Reklama

Reklama

Peep Show

(seriál)
  • Velká Británie Peep Show
Komedie
Velká Británie, (2003–2015), 22 h 7 min (Minutáž: 23–27 min)

Hrají:

David Mitchell, Robert Webb, Matt King, Olivia Colman, Paterson Joseph, Rachel Blanchard, Sophie Winkleman, Alex MacQueen, Katy Brand, (více)
(další profese)

Série(9) / Epizody(54)

Obsahy(1)

Začátek milénia byl v Británii neobyčejně příznivý pro vznik komediálních seriálů, které brzy získaly přídomek kultovní. Stačí připomenout tituly jako Ajťáci, Mighty Boosh či Garth Marenghi: Nemocnice na kraji světa. K této hvězdné sestavě nepochybně patří i Peep Show autorské dvojice Jesse Armstrong a Sam Bain. Seriál, původně odvysílaný v letech 2003–2015 na stanici Channel 4, čítá celkem čtyřiapadesát epizod v devíti řadách a sleduje život Marka Corrigana a Jeremyho Usbornea, dvou sebestředných dvacátníků, kteří sdílejí byt v londýnské čtvrti Croydon. Povědomé aranžmá povyšuje na originální počin tehdy revoluční forma zpracování, kdy svět pozorujeme jakoby očima samotných protagonistů, nasloucháme jejich myšlenkám a dostáváme se jim, coby vědomí voyeuři, tak říkajíc až na tělo – odtud také název seriálu. Ústřední dvojici hrdinů ztvárnili David Mitchell a Robert Webb, kteří se rovněž podíleli na scénáři, ve velké roli se objevuje britská herecká stálice Olivia Colmanová. Herci i celý seriál byli pravidelně nominovaní na prestižní ceny BAFTA, které často i získali, stejně jako řadu dalších ocenění. (Česká televize)

(více)

Recenze (30)

decouble 

všechny recenze uživatele

Peep Show vypadá tak trochu jako kdyby se Irvine Welsh rozhodl psát scénář k sitcomu, který se neodehrává v prostředí společenské spodiny. Kvůli vysoké míře subjektivity (typické pro jeho knihy), jíž se nám dostává skrze pohledy a hlavně vnitřní monology obou hlavních postav, umí být "Peep Show" opravdu ostré v intimní mezilidské rovině. Přitom ale rozhodně nepostrádá humor a nebojí se vytvářet absurdní situace. Sledovat "Peep Show" je tedy jako dívat se na opravdový život loserů (tedy nikoliv asociálů á la IT Crowd apod.) s patřičnou dávkou sitcomové nadsázky....A konec konců forma té subjektivity je natolik neotřelá, že si zaslouží poklonu za odvahu dělat věci jinak. ()

Thomick 

všechny recenze uživatele

Ať dělám, co dělám, první série Peep Show na mě udělala v podstatě tentýž dojem jako na uživatele Hurleyho - akorát že v obou dvou vidim jak kus toho grandiózního čuráka, tak kus řádnýho sociopata. Mark s Jezem mi holt v tuhle chvíli přijdou absolutně nezamilováníhodný. EDIT po 2. řadě: Jen sotva znatelnej krok k lepšímu; bezvýznamný plusy představuje akorát sladká Rachel Blanchard a o něco snesitelnější Jez. Mark je furt ta samá, nepochopitelná a nesympatická postava. Celý mi to přijde tak nějak daleko spíš smutný než vtipný (in a bad way); i proto, že se tu slušně vykrádá Bruiser, paradoxně zčásti taky projekt Webba s Mitchellem. Za sebe teda radim: dejte přednost Bruiseru. --- Peep Show momentálně odkládám k ledu s tim, že zůstávám na citově zabarvených třech hvězdičkách. Objektivně by to bylo spíš za dvě. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Výborné postavy, ale čistý britcom to není. Spíše jen decentně odlehčené, ale v zásadě pravdivé. Ovšem nápad snímat to striktně z pohledu "vlastních očích" je rozhodně zajímavý a nakonec docela i zdařilý (takové líbání vypadá hodně zajímavě). Akorát na frenetické střídání záběrování z "očí do očí" během dialogů si ne a ne zvyknout. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem první epizodu a ještě několikrát jsem se k seriálu příležitostně vrátil, nikdy jsem ale nenašel odvahu věnovat se mu systematicky. Ne kvůli formě - v tom, čím chce být, je velmi dobrý, skvěle vypointovaný. Umí tnout do živého - a dokážete-li se situacím, do kterých se Mark s Jeremym pravidelně dostávají, zasmát - pak i neobyčejně zábavný. Problém je v přístupu k postavám. Oba hrdinové jsou outsideři, kteří na svém nezáviděníhodném postavení usilovně pracují. Nepotřebují nepřítele ani smolnou náhodu. Za své ukázkovské lúzrovství vděčí výjimečné sebestřednosti, nízké sociální inteligenci, bezohlednosti, sobectví a nedostatku taktu. Díky vnitřním monologům se před vámi odhalí prostí vší přetvářky a nevěřím, že byste s těmi zmetky chtěli sdílet domácnost. Peep Show se podobá formátům televizních soutěží, které zábavu spatřují v odhalování nedostatků soutěžících a jejich ponižování. Seriál je podobně nemilosrdný, cynický a v důsledku toho nakonec i víc smutný než rozjuchaný. Nedokážu se na něj správně naladit a najít empatii k jeho (anti)hrdinům. Celkový dojem: 60 %. ()

Nin 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Davida Mitchella jsem si oblíbil z různých "panel shows", a tak jsem rád zhlídl tento seriál, ve kterém hraje a který je v Británii velmi oceňován, i když nikdy nebyl diváckým hitem. Jde o pořádně sprostý seriál o dvou dvacátnících a později třicátnicích, z nichž jeden je intelektuál s oblibou v historii a druhý úplný pitomeček, co má rád taneční hudbu a nějakým způsobem dostat do postele spoustu žen (a někdy i chlapa). Spojuje je to, že jsou pořádní loseři a že jsou často neskutečně bezohlední. Peep Show je plný trapných, ale vždy i vtipných situací, které jsou ještě k tomu dobře nahláškované. K dobrým hláškám přispívá i způsob, jakým je seriál natočen. Vidíme situace z pohledů jednotlivých postav, ale taky slyšíme jejich myšlenky, což je super komediální nástroj. Tenhle seriál si nebere servítky a jeho humor postavený především na trapnosti, přepálených situací a hláškách nabízí pořádnou porci britské zábavy. (8/10) ()

Galerie (107)

Reklama

Reklama