Ubožáci

všechny plakáty
TV spot 1

Mnozí diváci se shodnou na tom, že mezi nejlepší představitele Jeana Valjeana patří Lino Ventura. Tohoto herce si vybral režisér Robert Hossein do své adaptace v roce 1982, kterou natočil jako film, jenž se v úpravě pro televizi vysílal jakou dvou či čtyřdílná série. Tedy stodvacet let po prvním vydání Bídníků (1862), které Victor Hugo dokončil v exilu po mnohaleté přípravě a předobrazech ve svých románech Poslední den odsouzencův a Claude Ubožák.
Hrdinou Bídníků je Jean Valjean, který byl poslán na galeje pro krádež chleba. Jeho trest, jenž byl navyšován marnými pokusy o útěk, vypršel po devatenácti letech. Snad by mu zbývala jen cesta zločinu, kdyby mu biskup Myriel neukázal správnou cestu. Z Jeana Valjeana se po letech tvrdé práce stává starosta a bohatý muž, který nikdy nezapomněl na svou minulost ani na toho, kdo jeho srdce otevřel lidství a soucitu s ubohými a bídnými. (oficiální text distributora)

meda2016

Každý recenzent, který ocení vhození příběhu do bláta doby, hladu a krutosti ...napíše lépe než bych přidal, co je na filmu s Linem Venturou nejlepší. Opravdovost a zachování síly příběhu. ()

Agnostik

Bídníci s Lino Venturou jsou sice dobře natočené i zahrané to se musí nechat,ale zdá se mi to jaksi nedotažené a unylé,pro mě lepší,akčnější a drsnější je verze nová z Liamem Neesonem,asi i proto že jsou tam i malé rozdíly v ději snad proto aby film byl důraznější a pro diváka poutavější.Takže mé hodnocení této verze z Linem Venturou jsou sympatické ale velké 4 hvězdičky! ()

fruitixx

Na verzi z roku 1998 to nešahá ani po kotníky, škoda. Jasný příklad toho, že když dva dělají totéž, není to totéž. Kdybych viděl tento film první už bych se na další verzi asi nedíval. Naštěstí jsem ale viděl první tu dobrou, která se ihned ocitla na prvním místě v mém žebříčku filmů. Nic silnějšího jsem totiž ještě neviděl. ()

Bluerider

Pro mne nejlepší adaptace Hugova románu. Je to sice o chlup, ale trio Ventura, Bouquet, Carmet je v rolích Valjeana, Javerta a Thenardiera lepší než klasičtí Gabin, Blier a Bourvil. Kladem filmu je i realistická "špinavá" patina exteriérů (oproti dnes poněkud barvotiskově působící verzi z roku 1958) a především mě potěšil prostor, který dává dějové linii věnované studentskému revolučnímu kroužku a celé ztvárnění pařížského povstání 1830. ()

k.s.A

Velmi dobré zpracování knihy. Dlouho jsem přemýšlela jaká verze je lepší, jestli tato s Venturou nebo Gabinem a u mě asi vyhrála tato. Gabin je v roli Valjeana skvělý, ale Ventura se mi na ni víc hodí. Pro mě je to nejlepší Zpracování knihy. ()

batik

Táto verzia Bedárov patrí k tým lepším čo som videl a to hlavne pre skvelý výkon Venturu, ktorý sa stvárnenia Jeana Valjeana zhostil naozaj vynikajúco. Veľkým sklamaním bola pre mňa postava Javerta, ktorý vo mne nevzbudil dojem toho nekompromisného strážcu zákona, akým je v knihe, alebo aký mu vdýchol Malkovich. Ani ďalší Valjeanov protihráč, Thenardier tu veľmi neexceluje, naproti stvárneniu tejto postavy Clavierom, ktorý bol vo verzii z roku 2000 asi najlepšou postavou. Treba ale povedať, že oproti novšej TV verzii, je táto lepšia a to hlavne spôsobom, ako sa tvorcom podarilo majstrovsky ukázať svet biedy. Bedári tu naozaj vyzerajú, ako nešťastné bytosti, ušpinené v otrhaných šatách, bez dokonalého make-upu a v šatôčkách ako detičky buržujov. Tak isto spracovanie životných pomerov v mestách, ako i zobrazenie policajného štátu v dobe Orleánskeho Francúzska, sa mi veľmi pozdávalo. Výborne je zvládnutý boj na barikádach, hlavne zobrazenie útočiacich vojakov, ktorí tu nehrajú úlohu utlačovatelov, ale môžeme ich vnímať, ako nevedomé obete vojenskej mašinérie, ktorá drží pri moci tyranskú vládu. Čo nepoteší, je veľká nevyváženosť v rozprávaní príbehu. Silné scény (napr. smrť Eponine) sú často striedané nie celkom zvládnutými. Tak isto vcelku vadí, že veľa dôležitých vecí z knihy je vystrihnutých a človek neznalí predlohy, asi nie celkom chápe súvislosti, ale sledoval som skrátenú verziu, tak snáď v tej pôvodnej budú. Celkovo sa však jedná o najvydarenejšie filmové spracovanie knihy od Victora Huga. 70% ()

Conriocht

Bedárov už bolo natočených niekoľko, a vždy ide o viacmenej dobrú adaptáciu (až na tú ostatnú s Croweom). Hosseinová verzia je však výnimočná a dovolím si tvrdiť, že aj bezesporu najlepšia. Jean Gabin síce ostane tým najlepším "Valžánom" (i keď Lino Ventura je v tesnom závese za ním), avšak táto verzia je jednoducho neprekonateľná. Hosseinovi sa podarilo fantasticky navodiť atmosféru marazmu, biedy a zúfalstva obdobia rokov 1815 až 1830, ktoré vrcholí trojdňovou Júlovou revolúciou. Vo filme sa prakticky celú dobu neobjavuje slnko, celý čas sa film odohráva v pochmúrnom komornom prostredí hmly, daždivého a sychravého počasia, opadaného novembrového lístia, v prostredí stok a chatrčí plného špiny a neporiadku, pričom je sprevádzaný rovnako pochmúrnou hudbou. Všetky postavy, až na nevýraznú a chladnú Kozetu sú zaujímavé, herecky a charakterovo veľmi dobre podané a každý si vie nájsť niekoho, s kým sa dokáže stotožniť. Popri Valžánovi bola pre mňa určite najzaujímavejšou postavou postava inšpektora Javerta v podaní Michela Bouqueta. ()

Scott67

Zpracovat román Victora Huga, který má jako kniha 1200 stran a dějová linie příběhu je v něm vykreslována na pozadí historických událostí, podrobně rozepsaných a vylíčených, je pro každého filmaře výzva. V samotném románu trvá příprava jediné scény několik kapitol, aby se samotná scéna mohla odehrát v poutavém spádu dvou, nebo tří stran. A to všechno nacpat do celovečerního, byť dvoudílného, nebo čtyřdílného filmu je záležitost veskrze složitá. Tato verze s Venturou je svým pojetím jedna z nejtemnějších, ale také nejlepších. Ač jsme Valjeanů viděli snad už desítky, tento je bezesporu jedním z nejlepších. Temná atmosféra, neustále podkreslovaná deštěm a samotný konec, ještě temnější, než v samotné knize, kde se Cozette s prohlédnuvším Mariem ještě stihnou s Valjeanem alespoň rozloučit. Dobře Hossein ! ()

Zemřel Robert Hossein

Zemřel Robert Hossein