Temné nebe

Dark Skies

Sci-Fi / Horor / Thriller / Psychologický

USA, 2013, 97 min

• Ramirez85

Smažte to slovo Horor v popisku filmu, tohle totiž není horor, i kdyby to řekl sám velkej Chuck... A pokud nechcete ztratit drahocenné minuty vašeho života, doporučuju film posunout někam k hodině dvacet, minuty předtím se tam totiž děje tak maximálně bla bla bla bla bla- vážně, někdo něco nepodstatného udělá, pak se to musí půl hodiny řešit a tak pořád dokola... Nikdy bych nevěřil, že to napíšu, ale zlaté Paranormal Activity a další duchařiny, to už se budete spíš bát u nějaké epizody Akt X, ba co víc, i ta opička E.T. dokázala vyděsit spíš... :) Od odpadu! tento skvost dělí jen ten fakt, že, světe div se, existují ještě větší kraviny- ale není jich mnoho...(2.5.2013)

Ja som teda čakal niečo zaujímavejšie, aj keď v rámci stále atraktívnej mimozemskej tematiky je to ešte uchádzajúci priemer. Rodinka sa v dome na predmestí stane pozorovateľom a zároveň nechceným účastníkom „mimozemských aktivít“, pričom postupne zisťujú, že všetko bude pravdepodobne eskalovať do väčších rozmerov, končiac až únosom ich dieťaťa. To je na malý horor postačujúci príbeh, navyše šikovne obohatený o niekoľko znepokojujúcich úkazov v jeho priebehu, no napriek tomu celkovo nevyznieva najlepšie. Značný problém som tu mal s rodinkou; ani jeden z nich mi totiž nebol sympatický a film, v ktorom na mňa všetky postavy pôsobia otravne ma proste nedokáže strhnúť. Navyše to bolo až príliš predvídateľné a vo svojich nudnejších úsekoch zase uspávajúce, takže to zachraňovali hlavne scény s mimozemšťanmi, ktoré ale tvorili iba pár minút filmu. Na jedno pozretie to ujde, ale na tie zaujímavejšie „alien invasion / abduction“ filmy (Fire in the Sky, The Arrival, Signs, The Fourth Kind, Knowing...) sa to však nechytá.(5.4.2013)

Tak jsem to shlédnul a jsem spokojen. Vážně je to velmi dobrý film na který se určitě ještě někdy podívám a to ne jenom jednou. Zaujal mě trailer, tak jsem si řekl, že by se to mělo vydařit a taky se to naštěstí vydařilo. Klasický novodobý horor to teda není, jsou zde i prvky sci-fi, ale to vůbec není žádný problém. Je pravda, že to mohlo být opravdu temnější, ale nevadí, furt je to solidní záležitost, takže vznikl parádní snímek s mnoha dobrými nápady. No, říká se, že poslední dbou se nenatáčí moc dobré horory, mnohy je to pravda, ale někdy se horory vydaří. Třeba Sinister mě moc nezaujal, docela nuda až na děsivý závěr, takže u mě jen 3* (57%), zato Mama - to byl už parádní horor, terý jasně připomínal staré klasiky, takže za mě 4* (85%), a takhle bych mohl pokračovat ještě asi hodně dlouho. Takže nyní k tomuto snímku. Jak už jsem zmínil, toto není klasický horor - má to dost prvků sci-fi. Takže si myslím, že fanouškové starých klasik budou asi zklamáni, zato fanouškové novodobých hororů by měly být nadšeny, nebo alespon ohodnotit film kezky nadprůměrně. Toto je rozhodně výrazný nadprůměr, spíše bych řekl o dost lepší nadprůměr. Samozřejmě má toto nějaké chyby, ale výsledný dojem mi to rozhodně nezkazí. Úvod filmu, klasické seznámení s postavami, trvá to zhruba slabých 10 minut a i mě to celkem bavilo. Pak se jde pozvolna na věc, kdy se bude po nocích dít něco divného, takhle se to opakuje zhruba do půlky filmu a čím víc film utíká, tím víc se vše vybarvuje, houstne, přidává se víc a víc nových nápadů, takže do této půlky se jasně dovíme, že jde o mimozemšťany - sci-fi, jak už jsem zmiňoval. Scény odehrávající se v noci byly někdy lekavé, hlavně na konci filmu. Když nastanou scény za den, také se stane vždy něco šokujícího, kdy některá z obětí má nějaký záchvat - to ale musím trochu zkritizovat - mělo to být děsivěji provedeno, aby to opravdu nahnalo divákům hrůzu. No a takhle pozvolna film dále pokračuje, kdy se těch zvláštních jevů děje moc. Když se blíží film ke konci jsem nadšen ještě o něco víc. Závěrečná scéna v domě mě opravdu už začala děsit - a to je právě vynikající prvek hororu. Takže i nějaká lekačka nastane ve filmu - hlavně ve finále. No a konec není špatný, ale chybí tomu dost logiky, moc jsem ho nepochopil a celkově to bylo takové odfláknuté, takže to trochu srazí na filmu, ale úplně závažný problém to teda rozhodně není. Hudba je celkem slušná, ale mohla být lepší a výraznější. Herecké obsazení je na tom výborně, každý dokáže svým způsobem zaujmout. Nejvíc se mi líbila dvojice herců Josh Hamilton a Keri Russell. Na to, že byl tak malý rozpočet se to i režijně vyvedlo. Asi ve dvou scénách se trochu klepala kamera, ale dalo se to přežít. Provedeno to bylo v PG-13, což není žádný problém - krev a brutalita sem rozhodně nepatřila. Takže jak to ještě shrnout ? Povedený sci-fi horor, kde mohlo být více děsivějších prvků a především jsem cítil ze strany sci-fi trochu, ale opravdu trochu, nepatrně nevyužitý potenciál, pořád se z toho dalo vytěžit více. A k tomu si přidáme konec filmu, kdy to bylo dost nelogické, ale tak šlo to no. Takže ve finále u mě jednozančně velká spokojenost. K plnému hodnocení něco chybí, ale nenudil jsem se vůbec po celý čas snímku. Takže celkově hodnotím na dobrých a zasloužených 83% = ****(5.5.2013)

Film si pokojne plynie, rodinka si žije svoj obyčajný život a hneď prvá ľakačka ma nájde nepripravenú. A vôbec, skoro všetky .. a pritom boli na miestach, kedy sa dali čakať. Na mňa to vaše hororové klišé fungovalo, takže ja som sa bavila tak na slabšiu štvorhviezdu ... idem ja radšej skontrolovať všetky tie čmáranice mojich detí, lebo mám pocit, že mi včera niekto vyžral chladničku. (filmová výzva 2017 - Marky91)(15.9.2017)

Vlažný začátek, úderná prostřední část, podivné závěrečné dění. Určitě to není špatný horor, má to výborné momenty, které dokáží vyděsit (u jedný lekačky jsem se skoro pos*al), a nápad, který taky celkem ujde. Největší problém bych viděl asi v příběhu, který se ve druhé polovině vydá takovým trochu chaotickým směrem a všechno to vyvrcholí závěrečnou urychlenou půlhodinkou. Navíc mimoni, kteří ze začátku působí opravdu strašidelně, v závěru ze své děsivosti trochu upustí, což je škoda. Nicméně se ale jedná o solidní hororovou podívanou, kterou bych zařadil mezi mírně lepší průměr. 60%(19.5.2013)

• - Úvodné motto filmu: "Two possibilities exist... Either we are alone in the Universe or we are not. Both are equally terrifying.”, patrí Arthurovi C. Clarkovi, ktorý je známy najmä ako autor science fiction literatúry. (Lukoh)

• - Scenár bol hotový za šesť týždňov. (Greenpeacak)

• - Vo filme môžeme vidieť podobnú scénu ako vo filme The Birds (1963) od Alfreda Hitchcocka, keď vtáky narážajú do domu. (ShortyIC)