Ctihodný občan je dramatický thriller o muži, který se bez slitování rozhodne pomstít tomu, kdo nechal z vězení propustit vrahy jeho rodiny. A nejen jemu, také městu, společnosti, všem. Město Filadelfii začíná děsit teror a vraždy, které jsou brilantně naplánované a provedené. Pomalu však vychází najevo, že je nemohl spáchat nikdo jiný, než právě člověk, jenž přišel o rodinu a rozhodl se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Ten člověk ale sedí ve vězení... (oficiální text distributora)

Acrobat

Nejeden či dvaja by chceli tresnut s tymto vsetkym. Tyka sa to toho druheho, ale ked dojde na nas (mna) chcem aj ja zakricat na spavodlivost, preco ma zaviazane oci. Tazkost, (ale aj aktualnost), ktoru rozobera tento pocin je nie az tak vzdialena od sucasnosti, trendu ako sa zvykne mnoho veci riesit. Je nepisanou a nedopovedanou zasadou sudov, ze vzdy je jeden vitaz a jeden hraje rolu porazeneho. S istotou to plati v obcianskych veciach, avsak trestne veci su diametralnym odlisenim. Je nepochybné, že rozdiel medzi anglosaskym a kontinentalnym pravom je velky. Na tomto mieste nema autor priestor (a cas) na hodnotenie kladov a zaporov jednotlivych pravnych systemov. Chapanie americkeho zmyslu pre sudny proces a trestne kodexy je odlisny, (preciznejsi), horlivejsi, avsak miestami nachylny na pomstychtivost, emocnost. Ludskopravny charakter poroty. Taketo utrzkovite intro som zvolil preto, lebo k pravu mam blizko, a rovnako blizko k nemu ma aj film, ktory som zo zaciatku vnimal ako nastartovanie sudnych procesov a kydanie na ich chyby. Presnejsie, bud som pri filme mal právne stavy, alebo ma ovievali pocity sledovania klasickej pocty thrillerom ako Se7en, Ressurection, Zberatel bozkov, ci kosti....Hoci sa zaciatok diplomaticky rozbieha do buducich scenaristickyh orgii, zvysok budi dojem lapania tajomneho vraha, kde aj ten prehnity statny zastupca dospeje do fazy zachrancu a „vsetkoriesiaceho“ spasitela. Nemozno povedat ze charaktery su zle. Foxx aj Butler budia nebezpecne blizke emocie, a sprvu neviete na ktoreho stranu sa treba priklonit. Na malom (115 minutovom ) priestore sa pribehy, udalosti, meniace sa charaktery daju tazko do spickovych detailov dotiahnut. Povedat vsak jednoznacne, ze Foxx je dobry a Butler ten zly by bolo trufale, ba dokonca by obvinovalo dotycneho z neznalosti stavu a sveta okolo seba. Potrebu rozobrat institut spravodlivosti vsak nevynuti film samotny, ale u mna to rozvirilo prave zaujem o pravo, hlbsie uvedomenie skutocnosti, vidiet za obzor (co ja viem napr. Philadelphia). Film ku koncu vyvolava u mna uz vyssie spominane thrillerove dozvuky, kde chytili sme vraha, american vyhral, idem za rodinou. Depresiu nevyvola (8 MM)./Vyborne hrajuci herci, lahko nadpriemerny scenar, vyborny filter farieb (black, green, blue, grey), pochmurna kamera, spalujuci ohen v spomalenom zabere, mi urobili vybornu sluzbu vo vyplneni casu. Vsetci ukrivdeny, zlostny, beznadejny – nie sme Butler. Co ostava, je prehltnut horkost nedokonalosti systemu (tvoria ho ludia predsa), byt nadalej obcanom, vyuzit participaciu na tvoreni pravidiel, vplyvat na spravodlivost. Automaticku karabinu na vojenske strelivo ovladanu zdialky mat nebudeme. Zivotny scenar ju nam nedoda. [ videne 09.10.2010, BD Unrated] ()

IronFan

SNímek, který by si zaloužil i všech pět hvězdiček, pokud by byl nějak lépe zvládnutý konec. Určitě nejsem jediný, kdo celý film fandil Butlerovi. Tohle byl asi největší kaz filmu, protože člověk ani sám nevěděl, kdo je ve filmu až na pár vyjímek ten dobrý a ten špatný. Film rovněž ukazuje, jak dokáže být spravedlnost opravdu slepá. ()

lather

Film mi přijde velmi vyvážený. Možná se někomu může zdát dějová linie jako přes kopírák s ostatními akčními dramaty, ale jsem jiného názoru. Do konce filmu jsem se nenudila, bavil mě kontrast mezi charismatem G. Butlera a uvážlivostí J Foxxe. Možná film stojí právě jen na výkonu hlavních postav, ale o to právě možná šlo. Film byl malinko chladnější, přesto jsem do něj byla nenuceně vtažena. ()

chaturga

POZOR SPOILER! Naprosto dokonalé. Gerard Butler absolutně přesvědčivý a vše jsem mu věřil. A hlavně to není o tom, že on by byl psychopatický vrah, jak zde někdo píše. Z filmu je úplně jasné, že ho to rozhodně netěšilo (až na tu první masakrovinu). Chtěl, aby si to všichni uvědomili, co je to za zkorumpované parchanty a že spravedlnost neexistuje, pokud ji nevykonáme sami. Viděl jsem i film o filmu a další věci a film se zakládá na reálu. Takhle to v soudnictví chodí - není přímý důkaz, tak se udělá dohoda přetažená za vlasy. Někdy je to naopak, že odsoudí bez jediného přímého důkazu člověka jen díky výpovědi kriminálníků. Stačí se podívat na případ Jiřího Kajínka. Ten sedí nesmyslně za něco, co na 100% udělala již dnes legendární nejzkorumpovanější plzeňská policie a bůhví kdo ještě. A teď zpět k filmu. Z poslední jeho scény "tatínek" společně s tou dokonalou hudbou a absolutně úžasným démonickým obklopujícím ohněm mi vstávají vlasy na kedlubně a i kapka mi z oka vypadne a to už jsem ji viděl 90x. Bomba. V tomto případě jsem ochotný přehlédnout pár nelogických scén nebo věcí z filmu, které jsou dost "zvláštní", protože tento film je něco jako poselství. Samozřejmě zvítězilo poloviční zlo, takže velká lítost nad Clydem:( Soud a dohody jsou opravdu takové. Pokud si někdo myslí, že ne, tak žije v pohádce. Stačí jakákoliv klička a většinou to končí takhle. Kolikrát odsoudí člověka pouze přihlížejícího stejně nebo doknce hůř, než skutečného vraha a násilníka. A naopak, Clyde nebyl záporná postava. Přál jsem si, aby mu to vyšlo a všechno to tam rozšvihal na kaši. Byla to opravdová válka proti nehoráznému systému a válka přináší bohužel i oběti. ()

Petulka88

Kdyby měl film jen první polovinu, musel bych dát o 1* víc. Ctihodný občan totiž nejde klasickou cestou boje osamělého mstitele. Gerardu Butlerovi nestačí jen zabít viníky, kteří mu zničili všechno co miloval. On chce totálně zlikvidovat i systém, který mnohdy nefunguje a který ho podvedl. A přitom se řídí příslovím, že když se kácí les, létají třísky. Celý film táhnou obě hlavní hvězdy a při jejich společných scénách z obrazovky přímo létají jiskry. Obzvlášť Butler si svého psychopatického mstitele vyloženě vychutnal. Stejně tak jsem si já vychutnal to, jakým způsobem dělá z ,,otroků systému" totální blbce i jeho rafinované způsoby, jak si se společností vyrovnat účty. Bohužel, čím víc se film blíží ke konci, tím víc se ze Ctihodného občana stává pohádka pro dospělé, ve které jsou na dálku ovládaní roboti ozbrojeni kulomety a raketomety. A samotný závěr je jak vystřižený z béčkového akčňáku z osmdesátých let. A to je opravdu veliká škoda. Hlavně kvůli skvělému Gerardu Butlerovi. ()

Henry Morgan

To je skvělej film, kde se z ctihodného občana vyvine lidská bestie a má to grády. Je naprosto úchvatné pozorovat, jak jeden geniální mozek dokáže přelstít skupinu vyšetřovatelů, bohužel konec celý film tak nějak zevšednil. Do 3/4 filmu jsem z toho měl super pocit, ale po odkrytí karet a konečném finále lze akorát tak konstatovat, že jde o lehce nadprůměrný thriller. Butler byl super, Foxx taky, ovšem chtělo by to propracovat závěr. ()

mattpro

Bez možnosti odhadnúť koniec, skvelá zápletka a premyslené vraždy. Naozaj slušný snímok, ktorý dlho odolával môjmu záujmu, pozrieť si ho. Napokon sa to však podarilo a môžem veľmi spokojne ohodnotiť 5 hviezdami. ()

RajAthen

Ach jo, tak zajímavě to začalo - dobrý nápad, dobří protagonisté, ale film si pomalu začíná přerůstat přes hlavu a co začalo být zajímavé, začíná být dotažené ad absurdum a právě v tenhle moment člověku přestane záležet na boji jednoho naštvaného táty proti neosobnímu systému. Jakmile film vybočí před polovinou z této linie, začne skoro připomínat Vřískot v tom, jaký je to hlavní křivák/hrdina vševědoucí macho. Vysvětlení "všemocnosti" scénáristickou obezličkou od pána v čepičce opravdu neberu, stejně jako závěrečné vyústění. Promarněná šance, která si asi objektivně zaslouží 3*, bohužel zde hraje faktor zklamání. ()

ljukyljuk

Ono to nebolo zlé, ale videl som už aj podstatne lepšie a vierohodnejšie thrillery. Čakal som trochu viac hrania a menej tej tresky-plesky-bum-bác akcie. A Gerard Butler už v druhom filme, čo som videl, jedol ako prasa, takže sa mi potvrdilo, že to nebolo len kvôli tej minule role :D Ale to z hodnotenia neuberá, to je nízke samo o sebe. ()

bakeero

Tak trochu nás film vodí za nos - stejně, jako Gerard Butler Jamieho Foxxe. Ale vše je kvalitně promyšleno a chybí jen kousek k udělení 4*. ()

Listyx

Nebudu zvraceti mnoholi písmenek. Gerard Butler má švih, z jeho plánování jde mráz po zádech a páchané násilí má styl hodný obdivu. Bavil jsem se celý film a fandil jsem mu (ne nemám v pokoji cirkulárku, a ne opravdu nemán na zdi plakát Jack the Ripper), jeho důvody jsou totiž ve filmu podány tak, že nevyzní plytce a dokážou vzbudit emoci. Ó jakým nemilým překvapení na konci oblažen jsem byl. Studená sprcha z posledních pár minut mi tento kousek však nezkazí. (soukromý vzkaz "Nenávidim tě Zdendo za to žes mi slíbil opačný konec! A děkuju za to, žes mi film doporučil :)) ()

Oonika

No tak toto byl ovšem mazec. Nevím, proč jsem měla Gerarda Butlera zafixovaného jen jako hodného sexy štramáka, tady jsem se ho totiž bála jako čert kříže. Filmy o pomstě mám docela ráda a tenhle byl domyšlený do poslední hvězdičky! ()

Respex

Velmi milé překvapení. Samozřejmě můžeme pádně argumentovat scénáristickými kixi (SPOILER: Co kdyby našeho hodného/zlého přeložili do jiné věznice? .) Režijně rutina, ale co naplat tento film prostě fungoval... Možná za to může Butler (velmi milé překvapení) a Foxx (klasický Foxx posledních pár let :) nebo něco jiného co jsem nepostřehl. Za mě slabší 4* a doporučení. ()

10Domik10

Jediné čo ma na tomto filme mrzí je gradácia, ktorá smeruje skôr smerom dole.... Inak Gerard Butler a Jamie Foxx boli skvelou voľbou. ()

Ceberus

Parádní taktická bitva mezi Foxxem a Butlerem, kterého nezastaví ani mříže ve vězení. Foxx neměl moc co hrát, ale Butler si musel toho zkaženého a zkroušeného otce náramně užívat. (A za odměnu mi tam ještě přidali Colma "O'Briena" Meaneyho ze Star Treku.) Pokud byste, pánové, raději viděli nějakou "ctihodnou občanku", zkuste film Mé druhé já s Jodie Fosterovou. ()

Armin82

Tenhle thriller se mi v poslední době hodně líbil,hlavně díky scénáři a příběhu...Gerard Butler vypadá ve své roli fakt věrohodně a Jamie Fox mě taky nezklamal...drama a napětí jsem tu taky zaznamenal,takže jak jinak--->80% ()

Ctihodný občan se vrátí

05.06.2009

Darabont a další oběť systému

Darabont a další oběť systému

11.10.2008

Frank je má očividně rád. Prosté občany, kteří neudělali nic špatného, ale justiční systém si s nimi přesto důkladně vytřel... ehm, podrážky. Postava, kterou si v jeho psychologickém thrilleru Law… (více)