Peep Show (TV seriál)

Peep Show

Komedie

Velká Británie, 2003–2015, 22 h 7 min (Minutáž: 23–27 min)

David Mitchell, Robert Webb, Matt King, Olivia Colman, Paterson Joseph, Rachel Blanchard, Sophie Winkleman, Alex MacQueen, Katy Brand, Kevin Bishop, Cara Horgan, Daisy Haggard, Michele Austin, Stuart McQuarrie, Jack Doolan, Francis Magee, Sarah Hadland, Robert Cambrinus, Ellie Chidzey, Jonathan Aris, Tom Basden, Rosie Cavaliero, James Pusztay, Josef Altin, David Fynn, Tom Chadbon, James Holmes, Leanne Wilson, Stephen Beresford, Ingrid Oliver, Neil Edmond, Niky Wardley, Neil Fitzmaurice, Simon Lowe, Jenny Howe, Morgan Watkins, Mark Kempner, Gareth Tunley, Sarah Niles, Lasco Atkins, Jack Bence, Lynn Farleigh, Paul Warren, Yasmine Akram, Isy Suttie, Robert Harley, Agnieszka Liggett, Dylan Edwards, Liz May Brice, Daniel Ings, Catherine Shepherd, Tim Preece, Trevor Laird, Zac Fox, Huw Higginson, Geoffrey McGivern, Tessa Wyatt, Charlie Covell, Jim Howick, Robert Popper, Cariad Llyod, Michael Dempsey, Harmage Singh Kalirai, Franc Ashman, Susannah Wise, Jamie Deeks, Patrick Driver, Frog Stone, Nigel Boyle, Nadia Cameron-Blakey, Tim Downie, Alan Westaway, Flora Newbigin, Bradley Hall, Chris Wilson, Scarlett Sabet, Dorothy Atkinson, Colin Mace, Camilla Beeput, Rakhee Thakrar, Meredith MacNeill, Bart Edwards, Rufus Jones, Dolly Wells, Jesse Armstrong, Alice Arnold, Peter Capaldi, Mark Wakeling, Cheryl Campbell, Paul Clayton, Margaret Cabourn-Smith, Emily Bruni, Clive Merrison, Mathew Baynton, Patrick Kennedy, Tim Key, Angus Wright, Phil Gilbert

Ako je možné, že jeden z najvtipnejších a najoriginálnejších seriálov 21.storočia ešte nie je notoricky známy aj v našich končinách? Jasné, aj keď nie každému je čistá britská príchuť po chuti, humor sa tomuto kúsku odoprieť nedá, rovnako originalita v pozíciách kamier, ktorý ešte nebol. Päť hviezdičiek za vtip už od prvej epizódy, prepracované charaktery, nápad, obsadenie a za Britániu servírovanú na prírodno.(24.2.2015)

Viděl jsem první epizodu a ještě několikrát jsem se k seriálu příležitostně vrátil, nikdy jsem ale nenašel odvahu věnovat se mu systematicky. Ne kvůli formě - v tom, čím chce být, je velmi dobrý, skvěle vypointovaný. Umí tnout do živého - a dokážete-li se situacím, do kterých se Mark s Jeremym pravidelně dostávají, zasmát - pak i neobyčejně zábavný. Problém je v přístupu k postavám. Oba hrdinové jsou outsideři, kteří na svém nezáviděníhodném postavení usilovně pracují. Nepotřebují nepřítele ani smolnou náhodu. Za své ukázkovské lúzrovství vděčí výjimečné sebestřednosti, nízké sociální inteligenci, bezohlednosti, sobectví a nedostatku taktu. Díky vnitřním monologům se před vámi odhalí prostí vší přetvářky a nevěřím, že byste s těmi zmetky chtěli sdílet domácnost. Peep Show se podobá formátům televizních soutěží, které zábavu spatřují v odhalování nedostatků soutěžících a jejich ponižování. Seriál je podobně nemilosrdný, cynický a v důsledku toho nakonec i víc smutný než rozjuchaný. Nedokážu se na něj správně naladit a najít empatii k jeho (anti)hrdinům. Celkový dojem: 60 %.(30.9.2019)

"Jsem takový slepý eunuch a koukám tady na obrázek..." Totální crazy série o dvou totálních outsiderech, to můžete jedině milovat nebo nenávidět. Takže na mne to působí asi jako South Park :-) Šílený a černý humor je mnohdy až za hranou, ale já mu to promíjím. Zábava je to totiž ukrutná a scénárista musel být jistě hodně sjetý, ještěže tak :-) Samozřejmě své dodává i kvalitní "čt-čkový" překlad, jak oni ty GB série umí...(31.8.2019)

Netradičně nasnímaný sitcom z pohledu první osoby titulních postav je bezednou studnicí třeskutého humoru, který někdy vychází z běžných životních situací, jindy se zase postavy dostanou do nemožných, šílených patálií, ale ať už je kontext jakýkoliv, vždy z něho tvůrci vytěží maximální srandu. Jak je již zvykem, v závěrečných sériích kvalita trošku ochabne a ne každý díl je již špička, ale i ve slabších řadách naleznete pár klenotů a ani ty horší epizody rozhodně nelze označit za špatné a působí hůře pouze díky vysoce nastavené laťce předchůdci. Peep Show je sitcom plný bizarních situací i stejně podivných postav, které vám přirostou k srdci a pobaví vás natolik, že se budete na seriál rádi koukat několikrát dokola.(29.3.2018)

Peep Show vypadá tak trochu jako kdyby se Irvine Welsh rozhodl psát scénář k sitcomu, který se neodehrává v prostředí společenské spodiny. Kvůli vysoké míře subjektivity (typické pro jeho knihy), jíž se nám dostává skrze pohledy a hlavně vnitřní monology obou hlavních postav, umí být "Peep Show" opravdu ostré v intimní mezilidské rovině. Přitom ale rozhodně nepostrádá humor a nebojí se vytvářet absurdní situace. Sledovat "Peep Show" je tedy jako dívat se na opravdový život loserů (tedy nikoliv asociálů á la IT Crowd apod.) s patřičnou dávkou sitcomové nadsázky....A konec konců forma té subjektivity je natolik neotřelá, že si zaslouží poklonu za odvahu dělat věci jinak.(1.4.2011)