Reklama

Reklama

Peep Show

(seriál)
  • Velká Británie Peep Show
Velká Británie, (2003–2015), 22 h 7 min (Minutáž: 23–27 min)

Hrají:

David Mitchell, Robert Webb, Matt King, Olivia Colman, Paterson Joseph, Rachel Blanchard, Sophie Winkleman, Alex MacQueen, Katy Brand, Kevin Bishop (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(54)

Obsahy(1)

Začátek milénia byl v Británii neobyčejně příznivý pro vznik komediálních seriálů, které brzy získaly přídomek kultovní. Stačí připomenout tituly jako Ajťáci, Mighty Boosh či Garth Marenghi: Nemocnice na kraji světa. K této hvězdné sestavě nepochybně patří i Peep Show autorské dvojice Jesse Armstrong a Sam Bain. Seriál, původně odvysílaný v letech 2003–2015 na stanici Channel 4, čítá celkem čtyřiapadesát epizod v devíti řadách a sleduje život Marka Corrigana a Jeremyho Usbornea, dvou sebestředných dvacátníků, kteří sdílejí byt v londýnské čtvrti Croydon. Povědomé aranžmá povyšuje na originální počin tehdy revoluční forma zpracování, kdy svět pozorujeme jakoby očima samotných protagonistů, nasloucháme jejich myšlenkám a dostáváme se jim, coby vědomí voyeuři, tak říkajíc až na tělo – odtud také název seriálu. Ústřední dvojici hrdinů ztvárnili David Mitchell a Robert Webb, kteří se rovněž podíleli na scénáři, ve velké roli se objevuje britská herecká stálice Olivia Colmanová. Herci i celý seriál byli pravidelně nominovaní na prestižní ceny BAFTA, které často i získali, stejně jako řadu dalších ocenění. (Česká televize)

(více)

Recenze (30)

Colonist 

všechny recenze uživatele

Vynikající komediální záležitost. Musím poděkovat záhadně fungujícímu algoritmu Youtube, který mi z neznámých důvodů doporučil jednu scénku. Po jejím zhlédnutí jsem si pustil druhou. Pak třetí. A pak stále další a další. No a nakonec jsem si sehnal kompletní seriál a sjel ho téměř na jeden zátah. Rozjezd je trochu slabší (první série není ještě tak vtipná), ale postupně se z toho stane zábavná bomba. Britské komediální seriály jdou většinou mimo mě, tento mi ale neskutečně sedl. Mark a Jez jsou vynikající postavy. Někdo tu psal, že jeden je "sociopat a druhý grandiózní ču*ák". S tím já musím souhlasit. Ale oproti původnímu autorovi to nevnímám negativně, nýbrž pozitivně. Jsou to neskutečně zábavný sociopat a...tamto. A v určitých ohledech se s Markem dokonce dokážu ztotožnit (za což bych se možná měl stydět :-) ). Po dějové stránce není seriál příliš silný, ale to je u tohoto žánru pochopitelné. Většinou tu máme jen zápletky točící se kolem života hlavních hrdinů, které vedou k nejrůznějším absurdním situacím. Těžiště humoru spočívá ve slovní komice. Hlášky a především myšlenkové pochody ústředních postav jsou geniální. Seriálová kamera je z pohledu postav a neustále přeskakuje, což může zpočátku iritovat, ale nakonec si na to člověk zvykne. Dejte Peep Show šanci, nebudete litovat. ()

decouble 

všechny recenze uživatele

Peep Show vypadá tak trochu jako kdyby se Irvine Welsh rozhodl psát scénář k sitcomu, který se neodehrává v prostředí společenské spodiny. Kvůli vysoké míře subjektivity (typické pro jeho knihy), jíž se nám dostává skrze pohledy a hlavně vnitřní monology obou hlavních postav, umí být "Peep Show" opravdu ostré v intimní mezilidské rovině. Přitom ale rozhodně nepostrádá humor a nebojí se vytvářet absurdní situace. Sledovat "Peep Show" je tedy jako dívat se na opravdový život loserů (tedy nikoliv asociálů á la IT Crowd apod.) s patřičnou dávkou sitcomové nadsázky....A konec konců forma té subjektivity je natolik neotřelá, že si zaslouží poklonu za odvahu dělat věci jinak. ()

Reklama

Nin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Davida Mitchella jsem si oblíbil z různých "panel shows", a tak jsem rád zhlídl tento seriál, ve kterém hraje a který je v Británii velmi oceňován, i když nikdy nebyl diváckým hitem. Jde o pořádně sprostý seriál o dvou dvacátnících a později třicátnicích, z nichž jeden je intelektuál s oblibou v historii a druhý úplný pitomeček, co má rád taneční hudbu a nějakým způsobem dostat do postele spoustu žen (a někdy i chlapa). Spojuje je to, že jsou pořádní loseři a že jsou často neskutečně bezohlední. Peep Show je plný trapných, ale vždy i vtipných situací, které jsou ještě k tomu dobře nahláškované. K dobrým hláškám přispívá i způsob, jakým je seriál natočen. Vidíme situace z pohledů jednotlivých postav, ale taky slyšíme jejich myšlenky, což je super komediální nástroj. Tenhle seriál si nebere servítky a jeho humor postavený především na trapnosti, přepálených situací a hláškách nabízí pořádnou porci britské zábavy. (8/10) ()

P1tr 

všechny recenze uživatele

Netradičně nasnímaný sitcom z pohledu první osoby titulních postav je bezednou studnicí třeskutého humoru, který někdy vychází z běžných životních situací, jindy se zase postavy dostanou do nemožných, šílených patálií, ale ať už je kontext jakýkoliv, vždy z něho tvůrci vytěží maximální srandu. Jak je již zvykem, v závěrečných sériích kvalita trošku ochabne a ne každý díl je již špička, ale i ve slabších řadách naleznete pár klenotů a ani ty horší epizody rozhodně nelze označit za špatné a působí hůře pouze díky vysoce nastavené laťce předchůdci. Peep Show je sitcom plný bizarních situací i stejně podivných postav, které vám přirostou k srdci a pobaví vás natolik, že se budete na seriál rádi koukat několikrát dokola. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Výborné postavy, ale čistý britcom to není. Spíše jen decentně odlehčené, ale v zásadě pravdivé. Ovšem nápad snímat to striktně z pohledu "vlastních očích" je rozhodně zajímavý a nakonec docela i zdařilý (takové líbání vypadá hodně zajímavě). Akorát na frenetické střídání záběrování z "očí do očí" během dialogů si ne a ne zvyknout. ()

Galerie (107)

Reklama

Reklama