To Kapitola 2

• USA It: Chapter Two (více)

V pokračování nejúspěšnějšího hororu všech dob, se do města Derry vrací zlo a členové Klubu smolařů spojují své síly na místě, kde to všechno začalo. Uběhlo dvacet sedm let. Nyní již dospělí přátelé se dávno rozešli a žijí vlastní životy. Mike, jediný, který zůstal v jejich rodném městě, ale svolává ostatní členy klubu domů. Přestože jsou poznamenaní hrůznými zážitky z minulosti, musí každý z nich překonat svůj nejniternější strach… a čelit klaunovi, který je nyní mnohem nebezpečnější než kdy jindy. (Vertical Entertainment)

vyfuk

Je to docela vtipné. Po to všem čekání na druhou kapitolu It se dostáváme do bodu zvaného "září". A najednou u filmu, u kterého jsem si myslel, že se půjde ještě výš než minule, tak najednou jsme v "modrých číslech". Obecně vzato ani první díl It nenadchl nějakou masu lidí. Našli se i odpůrci, ale já jsem se bavil. Šlo kupříkladu i o jeden z mála filmů za poslední roky, který jsem si pustil rád. Najednou je zde pokračování. Hodně očekávané. A nakonec ty všechny čísla hrůzy mě i vyženou z kina, a tak tento skoro zapomenutý zážitek nechávám až ke konci roku. A jako upřímně řečeno. Jsem smutný, že to muselo dojít až takhle. Jelikož já byl vlastně dost spokojen. Návrat do Derry zafungoval dobře. Opět se najde prostor pro nějaký ten humor, který zde funguje dobře. Je vtipný, že jsem se při hororu nasmál více než při běžné komedii. Poté opět přijdou běžné scary momenty s jumpscary a už jedete. Je fakt, že když už ten humor je i ve finále u boss fightu, tak už je to trochu moc, ale nic tak hrozného. Bylo až s podivem jinak, jak se herci zhostili nových rolí, kdy dokázali své mladší já napodobit více než skvěle. To udělalo radost. Místy najdeme ujeté věci, kdy se do toho zatahuje nějaké zbytečné mystično a indiánské rituály, ale jak už nově znám Kinga, tak si říkám, že bych se ani nedivil, kdyby to bylo ještě ujetější. Je fakt ten, že v oné finální části už je vše dost předimenzované. Neustále vtipy, neustálé zahazování postav jinam, zabíjení záporáka a nezabíjení záporáka. Už to dost působí přeplácaně. Někdy až komicky v tom špatném slova smyslu. V těchto chvílích u hororu byste se neměli moc smát. Je nutno i říci, že jsem knihu nečetl, takže nevím jak moc ji filmaři znásilnili, ale natož, že všichni druhou kapitolu nakládali a shazovali ji, tak za mě šlo o velmi dobrý kousek. Ke konci trochu zmagořelý, ale dobrý. Skoro srovnatelný s prvním dílem, který ale měl nějaký ten punc originality a jedinečnosti. Uvidíme, jestli po přečtení knihy nějak změním názor, ale ve výsledku proti filmům nic nemám. Ale v rámci toho, co se stalo, když jsem přečetl Kingovo Osvícení, tak si jsem schopen představit, jak na filmy budu ještě s láskou vzpomínat. ()

zigíš

To samé co prve. Jak jednička -překvapivě- vydělala, tak si u Warnera řekli, že dají Muschiettimu volnou ruku a on to bohužel vzal do slova. Takže všeho víc a navíc nic. A pokud si k tomu přičteme první díl, tak má celá ta maškaráda pět hodin a to je -nejen na horor- vražedná stopáž. Ale řemeslo je to slušné o tom žádná. ()

ghatos

Takový pastelkový coca-colový horůrek. Docela dost samoúčelně dlouhý, aby se mohli předvést nějaké ty strašidla 🤷. Jinak ta psychologie aneb postav se démonovi (strachu)...to trvalo, než k tomu došli. 40%. ()

jefff

Pokus tvůrců zplodit jeden z nejhrozivějších hororových požitků se úplně nevyvedl. Přesto je druhý díl Kingova To povedenou žánrovkou. Škoda, že nedostal větší prostor hraný Pennywise, který působil strašidelněji než mnohé digitální triky, kterých je místy až přehršel. Herecky jsou ve výsledku zábavnější dětští představitelé, byť komická vložka Billa Hadera příběhu sedla. ()

Styxos

fíha. Vím srovnávat se nemá. Ani adaptace s předlouhou. Ani první i druhý díl (ačkoliv tohle není vlastně druhý díl. ale zakončení příběhu). Ale nedá mi to. Bohužel pro tenhle film si pamatuju ten úžasnej začátek z knihy, kde King popisuje jednotlivý démony všech členů Klubu smolařů v dospělosti. A tady to není a chybělo mi to. Film se s tím vlastně vůbec nemaže a místo jednotlivých drobnokreseb jde rovnou na věc. Jeden telefon. Nějaký ty žaludeční nevolnosti nebo něco jinýho a jde se na něco, co připomíná školní sraz starejch kámošů po 27 letech. Ty koláčky štěstí byly opravdu hororový. A pak nám začne kulhat tempo a přistihnete se, že koukáte na mobil a říkáte si: to je to tak dlouhý. A přitom za sebou máte jenom 40 minut. Naštěstí po zdlouhavým intru, kdy se parta vyrovnává s pravdou, film dostane správný tempo. A jde s k jádru. A před vám se najednou objevuje něco, co vlastně není horor (což byl první díl a díky dětem, to skvěle fungovalo), ale film o dospívání. Jasně, je to pořád strašidelný a ten klaun nahání strach. Ale vlastně to není film, co má primárně vyděsit. Celý je to o partě dospěláků, který si sebou nesou démony z dětství kvůli kterým nikdy nevyrostli. A teď je na čase se jim postavit a vyrůst. A taky je to o tom, že na přátelé z dětství by se nemělo nikdy zapomínat, zvlášť, když vás určitým způsobem utvářeli a jsou velkou součástí vaší minulosti. JInak, střídání časových rovin je parádní a nemůžu si pomoct, ale ačkoliv jsou dospěláci sebelepší, tak na ty děti prostě nemají. Potěšilo i cameo SK a ty narážky na spisovatelství byly super třešničkou na dortu. ()

fiLLthe3DD

Prvá část mne nebavila zejména díky "omladině" a nevýrazné hororové atmosféře. Od druhého partu jsem si i přesto hodně sliboval a to v naději, že s příchodem "starších" herců přitvrdí i filmaři... V prvé řadě chválím skvělé herecké výkony, chemii a sehranost mezi herci. Dále příběh, jenž je hutný, napínavý a navíc proložen řadou skvělých a zapamatovatelných scén (gayové v úvodu a první úmrtí, holčička se znaménkem, chlapec v lunaparku či paní Kerschová). Rovněž z části oceňuji i režiséra Muschiettiho, kterýžto i při stopáži 165 minut přišel s naprosto strhujícím a emotivním filmem, který nudil jen opravdu minimálně... Celkový kladný dojem a všechny pozitivní aspekty však totálně pohřbívá odpudivé CGI, díky němuž působí řada scén až komickým dojmem (ehm, čínská restaurace). V aspektech zpracování syrové hororové atmosféry vyzdvihuji televizní "It" z roku 1990, při jehož sledování mi dokonce nevadily ani komicky působící praktické efekty, jelikož ty alespoň vlivem stáří působí dojmem grotestkní noční můry. Oproti tomu Muschiettiho verze má lepší příběh a herecké výkony. Slabší čtyři. ()

zsn

Kingovky mě nebaví. Bill Skarsgård ano. Moc ho tady ale nebylo. Co Kingoci jde, jsou nostalgické konce a poselství. To je jednomu až k breku. Miluji stará léta a dětská přátelství na kolech. Připomíná mi to moje zapomenuté dětství. ()

Reanimated

J*A*S*M totálně vystihl moje pocity, takže už nic psát nebudu. Snad jen zklamání roku, i když wait... ještě tu bude Skywalkerův vzestup. ()

remy

Čekal jsem temný upgrade jedničky, ale bohužel jsem dostal nepřiměřeně dlouhou, roztříštěnou podivnost. Minule vyváženější, soustředěnější a prostě... mnohem lepší! 55% ()

upson

Druhá kapitola (část) s dospělými protagonisty ,,to" měla i ve starší filmové verzi podstatně těžší z hlediska líbivosti. Režisér Andy Mušketa to chtěl přebít protaženým vizuálem, ale to byl paradoxně drobný kamínek úrazu. Jinak se mi,,to" docela líbilo. 70% ()

herr_carter

Všechny pochybovače a Kingovy neznalce bych chtěl ujistit, že nikdo z nich by takhle dobře nedokázal natočit tak komplikovanou knížku, jakou je TO. Až do tohoto dvoudílného novotvaru jsem si byl jistý, že to není možné, ale ono je - a nadprůměrně ! Jednička byla pro mě bezchybná, dvojka téměř taky akorát s tím rozdílem, že dětské dokonalé herce z chapter one nedokáže už nahradit nic a nikdo. Jsem ale nesmírně rád, že oba filmy působí jako celek skvěle a mistr se musí usmívat pod vousy...........................moje hodnocení = 8 z 10. ()

Soweek

Druhý IT pokračuje ve stejném duchu jako jednička. Opět tedy nečekejte žádné lekačky ani moc strašné momenty. Různá monstra jsou sice udělaná poctivě a vysoký budget filmu jde vidět. Opět je to ale stylizované tak, aby se z toho běžnému divákovi nezvedal kufr a zvládli se na to koukat i slabší povahy. Z filmu se ale bohužel vytratilo to kouzlo, které provádělo jedničku. Dětská parta je pryč, hrdinové jsou obyčejní dospělí nádeníci, kterým sice ten dětský duch trochu zůstal, ale jinak se chovají jako každá jiná postava v klasickém hororu. Nechápejte mě špatně, v rámci žánru je to stále povedený horor, ale bohužel se velmi rychle vytratí ve stínu prvního dílu, kterému se dvojka nedokázala přiblížit. ()

kenkaku

Veškeré kouzlo prvního filmu je pryč. Prostě to nefunguje. Dialogy k náctiletým a osmdesátky prostě ladily. Jakmile to samé padá z dospělých v jednadvacátém století, není to ono. Díky flashbackům je to jestě zřetelnější. Dokonce i strašidelné monenty nejsou tak jako byly posledně. Navíc díky snaze narvat do děje opravdu každého (včetně toho retarda v blázinci), film nemá ten správný “jednotný tah” a děj působí roztříštěně a i v rámci logiky filmu nedotaženě (kam i s autem zmizel retardův zombie kámoš?). A nejsmutnější je, že kdyby film byl o 35minut kratší, fungoval by lépe. ()

sedm.1

Po naprosto dokonalé a nedotknutelné jedničce bohužel přichází nekompromisní rána v podobě tohoto pokračování, které nemohu označit za nic jiného, než strmý sešup do nudy a nevýraznosti a v podstatě jediné, co se ve dvojce dá považovat za pozitivního, tak je stejně jen téměř až okopírováno z prvního dílu. Po pravdě si ale ani nedokážu vysvětlit, proč zde k tomu došlo, každopádně zásadní problémy shledávám v pro mě nepochopitelném upozadění Pennywise, nahrazení perfektních dětských rolí nevýraznými a mdlými dospělými, což je znát prakticky pokaždé, když sledujeme osudy postav v dětských letech v konfrontaci s postavami o dvacet sedm let staršími a v nehorázně dlouhé stopáži, kterou bych samozřejmě tvůrcům nevyčítal, kdy film měl neustále co nabídnout a neobsahoval místo toho jen tunu hluchých, natahovaných a celkově zbytečných scén, které to právě natáhly do oné nesnesitelné délky. Tvůrcům se navíc nepodařila navodit zpět ani ta úžasná atmosféra strachu a napětí, a co se zápletky týče, její zpracování je krkolomné, bez emocí, bez spádu a závěrečný duel působí nezajímavě, ne-li až směšně, takové zúčtování si Pennywise fakt nezasloužil. Já jsem zkrátka z tohoto pokračování velmi zklamán, k jedničce se svou kvalitou v žádném případě ani nepřiblížilo, a jsem z toho bohužel upřímně smutný, po vrcholné jedničce jsem totiž očekával znovu pecku, což tohle ale v žádném případě není. ()

Sdoom

Nuda a digibordel, to jsou dva aspekty, které mi vyvstanou na mysli, když po delší době od zhlédnutí hodnotím druhou kapitolu It. Jedničku jsem vzal napodruhé na milost, u dvojky to rozhodně nehrozí, tam vůbec nemám chuť někdy podívat se na to znova. Není to nápadité, strašidelné, ani to neoplývá nějakými dobrými dialogy. A dospělí jsou sotva zpoloviny tak zajímaví jako dětské postavy, u kterých se člověk fakt i bál, jak dopadnou. Chybí tam i přesah jako v první kapitole, kdy se teenageři potýkali s různými dalšími nástrahami života, nejen s Pennywisem. Slabé dvě hvězdy, víc ani ťuk. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

Wally

Opravdu lehoulinké zklamání... Vyloženě nejde o žádný propadák! Film běží - ty tři hodiny uběhly neskutečně rychle, prolínání časového období bylo super, některé lekačky skvěle fungovaly... To, co mi vadilo je více než nutné množství digitálních věcí a ne všechny byly povedené (třeba stará paní u Bev byla spíš k smíchu) a pak konec, který mne vyloženě zklamal. Trošku jsem se toho bál, protože knižní konec byl podle mne nezfilmovatelný...možná kdybych za sebou neměl knížku, tak je tu o hvězdu víc, ale takto... Jednička byla lepší, ale i tento druhý díl stojí za zkouknutí! ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

08.09.2019

HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

HORROR NIGHT v multikině Premiere Cinemas

29.08.2019

Již ve středu 4. září 2019 multiplexy Premiere Cinemas Praha a Olomouc předvedou zbrusu nový koncept akcí PREMIERE HORROR NIGHT s předpremiérou hororu To Kapitola 2. PREMIERE HORROR NIGHT je filmový… (více)