Paranormal Activity

• USA Paranormal Activity (více)

Poté, co se mladý středostavovský pár přestěhoval do domu na předměstí, jsou stále více zneklidněni přítomností někoho či něčeho, co může, ale nemusí být démonické. Každopádně nejaktivnější je to uprostřed noci, zvláště když dvojice spí…  V tomto hororovém příběhu plném nadpřirozena se strašidelný dům nikterak netají, že není spokojen se svými novými nájemníky. Katie a Micah se právě přistěhovali do svého nového domova v San Diegu v Kalifornii. Katie se zajímá o paranormální jevy a je přesvědčená, že íi zlí duchové pronásledují již od dětství. Micah je k podobným teoriím skeptický. Nicméně poté, co v domě stráví několik bezesných nocí, jelikož se odevšad ozývají podivné zvuky a dějí se opravdu zvláštní věci, začne Micah věřit Katiinu tvrzení, že je pronásleduje nějaký duch. Pár se obrátí na specialistu v tomto oboru, ten jim však neumí pomoci. A tak se Micah rozhodne vzít to do rukou sám a v domě rozmístí videokamery. Dvojice si také připraví speciální desku, skrze kterou se lidé snaží komunikovat s duchy, jenže netuší, že tento postup duchy hluboce uráží… (oficiální text distributora)

MikeCool

Přiznejme si, že Paranormal Activity je svým způsobem obrovský fenomén! Však který film dokázal vydělat desítky milionů amerických dolarů s rozpočtem menším než 20 000 $? Zřejmě žádný! Na druhou stranu, tohle nebylo tak děsivé jak mi každý vyprávěl. Zvěstem o tom, že celý film je autentický a že je natočen podle skutečné události jsem se hned vysmál (režisér byl jen inspirován, když mu v jeho domě žuchla krabice na zem). Některé scény byli sice děsivé (i lekavé), ale bylo jich strašně málo. Pro mě bude vždy na prvním místě v Paranormal sérii, díl číslo 3 z roku 2011. ()

Smok

Čestne priznávam, že nežerem žiadny Blééérvič projekt a neužíval som si ani tento paranormálny film. Neviem, čo je zábavné na tom, keď človek má čumieť husto nesympatickej amíckej rodinke po nociach do spálne po dobu 21 nocí, či koľko. Za celú dobu sa tam, ak ma pamäť neklame, neodohralo zhola nič, ani len jedna dobre rozbehnutá súlož, tak ja neviem ako sa tí amíci rozmnožujú. Asi priečnym delením, či ako. Ale to sa im vlastne nedivím, lebo keby aj u nás doma "zlý démon" v noci hýbal dverami, nedajboh mi zdvihol perinu, či robil hocijaké iné kúsky na zbláznenie, tiež by mi nikto nevopchal do zadku ani zastrúhaný vlas, nieto ešte na somariny myslieť. Čo ma však najviac zaráža, že celé to bolo nakrútené ako dokument o varení a zase sa film tváril, že je dokonca aj podľa skutočných udalostí. Tomu snáď môžu uveriť len predplatiteľia UFO magazínov a časopisu Bosorka. Od odpadu film u mňa zachraňuje posledných 10 minút a to je veru sakra málo. ()

teutates

V mojom oku klasická ducharina, ktorú môžem... smozrejme, že som sa na to nedíval na obed za slnečného svitu (ako drvivá "väčšina"), ale pekne večer po 22:00. Klamal by som ak by som tuna napísal, že som z toho nebol paf... bol a myslím, že Oren Peli má talent, ktorý je potreba využiť. Takto klasicko poňatá "bu bu" tu už dlho nebola... 7-8/10 ()

swamp

Hmm, mě vážně překvapilo to nízké hodnocení tady.. zkrátka půjdu proti proudu, no. :) Jedná se o velmi jednoduchý nápad, původem Izraelce, Orena Peliho, který si za pár šupů natočil horor. Inspirace v The Blair witch project je zjevná, ovšem lokace naprosto odlišná. Je to vlastně zhmotnění dětské představivosti - pamatujete si, když jste jako malí zůstali sami doma (nebo spali sami v pokojíku) a zdálo se vám, že jste něco zaslechli, viděli pohnout se nějakou věc či pomalu se pohybující kliku u dveří? Tak přesně na to vsadil režisér - a jak vidno - ne pro všechny toto funguje. Na mě však zapůsobil velmi (nevím, zda napětí bylo navýšeno stylovým halloweenským promítáním..) a mohu jen doporučit (koukejte nejlépe v noci, ale raději nebuďte sami:D). ()

oje

Ta Katie je ale prdelatá, pan démon byl asi na baculky. Nicméně, k filmu - inovativní hounted-house horror. Kdo ale očekává děsivé duchy, mohl by být zklamán. Celkem obratně je snímek, podobně jako Blair Witch Project, budován na strachu a vědomí skutečnosti, že tu něco je, opět to přijde a nelze se toho zbavit. Funguje tu pomalu gradující atmosféra a místo bubáků vyděsí prásknutí dveří či úzkostlivý křik. Z námětu a provedení vymačkal Peli co mohl a postrašil, takže hodnotím vysoko. Alternativa: Blair Witch Project, Paranormal Entity, Grave Encounters. ()

Ant

Neuvěřitelně vyhypeovaný film/dokument, který není ani děsivý, ani zajímavý. Na tenhle styl to celé působí strašně neuvěřitelně. Na záběry z noci jsem pokaždé čekala jak na smilování a i tehdy přišly jen nějaké ty kroky nebo bouchání na dveře. Nic z toho nepůsobilo děsivě a já se většinou vyděsím hodně snadno. Tohle mě prostě minulo hodně širokým obloukem. ()

mil@n.fanatik

Jeden z nejděsivějších hororů, co jsem kdy viděl. U hororu se skoro vůbec nebojim, ale u tohohle jsem ke konci byl fakt posraný strachy... Šílené, depresivní, až mi běhal mráz po zádech.. Záhada Blair Witch se mi taky strašně líbila, ale u tohohle jsem se bál ještě o hodně víc. Hlavně ten konec byl opravdu děsivý... Tyhle horory s přírodními jevy, duchy, démony, atd. dokáži člověka daleko víc vystrašit, než u hororů, kde je samé zabíjení a krev...Dávám 5* Nemůžu jinak... ()

Slartibarkfast

Takměř odpad, ale smiloval jsem se. Nudil jsem se skoro celou dobu a když už byl film u konce, přemýšlel jsem co si pustím dál, abych se dostal zase do normálního stavu z těchhle sra*ek.Totální hovadina a pokus o napodobení Blair Witch. Bohužel se to nepovedlo ani náhodou. Místo abych soucítil s hlavními protagonisty, přál jsem si jejich smrt asi po 10 minutách.. nedělejte to.. nekoukejte na to. Sebetrýznění a ztráta času. 10% ()

predators

Jednoduchá příručka, jak má vypadat správně vystupňované tempo. Takže, na začátku je to spíše "najdi pět rozdílů v ložnici Katie a Micaha", na konci už místy běží mráz po zádech. Některé okamžiky jsou pěkné, ale je toho málo a potěší opravdu jen závěr. 55% ()

Němi

Peli dokáže pracovat s atmosférou. Ví, že potok červené barvy a digitální / namaskovaný bubák strach nenavodí. Naopak rytmus filmu nezvládl a gradace je také volnější. Jako amatérský film je PA zjevení, v měřítku se "skutečnými" filmy zaostávající ale hereckými výkony (scéna s kávou je velmi... youtube) a potřebou dramaturgického zásahu / zahuštění. I tak ale dokáže soustředěné diváky kolikrát slušně děsit a za tu čistočistou hororovou atmosféru nočních scén jednoznačně rozhodně plus. ___ (Nutno dodat, že kvalitám Blair Witch se Peli nepřiblížil ani z půlky. Ta měla jak lepší výběr lokace, tak domyšlenější scénář, dobré civilní herce a postavy. Lépe už to asi s ruční kamerou nikdo nedokáže) ()

PetrPan

Předcházela to pověst jednoho z nejděsivějších hororů poslední doby, prý nové a vyspělejší Blair Witch, když se mi to konečně dostalo do přehrávače, docela jsem se těšil... no nechám tohohle zbytečného tlachání, kdy a jak a proč jsem se na to chtěl dívat:) a přejdu k věci, Paranormal Activity má spoustu chyb, zejména herci se moc nepovedli, snažili se být natolik civilní, až se jim to povedlo a já si vzpomněl na zprávy TV Nova a investigativní novinařinu spočívající v kladení otázek očitým svědkům většího deště: "Hrozný to bylo, hrozný, co vám budu povídat", prostě taková ta přece obyčejná lidová realita, nu, v hororu mi to trošku vadilo, navíc jak dlouho měli tu kameru v ložnici už nevím, ale poněkud mě zarazilo, že ač jejich vztah byl dost harmonický, tak vůbec nešukali, ale co už, po hororové stránce to vcelku funguje, pár výkřiků, nějaké ty zvuky, přesunující se předměty, rozsvěcování světel a jejich zhasínání, ale skutečně a teď bez ironie mě vyděsila Katie stojící několik hodin u postele, brrr... ten REC konec na konec se mi taky líbil. A to jsem chtěl napsat jen: průměrná duchjařina:) ()

nash.

Občas někdo zadupe, občas rozsvítí a za chvíli zase zdvořile zhasne, vyjímečně se zhoupne na lustru nebo nikým neviděn proťapká chodbou. Tak málo muziky a přece se jí podařilo úspěšně vyvolat zdání strašidelné podivané a dotáhnout ji až někam na hranici kultu. Úžasné. Mnohem užasnější než film samotný, kde postavy jednají nelogicky, a to i v rámci svého světa, a zážitek navíc kazí kazy, které nabourávají mód "home video". Na druhou stranu, jistou atmosféru neklidu to vyvolat umí, a její ozvěna se táhla i za závěrečné titulky, jak jsem zjistil, když jsem o chvíli později úlehal ke spánku v tichém setmělém pokoji. Takže nakonec jako nenáročná žánrová jednohubka přece jen dobrý. Mimochodem nejděsivějšími momenty pro mě byly ty "reálné", kdy Katie v noci vstala a celé hodiny nehybně stála vedle postele. ()

Pedestrian

Paranormal Activity svůj účel splní - vyděsí, ale stejně tak rychle i vyšumí. Nejstrašidelnějším filmem roku už zůstane, ale že by na vás měl nechat nějaké psychické následky nebo přivodit noční můry? To asi ne. ()

Slarque

Je zvláštní kolik lidí na ten pitomý hype kolem filmu naletělo. Takže si peníze zaslouží minimálně marketingoví experti. Samotný film je neúnosně dlouhý, o nějakou atmosféru se snaží jen v nočních scénách, jinak je to celkem nuda. Navíc scénář to natažení na skoro hodinu a půl nevydržel a děj je tedy značně pitomý. A poslední záběr už film nezachrání (50%). ()

Arsenal83

Niektoré scénky dnes už nefungujú, niektoré v prítmí, v kine v roku 2007 určite ešte fungovali, ale stále to je projekt, ktorý vyšiel po Blair Witch pomerne neskoro a kto tomuto ešte mohol veriť, že hej, ide o skutočnosť? Jedna začínajúca americká veleryba sa sťažuje, že ju prenasleduje asi duch, počula dokonca vŕzganie a vraj to nebola jej posteľ, čo sa mi nechce veriť. Dokonca povie tajomný príbeh o tom, ako počula kvapkať vodu alebo dokonca jej vypadávala elektrika, čo sa v dome nikdy nemohlo stať a žiadny podnájomník to doteraz nezažil. Nelogické správanie postáv a debilný priateľ, ktorý aj v stave absolútneho ohrozenia dáva ku ksichtu kameru, aby si asi natočil, ako sám zomiera, vytáča divákov dokola a najradšej by ste mu umiestnili tĺčik na mäso medzi 4. a 5. obratlo. Svetlo samozrejme nefunguje, nikoho vlastne ani nenapadne skúsiť ho zapnúť, dokonca keď príde kamoška tak baby sedia pri víne úplne po tme a svetlo sa objaví, až keď príde retard s kamerou. Najlepšie celkové kvality filmu vystihuje tento "úprimný trailer". ()

Rocky62

Když kamera natáčí přes den - nudíte se, když kamera natáčí přes noc- cítíte atmosféru a v malé míře i napětí, když kamera natáčí přes - nudíte se.. a takhle je to celý film, nuda se střídá s napětím až příliš často než je zdrávo, nevím, na mě to moc nezapůsobilo. Trailer mi připadal mnohem děsivější než celý film. ()

Bachy

Nejdříve přišel hype o špičkové duchařině, pak hype o totální slátanině a ve výsldek? Jak by řekl Mulder:"Pravda je tam někde venku." Viděl jsem haldy zajímavějších a kvalitnějších snímků, ale také haldy o mnoho horších. Rozporuplné reakce vzbudila i Blair Witchská záhada, ale tam to opravdu bylo rozmezí 0-5 hvězd. Zde jdeme od odpadu k maximálně třem a to po právu. Blair Witch je někde jinde. Koukat na Paranormal Activity pro mě nebylo utrpením, ani zabítím času, ale to stále neznamená, že jde o něco vyjímečného. Těch 57 modrých procent zde je naprosto ideálních. Občas to bolí a člověk opravdu chce vypínat, ale čas od času jsem se bál. Což zase u mě není takový výhra, bojím se i Tyranosaura v Jurském parku. Pro mě 2.5 hvězdy. Mimochodem, stejně jim tam obluda jen chtěla říct, ať už si zavřou dveře do ložnice. ()

iamek

Moc jsem od Paranormal Activity nečekal už kvůli stylu jakým byla reklamní kampaň prezentována. Ale v kině jsem byl překvapen. Scénky kdy něco terorizuje mladý pár jsou udělany hodně zkutečně a realisticky. Kino závěr je určitě lepší a strašidelnější než originál z roku 2007. ()

Chrustyn

Žánr dokumentárních hororů snažící se tvářit "based on a true story" je dost populární hlavně v tom, že tvůrce skoro nic nestojí a diváci jim to vždy sežerou i s navijákem a během chvilky mají několikrát zaplacený rozpočet. Nezapomenu na to, jak se mě kamarád snažil přesvědčit, že je "Záhada Blair Witch" podle skutečnosti. Podobné to určitě bude i tentokrát v podle některých "nejděsivějšího hororu všech dob", který se odehrává v domě (převážně v ložnici), kde jakýsi duch neustále probouzí mladý pár, který má neskutečně lehké spaní (nejspíš by je probudila i myš běhající dole po kuchyni) a nulovou potřebu sexu (film mapuje nějaké tři týdny a ty dva si ani jednou nevrznou - mírně absurdní ale nereálné). Celý film se točí kolem toho, že mladík, vždycky před spaním zapne kameru a druhý den se s partnerkou udivují nad tím co se to tam dělo. Musím uznat, že některé noční sekvence mají skvěle budované napětí a celé dění se stupňuje jako v klasickém hororu, kdy nenápadné zvuky střídají zvuky děsivější a přidávají se k nim další a další "paranormální aktivity". Bohužel tyto celkem nápadité noční sekvence střídají sekvence denní, kdy duch asi chrápe a mladý pár může v klidu probírat co se to u nich v ložnici děje. Tyto části jsou k uzoufání nudné a herci snažící se tvářit maximálně přirozeně přehrávají až hanba a ženská část se občas dokonce pokouší o jakýsi herecký výkon svými emočními výstupy. Na takový žánr je film zbytečně dlouhý a kdyby měl jen hodinu určitě by se nic nestalo, protože při dalších a dalších nočních lekačkách jsem se začínal dost nudit a nějaký děs či strach byl tatam. Já nevím, kde se stala chyba ale opravdu mi bylo jedno, že tu hysterku něco odtáhlo pryč nebo, že jí něco lezlo pod peřinu. Na film jsem koukal večer ale ani tak to nemělo ten správný efekt ale věřím tomu, že se najdou tací, kteří se na to podívají jen přes den a s rozsvícenou lampičkou. Celkový "jakoby" realný dojem beztak pohřbívá fakt, že se v jedné části snaží film parazitovat na "Vymítači ďábla" v jedné neskutečně směšné scéně, kdy postavy sledují internet a vše završí trapný konec, kterému se inteligentní divák od srdce zasměje. Nic to ale nemění na faktu, že se určitě najdou tací, kteří budou chodit a vyprávět jak viděli strašně děsivej horor, kterej se doopravdy stal. ()

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech