Temné nebe

Temné nebo

Dark Skies

Sci-Fi / Horor / Thriller / Psychologický

USA, 2013, 97 min

Suverénně největší úzkost a paranoia od Shyamalanovo Znamení. Špičkově natočený horor, který hravě strčí do kapsy kdejaký slavný film stejného žánru. Pomalu budující atmosféra, mráz na zádehc nahánějící hudba a jedno z nejděsivějších, nejmrazivějších a nejnapínavějších vyvrcholení, co jsem letos viděl. Jen je mi líto, že 65% uživatelů ho odsuzuje jen kvůli jménu Scott Charles Stewart, který se podepsal pod nepříliš povedenou Legii a slušný, žánrový béčkový popkorňák Kazatel. Toto je opravdu jeho nejlepší film a spolu s Mama zřejmě i nejlepší horor roku. Pátou hvězdu mi zabraňuje dát pouze právě menší podobnost v závěru se Znamením a taky to, že Mama se mi líbila o chlup či dva více.(11.5.2013)

Poměrně velká kritika se snáší na režiséra Scotta Charlese Stewarta, ale myslím, že v tomhle případě místy i docela zbytečně. I když tu skutečně nemáme moc „toho“, co by přesvítilo ty neskutečné logické lapsy v ději. Nijak vybočující rodince se začnou dít podivné věci. Alarm středostavovského baráku na předměstí začne uprostřed noci zlobit, fotky mizí z rámečků a někdo z rodiny je zřejmě náměsíčným architektem. Jenže pak mladší ze synů začne vykládat o zvláštním kamarádovi. To, co následuje, uspokojí tak napůl. Lekačky jsou fajn, mrazení v zádech tu a tam také registrujeme, ale ve výsledku sledujeme jen mimozemský mišmaš, který tu byl už stokrát a z toho čtyřiasedmdesátkrát lépe. Pak jsou tu linie, které se jen nadhodí, ale nikam se nevyvíjí, jiné docela potěší (otec je bez práce, peníze ubývají a kluk má navíc na těle podivné „modřiny“). Problém je v tom, že rodinka přítomnost mimozemšťanů řeší asi se stejným překvapením a zaujetím, jako když v obchodě v malé vesnici dojde půl hodiny před zavíračkou pečivo. Sečteno, podtrženo: dívá se na to poměrně obstojně, také herci nejsou špatní, ale chybí pevnější švy příběhu!!(5.6.2013)

"Jsou jen dvě možnosti... Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. - Obě jsou stejně děsivé." Na Dark Skies jsem se těšil. Už jen co jsem viděl trailer. Od tvůrců Insidious a Sinister. O obojím mi přátelé řekli, že si cvrkli do trenek. Ovšem Temné nebe se netýká bubáků ani ďábla. Je to prostě sci-fi. Temné a děsivé sci-fi. Nejsem odborník na horory a nevidím důvod proč se bát u filmů. Ovšem tenhle snímek mě vyvedl z omylu. Herci, i když jsem je snad nikdy neviděl, tak jsou sympatičtí. Délka je akorát a nechodí okolo horké kaše. Jde přímo na věc a to už od desáté minuty. Od půlky filmu vám dá vždy vydechnout na pět minut, aby vás držela znovu v napětí. Sám jsem musel některé scény dlouho vydýchávat. Ne nelekal jsem se, ani jednou. A ne, nebál jsem se, ale byl jsem opravdu uzemněn napětím a nejistotou jak to dopadne. Jediné, co mi k dokonalosti chybělo, byl David Duchovny, co by zaklepal na dveře s odznakem FBI. Ten mi chyběl. (70 procent)(4.5.2013)

Tak jsem to shlédnul a jsem spokojen. Vážně je to velmi dobrý film na který se určitě ještě někdy podívám a to ne jenom jednou. Zaujal mě trailer, tak jsem si řekl, že by se to mělo vydařit a taky se to naštěstí vydařilo. Klasický novodobý horor to teda není, jsou zde i prvky sci-fi, ale to vůbec není žádný problém. Je pravda, že to mohlo být opravdu temnější, ale nevadí, furt je to solidní záležitost, takže vznikl parádní snímek s mnoha dobrými nápady. No, říká se, že poslední dbou se nenatáčí moc dobré horory, mnohy je to pravda, ale někdy se horory vydaří. Třeba Sinister mě moc nezaujal, docela nuda až na děsivý závěr, takže u mě jen 3* (57%), zato Mama - to byl už parádní horor, terý jasně připomínal staré klasiky, takže za mě 4* (85%), a takhle bych mohl pokračovat ještě asi hodně dlouho. Takže nyní k tomuto snímku. Jak už jsem zmínil, toto není klasický horor - má to dost prvků sci-fi. Takže si myslím, že fanouškové starých klasik budou asi zklamáni, zato fanouškové novodobých hororů by měly být nadšeny, nebo alespon ohodnotit film kezky nadprůměrně. Toto je rozhodně výrazný nadprůměr, spíše bych řekl o dost lepší nadprůměr. Samozřejmě má toto nějaké chyby, ale výsledný dojem mi to rozhodně nezkazí. Úvod filmu, klasické seznámení s postavami, trvá to zhruba slabých 10 minut a i mě to celkem bavilo. Pak se jde pozvolna na věc, kdy se bude po nocích dít něco divného, takhle se to opakuje zhruba do půlky filmu a čím víc film utíká, tím víc se vše vybarvuje, houstne, přidává se víc a víc nových nápadů, takže do této půlky se jasně dovíme, že jde o mimozemšťany - sci-fi, jak už jsem zmiňoval. Scény odehrávající se v noci byly někdy lekavé, hlavně na konci filmu. Když nastanou scény za den, také se stane vždy něco šokujícího, kdy některá z obětí má nějaký záchvat - to ale musím trochu zkritizovat - mělo to být děsivěji provedeno, aby to opravdu nahnalo divákům hrůzu. No a takhle pozvolna film dále pokračuje, kdy se těch zvláštních jevů děje moc. Když se blíží film ke konci jsem nadšen ještě o něco víc. Závěrečná scéna v domě mě opravdu už začala děsit - a to je právě vynikající prvek hororu. Takže i nějaká lekačka nastane ve filmu - hlavně ve finále. No a konec není špatný, ale chybí tomu dost logiky, moc jsem ho nepochopil a celkově to bylo takové odfláknuté, takže to trochu srazí na filmu, ale úplně závažný problém to teda rozhodně není. Hudba je celkem slušná, ale mohla být lepší a výraznější. Herecké obsazení je na tom výborně, každý dokáže svým způsobem zaujmout. Nejvíc se mi líbila dvojice herců Josh Hamilton a Keri Russell. Na to, že byl tak malý rozpočet se to i režijně vyvedlo. Asi ve dvou scénách se trochu klepala kamera, ale dalo se to přežít. Provedeno to bylo v PG-13, což není žádný problém - krev a brutalita sem rozhodně nepatřila. Takže jak to ještě shrnout ? Povedený sci-fi horor, kde mohlo být více děsivějších prvků a především jsem cítil ze strany sci-fi trochu, ale opravdu trochu, nepatrně nevyužitý potenciál, pořád se z toho dalo vytěžit více. A k tomu si přidáme konec filmu, kdy to bylo dost nelogické, ale tak šlo to no. Takže ve finále u mě jednozančně velká spokojenost. K plnému hodnocení něco chybí, ale nenudil jsem se vůbec po celý čas snímku. Takže celkově hodnotím na dobrých a zasloužených 83% = ****(5.5.2013)

Chápu, že někoho, či většinu, film zklamal. Nic extra nového nenabízí a jede víceméně podle klasické šablony. V domě rodiny začne strašit, otec nechce o jiných bytostech ani slyšet atd. atd. K tomu to ještě připomíná pár scénami Paranormal Activity a kdoví co ještě. Mě to ale do děje naprosto vtáhlo, postavy mi byly i sympatické a tak opravdu nebyl pro mě větší problém to prožívat s nimi, jelikož styl natočení a atmosféra mi prostě káply do noty a já si film jen užíval. K tomu několik psycho scén, super děsivý Šediváci a i zajímavý konec. Takže ve výsledku, proč ne? Na vrchol žánru to sice smutně kouká, ale i tak je to velmi slušný nadprůměr.(29.6.2013)

• - Natáčanie prebiehalo v Los Angeles a vo Valencii. (Greenpeacak)

• - Spoiler: : Při výpadku proudu v jedné ze závěrečných scén stále běží televize v ložnici. (hippyman)

• - Scenár bol hotový za šesť týždňov. (Greenpeacak)