Pan Nikdo

• Kanada Mr. Nobody (více)

z.o.diac

Za plytkost a očividné opisování a vykrádání nelze hodnotit výše..Film se tváří hlubokomyslně,ale je to jen pouhý velmi načančený klam. ()

Platom

Dnes jsem si dovolil tento film pustit po druhé. Shlédl jsem ho s odstupem času a musím přiznat, že ve mě opravdu dozrál. Pochopil jsem vše, co daný film nabízel a pokud ne, tak jsem si to alespoň vyložil po svém a byl jsem uchvácen. Mr. Nobody je přehlídka životních osudů jednoho člověka, která začíná jedním velkým rozhodnutím. Určitě každý z nás si občas položí otázku "co kdybych"...(udělal něco jinak, se rozhodl tak či onak, se zamiloval do té a tamté osoby..) a přesně tohle film řeší a naprosto grandiózně. Už od začátku divákovi předkládá motivy, které mu mají usnadnit pochopení filmu, který se najednou nezdá být vůbec složitým, ale naopak. Při prvním shlédnutí jsem našel jako jedinou výtku natahovaný konec. Jistě, film by měl své kouzlo kdyby skončil o pár minut dříve, ale tato výtka pramenila z neúplného pochopení již zmiňované pětiminutovky. Po druhém shlédnutí náhle vše dávalo smysl a já jsem byl nadšený, když jsem mohl konec filmu vysvětlit mé matce, která mi u něj dělala společnost - také nepobrala na první pokus. Každopádně za zmínku stojí herecký výkon Jareda Leta, který se ukázal jako zdatný herec již v Reguiemu za sen, hudební doprovod, ale i kombinace všech možných žánrů, které se dají na konci filmu zaškatulkovat do pouhého dramatu. 5* ()

warrenur

Po 13tich hodinach od vzhliadnutia, plny dojmov a vdaka tomuto snimku, i po vydatnom spanku, niecim prispejem. Z uvodneho prekvapenia som sa rychlo ponoril do nadhernych obrazov, myslienok, romantiky a zivotnych pravd, ktore Dormael majstrovsky predostiera. Po stvrthodinke by ma z kresla uz nikto nevytrhol. Mysel som mal zamestnanu cely cas, ked som akurat neobdivoval uzasne zabery (odporucam v HD), a zamyslal sa nad tym mnozstvom posolstiev a paralelnych osudov hlavneho hrdinu. Film ma par neskutocne silnych momentov, pre mna jednoznacne volanie vzdalujucich sa rodicov na svojho syna, rozhovor starca a reportera, minca "YES-NO", zabery na oci. Volba hercov, hereciek a ich vykony v tomto diele ma tiez mimoriadne oslovili a v ani jednom pripade neboli preslapom. Pol hviezdy do plneho poctu som musel udelit za vynimocne dobry soundtrack. Rozoznal som songy od Buddy Holly-ho, Hansa Zimmera, Neny, Eurythmics, co ma vsak prekvapilo, mnohe skladby boli od skladatelov, ktori uz nie su medzi nami, ako Erik Satie, ci Gabriel Faure. No a, ked spominam hudbu, ustredna melodia, neoficialne "Mr. Nobody - Mr. Nobody", ktora hra i v zaverecnych titulkoch a pocas filmu nas oblazi viackrat, je skvostom sama o sebe. Niekolkokrat som si ju pustal a hral na gitare spolu s filmom - proste zazitok a balzam na divakovu dusu, ked film skoncil a on ..... chape. Romanticky film tymto pre mna ziskal dalsi rozmer. ()

TheTrox

Tento snímek mi vyrazil doslova dech, ze začátku se sice tváří jako dost složitý, nepochopitelný a doslova divný film, od kterého jsem si nic nesliboval. To co se však od počátku tváří jako zamotané a popletené klubko ... na konci vyjde, jak brilantní a jednoduchý děj celé dílo má. Ano, né všem se tento přístup režie bude líbit, já jsem však byl doslova sražen režisérským vlakem. Film si celou dobu dává za otázku : "Co kdyby ??" , co kdyby malý kluk šel po rozvodu k otci a né k matce ? co kdyby pro změnu šel k matce a né otci ? ... Co kdyby ?Celkové hodnocení: 100% ()

Miloš

Na evropské (i kanadské) poměry výpravný a přebujelý Pan Nikdo je rozverným filmem o ničem a přitom pro všechny. Dormael se rafinovaně vyhýbá vykreslení hlavní (nomen-omen) postavy, žánrovému zakotvení, přehlednému vyprávění a konzistenci vůbec. Pohrává si s filozoficko-vědeckými teoriemi o vzniku a fungování světa (a ty postaveny vedle sebe posouvají celek k absurditě, protože dohromady - a někdy ani zvlášť - nefungují!). Pan Nikdo nejspíš nakonec drží pohromadě navzdory vší logice hlavně díky tvůrčímu entuziasmu. ()

TomasKotlant

Hodně originální a zajímavý film, který rozehraje tolik myšlenek a příběhů, že je není možno ani spočítat. Současně je to ale také největším problémem filmu, neboť jen několik málo myšlenek je dotaženo do konce a spousta jich je ponechána bez vysvětlení. Z nitek se postupně sestavuje komplikovaný osud, který směrem ke konci je stále komplikovanější, ale nakonec přijde docela slušný závěr, který sice jedním mávnutím ruky nedá všem myšlenkám nadpozemský smysl, ale alespoň neudělá z filmu nafouknutý nesmysl, což je vzhledem k počtu otevřených tématů a paralelních světů docela velký úspěch. Ve filmu jsem našel několik scén jakoby vystřižených z jiných filmů, ale při velkém množství věcí, které film nakousl nevím, zda to byl účel nebo jen nějaká náhoda způsobená předpovídáním budoucnosti. Scéna s dvěma motorkami byla velmi dobrá a minimálně několik dalších scén určitě stojí za pozornost. Jen škoda, že když diváka něco zaujme a snaží se nad tím zamyslet, tak než k něčemu rozumnému dojde, je už film časově úplně někde jinde a klade nové a nové otázky. Jak zde Webb píše, že je film pseudointelektuální, dovolil bych si trochu nesouhlasit, jelikož i přes viditelnou vykalkulovanost a s tím plynoucí jakousi nepřirozenost celého filmu je nabídnuto mnoho otázek k zamyšlení, což určitě není na škodu. Bohužel film odpoví jen na pár z nich. *** Ve zkratce: We are not brother and sister. - Ann! - Andělé na mě zapomněli. - Doteď se nedokázal rozhodnout, ale nyní, když zná budoucnost, tak se nedokáže rozhodnout. (Pardubické letní kino 2010) ()

fifi.m

Audiovizuální nádhera. Jen škoda, že chyběl nějaký děj. A ten otřesný konec... No možná že to ani na ty tři hvězdičky nebylo. Pro mě velké zklamání. ()

melloun

Přes zdánlivou složitost je Mr. Nobody snadno pochopitelná hříčka paralelních realit. Jenže tak nějak přešlapuje na místě a nikam se stále neposouvá, přestože příběh je poměrně zajímavý a dobře sestříhaný. Vizuálně je film také pěkný, ale smysluplnosti moc nepobral. Proto jsem čekal na vysvětlující závěr jako na smilování. Čekal jsem překvapivou myšlenku, která tomu dá smysl. Bohužel konec je opravdu zoufalý, jakoby najednou tvůrcům došly všechny nápady, udělají z vás blba a ještě se vám přitom vysmějí do tváře. ()

Med_Tw

Hodně originální a pro mě velké překvapení, dlouho sem se tomuhle filmku vyhejbal kvůli celkem dlouhé stopáži a nakonec úplně zbytečně ...povedená záležitost .... 90% ()

karel46

Už jsem skoro nedoufal,že by mohl někdo něco tak zvláštního ještě dnes natočit.Téma coby-kdyby tu už jistě bylo ale ne takto,alespoň pro mne,mistrně zpracováno.V některých obrazech z dětství jako by někdo nakoukl do mých nejniternějších myšlenek a přistihl mne,že nemám umyté ruce.Nedokážu to přesně definovat a ani se o to nebudu pokoušet.Možná ze strachu aby se kouzlo nevytratilo.Podoba starce na nemocničním lůžku(zcela určitě jedna z forem Davida Bowmanna z 2001 Vesmírná odyssea)mně velice potěšila.Astrofyzikální téma prolínající filmem a velice zajímavé(mnohovýznamové?) rozuzlení.Nemám co dodat ()

Wawer

Perfektní audiovizuál, na pohled dokonale spletitý příběh (pokud jsem dobře počítal, vyšlo mi 9 dějových linií, ikdyž to je dost diskutabilní), zajímavé filozoficko-fyzikální vložky, výborné herecké výkony. Dílčím způsobem je Mr.Nobody velmi povedený film, nechybí mu vůbec nic, ani nějaký ten přesah a základní myšlenka, která má něco do sebe, ale film jako celek, dohromady, se dá jen těžko popsat. Je to totální guláš, kerej nejen že je chatiockej, ale je i nedovařenej, nic z toho co jsem jmenoval nedominuje, nic není dotažené do konce, režisér nás vede spletitostí všech těch osudů (což je neskutečné zajímavý proces), ale na konci se nabízí jednoduchá otázka: Proč to všechno, jaký to má význam? nebo klišeoidní: Co tím chtěl básník říci? Celý výsledný dojem působí jak kdyby se tvůrci snažili spojit příběhovou zamotanost, potažmo genialitu, Usual Suspect s bezpříběhovou lyričnosti Fontány a ještě aby to celý mělo šmrnc Donnieho Darka. Vize je to hezká, ale zdá se být utopická ()

jasanka

Někteří film přirovnávají k Osudovému doteku, ale podle mě se mu ani náhodou nevyrovná. Jediné, co tyhle dvě díla mají společné, je efekt motýlích křídel. První půl hodinu jsem byla nadšená. Mám ráda filmy na tohle téma, teorii chaosu, maličkosti ovlivňující další život. Po další půl hodině ale moje nadšení začalo vyprchávat – pořád se sice něco dělo, ale neuceleně a celý děj mi začal být lhostejný. Škoda. Mohlo to být klidně o hodinu kratší. Váhala jsem mezi *** a **, nakonec dávám **. ()

goniss

Pardon, ale tohle byla pro mě naprostá šaškárna.. než sem pochopila o čem ten film je a nebyla zmatená jako na začátku, zjistila sem že se mi i přesto nelíbí. Dejte mi facku, mi se nelíbí jak herci, tak děj, tak nake scifi. ()

edie sedgwic

Tak toto bola nekonecna nuda a nehorazna vykradacka vsetkeho mozneho od Butterfly effect az po Fontanu. Miestami zbytocne sentimentalne a dramaticke, ale hlavne dlhe a nic nehovoriace. Otravny a gycovy soundtrack. Bolo to tak prepchane vsetkym moznym az to unavovalo. Strata casu. Jedinu hviezdicku davam za skveleho Jareda. Dobry komentar: Cival. ()

fisus

Rovnou jsem si zvolil delší režisérskou verzi a rozhodně toho nelituji!Komu se líbil Věčný svit nebo Osudový dotek,neměl by si tenhle film nechat ujít.Geniální,promyšlená a propracovaná jízda.Z Jareda Leta se stal Pan Herec!!!! ()

jorgus

Bud na to nejsem dost intelktual neb mi vadi ze vlastne ten film byl ztrata casu a o nicem..slo to udelat jako povidka, tohle opravdu ne..jen si masirujte dal ega:-) ()

Narciska

Meditace nad motýlím efektem. Šňůra dokonale vybroušených průzračně čistých korálků. Povznášející symbolika. Krásné obrazy. Na nesporné půvaby ovšem dopadají temné stíny. Trapné futuristické scény. Rychlé střihy, které brání napojit se, přestat být divákem a stát se součástí příběhu. Okatá snaha líbit se. Laciné rozuzlení. Děsivá kdyby, aby, coby... Unikající pointa. Možná jsem ale idiotka... ()

KosiR_ksr

Schrödingerova kočka je myšlenkový experiment, jehož účelem je poukázat na nekompletnost teorie kvantové mechaniky. Pan Nikdo je filmový experiment, v němž je do krabice místo kočky umístěn člověk. 80% ()