24 hodin: Dnes neumírej (TV seriál)

24: Live Another Day

24 hodín: Dnes neumieraj

• Německo

24: Live Another Day

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2014, 9 h (Minutáž: 12x45 min)

Návrat Jacka Bauera by dával větší smysl, pokud by se tvůrci dokázali poučit z chyb v „původním" seriálu. Ale oni si řekli rázné NE a tak je tu vše tak jak tomu vždy bylo. Namísto soustředění se na Jacka tedy opět ztrácíme čas s kravaťáky u počítačů, co hlásí rádoby technické a v minulých sezónách stokrát slyšené žvásty o ničem, opět je tu politické podhoubí a.. A prostě vše. Nepůsobí to, že by tvůrci měli co říci nad rámec již v minulosti vyřčeného a tak recyklují to nejlépe fungující z nejlepších sezón. Ovšem je nutno uznat, že to i tentokrát umějí náležitě prodat a tak to nabere záhy tempo nevídané. Škoda že nevydrží a v závěrečné čtvrtině dochází dech; což zamrzí dvojnásob, když již víte jak to ve Čtyřiadvacítce funguje a je tedy jasné "kdo a jak zradí/zemře apod." Úplný závěr by nebyl zlý, kdyby tedy nedostal celý seriál do nemlich shodného bodu, ve kterém již (ne)jednou byl. Prostě se to chce smířit s tím, že jde „pouze" o devátou sezónou se vším dobrým i špatným z osmi předchozích. Nic více a nic méně.(6.5.2014)

Slušná zápletka, zajímavé postavy (Kate, Simone, Cross, Navarro), velmi dobrý primární i sekundární záporák, pár starých známých, sám Jack Bauer už se s nikým moc nesere a zpacifikované lumpy už rovnou hází z oken nebo jim seká hlavy (on to sice v menší míře dělal už dřív, ale kdo uvidí pochopí). Dvanáct dílů rozhodně prospělo a 24:LAD má krutý spád, ale bohužel ve všech dvanácti dílech není jediná scéna která by trumfla ty nejhustší záseky z předcházejících řad. Nicméně závěrečná scéna z letiště je jedna z nejdojemnějších .(15.7.2014)

Tak jak bylo po úvodním dvojdíle, tak bylo nakonec i po posledním díle. Spokojenost. V průběhu to mělo koule a spád a drajv a dokonce riskovalo (předpokládaně) s životy všech, ale nakonec silent clock byly jen jedny. Zamrzí šablonovitost, tolikrát propraná v každé sérii, a zamrzí, že velké finále se nekoná, protože Jackovi na stará kolena začalo píchat v plicích. Celkově přesto sezóna lepší než šestá či sedmá, ale na nejlepší duo na vrcholu zdaleka neměla. Bylo to tak nakonec příjemné připomenutí, že Jack Bauer je skorobůh a že Čtyřiadvacítka na obrazovce by byla pěkná záležitost (ale jen s JB). Ale dokud se tvůrci nenaučí zariskovat v příběhu a jeho vyprávění, sklouzne nakonec i nadšení z návratu velkého seriálu do stereotypního scénáře Čtyřiadvacítky, a příliš tak nenadchne. Uspokojí, to ano. Ale že budu chodit a říkat, že Live Another Day je totální bomba, jako jsem chodil po čtvrté nebo páté řadě 24ky, to rozhodně ne. Možná je tak dobře, že se Jack už vrátit nemusí, ačkoliv každý jeho fanoušek by mu už přál klid a dožití a happy ending.(6.5.2014)

Jack je zpět a s ním i pětihvězdičkové hodnocení...Není to taková extrémnost jako vygradování osmé série, ale jedná se o více než slušný start, který se jistě změní ve zběsilou jízdu. Těším se na to!(6.5.2014)

Řeči o restartu nebo samostatně fungující minisérii byly falešnější, než bych kdy hádal. Do děje se vrací postavy, co absentovaly už celé roky, vedlejší linky přináší z minulosti nejtemnější duchy a vůbec celé schéma úvodních dílů připomíná klasické dny původní 24 tak moc, jak jen je to možné. Teroristická skupina tak může hrozit světu nejrůznějšími zbraněmi či výbuchy a i ve chvíli, kdy je pro většinu lidí jen pouhou pověstí než reálným člověkem, musí zaskočit Jack Bauer. A přestože jsem se nepatrně zdráhal, nadšení z akčních scén či nostalgických narážek krotil a u technických zkratek či prostředků občas kroutil hlavou, nakonec jsem se nechal pohltit i já. Závěrečné tři epizody totiž nabízí esenci všeho, co mě k těmhle tikajícím hodinám před lety připoutalo. Dokonalou audiovizuální stránku, napětí doslova do poslední vteřiny a emocionální zážitek, z jehož intenzity je mi chvílemi skoro až mizerně. Ty chvíle, kdy nutnost a zápal pro záchranu jiných lidí překročí vlastní potřebu štěstí či dokonce života, fungují perfektně i podeváté. Pátou hvězdu si trochu překvapivě vysluhuje William Devane, který v necelých pětasedmdesáti letech bez problémů charizmatem uzemňuje celý personál Bílého domu.(17.7.2014)

• - Ve 3. epizodě je v rozporu čas na digitálních hodinách a na hodinkách poručíka Tannera (John Boyega). Zatímco digitální ukazují 13:35, poručíkovy 12:19. (Shadowrat)

• - Jedná se o druhý film, kdy Kim Raver hrála manželku šéfa prezidentova štábu. (vercza)

• - Postava Yvonne Strahovski se jmenuje Kate Morgan, má tedy stejné příjmení jako hlavní postava seriálu Dexter (od r. 2006), kde si Yvonne zahrála Dexterovu (Michael C. Hall) milenku. (Dharter)