Předčítač

Scénář:

David Hare

Hudba:

Nico Muhly

Kate Winslet, Ralph Fiennes, David Kross, Lena Olin, Bruno Ganz, Jeanette Hain, Susanne Lothar, Alissa Wilms, Florian Bartholomäi, Friederike Becht (více)

Desítkou cen ověnčený snímek vznikl podle knižního bestselleru Bernharda Schlinka, který prostřednictvím milostného vztahu mladého chlapce a výrazně starší ženy otevírá otázku německé viny za zločiny druhé světové války. V 50. letech se patnáctiletý Michael seznámí s tajuplnou Hannou a prožijí spolu vášnivý letní románek, který se vyznačuje tím, že ve společných chvílích Hanna mladíka žádá, aby jí předčítal klasická literární díla, která probírají ve škole. Nicméně jednoho dne Hanna bez udání důvodů zmizí. Michael se s ní po letech coby student práv znovu setkává za okolností, jež ho nutí přehodnotit jeho vztah k ní i k národní historii Německa. Hanna totiž stojí na straně obžalovaných v procesu s dozorci z koncentračního tábora. (Česká televize)

biglion

Působivé, dojemné, citlivé a jistě ještě celá řada dalších superlativů, by stála za ohodnocením tohoto filmu. K tomu božský výkon Kate Winslet, právem ohodnocený Oscarem. Rose z Titaniku nám dospěla a s ní i její herecké umění. Skvostný příběh o životě, na který uhodili hříchy minulosti a hrůzy II. Světové války, příběh, který stojí za to být vyprávěn všem dalším generacím. ()

geklon

Kdo by to nechtěl, mít v mladistvém věku za učitelku lásky Kate Winslet? Ani Dicaprio neodolal, tak proč by to měl udělat ten německej Hádeček? Příběh mě svým námětem moc neoslovil, ale stejně jako na začátku mě doprovod klavíru a smyčců neskutečně sral a příběh mi přišel recyklovaně nutný, stejně ba o něco víc, mě v průběhu vtáhl do hry a dějem jsem proplul dalece snáze, než kdybych četl předlohu. To co mi na námětu a z prvních minut snímku přišlo jako přeceněné placebo, jsem od druhé třetiny hltal a čekal na reklamu, jako na spásu, abych se dostal na záchod a nemusel přijít o tu neopakovatelně poetickou atmosféru, herecký a muzický koncert. Výborně, tohle jsem nečekal. ()

KimmyJ

Koukám, že Ralph Fiennes měl v roce 2008 co dělat. Ale lepší výkon podal V Bruggách. Jinak Kate Winslett samozřejmě každému filmu přidá nějakou tu hvězdičku. ()

Natabar

Zrovna oscarová nominace za scénář je pro mě asi nějvětší záhadou. Pokud někde obzvlášť Předčítač pokulhává, tak právě zde. Po úvodní půl- až třičtvrtěhodině (jejíž význam pro příběh uznávám, ale...) se film dostane do své nejsilnější a nejslibnější fáze (proces a vnitřní tápání mladého Michaela), aby pomalu víc a víc vyšumíval do jalova - až k trapnému závěru. Z celého filmu naprosto vyčnívá právě Oscarem oceněná Kate Winslet, David Kross jí zdárně asistuje, zato Fiennes nepředvedl nic moc (ostatně: co mu taky scénář nabídl, že?). Všechny další postavy jsou jen šedou vycpávkou. ()

Brandon

Nehledejme hloubku a filozofično tam, kde prostě není. Jednoduchý film o jednoduché ženské a do ní beznadějně zabouchnutým teenagerovi. To vše okolo je jen emocionální balast. Oscarový výkon Kate Winslet rozhodně nepředvedla. ()

dANo

No ja neviem, priam nechápem, ako tento film konkuroval tým najlepším v roku 2008, lebo ja som sa pri jeho pozeraní doslova nudil a celý čas som len čakal na nejaký zvrat, ktorý nakoniec neprišiel. Všimol som si, že veľa užívateľov chváli herecký výkon Winsletovej (však akoby nie, keď za to dostala Oscara, nie?:), ale podľa mňa na tom nie je čo chváliť... Ja som videl len obyčajný herecký výkon, ktorý do veľkej miery ovplyňuje (podľa mňa takisto slabé) maskovanie na staršiu ženu. Niektoré pasáže filmu ma privádzali svojou zbytočnosťou až do zúfalstva, veď napríklad (!pozor, spoiler!) sa rysovala konečne nejaká zápletka s profesorom, ktorého stvárnil Bruno Ganz a nakoniec sa táto postava vytratila z príbehu ako gáfor a niektoré otázky ostali jednoducho otvorené... Emocionálne ani formálne ma tento film proste nezaujal a tak sa celkom čudujem tomu celkovému hodnoteniu, či nebodaj tým Oscarovým nomináciám a oceneniam. Veľké sklamanie. ()

Millanium

Rok 2008 patřil herečce Kate Winslet, která excelovala jak v Revolutionary Road, tak i zde v předčítači, za kterého dostala oprávněně Oskara. Příběh se dívá trochu atipicky na události z druhé světové války a nechává na nás zda dopřejme hlavní hrdince přes její činy stále sympatii. Citlivý a silný příběh. 85% ()

Flooyden

Stejně jako se nedá dívat jen na kus obrazu, nedělí se film na poloviny nebo třetiny - vše může fungovat jedině jako celek a jedině tak to také může být posuzováno (toto jen jako reakce na neustálé povzdychy nad nudnou první třetinou). Daldry umí - neřeší historii, tam by neuspěl, ale citlivě překládá lidské příběhy... ()

lucascus

konečně film, na který se nedá jen tak zapomenout...Daldry skloubil vynikající herce i námět filmu...Winslet znovu přesvědčila, že umí hrát a je herečka s velkým H, ani ostatní herecké výkonu tentokrát nepokulhávaly, jediná vada na krása jsou možná milostné scény, který bylo ve filmu na můj vkus až příliš...jinak dost dobrý.. ()

JohnSmith

Nevím jak jinak hodnotit výkon Kate Winsletové než jako vynikající. Výborný byl i Fiennes a dokonce mladý Kross, když musel hrát jak 15ti letého tak potom 25ti letého. Asi opravdu platí to,že stará láska nerezaví, ikdyž mi přišlo, že Fiennes si Winsletovou nakonec pořádně vychutnal,za to co mu udělala. ()

Tereza666

Výborné drama s perfektním scénářem a herci. Kate je úžasná, její filmy jsou naprosto perfektní bez jediné chybičky :-) ()

Tomatáš

Krásný příběh, který se v první části nadechuje a v té druhé neskutečně eskaluje v jeden z nejkrásnějších a nejsmutnějších filmových příběhů vůbec. Herecký výkon Kate Winslet je fenomenální a naprosto si mě tímto snímkem definitivně získala!Vřele doporučuji všem, kteří hledají originalitu u témat, které již trochu ztrácejí na exkluzivitě a síle příběhu. ()

Lucka.S

Na téma 2. světové války toho byla natočena spousta, ale podání z úhlu pohledu, který nabízí The Reader, je fascinující. Film nutí diváka přemýšlet, klást si řadu otázek, na které však zároveň nevnucuje odpovědi. Docela souhlasím s názory, že drobnost, jež, ruší atmosféru poválečného Berlína, je angličtina v originále. Přesto mě The Reader zcela ohromuje svým scénářem, režií, hereckými výkony, hudbou… a emocemi, které vyvolává. ()

svobik

Tak tohle vážně můžu. Minimálně prvních 80 minut funguje Předčítač naprosto fantasticky po všech stránkách a upaluje kupředu jako splašený kůň. I ten se ale někdy zadýchá a tak je závěrečný vězeňský dovětek již trošku nadbytečný a nesoudržný s předchozími dvěma částmi. Naštěstí alespoň nabídne jednu fantastickou montáž. Spokejných 8/10 a vůbec bych se nezlobil, kdyby Akademie Předčítači udělila víc cen, než se čeká (Winslet). P.S. Hodně mi vadí opomenutí v hudební kategorii, score Nica Muhlyho totiž dokáže neuvěřitelně zhustit atmosféru. ()

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

Svět knihy Praha přivítá hosty ze 40 zemí

20.05.2024

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí… (více)

Superhvězdná britská špionáž

Superhvězdná britská špionáž