Dr. Martin Harris s manželkou Liz přijíždí do Berlína na vědeckou konferenci. Po příjezdu do hotelu Martin zjistí, že jeho kufřík zůstal na letišti. Vezme si taxík, ale cestou na letiště mají nehodu, auto skončí v řece. Martin je v bezvědomí, řidička Gina ho vytáhne na břeh, pak ale musí zmizet, protože je v zemi ilegálně. Z kómatu se probudí až za čtyři dny. Hned se vrátí do hotelu, zjišťuje, že ho manželka nezná a je doprovázena neznámým mužem, který se za něj vydává. Martin si není jistý, jestli se po nehodě zbláznil, nebo jestli je obětí nějakého obrovského spiknutí. Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený a na útěku. S pomocí nečekaného spojence, řidičky Giny, která ho zachránila, se po hlavě vrhá do řešení záhady. Začíná pochybovat nejen o své příčetnosti a identitě, ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu. (TV Nova)

D.Moore

Povedená thrillerová záležitost, která jako by do roku 2011 přiletěla ze sedmdesátých let, kdy vznikala mistrovská díla typu Případ Ipcress, Pohřeb v Berlíně nebo Quillerovo memorandum. Vše viděné (zvláštně atmosférický ponurý Berlín, postupně drsnící Neeson, sympatická Kruger, charismatický Ganz, jedna z nejlepších automobilových honiček poslední doby) i slyšené (povedený Ottman) působilo skvěle, závěrečný zvrat sice až takovým zvratem nebyl, ale stěžovat si na něj nemůžu. Škoda, že se Neznámému ve finále nepodařilo vyvarovat se několika děsně vousatých klišé. I tak ale dávám čtyři hvězdy. Bavil jsem se a byl jsem napjatý.__Rýpavé P.S. Co na tom filmu ovšem bylo mysteriózního, to netuším. ()

JANARYBA

Tenhle druh filmů miluju, je to můj relax, dobré obsazení, dobré téma s pointou, dostatečně akční..., ale proč si sakra ta "hromada lidí", která se na filmu podílí, nesedne a nezkusí tomu dát trošku hlavu a patu, aby to mělo i logiku....někdy si myslím, že už nás mají ještě za větší blby, než jsme....ale stejně jsem váhala, jestli přeci jen nedat 4*. ()

Spooner

Dalších 96 hodin se (naštěstí) nekoná.Neznámý nakonec připomíná směs 48 hodin v Paříži s Jasonem Bournem a s 96 hodinami, to má společného jenom Neesona a evropskou lokalizaci. Neeson zde rozhodně nehraje další mašinu na zabíjení, ale spíš zmatenýho chlápka, který jen dá čas od času někomu pěstí, aby se dozvěděl pravdu. To ale neznamená, že byl Neznámý špatný film. Naopak, odlišnost od 96 hodin hodně vítám. Celý film má sice rozvláčné tempo a rozhodně nefrčí nijak rychle dopředu. Díky tomu ale režisér může dobře pracovat s napětím a tomu jde opravdu skvěle. Většinu času totiž divák opravdu neví, co se to tam vlastně děje a hlavní zvrat tak může být pro většinu lidí docela překvapivý (mě ale napadl už u traileru). Scénář je navíc hodně dobře napsán, takže většina věcí do sebe i celkem logicky zapadá. Bohužel ale ne všechny, protože poslední akční čtvrthodinka místy dost nedává smysl. Ne, že by konec pohřbil celý film, nebo byl úplně zbytečný, spíše si s tím celým málo pohráli a z konce se dalo vytěžit daleko víc. Jinak jsem ale celou dobu hodně dobře bavil, herecké výkony byly u většiny zúčastněných výborné (hlavně Neeson a Bruno Ganz) a film mě dokázal většinu času držet v napětí a nejistotě. 70% ()

Wacoslav1

Důkaz, že i Neeson netočí jenom samý pecky. Dějově nepředvídatelný filmy mám rád, ale tohle je opravdu neskutečnej mišmaš a totální slepenec kdy logika dostává na prdel od začátku až do konce. Takže sorry, ale tohle už vážně nesežeru. 2* asi fakt jenom za Liama jinak děs a běs.25% ()

Davies182

Výborně! Proč ta tříhvězdičková palba?? Unknown sice možná není tak svižný, jak slibovaly trailery a jak jsme byli natěšení po Taken, ale svůj účel plní. Účel překvapivě kvalitního snímku, jehož tahouny jsou Neeson v hlavní roli (kinosál téměř plný - Liamovi to přeji a jsem rád, že lidi na něj chodí) a permanentní napětí. CHTĚL jsem znát pravdu stejně, jako Martin Harris, rozuzlení mne opravdu (!) překvapilo, a i když značně omleté a vlastně dost neoriginální, nečekal jsem jej. 75%. P.S. Nedovedu si představit, jak dokáže herec po smrti své manželky ztvárnit postavu vědce, kterému ukradli identitu a jehož filmová žena se k němu nemá - všechna čest. ()

