Jurský svět

• USA Jurassic World (více)

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (Cinemart)

Nivenx

Paráda. První díl Jurské Parku je sice nepřekonán, ale rozhodně se nejnovější přírustek dá srovnat s dílem druhým a mírně ho ještě překonává. Colin Trevorrow hodně nakoukal styl Spielberga a je to vidět. Začátek filmu a uvedení do děje se skvělé srovnává s prvním dílem. Pak přijde poznatek míchání genů a stvoření nového masožravce, aby byl park pro návštěvníky atraktivnější, i když mají tisíce diváků. Film je působivý, scény jsou napínavé a akce parádní. Využití Raptorů ve prospěch Owena je geniální a finální souboj nervyrdoucí. Na plný počet to ode mě není a to proto, že ve filmu já tyhle mutanty nerad, ale přesto je to atraktivní a plnohodnotná zábava, která třetí díl překonává ve všech směrech. 80% ()

StanislachKo

S kolegom sme mlčky a s tupým úsmevom odchádzali z kinosály. Po cca štvrť hodine spokojného mlčania sme sa začali rozprávať. A z rozhodných 5 hviezd sme museli obaja ubrať. Príbehu sa totiž nedá vyčítať nelogickosť (Dokonca pojem JURSKÝ SVET, v ktorom už decká nezaujímajú nejaké oživené raptory, či rexovia, čo už je nuda, preto musíme ukuchtiť niečo väčšie, dravšie a "s viac zubami" - je veľmi inteligentne zvolený názov). Skôr by som vytkol to, že geniálne náznaky neboli dostatočne dotiahnuté. Hlavne z ohľadu na to koľko ich tam bolo. A ďalšia výtka na opačný smer: To že sa chlapcom rozvádzajú rodičia , či obdobné veci , má každý aj tak u prdele. Načo?! Niekto mi vravel, že mať čerstvo v pamäti jednotku dá akúsi pridanú hodnotu. Ja tvrdím, že práve naopak. Veci čo som si všimol ja (a úprimne má potešili) sprznilo vyššie spomenuté + nechutné vtlačené zadné vrátka "keby sa nám náhodou zadarilo, ideme do pokračovania". Každopádne musím ale skonštatovať, že toto je hollywood vo svojej najkryštálovejšej podobe. Pratt má nášlap na moderného Indyho a Howardová na niekoho, kto vie pôsobiť na plátne aj sympaticky. :-) ()

E=mc2

Jurský svet - to je vlastne jeden veľký odkaz na Jurský Park. Takmer každá zásadná scéna je vlastne rekapitulácia pôvodnej scény v Jurskom Parku. Paródiou na Iana Malcolma je tu postava menom Owen Grady. Dej je znovu len odkazom a kópiou Jurského Parku, tentokrát však s Godzilovským podtónom a scénami ktoré nie sú dramaticky dotiahnuté, chýba scéna kde sa dá krájať napätie - napr. velociraptori v kuchyni, ako v Jurrasic Park. Je tu aj myšlienka zasahovania a hranie sa na Boha, ale je to znovu len nevkusnou kópiou pôvodného nadčasového odkazu Jurského Parku. Navyše, načo sa má divák pozerať na dinosaury o ktorých vie že sú neskutočné a ktoré pôsobia neskutočne? Stan Winston studios stále existuje, jediný animatronický model bol detail na zomierajúceho Brachiosaura. Reálna aminatronika bez zbytočných CGI - cesta ktorú znovu razí Nolan, je tou zmenou ktorú potrebuje Hollywoodska kinematografia po presýtení sa CGI. 40% Jurassic Park podobne ako T-Rex na konci víťazí nad týmto hybridom všehochuti Indominusom Jurassicusom Wordusom :) https://www.youtube.com/watch?v=UhOO9GoD2DM ()

Prometheus69

Neříkám že jsem se nebavil.... Ale slovy jedné z hlavních hrdinek" Dneska už normální dinosaurus nikoho neohromí. 1 Hvěza za vtip... netušil jsem že půjdu spíš na komedii než na teorii lovu. Hudba+nostalgie, za celkem povedené akční pasáže, ale bez krve. Nějak mi to tam prostě chybělo.. jako super že děti, ale když ječící asistentku 6x něco zkousne a pak si jí z tlamy do tlamy podá něco většího" dle konce hlavní nenápadný hrdina celého parku" a jí přitom neukápne ani kapička krve... člověk si skoro nyslí že to snat i mohla dosrat do konce... tedy tou cestou.. no víte. Že by tam třeba mohla být veselá podtitulovka. No působilo to na mě velice sterilně. K trikům se raději ani nevyjadřuju... někde se holt ušetřit muselo. Nejvíc CCG asi padlo na bulvy.. vzhledem k množství sponzorů kteří se ve filmu prostě musí předvést. Kdy máte pocit že se snat někde vyrojí i Steve Jops... No nebudu to rozebírat, 1/5 jsem se místy dost nudil... Někdo tu psal i o tom že film dost rychle odsejpá. No to teda nevim ale u množství monologů kdy každý má potřebu každou minutu něco říct.. ve mě vyvolávalo pocit vtíravé nudy. Takže to rozhodně neodsejpalo... což mělo asi pocit i těch snat 40-50 lidí co mělo potřebu se jít prostě vychcat! A to jsem ani nebyl v Cinestáru. Možná na můj né moc pozitivní pohled mělo také vliv, výběr místa... Jako že když jsem byl na T:G tak jsem seděl v polovině sálu a působylo to na mě že jsem moc blízko. Takže jsem se tentokrát nacpal až k promítačce a upřímě.. DOZADU UŽ NIKDY! Zvukový defekt, jakbysmet. Každopádně abych to nějak uzavřel. Na JW jsem šel z očekáváním že to bude bomba... takže jsem z toho také tak rozčarován. Uznávám že akční stránka a humorná a technická (né triky) byla na vskutku stravitelné úrovni. Ale prostě mi tam něco chybělo. Navíc to chování lidí, dialogy situace, děj... ve filmu. Budiž, dal jsem za to 50... takže jsem to měl jako koukat na 2metrovou telku. ale na pokračování asi už nepůjdu. Protože si dokážu vcela živě představit. tentokrát to spojí z Lidským DNA... a? ALE MOMENT! To by mě asi bavilo! Aspoň by to vysvětlilo to proč si mutaňtík tak moc dobře počínal prakticky ze vším z čím jeho pařáty přišli do kontaktu. To že byl napůl...... ..... ..... To byla opravdu debilita neskutečná, škoda mluvit: Myšlenka na závěr" když byl Super Rex v tom výběhu a oni našly ty drápy na stěně. Zaprvé, kamery asi nenahrávali že? Kde byli opravdu zaryté drápy? Jen poškrábaná omýtka?Když se takový tank dere nahoru... rozhodně za ve zdi zanechá mnohem větší šrámy než bylo tohle. Nebylo by lepší kdyby se Sepiják třeba jen podhrabal? On vážně čekal na to až mu pootevřou vrátka a on si v klidu odkráčí ven? ()

HorrFi

Jurskej park se mi taky hodně líbil ale řekl bych že od roku 1993 se toho změnilo hodně co se týče moderních technologií ve filmech.. mělo to opravdu svižný tempo, bylo tam plno akce a dobrodružství a u pár scén jsem solidně leknul.. po skoro 3letech jsem vyrazil do kina a nelituju toho.. ()

URBAN

No jo dobrý, ale ... Je to takový příběh, který by se mohl stát tady poblíž v Dinoparku. No popravdě je to skvělý, jenomže je to blbý a to i na mě. Přišlo mi to jako dost tupý Blockbuster, ale já jsem od toho nic nečekal a když jsem to začal brát jako takovou letní oddychovku měl jsem z toho dobrý pocit ikdyž nechápu jako takový výlet do zabávního parku mohl vydělat takový ranec peněz.. ( 17.7.15/KINO Frýdlant nad Ostravicí/Sčítání lidu:35 ) ()

Sabrewulf

Tahle srajda je třetím nejvýdělečnějším filmem všech dob? Jak? Proboha, vždyť je to jen 10x vylouhovaný čaj předešlých dílů! To NAJEDNOU nikomu nevadí (když všichni nadávali na trojku)? Do háje, kdyby aspoň ten "nový" dinosaurus měl nějaký extra šílený vizuál a on to byl jen větší T-Rex. Tam prostě nebylo nic, co by překvapilo, protože všechno už bylo viděno v hromadě jiných filmů (nejen těch Jurských). Hudba naprosto mimo. Hrála rádobyepicky i na místech, kde se to vůbec nehodilo (neustálý motiv z jedničky byl už nesmírně otravný) a třeba při takovém úvodním letu v helikoptéře s kravkou, rvalo uši, jak byla náladově někde jinde. To samé při nástupu speciální jednotky: začla hrát dramatická skladba (v mollové stupnici) ve stylu "teď nastoupili na scénu moc zlí lidé, děti" ,ale proč, když borec, co sejmul volně poletujícího pterodaktyla, byl vlastně jediný, co to měl pod kontrolou a jednal správně? Oni totiž všichni ostatní jsou úplně vygumovaní. Proč si nezjistí pozici Indominuse, než vlezou do jeho klece? Proč tam nemají více malých, únikových bran a musí se tak při útěku člověka otevírat ta velká? Proč okamžitě(!) po poškození voliéry (o kterém se ví hned), nezačne poplach? Jak vůbec můžou nechat jezdit lidi (fakany zvlášť) v těch pitomých kuličkách mezi dinosaury, když tam je vysoké riziko kolize? Proč se někdo v klidu zastavuje u umírajícího dinosaura, když synovci jsou v nebezpečí? Jak si vůbec můžou scénáristi myslet, že jim někdo sežere ten celodenní běh v lodičkách? Uff. Jinak B.D. Howardovou moc neznám, nevím, jak hraje v jiných filmech, ale dramatičtější role bych jí nedával, protože veškeré emočně vypjatější scény hraje, jako by měla těsně před orgasmem. Takže jediné plus byly ty (prvoplánové) broskvičky v tílku. Finále naivní a pitomoučké (už jsem vyrostl z toho, že nějaké monstrum chytí do zubů ještě větší (tuny a tuny váhy) a švihne s ním, jako by to byl kus papíru). Fakt se mi chce zvracet, když si vzpomenu, že originální pecky jako Na hraně zítřka, mají problém na sebe vydělat a takové pičoviny končí na třetích místech v žebříčku s výdělky. Ble! ()

NiWi

Když geneticky zmutovaného predátora, který má v sobě geny různých zvířat a dinosaurů, nepřepere ani T-Rex, tak kdo sakra jo? Ale to už přeskakuji až na konec. Začátek filmu se mi na rozjezd zdál trochu pomalý a bohužel ve mě ten pocit přetrvával ještě celou první polovinu filmu. Když už konečně dojde k akci, není to vůbec špatná podívaná, která do sebe zapadá. Film nemá vyloženě hluchá místa, ale jsou v něm scény, které tam být nemuseli a ničemu by to nevadilo. Po delší době byl návrat do světa dinosaurů určitě vítaný. A na konec, bylo super sledovat spolupráci dvou dinosaurů proti jednomu a nakonec poslední hřebíček do rakve zmutované bestie v podání Mosasaura. ()

Sharlay odpad!

Ježiši Kriste, lidi, proberte se! Taková kundovina! A v červenejch číslech! To jste tady všichni úplně zmagořeli? ()

sator

Za arogantni, rušící i a špatnou hudbu * dolů.. Jinak jako příběh naprostá nuda až stupidita + nezajímaví herci... ()

sir-dave

Až tak odvařený jsem z toho nebyl. Začátek má solidní náběh, trochu pomalejší rozjezd ukazuje typické přelety, nějakou seznamovačku s postavami a řeči, jak se opět nemůže nic stát. V druhé polovině už je to jen o akci, která nevytrhne a kopíruje starší díly i s drobnými narážkami. Chris Pratt povahově trochu komičtěji stejný, jako ve Strážcích Galaxie. ()

Radiq

Ach jo. Vizuálně docela dobře zpracované, ale to je asi tak všechno. Filmy o oživlejch dinosaurech asi nejsou nic pro mě. Opět se tu kupí jedna horší věc přes druhou. Máme tady samozřejmě párek fracků - jeden jakejsi Bieber style, druhej jakejsi květák-na-hlavě-umrčenej-spratek style. Pak geneticky upraveny dinosaury, kteří jsou šíleně chytří a oblbujou tím lidi. Pak ten trapnej nápad s tím, že se daj ochočit a navíc využít jako zbraň. Pak lidi, kteří se asi rádi nechávaj zabíjet. Pak nechutně málo krve. A pak nakonec samozrejmě pravej T-rex, kterej to tam všechno zachrání. Kladem filmu je asi jedině vzhled Bryce Dallas Howard a částečně účast Chrise Pratta, ale za to, že se nechali ukecat do téhle blbosti maj zas mínus. Celkově to je velkorozpočtová sračka bez špetky uvěřitelnosti, předvídatelná (jasně, že žádny děcko nechcípne, co jste taky čekali). Takže nechápu, kde se vzalo tak vysoky hodnocení. Na tom je názorně vidět, jak jste všichni ovce a sežerete jim to i s navijákem. ()

alchac

Takže největší sci-fi zážitek, který mi z tohoto utkví, jsou hi tech outdoorové jehly mladé Howardové a její titanové nožky a kotníky, díky čemuž je, ač kancelářská krysa, schopna půl filmu prosprintovat bez ohledu na terén a druh saura za prdelí. A Baťo div se - ty podpatky to vydrží! Ale jinak ucházející recyklát Juráskova parku pro později narozené. ()

otík

Jako popcornová zábava budiž. Rozhodně je to lepší než dvojka a trojka, na jedničku samozřejmě aspoň svým kouzlem nemá, přičemž alespoň triky se jí určitě vyrovná. V podstatě se to ale srovnávat nedá, protože tento film je vlastně předělávka jedničky pro mladého a mnohem akčnějšího diváka. I proto se tu krví zrovna nešetří a některé scény jsou opravdu drsné. Místy je film zbytečně zdlouhavý, mínus deset minut by mu slušelo. Hlavní postavy jsou sympaťáci, s ostatními herci také není problém, hudba je dostatečně prošpikována geniálním Williamsovým motivem, triky velmi dobré. Prostě moderní zábava, u které stačí vypnout, nepřemýšlet a jen si užívat. ()

kjakob

Láska k prvnímu dílu mi asi zabránila užít si film naplno, protože zdejší pochvalné recenze nechápu. Nebo byla moje očekávání někde jinde, každopádně čtvrtý díl (první díl nové ságy?) je spíše pokračováním notoricky známé jedničky, ze které ždíme co se dá. Funguje to poměrně dobře, akorát mám asi šestý smysl či co, protože všechny trumfy, se kterými se autoři vytáhnou jsem čekal a předvídal několik desítek scén dopředu. Žádné překvapení, na druhou stranu žádné zklamání a prckové budou jásat nadšením. ()

Triple H

Mixed bag. Spielbergova klasika je neoddeliteľnou súčasťou môjho detstva - videl som ju 100x, zbieral plastových dinosaurov, samolepkové albumy o dinosauroch, knihy o dinosauroch a sníval o tom, že raz budem archeológ ako Alan Grant. Pre ľudí ako ja, ktorých pri čomkoľvek s názvom "jurský" zavalí vlna nostalgie, je minimálne prvá polhodinka na mnohých miestach ak nie na slzičku v oku, tak aspoň na široký úsmev na tvári. Je bežné, že pri remakoch a rebootoch nový tím "vzdáva hold" svojim predchodcom nejakým tým sympatickým požmurknutím, ale Jurský svet v počte referencií a odkazov na časy minulé láme všetky doterajšie rekordy. Už úvodný záber je jasnou odvolávkou na svojho dvadsať rokov staršieho bračeka a v tomto duchu pokračujeme stabilne viac-menej po celý film. Miera odkazov je taká vysoká, že som si na pár miestach povedal, že to už tvorcovia trošku preháňajú a poklony k predchodcom stoja v ceste progresu, ktorý mohol nový film priniesť. Je to pomerne prekvapivé rozhodnutie - Trevorrow a spol. sa nesnažia predostrieť divákovi novú a sviežu víziu, ale zostávajú takmer až otrocky pokorní a úslužní Spielbergovi. Možno sa ale nie je čo čudovať, keď producentsky film zastrešoval Frank Marshall (starý Spielbergov kolaborant) a samotný Spielberg figuroval ako výkonný producent. No nič. A čo zvyšok? Za seba poviem, že som sa pobavil veľmi slušne, ale ku koncu som sa začínal trošku nudiť. Dôvod je, že film jednak nedokáže ani jednej z postáv vdýchnúť napriek sympatickému obsadeniu život (neviem či sa príliš strihalo, ale všetci zostali na úrovni figúriek), že záporák je napriek tomu, že D'Onofria mám rád nemastný-neslaný, že najnapínavejšia akcia je vybúchaná v prvej polovici (útek Indominusa, chlapci v lese) a v neposlednom rade, že scenár je na mnohých miestach aj na takto prepálený film kvalitne nelogický (to ako je celý zábavný park zabezpečený je dielom úplného idiota, obzvlášť berúc do úvahy že si film pamätá na Hammondove fiasko spred 20-ich rokov). Na začiatku sa celkom sľubne rozložia ingrediencie, aby sa v druhej polovici zmiešali do roztriešteného guláša (fakt sa muselo dosť strihať). Čo sa mi páčilo je, že Trevorrow pokračuje v trende nastolenom Godzillou - tzn. že sa opakovane zdôrazňuje aká márna a arogantná je snaha ľudí zotročovať prírodu a že keď sa ona príroda odtrhne z reťaze, naša "dominancia" sa vytratí rýchlejšie ako prvý saurus poriadne roztvorí svoju tlamu. Podobne ako v Godzille, všetky plány zvrátiť krízu dopadajú katastrofálne, zlyhávajú a ľudia sa tak len hmýria pod nohami oblúd a snažia sa nejako si zachrániť svoje mantavé zadky. Chris Pratt je stále sympaťák a to isté platí o všetkých, ale scenár im to naozaj veľmi neuľahčuje. Giacchino OK a tiež úslužný Williamsovi (čo plne chápem). Toľko teda môj pohľad okoralého diváka, ktorý už videl hafo filmov - veľmi slušná zábava, ale mohlo to byť aj lepšie. Napriek tomu, že film nebol ani zďaleka dokonalý mám však už deň po projekcii chuť pozrieť si ho znova - cítil som sa pri ňom skrátka veľmi príjemne. A som si istý a pevne verím, že deckám sa to bude páčiť. Tri a pol a napriek všetkým výhradám prajem obrovitánske tržby. () (méně) (více)

Remivsremi

Čtyřka dinosaurů mě nechávala dlouho chladným. Prezentace, trailery, vše okolo této reinkarnace působilo celkem mdlé a do poslední chvíle jsem se chtěl kino návštěvě vyhnout obloukem. Pak přišli první dojmy a recenze, které nešetřily chválou, což byl podnět pro návštěvu Imaxu. Jako první věc musím ihned říct, že velké plátno Jurskému světu neskutečně sluší. Triky se nakonec povedlo dodělat do stravitelné verze (rozhodně lepší než u trojky Hobita) a vidět ty obrovský ještěrky požírající vše okolo je lahoda. Chris Pratt je pašák, přeji mu všechen úspěch, neboť si ho zaslouží. Opět dokazuje, jak zvládá kromě komediální polohy i tu dramatickou. Pokud s ním neudělají dalšího Indyho, jsou hollywoodští papaláši ještě větší trubky než jsem si myslel. Hlavní dětští představitelé to uhráli taky dobře a co je nejdůležitější, neměl jsem chuť je během filmu zabít. Palec nahoru. S příběhem snímku už je to horší. Rozhodně nečekejte nic originálního, o to se tvůrci snad ani nepokoušeli. Potěší doslova tuna různých narážek na starší sourozence tohoto univerza a člověk se přistihne v momentech, kdy začnete vzpomínat na okamžiky prvního setkání s touto sérií. Celý film je nekompromisně přímočarý. Představení všech hlavních aspektů máme za sebou velmi rychlé, aby se udělalo místo pro dinosauří akci. Té je celkem dost a v některých pasážích hodně detailní, až mě to příjemně překvapilo. Finální souboj se povedl, s tím rozhodně nemám problém. Když se objevily titulky, byl jsem s výsledkem spokojený. Sice jsem neviděl originální dílo, ale rozhodně zábavné. Velcí dinosauři, kteří se dávají po tlamě, jsou zkrátka guilty pleasure. 7/10 ()

VaHo

Velice důstojný nástupce prvního filmu. Je paráda zase být na ostrově, vidět odkazy na slavné scény a přitom si užívat nový příběh. Je to velmi podařená imitace atmosféry Jurského parku (hudba, akce, dinosauři, humor). Člověk má skoro chuť oprášit starou VHSku, a pustit si původní film. Chriss Pratt je sympaťák, jemuž drezůru s raptory věřím. Jestli by s někým opravdu měl být oživen Indiana Jones tak jedině s ním, on se na to dokonale hodí. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru