Temné nebe

• Nizozemsko

Sci-Fi / Horor / Thriller / Psychologický

USA, 2013, 97 min

• honajz

Tak to pardon. Vždyť tohle je prostě klišé na klišé. Paranormal Activity s normální kamerou (i když i na ty průmyslové dojde) a trošku větším rozpočtem. V podstatě jakákoliv duchařská historka (protože jen atribut zlého ducha je zaměněn za mimouše), kde si jen odškrtáváte položky v seznamu aktivit - děti něco vidí ve snech, rozházené jídlo z ledničky (Ať žije E.T.-mimozemšťan, a ani tam to Spielberg nepoužil poprvé. Holt asi Amíci jsou na ledničku hodně fixovaní.), že se ztratí fotky, je ale pravda originální. Rodiče mají každý jinou teorii, je tu policajt, co vše bagatelizuje, doktoři zkoumají děti, po hodině přijde "vymítač"... Nic, co by překvapilo nebo se odvíjelo, aby překvapilo. Lekačky tu sice jsou, ale taky vykradené (třeba z filmu Ptáci). Nejnapínavějších je v podstatě jen posledních deset minut. První milostné vzplanutí staršího syna je zde taky jen pro středostavovskou ozdobu.(12.4.2013)

Rozpočet $3,5miliónaTržby USA $17,418,667Tržby Celosvetovo $25,890,588Tržby za predaj DVD v USA $2,874,733 //počet predaných kusov 192,186║ režisérsky snaživé, tajomná atmosféra tam je, príbeh v norme, pripomenie to staré dobré časy keď frčali Akty X /50%/(1.8.2013)

• maddy

„Wannabe X-Files horor“. Nevýrazný prírastok do hororového žánru v roku 2013, po technickej stránke natočený síce zručne, ale evidentne s dosť nízkym rozpočtom bez nejakých výraznejšie prepracovaných scén, navyše s námetom, ktorý bol „in“ naposledy v 90. rokoch. Áno, horory s mimozemšťanmi sa síce netočia ako na páse, ale ono celá tá marketingová kampaň je dosť zavádzajúca, pretože to, že sa jedná o mimozemský horor by mal divák „prekvapivo“ odhaliť až približne v polovici filmu. Dovtedy to je skôr mysteriózna rodinná dráma o dome, v ktorom straší a pri ktorej bude možno pár divákov, ktorí o filme nemajú žiadne info zvedavých, čo sa vlastne deje a ako sa bude dej uberať ďalej, no 99% divákov, ktorí si minimálne prečítali obsah filmu bude len znudene čakať, kým sa vôbec niečo začne diať. Hororových scén tu je totiž minimum (vtákoch narážajúcich do okna sa dnes už naozaj nikto nezľakne), tých pár ľakačiek (asi 2-3) nefunguje a celkovo tomu chýba akákoľvek znepokojivá atmosféra. Pár scén síce poteší (keď matka prvý krát zbadá čudnú postavu v izbe syna), ale dajú sa spočítať ani nie na prstoch jednej ruky. Týchto pár slušnejších momentoch ubíja až nezdravé množstvo klišé situácii vystrihnutých ako z príručky tých najobohranejších scenáristických postupov (matka pomocou Googlu verí tomu, čo sa deje, otec je skeptik, ktorého musí presviedčať až pomaly do samotného záveru – koľko krát sme to už videli? alebo celá priam až trápna scéna s „neznámym podivínom“, ktorý žije sám v zatemnenom byte a zázračne vie o mimozemšťanoch úplne všetko – to bolo záživné naposledy v 80. rokoch), a bohužiaľ nechýba aj kôpka hlúpych situácii (od prvej minúty je evidentné, že mimozemské bytosti sa vedia do domu dostať, aj keď je celý uzamknutý, na čo potom otec pribíja doskami všetky okná pred záverečným zúčtovaním?). Keď si k tomu pripočítame „wtf“ záver v zmysle tom, že keď sa divák na celým filmom spätne zamyslí, tak zistí, že celé diane v podstate nedávalo zmysel, bolo nanajvýš zbytočné a len scenáristický nadstatované, keďže daný „únos“ mohli bytosti vykonať kedykoľvek a celé strašenie v dome slúžilo doslovne len k tomu, aby mohol mať film tých 97 minút, k ničomu inému. Keď už komorný mimozemský horor za „pár peňazí“ tak radšej skutočne znepokojivý „The Fourth Kind“ alebo staršiu Shaymalanovú strašidelnú klasiku „Signs“, ktoré dokazujú, že to ide aj v 21. storoční, keď už Akty-X éra dávno pominula. Dark Skies len variuje doslovne 1000x videné, čo by nebol až taký problém (ani taký Sinister nepriniesol nič nové a ako správne hororovo fungoval), ale nie je ani na sekundu strašidelný, atmosférický alebo s fungujúcimi ľakačkami, do toho všetkého ho ubíjajú tie najprevarenejšie klišé situácie, a v podstate zbytočný nezmyselný dej, pri ktorom divák v závere zisťuje, že v podstate vôbec nebol k ničomu potrebný. CELKOVO: 2*(10.5.2013)

Musel jsem se pochlupit a zčeknout něco, co mi vybije dech. Prvních deset minut působí dost obyčejně, chválím ještě v té době slušný smysl pro humor, tři skvělé hlášky. Náhle na mne vykukla časomíra, píše se jedenáctá minuta a atmosféra se překope na nasáklej nátřesk, kterej mi fakt nedal vydechnout. Nápady působí docela originálně, ještě zpočátku je to takové připravování se na to co přijde, rozházené žrádlo po zemi na mne neudělalo dojem, ta hradba z toho jídla mne však donutila prokličkovat do svého psychického stavu, abych ho strikně připravil na to, co na mne vybafne. Nejvíc mne rozsekala ta třetí noc, malej kluk si s někym povídá, máma se tam jde podívat, to co následovalo mi málem nahnalo infarkt. Nutno říci, že jsem měl chuť si tuhle scénu zopakovat, to však nebylo všecko. Ptáci nalétávají do oken, rodiče dětí mají příšerné sny, máma mlátící hlavou do skla, fotr a jeho proud krve z nosu, s následně suchou otázkou, nevím jak jsem se dostal tů de garden. Jedná se spíš o velký řetězec nápadů a depresivních událostí, které nahání strach. Ta atmosféra je špičková, naposledy jsem tohle zažil u Proroctví z temnot, či Znamení, či Varování. Nebudu však srovnávat. Chování postav je úplně prvotřídní, kolikrát nastala scéna, při který jsem si řekl "udělej tohle" a fakt se to stalo. Musím taky vynachválit starého plešouna, který mi posolil moje představy o návštěvnících z jiného světa, máme tu ještěry, nějaký šedivý Slendermeny a ještě se najde spousta potvor. Co se týče samotných šediváků, jde z nich docela respekt, objeví se někde ve čtyřech, či v pěti záběrech, trošku bych je zviditelnil víc, no. Potom tu jsou otázky, na kterých mám víc odpovědí, ale žádná není přesná, takže nevím co si mám myslet. Hudba famózní a konec působí otevřeně a při nejmenším zajímavě. Namíchaný koktejl hereckého obsazení nemá chybu, ta rodina a ten plešoun, co má barák plný novin s tématikou ufous jsou bezchybný, potom ten policajt, co byl dvakrát u nich v domě, ta zrzka, to byla kočka a zbytek taky fajn, až na to, že nemají moc prostoru. Celkově to vidím na skvělej zážitek, po kterým se mi moc spát jít nechce a tenhle účel se povedl, tempo je navíc v tempu. Dávám 10/10, potom si zachovávám naději v odvetné pokračování, či nějaký kraťas, abych našel správnou odpověď na svoje otázky. Konec je mega psycho, kdyby to nedopadlo tak jak to dopadlo, strhávám bod, jinak napínavé jak vosk po těle. Skvělá práce, jdu s tímhle kouskem otravovat lidi po FB ve tři ráno.(4.1.2014)

Dark Skies patří mezi ty "menší", méně hvězdné snímky, které nepotřebují vysoký rozpočet, slavného režiséra, ani ohromující vizuální triky, aby zaujaly. Snímek má sice podle některých spoustu logických děr, kterých já jsem si však vůbec nevšimla. A pokud ano, tak mi přišly natolik zanedbatelné, že jsem na ně v dalším ději stejně rychle pozapomněla. Dark Skies má zdařile budovanou atmosféru, kde se ze zdánlivě "nevinně" vzhlížejícího fórku stane pravidelný teror všech členů rodiny. Při několika scénách mě opravdu hodně mrazilo (hromadný nálet ptáků na dům). A Joseph Bishara mě zase děsil svou originální hudbou. Kurňa, kde se ten chlápek celou dobu schovával?:) Závěr snímku si nechává otevřená vrátka pro případné pokračování, kterému bych se vůbec nebránila.(12.3.2014)

• - Úvodné motto filmu: "Two possibilities exist... Either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.”, patrí Arthurovi C. Clarkovi, ktorý je známy najmä ako autor science fiction literatúry. (Lukoh)

• - Vo filme môžeme vidieť podobnú scénu ako vo filme The Birds (1963) od Alfreda Hitchcocka, keď vtáky narážajú do domu. (ShortyIC)

• - Hlavní postava Daniel Barrett (Josh Hamilton) si koupí brokovnici a ihned ji také dostane. Ve skutečnosti by však měl absolvovat čekací lhůtu dvou týdnů. (Lucasion)