K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

TommyDiamond

Katyňský masakr čítal přes 20 000 mrtvých polských zajatců, které zavraždila v roce 1941 sovětská armáda na přímí rozkaz Stalina. Zajímavostí (drzostí) je, že sověti tento zločin dlouho svalovali na nacisty a distancovali se od něho.....Katyň je smutný a depresivní film, ukazující osudy nejen padlých, ale i utrpení a pozdější perzekuci jejich rodinných příslušníků. Masakr v Katyňi je pro Poláky srdeční záležitostí a možná by si zasloužil kvalitnější zpracování. Ale téma někdy na celé čáře prostě zvítězí nad zpracováním.... ()

Nyenor

"Převezli je vlakem ve skupinách po 250 až 500 mužích do vězení NKVD v Kalinu (dnešním Tveru). Každého z nich krátce vyslechli, přičemž ověřili jeho osobní údaje. Zajatci čekali a netušili, co je čeká; možná až do poslední chvíle nepojali žádné podezření. Důstojník NKVD se jednoho z nich, který stál stranou od ostatních, zeptal, kolik mu je let. "Osmnáct," odpověděl mládenec s úsměvem. Co měl v armádě na starosti? Mládenec se dál usmíval: "Sloužil jsem jako telefonní operátor." Jak dlouho? Spočítal to na prstech: "Šest měsíců." Potom mu, stejně jako všem 6 314 zajatcům, kteří touto místností prošli, spoutal ruce a odvedl ho do odhlučněné cely. Tam ho dva muži přidrželi v podpaží a třetí ho zezadu střelil do týla." (O likvidaci jednoho ze tří zajateckých táborů.) Timothy Snyder: Krvavé země ()

papadoce

Vojnová dráma vystavaná na krutých udalostiach, na ktorej mi vadilo najmä, že v polovici filmu som netušil kto je kto. Vedel som len, že všetci chcú zistiť čo sa v skutočnosti stalo ich blízkym a vedel som, že tvorcovia nám to určite ukážu. A ukázali naozaj efektne. Ale som názoru, že film by nemal dostať viac ako tri hviezdy len preto, že je bravúrne natočená hlavná popravčia scéna, či ? ()

šakal007

Čistě příběhu bych dal 80 %, ale z piety dávám plný počet hvězd. Smutné, ale pravdivé story je nutné vyprávět dnešnímu podivnému světu. ()

Petike

Najsilnejším aspektom filmu, ktorý som si uvedomoval už vtedy, keď som ho ešte nový videl prvýkrát, je, že toto nie je vojnová dráma ako taká, ale je to predovšetkým historická dráma o traume vojny, traume totality, o potrebe historickej pamäte a o hľadaní nelichotivej pravdy. V moderných poľských dejinách sa odohralo nesmierne množstvo neprávostí na obyčajných ľuďoch, spravidla rukami vonkajších mocností, a často aj rukami samotných Poliakov, ktorí sa rozhodli kolaborovať alebo zbabelo ubližovať vlastným krajanom. Uväznení poľskí vojaci sa medzi takých gaunerov nezaradia, až do úplného konca sa usilujú ostať čestnými a statočnými ľuďmi. Ich bezcitné popravovanie jednou totalitno-imperialistickou veľmocou (hrajúcou sa na "slovanského brata" a ľavicu) v samom závere naplno zamrazí. Nezmôžete sa ani na slovo. Zimomriavky však budete mať aj zo slávnych úvodných scén utečencov stretávajúcich sa na moste - obidve skupiny ženie vpred vojsko jednej z totalitných veľmocí, ktoré si chcú rozkúskovať strednú a východnú Európu a bažia po zotročení Poliakov, Židov a iných národov - a chladným vás nenechá ani povojnové pátranie pozostalých obetí po smutnej pravde o osude ich nezvestných blízkych. Rusi konečne otvorene priznali svoju vinu za šialený masaker až v 90. rokoch, a dnešné diktátorské RuZZko sa svojími bezohľadnými maniermi opäť usiluje popierať, že vykonalo také príkoria na poľskej inteligencii a poľských vlastencoch. O to je potrebnejšie uvedomovať si zásadnosť historickej pamäte, čo je koniec koncov jedna z ústredných tém filmu. ()

_-0-_

Určitě se nejedná o nejlepší Wajdův film, navíc je točený tak, že bez znalosti historie se dnešní většinově nevzdělaný divák obtížně zorientuje (film je jednoznačně orientovaný na polské diváky, pro které se jedná o zpracování národního traumatu). Ale - stravitelnou formou předkládá divákovi, který by nebyl ochotný sledovat dokument, jeden z největších válečných zločinů druhé světové války - navíc spáchaný bolševiky. Ukazuje, že bolševici a nacisti jsou rubem a lícem téže mince. Kdykoliv uvidíte v televizi členy KSČM, tak si vzpomeňte na Katyň, na to, co soudruzi dokáží, když jsou u moci. Film nespravedlivě nadhodnocuji (5*) nikoliv pro jeho kvality, ale pro jeho zásluhy, proto, že byl natočen a boří jeden z mnoha bolševických mýtů. Mimochodem, bolševiky okupovaná část Polska je v současnosti součástí Ukrajiny a dosud žijící vrazi, kteří se podíleli na genocidě polské inteligence v Katyni, nebyli potrestáni... Doporučuji dokument České televize: Zločin jménem Katyň (Nenechte se zmást prvními několika minutami, kde je aerobic - ČT se s archivem nemaže - po cca dvou minutách dokument skutečně začne). Ještě jedna poznámka: nebylo zavražděno 12 000 důstojníků (jak je uvedeno v některých komentářích) ale 15 000 + 10 000 důstojníků "rezervistů", tedy povolaných vysokoškoláků. Jednoznačně šlo o komunisty provedenou genocidu na inteligenci národa. ()

amyth

Je dobře, že tento film vznikl. Nikdy se tak nezapomene na genocidu kterou páchal udatný ruský bolševik. Člověk má mrazení v zádech z toho co ještě archívy NKVD a KGB obsahují ()

schunjo

Priznam sa, ze 4* davam hlavne za posobivych zaverecnych 20 minut. Inak je film na moj vkus prilis pomaly a tym padom aj dlhy. Nie je to vobec zle, ale mohlo byt lepsie. Kazdopadne po pozreti musi kazdy pochopit polsky problem s Ruskom a je dobre, ze bol natoceny. ()

zdenik

Film, pro který je snad zbytečné užívat jakýchkoliv měřítek či analýz. Důležité je, o čem vypráví, v tom je zcela zásadní. Jak už lépe vyjádřit vztah mezi nacismem a komunismem... ()

nmarca

Film není dokonalý, příběh lehce roztříštěný (některé "hlavní postavy" vstupují do filmu až v poslední třetině), ale přesto mě jako většina polských filmů naplňuje závistí, že Poláci se nebojí natočit vážný pohled na svoji válečnou i poválečnou historii (na rozdíl od naprosté většiny českých filmařů). Oceňuji, že se Wajda vyhnul slzopudným scénám, a přesto film působí emotivně velmi silně už od prvních momentů, kdy Poláci utíkají svíráni z obou stran Němci a Sověty. Nenápadně se tak dostává pod kůži a tu hrůzu už nelze zapomenout. ()

sovereign

Film, na ktory som a velmi tesil, pretoze historia, najme historia druhej svetovej vojny ma velmi zaujima, specialne tak katynsky masaker, ktory je dodnes zahaleny ruskom tajomstva, tak na strane faktov aj dovodov. Film sleduje vsetky dolezite fakty a hypotezy, ktore su o tejto udalosti zname, velmi sugestivne vykresluje brutalitu oboch taborov a smutnu, az bezvychodiskovu situaciu vo vtedajsom Polsku, najme scena zmechanizovaneho vrazdenia v samotnom zavere nuka otazku, preco a akym sposobom moze ludska krutost nabrat tak obludne rozmery... Katyn skor sleduje udalosti, nez rozvija vztahy medzi jednotlvymi postavami, co ale vobec nie je na skodu. Napriek vsetkemu sa zial film nevyhyba zopar zbytocne emotivnym scenam, ci skor stereotypne kladnemu vnimaniu polskeho naroda, co ale vyznieva z mojej strany dost "nezasvatene". Rozhodne vsak ide o film, ktory by si nemal nechat ujst ziadny filmovy fanusik. ()

Hank

Líbilo se mi, že to nebyl velkorysý spektákl, ač to k tomu hlavně ze začátku hodně směřovalo. Tempo pomalejší mně vyhovovalo. Závěr excelentní. Poslední vteřiny ve tmě, jak v sále, tak na plátně, působivé. ()

deep

Čistě objektivně si tenhle snímek čtvrtou hvězdu nezaslouží- je příliš epizodický a roztříštěný, člověk nemá šanci sžít se s žádnou postavou a občas se ztratí v ději. Nicméně posledních cca 20 minut je natolik intenzivních a katyňský masakr je natolik důležitá ukázka toho, že v komunismu a fašismu vlastně není rozdíl, že míň jak **** dát nemůžu. ()

nula87

Režisér Wajda se snaží vyrovnat s jednou z obrovských tragédií svého národa, a nutno říct, že s několika drobnými výtkami se mu to povedlo. Ano, film je velmi konzervativní, tříští se do jednotlivých linií, a nemá hlavního hrdinu (i když tohle bych za chybu nepovažoval, protože v téhle situaci byli všichni vedlejšími postavami, snad s výjimkou jedné a ta seděla v Moskvě ). Přesto je téma zvládnuté velmi dobře, a závěrečných 20 minut vás svou sílou zadupe do země. 75% ()

Ernie_13

4/5 ...ale nie za to ako bol film natoceny a tema spracovana....to ako bol film natoceny by som asi hodnotil 2/5, lenze za jedinecne spracovanie temy a schopnosti o nej hovorit jednoznacne 5/5! Je velmi smutne, ze toto nieje v ucebniciach dejepisu a vobec nemam problem suhlasit s tym, ze skody napachane nacizmom = komunizmom! :( ()

tartan

Kvôli objektivite musím priznať, že som nevidel celý film, ale tie časti, ktoré áno, ma nechávali emocionálne chladným a to by sa pri tak silnej téme, akou bezpochyby masová vražda poľských dôstojníkov a inteligencie v Katyni je, nemalo stať. ()

MyrnaAlec

Vynikající film. Wajda dokázal věrně zachytit historii bez sentimentu. Střílení do zátylků rozhodně v žádném Hřebejkovi neuvidíte. Poláci byli a jsou hrdí na svůj národ, historii a nikdy nečekali na povolení bojovat. Hrdé ženy s nimi. Bravo ! ()

Bendiys

Po celou delku filmu nedojde ke ztotozneni s hlavnimi hrdiny, ci osudy lidi zavrazdenych i prezivsich. Snimek nema pevnou dejovou kostru, pripomina spise dokumentarni pojeti s pouze obcasnym udivem, vtahnutim, chytnutim. A to je pro film s takovymto nametem zalostne malo. Vyborne sceny z konce, kdy se retrospektivne vracime k masakru, uz film nezachrani stejne jako nikdo neozivi padle... ()

Marťulka

Událost, jako tato, masakr tolika lidí, by si zasloužila lepší zpracovaní, než které vidím v tomto filmu. Nudné, utahané, až na posledních pár minut, kdy Ondřej jede vlakem, poté autem na místo a píše si poznámky do deníku. Poté záběry na samotné zákeřné vraždy, tohle ve mě vyvolalo emoce, bohužel, celých 100 minut předtím ne a to je ta škoda. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky