Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

RoyBatty444

Film je ladený temne ako to v živote býva, a to presne nahráva atmosfére podľa skutočného príbehu. Ponúka veľa priestoru na zamyslenie ˝ak si vypracuješ cestu ktorej veríš, treba to skúsiť a ísť si za tým˝ a k tomu presvedčivo podané má všetko čo by ste od podobného diela očakávali. Napriek tomu nezáujem o basebal nedáva vychutnať si všetky dejové zvraty. ()

Poga

Uz dlho som nevidel tak dobre spracovanu tematiku "problemov" okolo sportu, baseball nevynimajuc. Neotrele, bez zbytocnych klise, napadite. Cela myslienka filmu sa da lahko preniest do bezneho zivota, vlastne na takmer cokolvek. Vyborny scenar, skvele nakrutene. 4* ()

vrgulnik

Netradiční pohled na americký národní klenot - "baseball" - a o tom jak manažer nevýznamného klubu z Oaklandu dokázal nemožné a přesto nedosáhl všeho, čeho bylo třeba dosáhnout, aby změnili pravidla hry. ()

Alvin

Celkem pěkně natočené i zahrané, ale jelikož nejsem z těch, kteří si poprskají televizi popcornem, když dá někdo home run, tak tomu dávám "pouze" solidních 70%. ()

Beaka9

Nuda!!! Tenhle film je oblíbený jenom díky heslu - "co zavání sportem, musíme obdivovat a milovat. Kdo to má naopak, je out." ()

90125

Pre mňa úplne nezaujmavý pribeh. Len hromada akýchsi čísiel a mien a žiadna story. Kopec prázdnych rečí, ktoré nikam nevedú. Nič co by ma strhlo, zaujalo. Hop, mýlim sa. Na 15 sekúnd sa tam objavil Joe Satriani, keď hral na gitare US hymnu. To ma bavilo. 37 % ()

dauby

Takový hezký pohodový nekomplikovaný film, akorát neznám pravidla baseballu, takže občas nevím, o čem přesně je řeč... ()

kodwin

Škoda, že mě baseball jako jeden z mála sportů nebaví, což je možná (nebo určitě?) způsobeno také tím, že o něm nic moc nevím. Jinak bych měl z filmu možná ještě lepší pocit, a to ho mám víc než dobrý! Zajímavý sportovní příběh o vědeckém přístupu k baseballu, který (dočasně?) porazí peníze. Pitt hraje výborně manažera podceňovaného oaklandského klubu, ale Hill je ještě o chloupek lepší a dodává filmu tu správnou šťávu. Milovníkům sportovních filmů a baseballu doporučuji, pro ostatní to může být nuda. ()

NeOn1702

Film je to dobrý, ale já jsem zkrátka čekal něco o třídu výš. Jelikož baseball vůbec nesleduji, musel mě film zaujmout něčím jiným a i když začátek byl skvělý, tak celkově mě to nenadchlo. Atmosféru si film držel celou dobu stejnou a dobrou, ale moc napětí ve mně nevyvolala. Abych jen nekritizoval tak oba hlavní herci byli výborní a filmy se sportovní tematikou mě obecně hodně baví, proto tři hvězdy. ()

Kivis

Velké zklamání. Mám rád filmy z prostředí sportu, Brad Pitt už mě nadchl také mnohokrát. Těžko říct, jak velkou roli v mém vnímání hraje skutečnost, že se o baseball nijak nezajímám, ale podle mě by to nemělo být při tak silném námětu překážkou. Při takové stopáži a mdlém tempu by mě však film asi zklamal, i kdyby zachycoval letošní vítězné tažení hokejových Bílých Tygrů. O co vlastně jde? O neuvěřitelnou vítěznou sérii outsidera a o pionýrství v oblasti používání statistik ve sportu. Jak chcete atraktivně zachytit několikaměsíční sérii, jak chcete atraktivně prezentovat, co všechno se dá najít ve statistikách? On je to docela kumšt. Není to příběh o postupné cestě na vrchol se slavným happy endem, nebo spokojeným koncem těsně pod vrcholem (jako Coach Carter). Přenést příběh Moneyballu atraktivně na plátno je dle mě mnohem náročnější výzva. Tvůrci se s ní bohužel příliš dobře nepopasovali a vytvořili rozvleklou nudu. ()

Johgas

O baseballu nevím mnoho, proto jsem film nedokázala úplně ocenit. Do děje mne to nevtáhlo, a k tomu ta patetická hudba. Čekala jsem více. Opravdové příběhy jsou prostě občas nepřenositelné do jiného prostředí, ccápu, že v USA příběh Billy Beaneho působil jako zázrak. Já to však nedokážu ocenit. ()

Radim98

Je to velice zajímavý příběh, už méně zajímavý je to film. Přišlo mi to moc rozvleklé, málo strhující a každá minuta nad 100, do kterých by se to krásně vešlo, byla zkrátka navíc. I tak dobře že film vznikl, byla by škoda tohle téma minout. ()

michael99

Nepochopitelná filosofie... Na jednu stranu úžasný film, ve kterém se dá orientovat. Na druhou stranu úžasné sledovat tu nepochopitelnou hru, ve které se dějí věci, které prostý divák nechápe. Úžasné propojení logiky a sportovní vášně ! ()

Bogrant

''Ako niekto môže nemilovať baseball?''...Ja ho nemilujem, nezaujíma ma, ale tento film nie je len o ňom, ale aj životných skúsenostiach a rozhodnutiach, navyše s opäť vynikajúcim Pittom a zaujímavo osviežujúcim príbehom, ktorý nenudí a v závere vyčarí na tvári diváka blahodárny úsmev. ()

slamic5

Možná bych si to víc užil se znalostmi pravidel baseballu. Jinak Brad parádní jako vždy a hudba byla taky super, ale jinak docela průměr ()

Geraltt

Velmi kvalitní snímek, který dokáže zaujmout i jedince který baseballu vůbec nerozumí..... Brad skvělej, zahráno jak z partesu. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi