K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

werous

Pro poláky a Wajdu hodně osobní záležitost.. Já osobně o Katyni slyšela, až když jsem viděla trailer.. Téma s obrovským potenciálem, bohužel, tady hodně nevyužité.. Vzhledem k tomu, že se to režiséra úzce týká, jsem očekávala obrovské emoce a hodně silný příběh.. Bohužel, dvě hodiny nudy a ani závěrečných 20 minut pro mě nebylo strhující, jako pro ostatní.. Po hodině a půl ospalého "neděje" ze mě těžko někdo může v závěru tahat emoce nad prostřelováním hlav a padáním do hrobu.. 40% ()

sirLANCELOT

Myslím si, že tento film si zaslouží plné bodování, nejen za spracování skutečného děje, kterého se dopustil Sovětský svaz na polských důstojnících, ale i zato, že konečně vyšla pravda na jevo, kdo vlastně vraždil v Katyni. Komunisti dlouhá léta lhali a tento čin aváděli na fašistické němce. Jenže právě oni němci, vykopali postřílené důstojníky a vše zdokumentovali. Až v těchto letech, se režisér Andrzej Wajda rozhodl, že natočí velkolepý film se strhujícím dějem, kde otec je přivolán, k ostatkům a lebce svého syna, který byl zajat ruskými vojáky při vpádu SSSR do Polska a stal se jednou z obětí nesmyslného vraždění. Tento film má otevřít oči těm lidem, který ještě pochybují, kdo vlastně stojí za těmito vraždami !!! ()

swinevenca

Odporná událost ukazující důležitost propagandy za válečného nebo totalitního stavu v zemi. Je strašně smutný, že člověk, kterej tohle nařídil, těžce ovlivnil poválečný začátky naší země. Filmů ukazujících tuhle bestialitu moc není, a to bysme my i Poláci měli dost motivů o čem točit. Samotnej film pietu těchto obětí uctívá dobře, polští vojáci měli obrovský smysl pro vojenskou přísahu, ale zároveň na mně, s výjimkou potřeby tohle všechno připomenout, žádnej velkej dojem neudělal. ()

Reiner

Působivý, mrazivý film, který mě vtáhl do děje až moc. To si pak člověk ledacos uvědomí a přemýšlí: „Kde že jen ten nepřítel vlastně je?". ()

a0001

Autentický a drsný film. Vždy ma pri týchto zverstvách dostane do smútku myšlienka o tom, že ako je možné, že bolo a je na svete toľko neuvedomelých a zlých ľudí.. ()

spotczek

První půlka byla tuctová, druhá už stála za to. Film mixuje dohromady hodně pohledů na malém prostoru (myslím tento jeden film, nikoliv jeho dvě hodiny). Snaží se hodně říct, aby snad všechno dohnal a napravil, což je však logicky nemožné. Ruská zvěrstva mi hlavně evokovala právě probíhající konflikt na Ukrajině a přímo vlastizrádný přístup značného množství vysokých představitelů našeho státu k Ruské invazi, která se maskuje za jakýsi separatistický útok. Obávám se, že se pověstná inteligence pánů Mynářů, Filipů, Klausů, Ovarů ad. pohybuje pouze po ose má dáti - dal, ale nikoliv bylo - je - a bude. Dosud báťuška Putin nemusel nikoho vraždit (pokud tedy pád polského prezidentského speciálu a srážka letadla šéfa francouzského Totalu Christopha de Margerie se sněžným pluhem byly vážně jenom náhody). Proč by si špinil ruce s olejovatými magnáty či zvrhlým uměním "kundího řevu" či něčím podobným, co je stejně příliš bezzubé na to, aby mu mohlo nějak výrazněji ublížit?! Ale až se dostane do křížku s dříve poslušnými Ovary, to už bude jinčí zabijačka. Po vzoru Velkých čistek, nebo Noci dlouhých nožů? Když si troufnou na Ukrajinu, v porovnání s námi celkem obříka, proč by stejně jako Hitler nevymazali naši pidi kotlinu z mapy, když už se jim ji v osmašedesátém podařilo předpřipravit = zkrotit? Pochybuju pak, že by na Ovary někdo pamatoval jako na hrdiny, když už dneska jsou to pro většinu jenom prasata. Možná je ale dobré připomenout, jak se potil Gottwald, když měl dojem, že se ostříží zrak baťušky Džugašviliho stáčí jeho směrem. Pak by to chlastání na státní útraty nemělo tak povznesenou atmosféru jako dnes, když chlípně vtipkují ohledně významů slov "pussy" (znamená číča, rozhodně nění tak vulgární jako české kunda, kterému odpovídá spíše anglické cunt) a "riot" (výtržnost) a pak málem ukousnou kus zlata z korunovačních klenotů (prý kvůli viróze či snad operovanému palci). Nepřekvapuje mě jejich šovinistické chápání, pro které jsou jemné nuance mezi významy a společenskými způsoby absolutně nepostřehnutelným a pro ně i bezvýznamným rozdílem. Oni se nestydí. Já se ale za ně stydím! ()

IZFNP

Zručné budovanie atmosféry a zoznamovanie sa s postavami, pretkané síce ťahavou, ale i tak veľmi zaujímavou sondou do života bežného človeka a všadeprítomného hororu doby. Všetko na ceste k záveru, ktorý sme všetci čakali, a i tak sme vďaka nemu na hodnú chvíľu onemeli. Akademicky chladné, ale silné. ()

VaSpek

Prostě jednoho večera dostanete náladu na dobrý válečný film... a protože nebudete ochuzovat autory o výdělek a ve videopůjčovně mají zavřeno tak se podíváte do typů na jedné nejmenované stránce a hle zaujímavý film z druhé světové války líčící okolnosti v celku interesantní události řeknete si to by mohlo ukojit mou touho po kulturním obohacení... ach jak krásná planá naděje...místo napínavého zobrazení těžkých chvil lidí jichš blízké tato událost jaksi fatálně zasáhla dostanete nechutné množství postav jež přeříkává neustále dokola stejnou trapnou vlasteneckou písničku. K smrti nudné vzájemné vtloukávání si různých ideologií do hlav způsobí že ke konci filmu věříte že onu politování hodnou událost vážně způsobili frickové nikoli zarudlá armáda a zároveň vámi prostoupí strach že budete-li si myslet nedejlenin prezentovat jinou skutečnost tak vám zavěšeným na trubce pár ruských přátel vysvětlí že očerňovat řežim nebyl pro vaše pohodlí a zdraví nějak zvláště šťastný krok... Prostě a jednoduše recept na zkažený večer... ()

kacir

Najprv som si hovoril, že je to dosť nudné, nezáživné, miestami sa mi aj driemalo.. Ale potom prišiel záver a mne sa stiahlo hrdlo a zatajil dych. ()

david666

Výborně podaný film o historickém pozadí před, během i po Katyňském masakru. Velmi silné válečné drama, kdy i bez válečných záběrů se dá udělat film od kterého neodejdete. Závěrečná scéna likvidace obětí je mrazivá a zůstane ve Vás dlouho. Takhle nějak jsem původně kdysi čekal, že někdo zpracuje téma našich pilotů v Británii - bohužel nestalo se a Svěrák nám naservíroval love story. ()

mouzi

Chapu reziserovu snahu o zachyceni hruznych cinu proti lidskosti a historickych momentu, ale jak se rika, z hovna bic neukroutis. Neskutecne blby scenar, ktery skace z jednoho historickeho obdobi do druheho, nesouvisle odbiha od jednoho hrdiny k druhemu a celkove postrada jakokouli integritu, z nej cini pouhy pokus o zajimavy film. Film na jedne strane necha mluvit mnoho postav, z nichz ale jen minimum ma pro dej filmu jakysi vyznam. Myslim, ze filmu by spise svedcilo vypracovane provedeni v jednom historickem okamziku, tedy bud behem valky, nebo prave po valce, kdy se z Katynskeho masakru obvinovaly obe strany. Snimek zacina jakymsi hromadnym exodem, kde popisuje, ze z jedne strany jdou Nemci, z druhe Rusove. Pote zobrazi jako na taliri skupinu nekolika set polskych dustojniku, aby ukazal divakum, kolik lidi bude nasledne vlaceno po Polsku a usmrceno. Najednou je po valce a vsechno je jinak, objevuji se nove tvare, ty stare mizi a divak nevi, co se jako zase deje. A uz se jenom keca a keca. A ten konec nestoji ani za zminku, protoze pokud melo jit o valecny film, mel byt valecny a pokud ne, nemely tam posledni zabery co delat, pripadalo mi to jako reportaz na Nove. Celkove vzato me film dost zklamal. Od snimku, ktery ma zachytit vyznamne historicke momenty a o to spis, pokud jde o tragicke momenty, jsem cekal mnohem vic. Prinejmensim propracovany scenar a dialogy. ()

Pepe1783

Pomalu plynoucí, chvílemi nudící a dokumentárně odvyprávěný příběh. Připadalo mi to jako Drážděny, což byl asi stejně nezáživný film. I v tomto případě jsem vydržel až do konce jen proto, že se to opravdu stalo a musím uznat, že zakončení je mrazivé a dechberoucí. Na polský film slušné. ()

brodži

Svatá pravda. Film ukazuje, co se vlastně dělo za druhé světové války. Na brutální masakr polských důstojníků. Jeden z hlavních hrdinů je člověk, co ctí povinnost k armádě a nakonec za to zaplatí. Ukazují se krutosti války. Po napadení Ruska Německem (ta část chybí) chybí mi ta část kdy němci vraždili a sváděli tyto činy na Rusy. Stejně jako válka rychle začne tak rychle také skončí. Válečný děj je tak rychlý až mi toho bylo líto. Jinak příběh je velice poutavý a zajímavý. Když se divák zamyslí nad tím, tak zjistí, že válka není, nebyla a nebude nikdy dobrá věc. ()

caccadu

Velmi silné, mrazivé téma. Těch několik málo scén ze zajateckého tábora a z konečné popravy způsoují husí kůži, ještě silnější jsou útržky z dokumentů. Otázkou je, zda-li silné, emotivní téjma, o kterém je opravdu potřeba mluvit, samo o sobě dělá dobrý film. Podle mého názoru nedělá. A samotný příběh je vlastně nijaký. Někteří herci se snad ani nesnažily hrát, jedné z hlavních postav, Anně, jsem nevěřila žádnou emoci a pokud má mít film přínos díky popisu historických událostí, kdyby člověk neměl povědomí, co se vlastně asi stalo, z filmu samotného bude jen zmatený a těžko pochopí, jak a proč kdo co vlastně udělal. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky