Peep Show

• Velká Británie Peep Show
Velká Británie, (2003–2015), 22 h 7 min (Minutáž: 23–27 min)

David Mitchell, Robert Webb, Matt King, Olivia Colman, Paterson Joseph, Rachel Blanchard, Sophie Winkleman, Alex MacQueen, Katy Brand, Kevin Bishop (více)

Série(9) / Epizody(54)

Začátek milénia byl v Británii neobyčejně příznivý pro vznik komediálních seriálů, které brzy získaly přídomek kultovní. Stačí připomenout tituly jako Ajťáci, Mighty Boosh či Garth Marenghi: Nemocnice na kraji světa. K této hvězdné sestavě nepochybně patří i Peep Show autorské dvojice Jesse Armstrong a Sam Bain. Seriál, původně odvysílaný v letech 2003–2015 na stanici Channel 4, čítá celkem čtyřiapadesát epizod v devíti řadách a sleduje život Marka Corrigana a Jeremyho Usbornea, dvou sebestředných dvacátníků, kteří sdílejí byt v londýnské čtvrti Croydon. Povědomé aranžmá povyšuje na originální počin tehdy revoluční forma zpracování, kdy svět pozorujeme jakoby očima samotných protagonistů, nasloucháme jejich myšlenkám a dostáváme se jim, coby vědomí voyeuři, tak říkajíc až na tělo – odtud také název seriálu. Ústřední dvojici hrdinů ztvárnili David Mitchell a Robert Webb, kteří se rovněž podíleli na scénáři, ve velké roli se objevuje britská herecká stálice Olivia Colmanová. Herci i celý seriál byli pravidelně nominovaní na prestižní ceny BAFTA, které často i získali, stejně jako řadu dalších ocenění. (Česká televize)

tranquill

"Jsem takový slepý eunuch a koukám tady na obrázek..." Totální crazy série o dvou totálních outsiderech, to můžete jedině milovat nebo nenávidět. Takže na mne to působí asi jako South Park :-) Šílený a černý humor je mnohdy až za hranou, ale já mu to promíjím. Zábava je to totiž ukrutná a scénárista musel být jistě hodně sjetý, ještěže tak :-) Samozřejmě své dodává i kvalitní "čt-čkový" překlad, jak oni ty GB série umí... ()

GTS_PUNK

Ono je to všetko sranda až do momentu, keď si človek uvedomí, že je do veľkej miery ako Mark Corrigan (David Mitchell). Komediálny seriál Peep Show z produkcie britskej televízie Channel 4 je na poli (nielen) britcomov pomerne unikátnym počinom. A to predovšetkým vďaka snímaniu z pohľadu prvej osoby, ktoré priamo vťahuje diváka do príbehového diania seriálu. Ten sa toči okolo dvojice spolubývajúcich – Marka Corrigana a Jeremyho Usbornea (Robert Webb), ako aj plejády vedľajších postáv, využívajúc humor, ktorý si rozhodne neberie servítky, zameriavajúc sa na vzťahy, sex, staromládenecký život, drogy a ďalšie témy. Naprieč deviatimi sériami a spolu 54 epizódami sú kvalitatívne rozdiely síce mierne, ale citeľné, čo sa v konečnom dôsledku podpisuje pod to, že seriál je z celkového hľadiska iba priemerom. Avšak priemerom, ktorý väčšinu času ako priemer určite nepôsobí. Diváka totiž dokáže svojím humorom dostatočne baviť, pričom zábavné nie sú iba interakcie medzi postavami, na ktorých stojí väčšina deja, ale takisto vnútorné monológy jednotlivých protagonistov. Tie sú niekedy dokonca ešte vtipnejšie než to, čo je medzi postavami vyslovené. Postavy ako také sú popri humore zložkou, ktorá najvýraznejšie prispieva k tomu, že seriál dokáže baviť. Pomerne veľké množstvo postáv, vyskytujúcich sa v tomto počine dlhšie alebo kratšie, jedinečnosťou svojich charakterov, ktoré všetky svojím spôsobom spája istá absurdita, baví. Viac alebo menej, ale baví. Peep Show je dôkazom, že humor je jedným z najlepších britských importov. Obzvlášť humor, ktorý sa nebojí byť správne nekorektný. Presne tak, ako to možno vidieť práve v tomto seriáli. ()

ostravak30

Upřímně řečeno si moc nejsem jistý, co z Peep Show udělalo 85 %. V první řadě se jedná o seriál natočený opravdu originální formou. Tedy přímým pohledem herce do kamery a to i v případě milostných scén. Pak tu máme dva hlavní hrdiny. Jeden se tváří jako sociálně a mentálně vyspělý na řešení života a jeho strastí, ale jak se časem dozvídáme, jde o silně nevyspělého jedince, který mnohdy postrádá emoční a sociální inteligenci. Druhý muž na prahu čtyřicítky nemá práci, peníze a ani zájem si ji najít a vydělat je. Že nájem neplatí slyšíme mnohokrát. Přitom ale žije vcelku aktivním životem a je tedy otázkou z čeho ten život financuje, což seriál docela pomíjí. Životní peripetie obou mužů se točí kolem dalších zvláštních nebo něčím podivných postav. A nejčastěji všichni řeší sex, lásku a drogy. Kromě vulgarit, oplzlostí, někdy až za daleko za hranicí běžného, se seriál upíná směrem nastolených vztahových otázek či otázek mezi mužem a ženou apod. Vtipné jsou hlavně myšlenky, úvahy a postoje postav, které vychází z jednoho myšlenkového bodu, ale výsledné uvažování protivníka nebo protivnice je vlastně jiné. Vše bylo ještě okořeněné českými ekvivalenty v překladu v titulcích, takže jsme mnohokrát mohli číst známá jména českého showbyznysu či značky nějakých produktů či služeb. Jenže pak unikal kontext vyřčeného s britskými ekvivalenty, který by ale unikl i tak, kdybychom ten či onen anglický název neznali. A teď si vyberte. Pravdou ale je, že znovu bych si už Peep Show fakt nedal. ()

VUCAKO

Něco tak dobrého jsem z GB už dlouho neviděl, snese srovnání s THE OFFICE nebo COUPLING. A je tomu dobře rozumět (to není u britské tvorby běžné, např. s ABSOLUTE POWER nebo GAME ON! mívám někdy problémy). ()

ivvi

Ako je možné, že jeden z najvtipnejších a najoriginálnejších seriálov 21.storočia ešte nie je notoricky známy aj v našich končinách? Jasné, aj keď nie každému je čistá britská príchuť po chuti, humor sa tomuto kúsku odoprieť nedá, rovnako originalita v pozíciách kamier, ktorý ešte nebol. Päť hviezdičiek za vtip už od prvej epizódy, prepracované charaktery, nápad, obsadenie a za Britániu servírovanú na prírodno. ()

totleben

Pro mně je tento serial velkým osvěžením.Kvalita jednotlivých řad neustále stoupá ke hvězdám.Pět hvězd je skoro málo. ()