja

Film moc rozebírat nechci.Jedná se o válečný bol který nikdy nezmizí,hlavně teda v Polsku.Závěrečných 15min bylo mrazivých.Poslední poprava v lese mi nahnala husinu a měl sem chuť film vypnout.Ach jo ty války:-(( ()

Admirall

No popravde... cakal som z traileru nieco ako Smarzowskeho film Roza - nedockal som sa. Tesil som sa ze si pozriem opat film, kde sa ukaze aj ta ruska agresia a teror ale vsetko bolo v traileri. Nechapte ma zle... ono to tam aj zobrazene bolo, ale sposob akym to bolo rozpravane mi prisiel dost zmatocny... to zrejme musi clovek mat v sebe lebo napriklad u Nolana som s podobnym stylom rozpravania problem nikdy nemal. Dalsim problemom bolo pre mna prilis mnoho postav. Nestacil som sa stotoznit s jednou a uz sa objavila nejaka druha. Akoby to boli len take utrzky, spomienky... ale to na stotoznenie a sympatizaciu s postavou jednoducho nestaci. Musim vsak povedat ze Wajda mal cit pre detail. Aj v nenasilnych obrazoch dokazal ukazat zverstvo cervenej armady ale aj rozna symbolika (napriklad ruzenec, sveter) bola velmi dobre zobrazena. ()

BuddyO

Přestože nežiji Hollywoodem a nepotřebuji "namáčklou" efektní akci, zde by jí trochu nezaškodilo. Vykopnezovala by se tím totiž poměrtně nudná dějová linie filmu. Chápu, že polskému režisérovi šlo především o fakta, ale tím zapomněl na to, co dělá film filmem. Já nechtěl dokument... 3* - 55% ()

Greny

film, který jistě nemá za úkol strhávat divácké rekordy a vydělat co nejvíce peněz, ale film který nám má říci, kam až může sahat lidský sadismus. Film i přestože je natočen pomalejším tempem, tak alespoň mě, strhává do děje. A že film nemá hlavní postavu? Myslím, že hlavní postavou jsou všichni vojáci zastřelení v Katyni. Jsem hlavně rád, že se tohoto filmu chopil někdo, kdo má s Katyní vlastní zkušenosti. ()

predatorjf

U od začátku je film příliš nepřehledný. Ten, kdo by nevěděl o co jde, se nemá šanci se orientovat a ten, kdo ví o co jde se orientuje pouze slabě. Děj se natahuje a natahuje, nevíte o co jde a čekáte, až se staně něco, co budete schopni pochopit, jenže takový moment nepřijde. Těžko by se tam hledala hlavní postava, je to jako nepřehledný výtažek příběhů deseti různých lidí. Člověk při sledování neví co si má myslet. Aspoň co se týče mě. Sledoval jsem ho jako povinný film ve škole, který každého nudí. Nevyvolal žádné emoce, při jakékoli scéně. Prostě jenom špatně zpracovaný film o strašné události, který vám není schopen předat tu hrůzu z té masové vraždy... A co se týče zvuku to jsem si nechal nakonec. Nejsem nějáký velký filmový expert, ale co tohle bylo za zvuk a hudbu? Nevím, jestli ten zvuk byl vadný jen na mé verzi filmu, ale tak občas předčasně utlý zvuk, nebo v každém záběru úplně jiné zvukové pozadí jsem ještě neviděl/neslyšel.... Celkově mě film velice zklamal. ()

DannyBoy80

Ma v tom chlapec trošku chaos. Místy jsem se v těch postavách a příbězích ztrácel. Závěrečné vyvražďování je docela masakr a konečně to pak mělo nějaké emoce. Jinak řemeslně velmi dobře zpracovaný film, který si nehrál na něco co ani neměl být, jak je to u českých filmů. Škoda kdyby byl scénář propracovanější, bylo by to dost dobré. ()

janesX

Pri slove Katyň každý uvedomelý Európan zpozornie a nemalú váhu má aj meno režiséra tohto filmu. Andrzej Wajda natočil nudný film, aký by zvládla dnešná produkcia aj na Slovensku (to nie je podceňovanie). Takáto významná udalosť a nedokázala si súvisle udržať moju pozornosť? Bude to asi vekom režiséra, ten mal v dobe natáčania 81. Chcelo to teda trochu viac vášne. ()

1945

Poláci točili v čistě historickém duchu, takže vznikl velice kvalitní snímek popisující tragickou událost v Katyňském lese. Napětí a čekání lidí na příchod svých blízkých je zachyceno více než opravdově a závěrečných deset minut vytváří opravdu působivý dojem a v tomto momentu, kdy film vrcholí, uctí snad každý alespoň chvilkovou myšlenkou památku polských vojáků. ()

Marys

LFŠ 2009: Skvelé spracovanie tragickej historickej udalosti. Možno trošku absurdností, ktorými asi autor chcel priblížiť nezmyselnosť vojny a nie úplne do očí bijúce celkové vysvetlenie, ktoré mi došlo až po filme ma nútia dať o jednu hviezdičku menej. ()

Yardie

Velice kvalitní snímek. Natočen velmi realisticky, surově a chladně. Atmosféra filmu je velice skličující a posledních 10 minut doslova depresivních a zamyšlení hodných. Nestačil jsem se na konci divit, jak se todle může stát a jak na to ti popravčí měly žaludek. To snad neměli žádné morální zábrany nebo co... Ale to je zase asi na jinou diskusi. Co mi trošku chybělo bylo nějaké úvodní slovo - nějaký úvod a seznámení se situací. Přece jen už jsem nějakou dobu pryč ze školy a nepamatuji si souvislosti proč Rusové a Němci si rozdělili Polsko a co se tam vlastně stalo. A také nějaké vysvětlení na konci, proč se tedy tak dělo. Ale vzbudilo to ve mě zájem, budu googlovat... Další věcí, která mi malinko vadila bylo to, že v počátku se dalo jen těžko orientovat v tom kdo je kdo, strašně se skákalo z jedné rodiny na druhou. Ale časem se to zaběhlo a vědělo se o co a koho jde. Každopádně snímek je opravdu velice působivý a pěkně udělaný. A nenudil mě a ty dvě hodinky utekli jako voda. A je opravdu k zamyšlení, jak a proč se něco takového vůbec mohlo stát... Howgh! ()

sona123

Je to naprosto průměrný film, ale z úcty k událostem, které zachycuje, pod tři hvězdičky nepůjdu. Dobrá půlka je rychlou rekapitulací, skok za skokem tak, aby bylo možné zachytit klíčové události, zejména klíčové pro ústřední hrdiny. Neznalý divák je asi pěkně zmaten, naprosto chybí jakýkoliv úvod do děje apod. Další část je věnována poválečným událostem a jak se s tím, co se v katyňském lese stalo, vypořádávali pozůstalí a zejména vládnoucí Rusové. Mění se tempo, ale ne k lepšímu. Určitě dobré v rámci osvěty, po filmové stránce spíše slabé. ()

laepus

Skvěle vystavěný film s dobře postupně dávkovanými informacemi a všemi dopady katyňského masakru. I drobné detaily odpovídají historickým skutečnostem. Jestli někomu vadí jednostrannost tohoto filmu, tak nechápu, jak "objektivněji" by chtěl natočit film o tak neuvěřitelném bezpráví, k jakému v katyňském lese a okolí došlo. Je to silná osobní výpověď plná uvěřitelných postav, se kterými není problém se ztotožnit. A k tomu parádní tíživá naléhavá hudba Pendreckého, která přidává filmu další nadpozemský a myšlenkový rozměr. ()

mira007

Hvězdy dávám za závažnost tematu, protože z něho se dalo vytěžit daleko více a to tempo filmu je k unudění - všechny hvězdy ale dávám za tu realistickou surovou scénu hromadného popravování. To bylo naprosto dechberoucí. ()

Kámen odpad!

Vzhledem k tomu, že Polák by za dolar prodal i svoji babičku i s jedem na krysy v zmrzlině a s posypovou solí v sejru, tak těm lžím a propagandě CIA nevěřím ani na vteřinu!!! ()

Martinius

film skoncil a nasledovali neme titulky. pocas nich vladlo v sale hrobove ticho. vsetkym nam este behal mraz po chrbte, sam som mal stiahnute hrdlo. ked sa zazalo svetlo, uvedomili sme si, ze treba vstat a ist domov. takmer bez najmensieho hluku sme sa vytratili, opatrne, aby sme nesliapali po snoch mrtvych pod nasimi nohami, aby kazdy mohol zostal sam so svojimi pocitmi a dojmami z filmu... takto zaposobil katyn. melancholocky, sklucujuco, smutno, pietne, bolestne. kto pocas dvoch hodin ocakaval vojnovu akciu a la zachrante vojaka ryana, sa rovno mohol zdvihnut a odist. komentatori, nezmyselne vycitajuci filmu nudnu zdlhavost, akademicku konzervativnost, ci dokonca „stareckost“, zalostne stroskotavaju na priam vulgarnej citovej tuposti a z toho vyplyvajucej nekreativite vlastneho nazoru. katyn nie je ani o komercii, ani o pseudointelektualizme, ani o nejakej snahe o umelecky experiment. nie je o efektoch, ale o vyslednom efekte. klobuk dolu pred reziserom, ktory napriek svojmu vysokemu veku dokazal natocit snimku plnu zivota, autentickosti, naturalistickosti, vypovednych hodnot. wajda dal do nej kus seba a nefalsovaneho ducha doby ako priamy svedok 2. svetovej vojny a kedze bol sam synom v katyni zavrazdeneho dostojnika, je film nieco ako jeho vlastnou spovedou i rozhresenim. film preto len zobrazuje ducha doby masakru v katynskom lese. je odzrkadlenim niekdajsich hmlistych udalosti, dezinformacii, reakcii zo sokujucich dokumentarnych zaberov na tisice objavenych a exhumovanych tiel. je o znasilneni polska brutalitou a jednym z najvacsich ideologickych klamstiev. a v neposlednom rade je zazalovanim dvoch neludskych totalitarnych rezimov, ktore medzi sebou rozdrvili obete svojho spolocneho sprisahania, zbavili ich mien i ludskej dostojnosti a degradovali ich na mrtvoly, nahadzane do jam a zasypane tonami hliny. rezimy, ktore katyn umoznili, vykonali a napokon zneuzili pre vlastnu propagandu. rovnako, ako vtedajsie udalosti, ani reziser sa so svojimi hrdinami nemaznal. nechal ich tapat v neistote, vo falosnej nadeji, zit v hroze, vdychol i vzal im zivot a k zaveru, po „oslobodeni“ vrahmi, ich napokon nechal utonut v rezignovanej beznadejnosti s vyhladom na "ziarivu buducnost" pod nadvladou stalinizmu. koniec bol rovnako desivy ako tusenie celej tragedie: bujna fantazia hrozy pokracovala tam, kde skoncili vsetky zapisky, svedectva a odmlcali sa masove hroby. zajatci boli ako na jatkach jeden po druhom odvleceni do popravcej miestnosti alebo priamo k jame s mrtvolami a akonahle si stihli uvedomit to, co ich caka, strelil im popravca gulku do tyla. kaluz krvi bola splachnuta vodou z vedra... ()

marquillo

Po niektorých filmoch prosto odchádzate z kina bez jediného slova, no v mysli sa vám premieta celý film, znova a znova a vy ho prežívate stále dokola. Katyň je takým filmom. ()

Greg25

Povedený snímek Andrzeje Wajdy. Tempo filmu je pomalé, ale přesto každý příběh sledujete s napětím i smutnou předtuchou špatného konce. Snímek má mrazivě syrovou atmosféru z které až mrazí. A přesně tak by to mělo být, protože tenhle snímek si zaslouží pozornost nejen díky svým filmovým kvalitám, ale zejména díky nepopiratelné historické pravdě. Tenhle snímek bych povinně pustila v ruských školách společně s dokumentem o gulagu a dokumentem o justičních vraždách v 50. letech. Čest památce všech polských důstojníků. 80% ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky