The Courageous Heart of Irena Sendler (TV film)

Odvážne srdce Ireny Sendler

USA, 2009, 95 min

K tomuto filmu jsem se dostala úplnou náhodou a teď si říkám, jaké jsem měla štěstí. Protože tohle je naprosto úžasný film. Anna Paquin mě v roli odvážné Ireny Sendler několikrát dojala téměř k pláči a ani ostatní herci mě nenechali chladnou. Pro mě po dlouhé době velice intenzivní filmový zážitek a smekám před statečnou Irenou i před její hereckou představitelkou.(10.1.2012)

• Kaluž

Naprosto tuctové a nudné televizní drama s tak vytěženým tématem, až se divím, že to dneska chce ještě někdo točit. Hrdinství Ireny Sendlerové je samozřejmě nepopiratelné, ale je opravdu nutné na motivy každého takového činu dělat televizní estrádu? To, co zde předvedla Anna Paquin, je totiž čirá katastofa. Zásadní chyba v castingu poslala celý film ke dnu. Čekal jsem silné drama, viděl jsem jen rádoby srdceryvnou etudu z židovského gheta. Důvod vzniku tohoto snímku mi uniká. A ne, nejsem necita.(11.10.2010)

Film tohoto typu by měl jednou za čas vidět každý z nás, pro hrdost nad jedněmi a stud nad druhými zástupci druhu, který si říká člověk ... a bídu s utrpením těch nepohodlných by měli promítat na služebnách policie mladým náckům, sbaleným po koncertech, když vrávorají s vymytým mozkem, odkrvenou pravou paží, polití pivem a ochraptělí z hesel o čistých rasách na nádraží. Třeba by někteří začali vnímat tu paralelu mezi nimi a židovským dítětem, které se ptá, proč ho všichni nenávidí ... Můj obdiv Ireně Sendler, která nedokázala chodit s klapkami na očích v dobách, kdy se lidé na ulici popravovali tak samozřejmě, jako se dnes vytrhávají kabelky a přes ohrožení vlastního života zachránila dva a půl tisíce těch dětských, bohužel, forma zpracování neúčinkuje na diváka dostatečně naléhavě a jen slovy se hrůza vyjádřit nedá.(21.3.2013)

Vizuál je solidní a atmosféra ghetta se podařila, ale tím to hasne. Největší handicap vidím v nedostatku emocí, které tu chyběly zejména proto, že se jednalo děti. Nějakou vypjatou scénu s oddělováním dětí od matek atp. jsem tu postrádal. Ne že bych si v takových věcech liboval, ale k podobně laděnému příběhu prostě patří. Chybělo mi tu i napětí pramenící z neustálé hrozby od německých okupantů. A konečně Anna Paquin mě také příliš nepřesvědčila a moc nechápu, že jí za tohle někdo na něco nominoval. Herci ve vedlejších rolích, kteří byli naopak velmi dobří, nedostali tolik prostoru. Bohužel. Vzhledem k silnému tématu trošku přivřu oči, ale víc než 50% dát nemohu. Jinak ještě dodám, že v roce, ve kterém byla Irena Sendler nominována na Nobelovu cenu míru, obdržel ocenění Al Gore. Ať si to každý přebere jak chce.(12.4.2018)

Trochu zahanbeně přiznávám, že mě to úplně nevtáhlo. Depresivní atmosféra se vyvedla, vykreslení ghetta se mi taky líbilo (pokud se o něčem takovém dá říct, že se "líbí"), ale měla jsem neustále tendence sledovat čas, bohužel..To, co Irena a jiní takoví dokázali, nebo o co se přinejmenším pokoušeli je velice obdivuhodné, každopádně výběr hlavní role se moc nepovedl. Anna Paquin je jako herečka nezajímavá, nesympatická a celou dobu měla na tváři jen jediný nezúčastněný výraz. Film tedy převážně díky tomu nedokáže v divákovi vyvolat tolik emocí jako jiné filmy na tohle téma..(24.7.2012)

• - Děti pašované z ghetta byly často uspané, byly pašovány mimo jiné také v rakvích, ukryté v odpadcích nebo přehazovány v dobře vycpaných pytlích přes třímetrovou zeď. (Zdroj: Wikipedie) (Hvězdář)

• - Irena Sendlerová byla polská sociální pracovnice, učitelka a jedna z vůdčích osobností protinacistického odboje. Byla zakladatelkou, vedoucí a poslední žijící členkou dětského oddělení Rady pro pomoc Židům. Zorganizovala pod krycím jménem Jolanta záchranu asi 2500 židovských dětí, z nichž řadu osobně vyvedla z Varšavského ghetta. V roce 1965 jí Jad Vašem prohlásil za spravedlivou mezi národy. (Zdroj: Wikipedie)

• - Aby Irena snáze získala důvěru obyvatel ghetta, které navštěvovala, nosila na znamení solidarity s jeho obyvateli židovskou hvězdu. (Zdroj: Wikipedie)