Skuteční lidé

(TV seriál)
  • Švédsko Äkta människor (více)
Drama / Sci-Fi
Švédsko, (2012–2014), 19 h 20 min (Minutáž: 58 min)

Tvůrci:

Lars Lundström

Lisette Pagler, Pia Halvorsen, Johan Paulsen, Natalie Minnevik, Kåre Hedebrant, Leif Andrée, Josephine Alhanko, Marie Robertson, (více)

Série(2) / Epizody(20)

Představte si společnost, ve které jsou běžnou součástí domácnosti androidi. Tedy vlastně huboti (hubot - human robot). Huboti jsou předmětem masové výroby i spotřeby a svého hubota si můžete koupit podobně jednoduše jako třeba rohlík či krabici mléka. Huboti vypadají téměř k nerozeznání od lidí a dle svého naprogramování zvládají spoustu činností lépe než lidé. Někteří je považují za pouhé nástroje či sexuální hračky. Jiní je mají za společníky, přátele či milence. A najdou se samozřejmě i tací, kteří věří, že huboti jsou cestou do pekel.
Zároveň v takové společnosti nutně vyvstávají zcela nové otázky a dilemata:
Kdo je zodpovědný za čin hubota? Mají huboti nějaká práva? A kde přesně se vlastně nachází rozdíl mezi rozumnou myslící bytostí a strojem? (EnzoMatrix)

Rex Mundi

Zatiaľ to vyzerá dobre, avšak na 4* to ešte nevidím, lebo popri... no, povedzme že zaujímavom námete,... som už na začiatku spozorovala zopár klišé a štandardných smerov, kam sa to nevyhnutne uberá (sci-fi zbožňujem, ale nenechám sa opiť rožkom)... takže uvidím, či pôjde vývoj seriálu pre mňa dolu vodou alebo hore kopcom. P.S.: maskovanie androidov je skvelé, vynikajúco zvládnutý koncept len s pomocou správne vybratých tvárí a mejkapu, fakt to "vychytali" :-) ()

pekas

Dvě série utekly jak voda, krásných 2x10 dílů, každý téměř hodinu a nejraději bych ještě víc. Tak dobrý to byl mix žánrů. Trochu drama, rodinný, romantický, akční a samozřejmě sci-fi. Otázek k zamyšlení nastolil hodně. Co je vlastně definice člověka? Má stroj, pokud dosáhne nějaké úrovně inteligence a samostatnosti myšlení nějaká práva? Další pozitivum - skvělé herecké výkony společně s nám neokoukanými tvářemi. Bohužel seriál skončil trochu do ztracena, těžko říct, zda si tvůrci nechávali otevřená vrátka k potencionálnímu pokračování, či to byl záměr. Já jsem naprosto nadšený, rozhodně si tento seriál zaslouží hodnocení nejvyšší i přes některé scénáristické, či režijní skoky a nedořešené linie. 98% ()

Morholt

Takhle by to šlo. Äkta människor je jedna z vůbec nejlepších robotích záležitostí, jaká spatřila světlo světa, ať už se jedná o kino, video, či televizi. Seriál se nezabývá jen obvyklým tématem polidštěných robotů, kteří mohou být pro lidstvo pozitivem i negativem, ale klade i otázku, kde končí věc a začíná člověk nebo celkem trefně naráží na dnešní přetechnologizovanou společnost, která dává přednost stroji před živým kontaktem. Herecky prefektní, takže v mých očích Sever, bez přepáleného rozpočtu a se silným příběhem, jednoznačně poráží Zámoří. 90% ()

Arsenal83

To tempo deja mi vadilo, šlo to dosť pomaly, kým sa niečo rozprúdi prejde pol série. Myšlienka filmu akoby chcela podporovať boj za práva menšín – ide tu presne o to isté – chcú akceptáciu, rovnaké práva – a na druhej strane sú zlí staromódni ľudia, čo to nechcú prijať. Zaujímavé, že toto vyšlo práve zo švédskej produkcie, kde menšiny už môžu chodiť na záchody pre tretie pohlavie a cirkev ovládajú lesbické kazateľky. ()

Dudek

Hodně silné námětem, který není vystavěn na soustavě vykradených sci-fi příběhů, ale opravdu se snaží vytvářet osobitý vesmír. Konflikt mezi huboty a lidmi, postupný vývoj motivací a vykreslení kontrastů mezi jednotlivými postavami fungují bezchybně. V první řadě za to mohou skvěle napsané charaktery a samozřejmě i bezvadné obsazení. Seriálu se daří pěkně po skandinávsku brnkat na tu správně citlivou notu a navozená témata působí provokativně i mimo fikční svět. Problém ale je příběh jako celek, který se postupně příliš rozpadá a přestává fungovat. Nenapomáhá ani mírně přepálená stopáž jednotlivých dílů, které se pravda nesoustředí na tempo vyprávění, ale spíše na sociální interakce. ()