petero

Po predchádzajúcich filmoch tvorcov Taken a Orphan je Unknown tak trochu sklamaním, rozhodne však nie filmom ktorý by som ohodnotil ako strata času. Len od toho netreba očakávať, že z daného námetu vytrieska niečo originálne, stále je to dobre obsadený a zručne natočený film, ktorý sa ku koncu celkom slušne rozbehne. January Jones ešte nemám napozeranú ale celkom zaujala a som na ňu dosť zvedavý v X-men Frst Class. ()

gogo76

Liam Neeson nakope mnoho zadkov..., hlási blue ray obal, ale ani z ďaleka ich nebude toľko, koľko ich stihol nakopať za 96 hodín. Napriek tomu nebudete ochudobnení o nič, pretože aj keď sa prvú polovicu filmu veľa akcie neudeje, je film veľmi napínavý. Je dobre, že režisér drží diváka dosť dlho mimo a je rovnako zmätený ako doktor Martin Harris. Pri kvalitne adrenalínovej autonaháňačke mnohým prebehne hlavou, že ten doktor je vlastne kurevsky dobrý šofér. Odhaliť jeho identitu mu pomôže bývalý vyšetrovateľ nemeckej tajnej polície Stasi v podaní absolútne famózneho Bruna Ganza. Nemôžem si pomôcť, ale v tej malej úlohe pôsobil ako malý boh. Úžasné a prirodzené herectvo, neskutočný talent a charizma. Akčné scény sú na vysokej úrovni a pocit prívalu adrenalínu a rozbúchaného srdca sa dostaví často. L. Neeson si celý film ukrojil pre seba a okrem Bruna Ganza, ktorý ho na chvíľu zatienil, nedáva iným hercom šancu. Poctivá revenge movie 96 hodín si získala mnohých priaznivcov, preto film Neznámy by sa pre nich mal stať známym pojmom. 80% ()

Xmilden

V první polovině solidní záležitost mysteriózního filmu. Bohužel film nezvládne tempo po celou 2 hodinovou stopáž, přišlo mě že v druhé polovině jakobych se díval už na trošku jiný druh filmu. Zkrátka a dobře nejvíce se mi líbila postupná likvidace hlavního hrdiny, kdy i on sám začal na chvíli pochybovat kým vlastně je. Také je trošku škoda, že kromě opět přesvědčivého Liama zde ostatní hrají vyloženě druhé housle. Takový rozdíl ve výkonech herců se většinou jen tak nevidí. 55% ()

FlyBoy

Starý dobrý Serra sa nezapiera, tj. neskrýva zlozvyky zažitej priemernosti/obohranosti a vypúšťa do upršaného/usneženého Berlína nindžu Liama, ktorý ani po 96 hodinách nestratil chuť rozbíjať papuľe, devastovať sponzorské meďáky-po novom nachádzať i stratené vedomie-lomeno-identitu. Už z plagátu a oficiálneho textu distribútora je patrné, že nepôjde o "ťažké umenie", ale pri najmenšom o stráviteľnú žánrovku, ktorá sa nebude babrať s logikou a ako kompenzáciu ponúkne "kontaktný šport" na viacero spôsobov. Mňa tieto modelové machinácie bez pridanej hodnoty dokážu niekedy pekne nasrať, ale sem-tam sa stane, že "capo" je sympoš/bombardér (napr. Neeson, Damon), ktorému buď počas alebo na konci väčšinou helfne nejaká tá scénaristická vývrtka zachraňujúca hrdinovo, ale aj režisérovo meno (česť výnimkám ako Paul Greengrass-ten si okrem Bourna, kde mu vyrovnane sekundoval Tony Gilroy-vystačí aj sám). Nečakané rozuzlenie preto schvaľujem, vyšliapané stopy zavádzania/nepravdepodobnosti totiž skôr zahladzuje než rozširuje. A precvičme si teda slová končiace na "eš". Do "Neznámeho" sa nezamiluješ, ale keď ho spoznáš-neoľutuješ, na svoje si prídeš a čoskoro naň-zabudneš.:) ()

-bad-mad-wolf-

Zpočátku mi tahle paranopidní thrillerovka s vizáží alá nóbl evropský Bourne přišla dosti sympatická a zajímavá. Až v průběhu závěrečných titulků si uvědomíte, že moment překvapení víceméně chyběl a že předvídatelná závěrečná část nebyla ničím jiným, než stupidním akčním souborem žánrových klišé. ()

Hrabka

Začátek byl hodně dobrý a sliboval parádní film, který ode mě dostane plnou nálož hvězdiček. To by se ovšem musel ubírat trochu jiným směrem. Mnohem radši bych viděl mysteriózní drama než akční (bláznivé) krimi, které se z toho postupem času stalo a je velká škoda, že děj nebyl nápaditější. Liam Neeson i obě hlavní herečky byli skvělí a film měl velký potenciál, ale prostě mi moc nesedlo kam až se ten příběh dostal. Každopádně nápad se mi líbil a někdy bych se na to rád podíval znovu. 75% ()

cheyene

Svižný thriller v evropském prostředí na bournovské téma s řadou známých herců, jejichž role potěší. Sympatická Diane Kruger je velkým zpestřením pro tento snímek. Některé scény jsou tu lehce předvídatelné, jiné pak dokáží mírně překvapit, ale za doprovodu dobré hudby a klasického střihu posledních let je o zážitek postaráno. ()

LiVentura

Filmy s Neesonem jsou poslední dobou "na jedno brdo", ale nevadí to, na nedělní večer ideální filmek. Docela promyšlené a vypointované, proč ne.. ()

Shakers

Pre mňa milé prekvapenie v tomto roku.Zaujímavý námet a dobre zrežírovaný film, zrovna tak aj postupne sa rozvíjajúci dej.Zo začiatku filmu sa stihne rýchlo načrtnúť o čo v tomto filme pôjde.A poviem vám je to ako na rybačke - len čakáte a postupne prichádza viac a viac rýb.Mám na mysli dej.A na nás ako divákov a zároveň aj ako ryby (keďže som spomínal tu rybačku) je rozhodnúť, či im zožerieme tu návnadu.Ja som tak spravil a pokiaľ tak spravíte aj vy, tak sa pustíte do nebezpečného "dobrodružstva" v Berlíne, kde pôjdete zisťovať kto je vlastne Dr. Martina Liam Neeson Haris? Prečo ho chcú zabiť? Film má celkom dobrú hereckú zostavu a na posilu pána Dr. Harisa príde aj krásna Diane Kruger (ktorá pochádza originál z Nemecka, to len keby ste nevedeli).K tej hereckej zostave by som prihodil aj January Jonesovú, ktorá rozhodne nie je na zahodenie.Mňa osobne toto celé "dobrodružstvo" ku koncu už pomaly začalo aj nudiť (hlavne záver s tou bombou), ale aby som to dal na správnu mieru, tak by som nepoužil výraz - začal nudiť.Skôr by som povedal, že už sa vytratilo to napätie, ktoré sa na začiatku nedalo krájať príborovým nožíkom .... pretože ako vieme, príborový je ten tupý. :-) 85% - 4* ()

Pepinec

Možná nejsem jediný, kdo se na Neznámého těšil jako na symbolické pokračování 96ti hodin. V přímém porovnání Neznámý přeci jen o něco málo zaostává. Pořád se však jedná o povedenou poctu akčnímu žánru se vším všudy. Jen si vzpomeňte, kolik současných akčních snímků tohoto druhu má na ČSFD takto vysoké hodnocení. Jistě, děj nabízí několik kliček, z nichž ne každá je nečekaná, z některých dynamických scén je patrné, že zřejmě nebyl dostatečně velký rozpočet, ovšem i kdyby nic jiného, tak Liam Neeson svou rázností vše dotahuje. Dovedu si představit, že televizní diváci o hvězdu poleví, leč zážitek z kina jsem si odnesl vskutku povedený. ()

Pilda17

Toto je přesně film, který vás zaujme kladením si otázek. Dvou hodinový Unknown není film jako většina jiných. Každý kdo se dívá si klade otázky a neví co si myslet. Film má neuvěřitelné krytí a perfektní rozuzlení k závěru. Jaume Collet-Serra film jako celek vymyslel od začátku až do konce a věděl, že Liam Neeson je herec s velkým H, a proto ho na roli vybral. Pokud vidím Neesona, čekám vždy kvalitu na nejvyšší úrovni a ani Unknown není žádná béčková zábava, ale thriller jak má být... 8/10 = 80% ()

-OverLord-

Solidní dvouhodinová žánrovka, u které jsem se nenudil ani minutu. Výborný námět se ztracenou identitou a překvapujícím rozuzlením. Musím pochválit neprokouknutelný scénář, dobrou kameru a vypilované dialogy. Za zmínku stojí také akční honička v autech nočním Berlínem, parádní efekty a v neposlední řadě skvělí herci. "I didn’t forget everything. I remember how to kill you, asshole." ()

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

„Neznámí“ tvůrci směřují do první ligy

16.07.2011

Přestože se thriller Neznámý dočkal spíše vlažných recenzí, při 30-milionovém rozpočtu vydělal sympatických 130 milionů a jeho tvůrci mají o hollywoodskou budoucnost postaráno. Nepřekvapí to hlavně u… (více)

Dracula zase trochu jinak

Dracula zase trochu jinak

10.02.2011

V obležení krásných mladých blondýnek

V obležení krásných mladých blondýnek

27.10.2009

...se ocitne hyperaktivní Liam Neeson v thrilleru produkční společnosti Dark Castle a studia Warner Bros. Unknown White Male. Pro producenta Joela Silvera film natočí Jaume Collet-Serra, který po… (více)