Avatarský svet sa zmenil, z pomyselného obdobia priemyselnej revolúcie sa posunul do medzivojnových rokov 20. storočia, svet brázdia vzducholode a prvé autá, mestá vyrástli a hrdinov Last Airbendera pripomínajú hlavne sochy v novom hlavnom meste sveta Republic City. Korra je dospelejšia než bol predchádzajúci avatar, jej postava teenagerky ponúka lepšie možnosti na rozvíjanie charakteru než tak trochu prvoplánovo napísany Aang a už prvé diely naznačili, že tvorcovia pochopili, že aj fanúšikovia pôvodného seriálu dozreli. Je pravda, že si seriál zachoval svoju hravosť a úprimnosť, ale dá sa tušiť, že nová séria bude ďaleko komplexnejšia a prepracovanješia po všetkých stránkach. Najväčší posun je jednoznačne v animácii, vízia moderného sveta vyzerá nádherne, uvidíme ako sa bude vyvíjať zápletka, ktorá v prvých 2 dieloch ustúpila na úkor predstavenia nového sveta a rozvíjania vzťahových súvislostí. Hodnotiť je zatiaľ zbytočné, počkám si kým sa "začne niečo diať", ale prvé dojmy sú mimoriadne pozitívne, potenciál prekonať svojho predchodcu tu určite je... ** Update po prvej sérii- po všetkých stránkach premakanejšie, vybrúsenejšie a lepšie ako pôvodný seriál. 95%(13.4.2012)

"You are not Avatar the Last Airbender. And you should not be Avatar the Last Airbender. You are The Legend of Korra." Parafrázuji větu, která zazněla ke konci druhé knihy TLOK. A pokusím se podle ní popsat své dojmy podobným způsobem, jakým ho hájí spousta fanoušků, tj. kdo nemá rád Korru určitě je zaslepen nostalgií a srovnává nesrovnatelné seriály, které sdílí jen svět. Kníha 1 - Vzduch *** Pseudo New York/Hong Kong (co si budeme nalhávat, je tam i socha svobody) mě nenadchnul, zejména na to, kolik tam má být lidí jsou ulice vždy podezřele prázdné a pokud se lidi zrovna objeví, tak stojí jako solné sloupy. Do sice hezky namalovaných pozadí postavy vůbec nezapadají, takže to celé vypadá jak kdyby to bylo nějaké JRPG na Playstation 1 s předrenderovaným prostředím. Jednorozměrný záporák s trojrozměrnými úmysly, na které se ale kvůli podle mě zbytečnému milostnému trojúhelníku nedostal čas. Zejména ale třeba Korra jako postava byla super, osobitý avatar s lidskými problémy. Pro-bending bych si klidně dovedl představit jako skutečný sport, vzpomněl jsem si u toho třeba na Blitzball. A když už jsme u toho vzpomínání, tak u jména Mako mi vždy naskočilo pomyšlení na reaktory. Kniha 2 - Duchové * Zajímá vás, co se stalo s odbojem - lidmi, kteří podporovali Amona? Máte smůlu, užijte si duchy. A nějakým zvláštním způsobem ještě více jednorozměrného (polorozměrného?) ústředního záporaka než byl v minulé knize, i když opět místy s dobrými nápady (skutečná rovnováha ve formě good avatar-bad avatar se mi líbila). Měl jsem i pocit, že ubylo (pro-)bendingu, takže je z toho místy řadové "anime". Dokázal bych taky žít bez znalosti historie prvního Avatara, rozhodně jsem si ho nepředstavoval jako hipíka s bradkou a doufal jsem v něco víc "spirituálního" než jen "bitva dobra a zla, světla a tmy, Raavy a Vaatua". Daleko víc by se mi líbilo, kdyby to byl jen jakýsi příběh se spornou vazbou na skutečnost, něco jako třeba v realitě je Bible. Zde je to ale asi bohužel myšleno doslova. Nenadchlo mě ani Kaiju vyvrcholení, kde se stále vše točí okolo Republic City. Kniha 3 - Změna **** Znovu noví záporáci, znovu motiv dobra a zla (Bílý a Červený Lotus), znovu rodinná shledání, znovu Mako a Bolin kradou screentime zajímavějším zápletkám. Přesto ale na mně tato série zanechala velmi dobrý dojem. Dozvěděli jsme se dost nového o světě, i jsme jeho část procestovali. Dokonce i záporáci byli rozumní, lidští, v čele s rozhovorem se Zaheerem v Kapitole 9. Postavy už o něco lépe zapadají do namalovaných pozadí, na ulicích už jsou konečně lidé, bendí se o sto šest a subplot nových airbenderů byl doslova (pun intended) svěží vítr v trochu zatuchlém seriálu. Opět vyzdvihuji Korru, např. její dobrodružství s Asami a těmi lidmi z Earth Nation v poušti. Bohužel mě stále nepřestala iritovat zdejší forma "V předchozích dílech jste viděli". Kniha 4 - Rovnováha **** Víceméně se opakuje a platí vše, co jsem napsal doteď a dalo by se to ze všech úhlů shrnout slovy "pokračování 3. řady", jak jsem se i později dozvěděl, vysílání knih 3 a 4 odděloval zhruba jeden měsíc. Nejzajímavější je tu jako i dříve Korra se svou cestou zpět na vrchol, bez Bolina a Maka (a s ním i Prince Wu) bych se obešel. Naopak jsem byl rád, že dostaly prostor děti Tenzina. Clip show před velkým finále být nemuselo, ale dalo nám to hezký trope-overdosed pohled na celý seriál. Kuviru řadím na podobnou příčku jako Zaheera a jeho bandu, tj. dobře napsaní záporáci. Bohužel s ní jde ruku v ruce mínus, které je čistě subjektivní a logické vyústění děje, a to fakt, že nad ostatními živly početně na plné čáře převažují vládci země.(20.8.2017)

Obrovská očekávání, která byla bezezbytku naplněna, První dvě řady se povedly náramně a servírují snad všechny ingredience, jež jsem si oblíbil u předchozího Avatara - humor, bravurní akce, dobře napsané postavy, propracovaný příběh a hlavně svět, který je skvěle vymyšlen. V první řadě sice platí, že svět je město a město je svět, ale hodně pomáhá posun k steampunku. Druhá řada se zase hlouběji ponořuje do mytologie a původu vzniku avatarů a divák se tak dozví mnohé cenné informace, závěrečné díly si co se týče epiky mohou podat ruku s koncem původního Avatara Aanga. Hlavně však dokazuje, že tvůrci mají vše velmi dobře promyšlené. 90%(13.8.2012)

Mezi seriály to má pořád vysokou úroveň, ale nedosahuje to kvalit, vtipnosti a zábavnosti původního avatara. Zde se tvůrci snaží víc zacílit na náctileté publikum, které chce cool hrdiny jako známé postavy bojující v aréně. I zasazení příběhu do města a větší míra technologií a luxusu je snahou o přiblížení se současné civilizaci a tím oslovení náctiletého publika. Původní avatar měl kouzlo, mytologii a jakousi magičnost jiného světa, kterou zde postrádám. Nejradši bych dala tři a půl hvězdičky, ale tak pořád se jedná o avatara a jsem ráda za pokračování, třeba že v takové formě.(1.9.2012)

Víceméně jsem čekal, že Korra mi bude sympatičtější než Aang. Korra je divočejší a i se mi líbí, že je trošku starší než Aang v minulé sérii, myslím, že to trošku posouvá tu věkovou hranici, pro kterou je dílo určeno. Hodně se změnilo, přibylo obrovské město, znova se vychovávají airbendeři, do čehož vlítne Korra, vládkyně tří elementů ze čtyř a zároveň puberťák se svým nemotorným polárním psem. Jen se bojím, že to město možná omezí volnost, což je vidět i na současné komerčnosti avatara. Zatím vážně, včetně animace, nemám co vytknout natolik, abych musel strhnout hvězdičku. --- Edit 4.7. Strhávám hvězdičku. Ač je mně to líto, Korru mám radši než Aanga a animace je stále skvělá, musím strhnout hvězdičku za uspěchanost a "nevolnost" celého díla. Jedná se zvláště o to město. Ach jo, to z něj nemůžeme vytáhnout paty? ---- EDIT 15.3.2015: I přestože čtvrtá řada byla dost slabá, ten seriál si nezaslouží jen 4*, protože ho to stahuje na úroveň, kterou rozhodně nemá. Slabých 5*, ale 5*...(3.4.2012)

• - V 3. sérii sa objavia dve postavy z 1. série, a to Lord Zuko (Bruce Davison) a jeho strýko Iroh (Dante Basco). (quarel)

• - Spoiler: Korra (Janet Varney) nevstúpi do "stavu avatara" počas celej 3. série ani raz. Stane sa tak až úplne v poslednej epizóde série. (quarel)

• - Amon, jméno maskovaného vůdce klanu Equalistů, radikálních revolucionářů operujících v Republic City, lze přeložit jako "skrytý". (Conspi)