Skuteční lidé (TV seriál)

• švédský

Äkta människor

Real Humans

Drama / Sci-Fi

Švédsko, 2012, 60 min

Alex Haridi

Lisette Pagler, Pia Halvorsen, Johan Paulsen, Natalie Minnevik, Kåre Hedebrant, Leif Andrée, Marie Robertson, Anki Larsson, Peter Viitanen, Thomas W. Gabrielsson, Johannes Bah Kuhnke, André Sjöberg, Shebly Niavarani, Eva Röse, Andreas Wilson, Ellen Jelinek, Nanna Blondell, Christopher Wagelin, Lars-Erik Berenett, Jimmy Lindström, Alexander Karim, Simon Norrthon, Peter Carlberg, Emil Almén, Jonas Malmsjö, Louise Peterhoff, Jennie Silfverhjelm, Hanna Alström, Happy Jankell, Lo Kauppi, Inga Landgré, Marianne Sand Näslund, Karin Bertling, Claes Hartelius, Johan Hedenberg, Richard Sseruwagi, Kjell Wilhelmsen, Robert Enckell, Ivan Nikcevic, Johannes Wanselow, Björn Andersson, Eva Melander, Leonard Terfelt, Ylva Lööf, Peter Parkrud, Fredrik Lundqvist, Jakob Hultcrantz Hansson, Reuben Sallmander, Oskar Thunberg, Philip Panov, Maria Heiskanen, Harald Lönnbro, Philip Olsson, Mats Andersson, Tomas Köhler, Yohanna Idha, Jane Timglas, Kristoffer Trigell, Alexi Carpentieri, Harald Hamrell, Gustav Deinoff, Anna Åström, Özz Nûjen, Lars Lundström, Jannike Grut, Omid Khansari, Albin Grenholm, Nicholas Olsson, Agneta Ahlin, David Lenneman, Rolf Lydahl, Anders Beckman, Måns Nathanaelson, David Rangborg, Oscar Skagerberg, Romeo Altera, Jan Tiselius, Alexander Stocks, Mathias Lithner, Dan Johansson, Anna Sise, Daniel Abreu, Ola Wahlström, Kristoffer Stålbrand, Andreas T. Olsson, Albin Flinkas, Henrik Knutsson, Max Vobora, Anne-Li Norberg, Camilla Larsson, Molly Sehlin, Mattias Silvell, Niklas Jarneheim, Richard Turpin, Isa Aouifia, Sten Elfström, Aline Palmstierna, Sofia Bach, Maia Hansson Bergqvist, Charlotta Lövgren, Mårten Svedberg, Carina Jingrot, Mikael Almqvist, Fredrik Silbersky, Rennie Mirro, Martin Rutegård, Hendrik Törling

Dvě série utekly jak voda, krásných 2x10 dílů, každý téměř hodinu a nejraději bych ještě víc. Tak dobrý to byl mix žánrů. Trochu drama, rodinný, romantický, akční a samozřejmě sci-fi. Otázek k zamyšlení nastolil hodně. Co je vlastně definice člověka? Má stroj, pokud dosáhne nějaké úrovně inteligence a samostatnosti myšlení nějaká práva? Další pozitivum - skvělé herecké výkony společně s nám neokoukanými tvářemi. Bohužel seriál skončil trochu do ztracena, těžko říct, zda si tvůrci nechávali otevřená vrátka k potencionálnímu pokračování, či to byl záměr. Já jsem naprosto nadšený, rozhodně si tento seriál zaslouží hodnocení nejvyšší i přes některé scénáristické, či režijní skoky a nedořešené linie. 98%(5.7.2015)

Tento u nás pomerne neznámy Švédsky seriál je pohladením na duši pre každého futuristu či transhumanistu ktorý ho uvidí. Problémy ktoré v ňom riešia sú nám akési povedomé ale zároveň nové a nekonvenčné. Určite zajme každého kto ma rád filmy zachycujúce problematiku LGBT, etnicity, sexuality či práv ne-ľudí. Kvalita je na lepšie seriálovej úrovni a chvíľami je cítiť severský pátos z každého záberu, čo by mohlo prekážať ľudom ktorý si v sci-fi potrpia na rýchle tempo a vizuál amerických seriálov. Príbeh sa tiež môže zdať miestami nelogický či nespojitý ale prekusol som to vďaka téme ktorá je nevšedná a zaujímavá.(28.1.2014)

Hodně silné námětem, který není vystavěn na soustavě vykradených sci-fi příběhů, ale opravdu se snaží vytvářet osobitý vesmír. Konflikt mezi huboty a lidmi, postupný vývoj motivací a vykreslení kontrastů mezi jednotlivými postavami fungují bezchybně. V první řadě za to mohou skvěle napsané charaktery a samozřejmě i bezvadné obsazení. Seriálu se daří pěkně po skandinávsku brnkat na tu správně citlivou notu a navozená témata působí provokativně i mimo fikční svět. Problém ale je příběh jako celek, který se postupně příliš rozpadá a přestává fungovat. Nenapomáhá ani mírně přepálená stopáž jednotlivých dílů, které se pravda nesoustředí na tempo vyprávění, ale spíše na sociální interakce.(18.6.2016)

Musím říct, že tento seriál mne okouzlil. Svět ve kterém je pořízení hubota jen otázkou peněz, je vlastně alternativním světem k naší technické současnost či možná už spíše minulosti, ale byla by škoda se tímto nechat odradit, protože si snad i víc uvědomíme, že zde lidé řeší naprosto stejné problémy, předsudky a morální dilemata jako my, jen se tady týkají robotů. Huboti nemají (zatím) city, avšak v lidech mnohdy vzbuzují výrazné emoce. Navíc si kromě hospodyně, chůvy, geriatrické sestry či domácího fitnes trenéra můžete koupit i někoho kdo uspokojí vaše citové potřeby, což obecně není zatím moc dobře přijímáno, ale je to další krůček k potřebě vnímat robota jako "člověka". Ostatně tomuto stírání hranic napomáhá i ne úplně vyhraněný casting, tatínek či policistka by při vhodném makeupu mohli hrát i robota a maskování herců na huboty je velice vydařené. Seriál sice nepřináší nějaký vysloveně nový motiv, má však úžastnou atmosféru a skvěle pracuje s motivem života obyčejných lidí.(14.2.2015)

Škoda, že "Skuteční lidé" skončili někde na půli cesty. Téma práv androidů, kopírující věčný boj za práva lidských menšin, je asi tím nejzajímavějším, co nabízí. Je dobré jaxi dopředu počítat s tím, že jde o seriál evropský (čili zoufale neakční a poněkud rozvleklý). Ubráníte se tak frustrujícímu pocitu zklamání, který často následuje po pocitu přehnaného očekávání, před kterým ostatně varoval již multifunkční česko-rakouský vědec Jára Cimrman. Místy mě tohle ambiciózní televizní sci-fi drama připomínalo spíš Rychmanovu taškařici "Babičky dobíjejte přesně" (pojďme se všichni vesele zastrčit do sítě), než všelijaké ty burcující sondy do podstaty náckovství a rasismu. Jeden z hlavních hrdinů a jakýsi spojující článek mezi světy androšů a lidí vlastně všemi deseti díly proběhne v předklonu, protože je mu fakt blbě - no a v lehkém předklonu kolem mě prospurtoval i tenhle seriál. Místy je dokonce i poměrně působivý, ovšem především nedotažený a nedovařený, bez chuti a bez zápachu. Nemastné neslané.(6.9.2013)