24 hodin: Dnes neumírej (TV seriál)

24: Live Another Day

24 hodín: Dnes neumieraj

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014, 9 h (Minutáž: 45 min)

Sean Callery

Kiefer Sutherland, Mary Lynn Rajskub, Kim Raver, William Devane, Giles Matthey, Gbenga Akinnagbe, Benjamin Bratt, Yvonne Strahovski, Tate Donovan, Michelle Fairley, Stephen Fry, Colin Salmon, Miranda Raison, Michael Wincott, Emily Berrington, Sean Knopp, Jd Roth-round, Kevin McNally, David Avery, Ross McCall, Raed Abbas, Julian Kostov, Leila Wong, Joseph Millson, Tzi Ma, Charles Furness, Jennifer Armour, Aaron McCusker, Stanley Townsend, David Bark-Jones, Sacha Dhawan, Tehmina Sunny, Fraser James, Liam Garrigan, Muzz Khan, Lasco Atkins, Adam Prickett, Jozef Aoki, Alexandra Doyle, Christina Chong, Branko Tomović, Martyn Mayger, Nigel Whitmey, John Boyega, Tamer Hassan, Miroslav Zaruba, Corey Johnson, Attila G. Kerekes, Martin McDougall, James Allenby-Kirk, Alex Lanipekun, David Yip, Richard Banks, Denis Lill, Christopher Hatherall, Mick Slaney, Arkie Reece, Rhashan Stone, Mandeep Dhillon, Duncan Pow, Jace Desay, Alec Newman, Aksel Hennie, Adam Sinclair, Shelley Conn, Joel Surnow, Tony Basgallop, Mark Dexter, Philip Winchester, William Ellis, Alexis Rodney, Graham Curry, Ronan Summers, Tobias James-Samuels, Alex Ferns, Nicholas Khan, Kola Krauze, Daniel Hill, Pamela Betsy Cooper, Jon Wennington, Kevin Shen, Dan Li

Nehorázná akční pecka, která nemá slabšího místa a stále jede ve zběsilém tempu. Po True detective další letošní špičkový seriál. Z předchozích řad znám asi jen jednu a půl, ale to vůbec nevadilo. Zde stačí znám jen to, že Jack Bauer je borec a není radno ho nas*at. Pro Yvonne Strahovski další agentská role, i když diametrálně jiná než v Chuckovi, ve které je výborná ( a velmi sympatická). Zbytek herců je stejně perfektní, moc potěšil Stephen Fry.(14.9.2014)

Řeči o restartu nebo samostatně fungující minisérii byly falešnější, než bych kdy hádal. Do děje se vrací postavy, co absentovaly už celé roky, vedlejší linky přináší z minulosti nejtemnější duchy a vůbec celé schéma úvodních dílů připomíná klasické dny původní 24 tak moc, jak jen je to možné. Teroristická skupina tak může hrozit světu nejrůznějšími zbraněmi či výbuchy a i ve chvíli, kdy je pro většinu lidí jen pouhou pověstí než reálným člověkem, musí zaskočit Jack Bauer. A přestože jsem se nepatrně zdráhal, nadšení z akčních scén či nostalgických narážek krotil a u technických zkratek či prostředků občas kroutil hlavou, nakonec jsem se nechal pohltit i já. Závěrečné tři epizody totiž nabízí esenci všeho, co mě k těmhle tikajícím hodinám před lety připoutalo. Dokonalou audiovizuální stránku, napětí doslova do poslední vteřiny a emocionální zážitek, z jehož intenzity je mi chvílemi skoro až mizerně. Ty chvíle, kdy nutnost a zápal pro záchranu jiných lidí překročí vlastní potřebu štěstí či dokonce života, fungují perfektně i podeváté. Pátou hvězdu si trochu překvapivě vysluhuje William Devane, který v necelých pětasedmdesáti letech bez problémů charizmatem uzemňuje celý personál Bílého domu.(17.7.2014)

Live Another Day # Jack Bauer se vrátil po své dovolené, během které rozhodně nezahálel, i přesto že se z něj stal lovený číslo jedna. Po dlouhé době se tak vrací jeden z mých nejoblíbenějších filmových hrdinů a i když v menší porci, než na kterou jsem byl jako fanoušek zvyklý. Není to rozhodně od škody, Jack dostává více prostoru na zhutnění akce a je i dostatek pro ostatní postavy, včetně těch nových. Trošku mě v počátcích sice odrazovalo několik epizod, které nebyl dle mého gusta, ale druhá půlka je natolik nabitá, že jsem nakonec za návrat svého seriálového hrdiny byl rád. Přesto nejdu na maximální hodnocení, jako v případě předešlých sérií a volím mírnější hodnocení. Důvod je jasný, téma terorismu se mi v tomhle případě už trošku ohrálo a chybí mi tam svěží vítr. Dost dobře přitom vím, že potenciál Jack Bauer má obrovský. Pevně věřím, že se s ním ještě setkám v nějakém celovečerním filmu, případné další sérii, kde by byl vynikající jako velitel CTU nebo sloužil jako dvojitý agent. Možností je tolik a doufám, že jeho čas ještě přijde. Každopádně díky, Jacku!(17.9.2014)

Jack Bauer se (po čtyřleté pauze) přesunul na pár hodin do Londýna, ale ani to příliš nezabránilo stále narůstající jednotvárnosti, kterou 24ka v posledních sériích začínala trochu nudit. Po pár nakoukaných sériích dokážete předvídat většinu zvratů, které se stále opakují podle zavedeného vzorce, ale díky svižnému tempu to stále skvěle šlape. Místo 24 hodin tentokrát s Bauerem strávíme pouze 12 hodin. Tempo tím ještě zrychlilo, ale jako by v tom velkém spěchu už nebyl čas na psychologii. Osobní linie jsou zredukované na minimum a veškeré vztahy mezi postavami jsou jen načrtnuté (sám Bauer tu překvapivě nemá moc prostoru), takže výsledkem je mírně sterilní akční jízda. Pro hardcore fandy 24ky (jako jsem já) povinnost. Ostatním to asi nic moc neřekne.(15.7.2014)

Jak na mě působí poslední série 24? Tvůrci si dali pár let voraz, protože jim došlo, že točit dokola to samé už ani nejoddanější diváky nebaví. Tak teda těch pár let přemýšleli a vymysleli velký prd.. místo toho objevili HOMOLAND. A tak si řekli, že tam hoděj nějaký drony a trochu toho arabskýho světa a budou zase na koni. A co má znamenat ta zaporná postava v podání "Catelyn Tully"? Ta její bezcitnost a krutost hraničila s těžkou demencí. Suma sumárum sračka to neni, je to jen slabý odvar mnohem lepšího seriálu.(1.11.2014)

• - Hned v první epizodě si tvůrci nedali pozor na čas, který je jedním z důležitých prvků seriálu. Ke konci 1. epizody  je na digitálních hodinách vidět, že je krátce před dvanáctou. Po několika dalších záběrech je možné všimnout si ruky pilota, jehož hodinky ukazují čas 13:30. (Shadowrat)

• - Postava Kate Morgan pracuje pre CIA. Jej predstaviteľka Yvonne Strahovski si už postavu agenta CIA zahrala, a to v seriáli Chuck (od r. 2007), v ktorom stvárnila hlavnú úlohu. (challik)

• - Ve 3. epizodě je v rozporu čas na digitálních hodinách a na hodinkách poručíka Tannera (John Boyega). Zatímco digitální ukazují 13:35, poručíkovy 12:19. (Shadowrat)