Temné nebe

Temné nebo

• Nizozemsko

Sci-Fi / Horor / Thriller / Psychologický

USA, 2013, 97 min

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Vaše největší obrana je rodina pohromadě, pane Barrette !!" Americký režisér a původně především uznávaný odborník přes vizuální efekty Scott Charles Stewart, jehož společnost Orphanage se podílela na tvorbě spousty hodně velkých bijáků, se pomalu a jistě zařazuje mezi tvůrce velmi atypických, a logicky tak i divácky silně nevděčných, žánrových crossoverů, přičemž právě Temné nebe toto tvrzení nejvíce potvrzuje, a bohužel právě ten mix několika žánrů mu také nejvíce podráží nohy u náročnějšího diváka, který si však často plete kvalitu s originalitou, za niž se dnes prostě platí zlatem !! Oproti divácké lobotomii v podobě epického béčka s názvem Legie působí právě jeho zatím poslední snímek naprosto fantasticky, ačkoliv mě osobně silně překvapuje, jak moc zde ustoupil akčnějším pasážím na úkor budování atmosféry a psychologie postav !! Jistě, v první řadě lze cítit zejména silně mysteriózní nádech, divák, který se dokáže oprostit trailerů rozhodně notně dlouho dobu může jen hádat, o co tu vlastně jde, když sleduje průměrnou americkou rodinku Barretových, která žije ve vlastním domě kdesi na předměstí a řeší obyčejné rodinné problémy, finanční, protože otec, architekt Daniel, v podání slušného Joshe Hamiltona jen hodně těžko hledá práci, staršího syna Jesseho Dakoty Goya, který právě zmítán nastupující pubertou objevil porno, a zejména benjamínka Sama, jehož si zahrál Kadan Rocket, ten mě bavil skutečně moc, který šeptá cosi o záhadné postavě, o strašidle, které má nejspíše něco společného s velmi záhadnými událostmi v domě, když mizí fotografie z rámečků, alarm se spouští sám od sebe, případně si dům vyberou tři různá hejna ptáků jako místo svého konce.. Zde bych ještě Scottu Stewartovi, který má na svědomí i samotný scénář, tleskal vestoje, především to počáteční vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami funguje naprosto skvěle, osobně jsem hodně dlouho v podobném filmu neviděl tak parádní civilní dialogy, nicméně velmi záhy se dostavuje docela zásadní zlom, když se Stewart rozhodl, že to dobře fungující pozvolné budování napětí rozmělní raději pod tíhou několika hodně silných momentů, často orámovaných geniálními lekačkami podpořenými skvěle zvládnutými zvukovými efekty, polovinu filmu mi běhal mráz po zádech, většinou však cituje, byť často opravdu doslovně, scény z jiných filmů a odkazuje se na ně, ať už jde o Paranormal Activity, první Insidious, Znamení či seriálovou legendu Akta X, která Dark Skies připomíná ze všeho nejvíce !! Tohle vše jistě většinu diváků vede k negativním ohlasům, když Stewartovi spílají, že zcela bezostyšně vykrádá mnohem lepší filmy, aniž by jim vlastně přidal jakoukoliv svoji vlastní myšlenku, přičemž bych si však rád položil otázku, kde končí vykrádání a kde začíná skládání pocty, na niž lze jen velmi těžko odpovědět, osobně si myslím, že skládat podobné komplimenty plagiátorstvím či parafrázováním scén může s klidným svědomím a bez diváckých remců pouze režisér, který sám už podobný film hodný onoho vykrádání natočil !! To sice Scott Charles Stewart nemůže říct ani omylem, nicméně se jedná o člověka filmařsky v jistém smyslu velmi schopného, a já mu tedy tak rozhodně toto vyčítat nebudu, ačkoliv kdyby přeci jen trochu více fanouškům emzáckých konspiračních teorií, potažmo právě i starých dobrých X Files, dopřál trochu hřejivější pocit zadostiučinění v podobě malinko zřejmějších náznaků, že se jedná o adoraci právě těchto zdrojů inspirace i jinak, kupříkladu úderným užitím nějakého nezaměnitelného jména v rámci některé z postav či užitím chytrého dialogu, přiznám se, že bych si asi rochnil blahem !! Samotné projevy mimozemšťanů také nepůsobí zrovna moc originálně, ať už mluvíme o již zmiňovaném obcházení domovního alarmu, bizarním skládání kuchyňských předmětů na sebe, pomatených dětech i zvířatech, nevěřících nadutých policajtech jako ideálu ignorantství, nicméně je třeba si uvědomit, že právě tato žánrová klišé prostě ani nelze obejít, chcete-li parafrázovat právě ty nejzásadnější snímky !! Rozhodně nemohu opomenout zmínit, že zvukaři pracují bezchybně a způsoby, jejichž prostřednictvím nám tvůrci odhalují postavy šediváků, kteří se tady tou sympaticky minimimalistickou explicitou povedli jako v málokterém jiném scifíčku, mi připomínají, že bych měl děkovat za své zdravé srdce, i pasáž s ptáky kamikaze po technické stránce nestrpí výhrad, ostatně Joseph Bishara se svým vymazleným soundtrackem už mě nemůže překvapit, tenhle borec u mě prostě boduje na plné čáře !! Závěrečná pasáž po technické stránce vypadá rovněž výborně, David Boyd se svojí hodně zajímavou kamerou dokazuje, že ušel hodně velký kus cesty a při práci na Živých mrtvých, které tahle záležitost stylově dost připomíná, neskutečně vyrostl !! A tak jako hodně rozporuplný vyznívá nakonec znovu nevyrovnaný scénář, když divák musí nejednou přestát scény a dialogy, které jsou jen dost obtížně popsatelným způsobem komické i zoufalé zároveň, mezi nimiž jasně dominuje vážně míněná debata o tom, zda za masovým náletem ptáků do domu nemůže být ptačí chřipka, i když to možná jen Stewart připomíná, že se příběh odehrává v Americe, kde průměrné IQ často připomíná stopáž krátkometrážního hororu !! ;) Když však přichází na scénu Edwin Pollard, kterého výborně zahrál J. K. Simmons známý napříč projektem Law and order, který představuje chlápka, co už něco podobného zažil a možná bude mít odpovědi, možná i pomůže, dojde konečně na objasnění dříve viděného a rozplétání klubka nejasností, a ačkoliv právě jeho charakter znovu patří mezi hodně monstrózní klišé žánru, paradoxně i zde musí divák uznale přikývnout, že Stewart dokázal spoustu věcí objasnit přesně tím ne zcela konkrétním způsobem, který říká vše a vlastně vůbec nic, což opravdu oceňuji, nebýt toho film by si v závěru s předchozím dějem vytřel prdel, a nedalo by se tak už mluvit o ničem jiném než o totálním průseru !! Škoda, že to dodatečného odhalení jde ruku v ruce se správně hollywoodsky nezbytnou rekapitulací pro tupce, díky čemuž vyznívá naprosto do ztracena, totéž se částečně týká i hereckého obsazení, když s nejčistším štítem vychází právě J. K. Simmons a maličký Kadan Rockett, Keri Russell sice svou vystresovanou maminu podává hodně věrohodně, zato je mi však silně nesympatická a především jako žena na mě působí až asexuálně, oproti třeba o polovinu mladší Annie Thurman, takže tu rádoby erotickou usmiřovací scénu bych vystřihl úplně !! Ve výsledku tak Temné nebe opravdu není natolik špatný film, aby mohl diváka urazit, věřím, že milovníci podobných témat, mezi něž se počítám i já sám, rádi přimhouří oko a opravdu si ho užijí, byť by mě docela zajímalo, jak by tenhle biják dopadl v rukou třeba takového Jamese Wana, který právě podobně provařené náměty plné klišé dokáže vycizelovanou precizností posunout kvalitativně někam úplně jinam, jeho snímky totiž zoufalou absencí osobitosti a vlastní invence netrpí !! To Scott Charles Stewart prostě neumí, byť si určitě dokáže volit atraktivní témata, potažmo i zápletky, nevěřím však, že by se v budoucnu posunul do vyšší ligy, a ačkoliv Dark Skies jednoznačně platí za jeho dosud nejlepší film s parádní audiovizuální stránkou, v tomhle směru se totiž cítí jako ryba ve vodě a umí si vybrat schopné a řemeslně nadstandardně vybavené spolupracovníky, zřejmě navždy zůstane pouze béčkovým režisérem bez větších ambicí, což však nevnímám jako stav, za který by se měl stydět !!(16.2.2014)

Když v Aktech X chybí Mulder, Scully, a vlastně i celá FBI, je dost velká šance, že se následování stejné dějové stavby nepovede. Přestože se povinné detaily objeví a I am ready to believe zazní. Rodinka mě bohužel nechala drobet chladným, děj ovšem celkem ušel. Ocenil bych ale, kdyby z toho nedělali crossover Paranormal Activity a odpustili si ty kamery...(4.5.2013)

Tak trochu jsem věřil v povedený horor, ale i přesto jsem v kině dal přednost jinému a možná jsem udělal chybu. Dark Skies je horor o mimozemšťanech, který se od začátku tváří velmi zajímavě. Atmosféra je solidní, herecké výkony také a dokonce několik slušných lekaček. Scott Charles Stewart se poprvé trefil do mého stylu a já celý snímek hltal a věřil mu! Jediný problém mám tak trochu se závěrem, který nebyl nejhorší, ale bohužel ani nejlepší. Do toho mám několik nezodpovězených otázek, které se nedozvím pokud nenapíšu Scottovi, což budu muset v nejbližší době udělat. Po dlouhém rozhodování jsem se rozhodl pro 9/10 = 90%(5.5.2013)

Po dlouhé době komorní příběh plný neviditelných mimozemšťanů. Tenhle snímek se mi zrovna trefil do noty a drama vyděšené rodiny, jejiž dům se stal terčem útoků nepřátelské formy života, mi způsobovalo dobrých šedesát minut příjemného mrazení. Za nejpůsobivější považuji noční návštěvy. Zjistil jsem, že mě solidně odbourají duchařiny, ale neviditelní emzáci, procházející zdmi, se mnou dovedou taky zamávat. Bohužel se to ke konci zvrhne v docela slušnou pitomost a vše budované se zkazí. Takže i chápu všechny ty, co se to snaží podhodnotit. Temné nebe má fantastickou hudbu. Tvůrci s ní, i se zvuky pracují skvěle. Výsledek je opravdu hutný a tu čtvrtou hvězdu si to zkrátka zaslouží. Zjistil jsem, že tu "husinu" mám především pravě kvůli napětí gradovanému hudbou. Nejskvělejší na tom všem je však citát hned v úvodu: "Jsou dvě možnosti. Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. Obě jsou stejně děsivé." A ano, tak to je. Arthur C. Clarke je očividně i skvělý šprýmař. Závěrem jen dodám jména lidí, kteří se na filmu podíleli. Nepřijde vám na tom něco divného? Goyo, Kadan, Kutsugeras, Gvozdas, Bishara, Higinbotham, Volturno-brill, Kavanaugh-Jones, Okin, Blum. Ano, jsou mezi námi a trapně se maskují už dlouho.(23.5.2014)

Film si pokojne plynie, rodinka si žije svoj obyčajný život a hneď prvá ľakačka ma nájde nepripravenú. A vôbec, skoro všetky .. a pritom boli na miestach, kedy sa dali čakať. Na mňa to vaše hororové klišé fungovalo, takže ja som sa bavila tak na slabšiu štvorhviezdu ... idem ja radšej skontrolovať všetky tie čmáranice mojich detí, lebo mám pocit, že mi včera niekto vyžral chladničku. (filmová výzva 2017 - Marky91)(15.9.2017)

• - Vo filme môžeme vidieť podobnú scénu ako vo filme The Birds (1963) od Alfreda Hitchcocka, keď vtáky narážajú do domu. (ShortyIC)

• - Natáčanie prebiehalo v Los Angeles a vo Valencii. (Greenpeacak)

• - Úvodné motto filmu: "Two possibilities exist... Either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.”, patrí Arthurovi C. Clarkovi, ktorý je známy najmä ako autor science fiction literatúry. (Lukoh)