Skuteční lidé (TV seriál)

• Švédsko

Äkta människor

Real Humans

Drama / Sci-Fi

Švédsko, 2012, 60 min

Alex Haridi

Lisette Pagler, Pia Halvorsen, Johan Paulsen, Natalie Minnevik, Kåre Hedebrant, Leif Andrée, Marie Robertson, Anki Larsson, Peter Viitanen, Thomas W. Gabrielsson, Johannes Bah Kuhnke, André Sjöberg, Shebly Niavarani, Eva Röse, Andreas Wilson, Ellen Jelinek, Nanna Blondell, Christopher Wagelin, Lars-Erik Berenett, Jimmy Lindström, Alexander Karim, Simon Norrthon, Peter Carlberg, Emil Almén, Jonas Malmsjö, Louise Peterhoff, Jennie Silfverhjelm, Hanna Alström, Happy Jankell, Lo Kauppi, Inga Landgré, Marianne Sand Näslund, Karin Bertling, Claes Hartelius, Johan Hedenberg, Richard Sseruwagi, Kjell Wilhelmsen, Robert Enckell, Ivan Nikcevic, Johannes Wanselow, Björn Andersson, Eva Melander, Leonard Terfelt, Ylva Lööf, Peter Parkrud, Fredrik Lundqvist, Jakob Hultcrantz Hansson, Reuben Sallmander, Oskar Thunberg, Philip Panov, Maria Heiskanen, Harald Lönnbro, Philip Olsson, Mats Andersson, Tomas Köhler, Yohanna Idha, Jane Timglas, Kristoffer Trigell, Alexi Carpentieri, Harald Hamrell, Gustav Deinoff, Anna Åström, Özz Nûjen, Lars Lundström, Jannike Grut, Omid Khansari, Albin Grenholm, Nicholas Olsson, Agneta Ahlin, David Lenneman, Rolf Lydahl, Anders Beckman, Måns Nathanaelson, David Rangborg, Oscar Skagerberg, Romeo Altera, Jan Tiselius, Alexander Stocks, Mathias Lithner, Dan Johansson, Anna Sise, Daniel Abreu, Ola Wahlström, Kristoffer Stålbrand, Andreas T. Olsson, Albin Flinkas, Henrik Knutsson, Max Vobora

mno. tenhle seriál má opravdu všechno. sexy Jihokorejku, robosexuáli, porušování Asimovových zákonů, robo-pornoherce a Ramba v jedné osobě, sexy švédku, zápletku, provázání, lesbickou katolickou farářku, kyborga, filosofické otázky, kroužek mladých komunistů a dokonce i krev. jedno mi ale chybí... a to zakončení. vzhledem k tomu, že se seriál natáčel od roku 2012, nemyslím si, že by švďáci natočili ještě další řady. uvidíme, jak moc se to chytne v Anglickém prostředí, kde od letoška točí kopii tohohle skvostu severské kinematografie.(10.8.2015)

Musím říct, že tento seriál mne okouzlil. Svět ve kterém je pořízení hubota jen otázkou peněz, je vlastně alternativním světem k naší technické současnost či možná už spíše minulosti, ale byla by škoda se tímto nechat odradit, protože si snad i víc uvědomíme, že zde lidé řeší naprosto stejné problémy, předsudky a morální dilemata jako my, jen se tady týkají robotů. Huboti nemají (zatím) city, avšak v lidech mnohdy vzbuzují výrazné emoce. Navíc si kromě hospodyně, chůvy, geriatrické sestry či domácího fitnes trenéra můžete koupit i někoho kdo uspokojí vaše citové potřeby, což obecně není zatím moc dobře přijímáno, ale je to další krůček k potřebě vnímat robota jako "člověka". Ostatně tomuto stírání hranic napomáhá i ne úplně vyhraněný casting, tatínek či policistka by při vhodném makeupu mohli hrát i robota a maskování herců na huboty je velice vydařené. Seriál sice nepřináší nějaký vysloveně nový motiv, má však úžastnou atmosféru a skvěle pracuje s motivem života obyčejných lidí.(14.2.2015)

Takhle by to šlo. Äkta människor je jedna z vůbec nejlepších robotích záležitostí, jaká spatřila světlo světa, ať už se jedná o kino, video, či televizi. Seriál se nezabývá jen obvyklým tématem polidštěných robotů, kteří mohou být pro lidstvo pozitivem i negativem, ale klade i otázku, kde končí věc a začíná člověk nebo celkem trefně naráží na dnešní přetechnologizovanou společnost, která dává přednost stroji před živým kontaktem. Herecky prefektní, takže v mých očích Sever, bez přepáleného rozpočtu a se silným příběhem, jednoznačně poráží Zámoří. 90%(23.3.2015)

Tento u nás pomerne neznámy Švédsky seriál je pohladením na duši pre každého futuristu či transhumanistu ktorý ho uvidí. Problémy ktoré v ňom riešia sú nám akési povedomé ale zároveň nové a nekonvenčné. Určite zajme každého kto ma rád filmy zachycujúce problematiku LGBT, etnicity, sexuality či práv ne-ľudí. Kvalita je na lepšie seriálovej úrovni a chvíľami je cítiť severský pátos z každého záberu, čo by mohlo prekážať ľudom ktorý si v sci-fi potrpia na rýchle tempo a vizuál amerických seriálov. Príbeh sa tiež môže zdať miestami nelogický či nespojitý ale prekusol som to vďaka téme ktorá je nevšedná a zaujímavá.(28.1.2014)

• nemer

Neskutečně nesympatičtí hlavní lidští protagonisté (obzvlášť ústřední rodinka), tedy nebýt androšů a nemoci, nebyla bych schopná sledovat. Značnou popularitu švédské a severské seriálové tvorby nechápu, zpravidla jde o rozvleklé telenovely s velkou dávkou úchylnosti (výstižně to glosuje geklon). Udělené hvězdy jsou za androidy. Britský remake Humans je stokrát zajímavější a řemeslně nesrovnatelně lépe zpracovaný.(6.3.2016)