Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Právě po roce se americký profesionální závodník Michael Delaney vrací na závodiště ve Francii, kde byl během závodu trvajícím 24 hodin těžce zraněn. Při prohlídce místa si uvědomuje silné sympatie k Lise Belgettiové, vdově po jezdci, který tragicky zemřel při stejné nehodě. Přestože se Delaney dlouho vzpamatovával z řady těžkých zranění, znovu usedá do svého oblíbeného vozu značky Porsche. Také v tomto závodě Le Mans přitom jde hlavně o souboj a prestiž dvou největších automobilových „stájí" firem Ferrari a Porsche... Hlavní roli v akčním snímku režiséra Lee H. Katzina ztvárnil hollywoodský herec Steve McQueen, známý z řady úspěšných filmů (Sedm statečných, Velký útěk, Motýlek, Bullittův případ a Útěk). Jistě je vhodné připomenout, že také sám závodil a vyzkoušel i obtížný okruh Le Mans, kde se již v té době často jezdilo rychlosti překračující 320 km za hodinu. Film zaujme fascinujícím pohledem do světa automobilových závodů a jeho zákulisí (kameru vedli René Guissart Jr. a Robert B. Hauser), stejně jako autentickými místy závodu. Působivou hudbu k filmu napsal známý francouzský skladatel Michel Legrand. (Česká televize)

(více)

Recenze (260)

Dont 

všechny recenze uživatele

Rychlé střihy a občasný "provokativní" hudební doprovod mi neseděly, ale ta hudba se potom zlepšila a na konci byla fantastická. Někdy v polovině závodu jsem měl klasickou „závodnickou“ krizi, dlouhou dobu jsem jel takříkajíc jen na trojku, ale pak jsem to rozdýchal, projezdil se až neobyčejného finále a zařadil zaslouženou čtyřku. Ten dojezd mi upřímně vzal dech. Žádný závěr podle hollywoodské šablony se nekoná a ty vzájemné pohledy Michaela Delaneyho, Ericha Stahlera a krásné blondýny Lisy úplně bohatě stačí. Je to ten typ snímku, co vám zůstane v hlavě. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Nu, čekal jsem, že tam o NĚCO půjde, nedočkal jsem se. Akční? Dobrodružný? Závodní! z tohohle filmu mám pocit, že byl skutečně natočený, měl hlavu a patu, příběh a dialogy. Pak přišel někdo s nápadem na experiment, kdy ne že se vystříhají nadbytečné scény a záběry a ponechá se příběh, ale že se právě film sestříhá pouze z těch nadbytečných záběrů a sem tam se proloží "vystřiženými" dialogy. Docela by mě tedy zajímal název filmu, kde se použily ty původní záběry. Nevěřím, že takhle to bylo zamýšlené, a nevěřím, že zbytek filmu autoři vyhodili a nechali tak jen "tohle". ~~~ Ano, přiznávám, nejsem fandou aut, jsou mi ukradená, a to jako že úplně, ale čekal jsem tu nějaký příběh. A ono hlasité PRD. ()

Reklama

A_FISH 

všechny recenze uživatele

Le Mans - automobilový závod, jmenuje se tak. McQueen ve filmu nebojuje s těžkou nemocí, neřeší rodiné křivdy, neprožívá dobrodružství v poušti, na lodi, v letadle, dokonce ani nehasí mrakodrap, jednoduše se závodí. To na okraj pro ty co jim scházel scénář. Natáčení prosadil McQueen, sám velký automobilovým nadšenc a závodník. Obdiv pak zaslouží střih a především excelentní kamera, jakou tvůrci rychle, zběsile a spol, s jejich ubohým digitálním divadýlkem, můžou jen tiše závidět. 90% ()

vteco 

všechny recenze uživatele

Zhlédnout Le Mans v kině v době jeho vzniku, vycházel bych z promítání pravděpodobně s úsměvem od ucha k uchu a zážitkem na celý život. Po několika dekádách se však jedná „jen“ o parádní podívanou s charismatickým závodníkem Stevem McQueenem, jehož život je zde protkaný pouze závoděním a scénář nijak výrazně nenahlíží za oponu. Na jednu stranu je škoda, že se film nevěnuje více chování závodníků mimo okruh, přičemž ono střídmé zakomponování vztahu tak působí naprosto zbytečně a nezajímavě, ovšem zde jde hlavně a jen o závodění. Audiovizuální stránka filmu je na špičkové úrovni, dokazuje to především kamera, která svými fascinující záběry strhává veškerou pozornost a společně se střihem vytváří opravdu úchvatné záběry, jež se nejvíce projevují na počátku a samotném konci 24 hodinového závodu, kdy by se dalo napětí doslova krájet. Le Mans je bez debat povinnou dávkou pro každého benzínového šílence, který ocení krásy okruhu de la Sarthe, předložení všech prvků tohoto jedinečného závodu včetně mechanických poruch, nevyhnutelných havárií či libozvučný řev překrásných závoďáků. [85%] ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Sledovat Le Mans 1971 druhý den po projekci Grand Prix 1966 je jako rozpačitě, ale s nadějí vyčkávat v restauraci po hlavním chodu na dodatečný zákusek a zjišťovat, že místo něj zůstaly v nabídce jen zbytky jídel včerejška. Přestože minimálně jeden snímek z prostředí automobilových závodů mě opakovaně nadchl, rozhodně mě po většinu času nebavilo sledovat film, v němž se scény závodu aut podél trati stávají téměř veškerou jeho výplní, něco jako příběh mimo jeden samotný závod tu téměř neexistuje, charakterizace postav zůstává naprosto minimální a v hlavní roli figuruje herec, který možná (tedy určitě) umí výtečně řídit rychlý vůz, ale jinak ničím mě tu nedokázal oslovit. Sledovat McQueenův obličej se stejně nasazeným jedním výrazem během věštiny scén začalo být pro mě brzy úmorné, minimálně stejně jako civění na kroužící auta dokola bez přidané hodnoty či invence navrch. Na chvilková vytržení z nekonečné letargie, v podobě zrychlujícího se bušení tepu před startem nebo samotného závěru s Legrandovou hudbu a záběry na pohlednou Elgu Andersen, sice došlo, ale minimálně. Jestliže jsem se této klasice od nevýrazného režiséra dlouho vyhýbal, vlastně jsem o moc (v konkurenci o 5 let staršího Frankenheimerova filmu o to víc) nepřicházel. [50%] ()

Galerie (17)

Zajímavosti (25)

  • Z oblasti showbyznysu ve 24 hodin LeMans závodili Paul Newman v roce 1979, Nick Mason v letech 1979, 1980 ,1982 ,1983 ,1984 a Patrick Dempsey v letech 2009, 2013, 2014, 2015. Nejlepší umístění měl Paul Newman, společně s Rolfem Stommelenem a Dickem Barbourem na voze Porsche 935 zvítězili ve své kategorii a celkově byli druzí. (xisp)
  • SP okrem toho najali skutočných usporiadateľov pretekov, skutočných policajtov, skutočných novinárov z International Racing Press Association, najali i časť divákov z pretekov, ktorí zostali divákmi i pre nakrúcanie – celkom 1500 ľudí! (pravo)
  • Uprostřed nočního kokainového flámu sedl Steve McQueen do auta jako řidič, nevybral zatáčku a narazil do cementového bunkru. Jeho kolegyně, se kterou tehdy spal (švédská hvězda soap-opery), proletěla předním sklem. (cheyene)

Související novinky

Zemřel skladatel Michel Legrand

Zemřel skladatel Michel Legrand

27.01.2019

Oscarový skladatel Michel Legrand zemřel v 86 letech. Francouzský skladatel, pianista a dirigent kromě tří Oscarů držel také pět cen Grammy. Ve Francii pak vyhrál za svou hudbu třikrát cenu César.… (více)

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (více)

Reklama

Reklama