Jurský svět

• USA Jurassic World (více)

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (Cinemart)

LadyPupu

V podstatě strašná blbost (uznávám, nejsem cílovka blockbusterů), ale mě se tenhle zremakovanej Jurskej park líbil víc, než jednička. Odkazy na "originál" (tričko apod.) mě pobavily, triky dobrý (zvířátka jako živý), herecký výkony u tohohle typu filmu nehodnotím (upocenej šmudla Pratt mi víc než jako macho, připadal trapnej - omlouvám se jeho fanouškům, ale prostě není můj typ akčního hrdiny), hlavní hrdinka celou dobu běhá v jehlách po pralese, ale aspoň jí to sluší, no. Film má spád, docela to odsejpá, takže se člověk nenudí, sem tam padne vtipná hláška. Za všechny ty brontosaury, dinosaury, T-Rexy a spol. dávám 4 * ()

JimmyII

Bylo by příliš snadné Jurský svět odstřelit za přitažený scénář, nelogické chyby či ploché a zcela nelidské (vedlejší) postavy. Jenže filmy tohoto typu nevznikají proto, aby aspirovaly na Oscara za scénář a představily nezapomenutelné a propracované hrdiny. Vznikají proto, aby létem rozměklé mozky vzaly na velkolepou jízdu směr dětství a ukázaly nám, co všechno umíme s počítačem. Je pravdou, že už v dnešní době nejde ohromit tak, jako se to povedlo prvnímu Jurskému parku, Čelistem, Hvězdným válkám apod., protože už jsme (skoro) vše viděli. Ale pořád jde natočit blockbuster srdcem a s nadšením, což je přesně to, co udělali tvůrci této dinosauří nostalgie. S úctou odkazují na první film, s klukovským zápalem servírují božanské dinosaury a jejich cross-bitky a nešetří budgetem. K tomu lze přičíst nádhernou vizuální stránku, ještě nádhernější Bryce Dallas Howard a badass Chrise Pratta. Jen s tím product placementem mohli naložit nenápadněji (jak jsem se radoval, že je neviditelný u bondovky Spectre, tak jsem zaplakal při návštěvě Jurského světa). ()

Avathar

K Spielbergovým pôvodným filmom nemám vypestovanú žiadnu veľkú nostalgiu, ale toto ušlo. Ale aj na JURASSIC WORLD sa mi potvrdzuje, že ma podobné blockbustery už bavia menej a menej. Technicky je to vypiplané, všetko sedí, ale celé je to sterilné a dosť predvídateľné. Ale I'M THE MOTHERFUCKIN' T-REX potešil. ()

Lachtaan

Návrat do propojeného světa dinosaurů a lidí vydělal před lety obrovskou sumu peněz, ačkoliv se stejně nedokázal přiblížit kouzlu původního Spielbergova spektáklu. Jako 15letý fanoušek sci-fi snímků všeho druhu jsem ale hltal nejeden moment tohoto dobrodružství a občas stačí málo k vytoužené spokojenosti. Komentář editován 28.7.2022. ()

LUKICKK

Velmi důstojné a povedené navázání na původní trilogii, které mám velmi rád a myslím, že patří mezi ty nejlepší navázání na staré příběhy co zde v novodobé kinematografii máme. ()

Micro41CZ

Jakoby si Strazce galaxie odskocil do Jurskyho sveta povodit par vyboostenejch zviratek. Jen diky nemu je to misty zabavny a koukatelny... Jinak nicim vyjimecny. Nic vic sem od toho ale ani necekal, takze sem se vlastne bavil. ()

ywo666

Tak ja teda nie som moc nadšený. 80% je hodne nad reálnu kvalitu. Na film som ani nechcel, ale nakoniec som sa ocitol v Prahe na 4Dx projekcií. Výsledok? 3D stojí úplne za chuja. Extra efekty neboli zlé, ale miestami sa do filmu až zúfalo nehodili. A raz som čakal, že ma sedačka vyklopí niekde dozadu. Ani nás nenapadlo si zistiť, či je film s dabingom. Bol. Keď som počul tie falošné hlasy, mal som chuť grcať a vyškriabať si uši. Príbeh je založený na tom, že všetci v Jurskom svete sú neschopní idioti a nič tam nefunguje. Ako keby na ostrov púšťali iba ľudí s IQ pod 80. Postavy sú väčšinou nesympatické. Najkrajšia baba má iba malú úlohu a ešte ju aj zožerú. Najhorší sú tí dvaja bratia, toho malého by som najradšej stiahol z kože. Dialógy sú otrasné. Aj keď tam mohol zaúradovať dabing. Dám tri hviezdy lebo to bolo zábavné dobrodružstvo, so solídnymi efektami a občasnou dobrou hláškou. Ale tentokrát ľutujem vyhodené peniaze za kino. Choďte do kina iba ak máte 12 rokov a menej, alebo máte deti v tom veku, alebo ste fanúšik dinosaurov (ale budete trpieť lebo ich dosť prznia), prípadne ak chcete vidieť typický priemerný rodinný blockbuster s kopou klišé a minimom zaujímavých scén. Inak sa filmu vyhnite oblúkom. ()

elanius

(69/2015) / Jurský svet ponúka presne to, čo sa od neho očakáva a myslím to v tom pozitívnom slova zmysle. Asi som si nemohol vybrať lepší kus pre moju IMAX 3D premiéru. Všetko od hudby až po súboje šlape ako hodinky a hlavne, herci boli vybratí presne na mieru do tej klasickej letno blockbusterovej šablóny. (8/10) ()

Quen11

Posledných 30 minút tohto filmu je tak neskutočne úžasných, až som schopný zabudnúť na niektoré nedostatky. Výborný letný blockbuster a dôstojné oživenie Jurskej série. ()

Ivuse

Nic moc jsem od filmu neočekávala. Proto možná berte můj komentář s rezervou :-D Miluji Jurský park, ale měla jsem obavy, co z toho vyleze a pak... páni!!! Odcházela jsem z kina nadšená, jak už dlouho ne. Má to spád, má to akci, má to vtip, má to prostě všechno. Žádné hluché místo. Souhlasím s celým komentářem POMO i s tím, že jsem stejně jako on měla chuť při závěrečné scéně, kdy vytáhnou své eso, začít tleskat :-D Všichni nemusí souhlasit, že je to až taková pecka, ale já přesně tyhle filmy miluju. ()

venison

Jako milovník a skalní fanda filmu mého dětství „Jurassic Park“ jsem se novinky „Jurassic World“ kapku obávala.. Miluju nadsazené akční rodinné kravinky devadesátek jakou je např. „Godzilla“ z 98. Spousta absurdních akčních scén, partička hrdinů, která se mezi obludama smejká jak nudle v bandě a snaží se nějak svépomocí zachránit svět, super muzika a spousta humoru. Proto pro mě byla nová „Godzilla“ z loňského roku hlubokým zklamáním.. Spousta efektů, nic moc akce jen řada bouracích scén, plochá příběh, nemastní neslaní hrdinové, kteří se náhodou potkávají s obludou na stejných místech.. „Jurassic World“ byl milým překvapením ;-) Atmosféra filmu byla skoro téměř jako tenkrát.. Když se brána do parku otevírá, tak prostě musíte pocítit hlubokou nostalgii a dětské natěšení, zvířata Vás musí ohromit, padouši musí být slizcí.. Na prahu třicítky jsem stejně okouzlená jako tenkrát v osmi letech a můj hrudní koš naplňuje sladký pocit infantilního nadšení :-D Odlehčený humor devadesátek byl tady, krvavé scény (pro dospěláka, který má nakoukáno ne dost krvavé, ale pro děti krvavé dostatečně) také, nechyběla ani spousta odkazů na předchozí díly.. Hlavní kostra byla zachována a maso bylo doplněno o pár nových nápadů, které jsou ruku v ruce s dobou (rozmach genového inženýrství i digitálních technologií).. Chválím výběr hlavních protagonistů - Chris Pratt ukázal už ve „Strážcích Galaxie“, že mu humor není cizí a roli neotesaného buránka, který umí, zvládne hravě.. Moje oblíbenkyně Bryce Dallas Howard ukázala i jinou stránku a zdařile se vymanila ze škatulky naivní a roztomilé zrzky ;-) Trošku mi tam chyběla role geniálního negativisty, kterého v předchozích dílech bohatě zastal Jeff Goldblum.. A jako jo, je tam spousta „ups“ scén a vědeckých neuvěřitelností, u kterých si divák řekne: „tak tohle je fakt už dost přes čáru“, ale přesto to autorů odpustíme, protože nás donutí po dlouhé době koukat na film očima dítěte, které stále věří na kouzla a pohádky.. Já jsem si ten film užila od první sekundy až do závěrečných titulků – buď jsem žasla nad fascinujícím světem nebo jsem zatínala ruce napětím.. Když nebudeme skeptičtí a vrátíme se o pár let zpátky, tak je to opravdová jízda :-D Ps: chci domů T-Rexe :-D ()

Kmotr76

S přimhouření oka to na ty čtyři nakonec dosáhne. Film je přesně takový, jaký má a chce být. Nový (a s pokročilejšími technologiemi i "lepší" a "větší") Jurský park. Sympatické a charismatické postavy a zábavná a ne zas příliš přepálená akce. To k jakés takés spokojenosti stačí. Kéž by mi bylo tak osm, deset let... ()

anli

Čtvrté dinosauří dobrodružství ,při kterém se konečně podíváme do otevřeného Jurského parku ,který se stal Jurským světem.Museli jsme si na to více než dvacet let počkat.Těšil jsem se a zároveň jsem byl skeptický.Které čtvrté pokračování se aspoň trochu povedlo?Pak jsem viděl trailer a zase jsem se těšil.A jak to tedy dopadlo?Nejsem spokojen ,jsem nadšen a myslím ,že i Michael Crichton by zaplesal.Scénář je velmi pestrý ,příjemný a nápaditý a režisér Colin Trevorrow ví přesně co chce a jde si nekompromisně za svým.Také je tu jasně vidět Spielbergova prodloužená produkční ruka a s režisérem si evidentně velmi sedli.Příběh je totiž fantastický a zpracování famózní.Vizuálně film bere dech ,ale to asi čekal každý.Ovšem nečekali jsme tak dobrý a napínavý příběh a opravdu strhující děj.Genetická mutace dinosaurů-pozor malý spojler-byl další logický krok ,protože mi lidéí jsme prostě nepoučitelní a pořád budeme mít málo a zase se nám to vymstí a zase do toho půjdeme.Nebudu tu rozebírat etickou stránku filmu a chování lidí,nad tím ,ať se zamyslí každý sám.Koukám hlavně na filmařinu a ta je tady zatraceně dobrá a je to jeden z dalších bijáků ,kvůli kterému chodíme do kina zas a znova a velmi si to užíváme ,protože přesně takové bijáky máme rádi.A moc.Skvěle napsaný a patřičně dobrodružný a napínavý příběh ,perfektní režie ,vynikající kamera(přelety ostrova a záběry z výšky jsou opravdu dechberoucí a moc jsem si je užíval) ,excelentní zvuk vypiplaný do nejmenšího detailu a samozřejmě nádherní dinosauři.No a k tomu skvělí a uvěřitelní herečtí hrdinové.Co chtít víc?Inu ,ano ,nic.Ty komentáře typu tohle a tohle kopíruje Spielberga stejně tak i děj jsou naprosto zcestné a určené jen ke zviditelnění.protože tady každý musí vidět ,jak se tenhle film povedl.A ano ,takhle přesně vypadá blockbuster ,ač to slovo nemám rád.A že je vykradená hudba?Ó pardón ,to vskutku není.Michal Giacchino jí opravdu složil ,ale samozřejmě použil základní Williamsův motiv ,bez kterého by nebyl Jurský park Jurským světem.Je tu tolik skvělých nápadů (až se začne vyráíbět gyrosféra ,budu určitě mezi prvními ,kdo si jí koupí) ,až se nechce věčit ,že se vešli do jednoho filmu a tolik skvělých scén.A když říkám tolik ,myslím opravdu hodně.Osobně jsem byl neskutečně nadšen scénou cvičení raptorů ,útokem raptorů na náklaďák ,únik pterodaktylů z klece a jejich následný útok na dav lidí je opravdu dechberoucí.Pak taky třeba únik nového mutanta z ohrady a samozřejmě závěrečný souboj ,který tu obstará-pozor opět spojleruju-T-Rex ,tentokrát v roli kladného hrdiny.A i když se objeví až v samotném závěru filmu ,zůstane opět nezapomenutelný ,jako v každém díle.Tedy vskutku skvělých scém je tu nepočítaně a už se moc těším ,až si jízdu v parku vychutnám znovu.Je tu spousta nových dinosaurů a opět skvělí dětští hrdinové.A myslím ,že různé rozpravy o inteligenci raptorů můžou vskutku vést jen odborníci ,jinak nejsou na místě a tudíž se stávají zbytečností.Osobně zastávám názor ,že v každé době ,tedy i té Jurské vládl nějaký druh díky své inteligenci a tady to byli zcela urřitě raptoři ,což potvrzují výzkumy za poslední roky.To jen na doplněnou pro šťouraly.Dávám jasných 100% a kdybych mohl ,ještě to zvednu.A teď se jdu mrknout po e-shopech ,jak to vypadá s výrobou gyrosféry.A to by v tom byl čert ,aby se toho nějaký číňan nechytil! () (méně) (více)

hanagi

Ale jo, dobré. Určitě o pořádný kus lepší než předešlá dvě pokračování kultovního filmu. Ale co naplat, to okouzlení, které jsem zažívala u Jurského parku a které funguje i dnes (právě jsem si to znovu ověřila), se už nedá zopakovat. A to je vlastně dobře. ()

T-pack

Tak já ani nevim, kde začít. Tenhle film je prostě… zkrátka nefunguje, tak jak by mohl a tak, jak by snad měl. Jednu chvíli hraje na nostalgickou notu, druhou se tváří jako rodinné drama, záhy nato chce bejt zkrátka akční jízda, aby se přitom pokusil ukousnout dost i z žánru komedie. Šlape si na nohy a padá na zadek, až jsem chvíli přemýšlel, jestli vlastně Jurassic World neni jenom hodně sofistikovaně maskovaná sebeparodie. Protože kdyby byl, tak bych klidně uvažoval i o skóre vyšším. Jenže já se obávám, že všechny scény, kdy jsem si jen řikal: „to snad ani nemyslej vážně,“ byly myšlený docela vážně. Nejvíc samozřejmě musel člověk skřípat zubama u momentů předvídatelnejch a těch tam přitom bylo na každých pět minut aspoň jedna. Hloupost postav by mi přitom ani tolik nevadila, protože v rámci nějakýho vyprávěcího rámce „lidská arogance versus nezvladatelná síla přírody“ dává smysl, že postavy zkurví, co dokážou, protože to podtrhuje tu myšlenku, že by si s takovejma silama člověk teda neměl začínat – to je ostatně hnacim motorem prvního Jurskýho parku, kde to funguje. Tady ale ne. Tady ne, protože v každý chybě, kterou postavy udělaj, je jenom vidět záměr posunout děj dál, nikdy nejde o žádný budování napětí. A nejen děj je šablonovitej, ale i postavy jsou šablonovitý, hlavní záporák je naprosto komickej a nejlíp to vystih Owen (jeden z mála světlejch bodů tohohle snímku), když se ho zeptal, jestli se někdy poslouchá. Zajímalo by mě, jestli to po sobě scénáristi četli. Snímek v tolika scénách vysílá takový smíšený signály, cpe fóry do dramatickejch situací, zabíjí lidi (a dinosaury) tak, že se nad tim divák div nekochá (já vim, že ta asistentka byla docela kráva, ale za to si snad nezaslouží umřít takovou hrozně awesome smrtí), ale hlavně, hlavně! pitvá nějaký blbý křehký vztahy, který samozřejmě vyřeší, když se postavy podívaj smrti do tváře. Jedna bitka dinosaurů na konci tenhle vyloženě pitomej snímek nezachrání, protože je svým způsobem ztělesněnim všech neduhů filmu, od logickejch zkratů, přes klišé a předvídatelný momenty, až po prvoplánovou snahu ohromit diváka. Přísahám, že jediný, co bránilo tomu T. rexovi a velociraptorovi dát si high five byly jejich krátký pacičky. Nikdy jsem nemyslel, že mě bitka dinosaurů donutí zdvihnout oči v sloup, ale Jurskýmu světu se to podařilo, no. Málokdy si tady na tý databázi hraju na hipstera, tady bohužel musim a je mi to upřímně, upřímně líto. ()

Pavlínka9

OOOO Bože - taková slátanina!! Vím, že jsem jedna z mála, ale to byla taková pí*ovina!!! Děsně patetické, tak stupidní, předvídatné "záchranné" scény, a "ohromné" zvraty. Ať žije původní film a tohle ať si strčí někam. ()

Koocik

Celý je to takový hrozně dementní a člověka to nutí neustále myslet na první filmy Jurského parku, srovnávat to s nimi a stále dokola si říkat, že tam to bylo jiné a vlastně v celkovém závěru ani nevíte, jak by co mohlo fungovat a být. Člověk by se před shlédnutím tohoto snímku měl snažit vyvarovat se ze získaných znalostí z minulých filmů a svým způsobem na ně "zapomenout", protože pokud to neuděláte, tak je dost pravděpodobné, že tohle vám může připadnout jako naprostá pí..vina.. V mnoha momentech jsem si to také říkal, ale přeci jen tento film ve mně vyvolal mnoho různých pocitů, jak tě živ se mi snad ještě nikdy za 2 hodiny u nějakého filmu nestalo, a proto je to se svojí lehkostí a celkovou jednoduchostí originální. Je to pěkný snímek s překrásnou grafikou, svižnou akcí i příběhem a se zajímavými postavami. A ta závěrečná scéna (ačkoliv zrovna u tohoto bych mohl říci, že se jedná o tu největší dementní ptákovinu z celého filmu, tak jsem ji hltal, slintal, čuměl s vypoulenýma očima a přitom zároveň si v duchu říkal že: "jžš, to je ale ptákovina!!"), jo tak ta naprosto zcela vystihuje označení a pointu "třešničky na dortu" a já si jen přál mít doma taky nějakýho svýho kamaráda raptora :D. Těším se na další díl, s čím nás překvapí příště a hlavně tajně stále doufám, že se jednou dočkám zfilmování svého oblíbence Allosaura právě v Jurském parku. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru