Skuteční lidé (TV seriál)

• švédský

Äkta människor

Real Humans

Drama / Sci-Fi

Švédsko, 2012, 60 min

Alex Haridi

Lisette Pagler, Pia Halvorsen, Johan Paulsen, Natalie Minnevik, Kåre Hedebrant, Leif Andrée, Marie Robertson, Anki Larsson, Peter Viitanen, Thomas W. Gabrielsson, Johannes Bah Kuhnke, André Sjöberg, Shebly Niavarani, Eva Röse, Andreas Wilson, Ellen Jelinek, Nanna Blondell, Christopher Wagelin, Lars-Erik Berenett, Jimmy Lindström, Alexander Karim, Simon Norrthon, Peter Carlberg, Emil Almén, Jonas Malmsjö, Louise Peterhoff, Jennie Silfverhjelm, Hanna Alström, Happy Jankell, Lo Kauppi, Inga Landgré, Marianne Sand Näslund, Karin Bertling, Claes Hartelius, Johan Hedenberg, Richard Sseruwagi, Kjell Wilhelmsen, Robert Enckell, Ivan Nikcevic, Johannes Wanselow, Björn Andersson, Eva Melander, Leonard Terfelt, Ylva Lööf, Peter Parkrud, Fredrik Lundqvist, Jakob Hultcrantz Hansson, Reuben Sallmander, Oskar Thunberg, Philip Panov, Maria Heiskanen, Harald Lönnbro, Philip Olsson, Mats Andersson, Tomas Köhler, Yohanna Idha, Jane Timglas, Kristoffer Trigell, Alexi Carpentieri, Harald Hamrell, Gustav Deinoff, Anna Åström, Özz Nûjen, Lars Lundström, Jannike Grut, Omid Khansari, Albin Grenholm, Nicholas Olsson, Agneta Ahlin, David Lenneman, Rolf Lydahl, Anders Beckman, Måns Nathanaelson, David Rangborg, Oscar Skagerberg, Romeo Altera, Jan Tiselius, Alexander Stocks, Mathias Lithner, Dan Johansson, Anna Sise, Daniel Abreu, Ola Wahlström, Kristoffer Stålbrand, Andreas T. Olsson, Albin Flinkas, Henrik Knutsson, Max Vobora, Anne-Li Norberg, Camilla Larsson, Molly Sehlin, Mattias Silvell, Niklas Jarneheim, Richard Turpin

Dvě série utekly jak voda, krásných 2x10 dílů, každý téměř hodinu a nejraději bych ještě víc. Tak dobrý to byl mix žánrů. Trochu drama, rodinný, romantický, akční a samozřejmě sci-fi. Otázek k zamyšlení nastolil hodně. Co je vlastně definice člověka? Má stroj, pokud dosáhne nějaké úrovně inteligence a samostatnosti myšlení nějaká práva? Další pozitivum - skvělé herecké výkony společně s nám neokoukanými tvářemi. Bohužel seriál skončil trochu do ztracena, těžko říct, zda si tvůrci nechávali otevřená vrátka k potencionálnímu pokračování, či to byl záměr. Já jsem naprosto nadšený, rozhodně si tento seriál zaslouží hodnocení nejvyšší i přes některé scénáristické, či režijní skoky a nedořešené linie. 98%(5.7.2015)

mno. tenhle seriál má opravdu všechno. sexy Jihokorejku, robosexuáli, porušování Asimovových zákonů, robo-pornoherce a Ramba v jedné osobě, sexy švédku, zápletku, provázání, lesbickou katolickou farářku, kyborga, filosofické otázky, kroužek mladých komunistů a dokonce i krev. jedno mi ale chybí... a to zakončení. vzhledem k tomu, že se seriál natáčel od roku 2012, nemyslím si, že by švďáci natočili ještě další řady. uvidíme, jak moc se to chytne v Anglickém prostředí, kde od letoška točí kopii tohohle skvostu severské kinematografie.(10.8.2015)

Tento u nás pomerne neznámy Švédsky seriál je pohladením na duši pre každého futuristu či transhumanistu ktorý ho uvidí. Problémy ktoré v ňom riešia sú nám akési povedomé ale zároveň nové a nekonvenčné. Určite zajme každého kto ma rád filmy zachycujúce problematiku LGBT, etnicity, sexuality či práv ne-ľudí. Kvalita je na lepšie seriálovej úrovni a chvíľami je cítiť severský pátos z každého záberu, čo by mohlo prekážať ľudom ktorý si v sci-fi potrpia na rýchle tempo a vizuál amerických seriálov. Príbeh sa tiež môže zdať miestami nelogický či nespojitý ale prekusol som to vďaka téme ktorá je nevšedná a zaujímavá.(28.1.2014)

Takhle by to šlo. Äkta människor je jedna z vůbec nejlepších robotích záležitostí, jaká spatřila světlo světa, ať už se jedná o kino, video, či televizi. Seriál se nezabývá jen obvyklým tématem polidštěných robotů, kteří mohou být pro lidstvo pozitivem i negativem, ale klade i otázku, kde končí věc a začíná člověk nebo celkem trefně naráží na dnešní přetechnologizovanou společnost, která dává přednost stroji před živým kontaktem. Herecky prefektní, takže v mých očích Sever, bez přepáleného rozpočtu a se silným příběhem, jednoznačně poráží Zámoří. 90%(23.3.2015)

Hodně silné námětem, který není vystavěn na soustavě vykradených sci-fi příběhů, ale opravdu se snaží vytvářet osobitý vesmír. Konflikt mezi huboty a lidmi, postupný vývoj motivací a vykreslení kontrastů mezi jednotlivými postavami fungují bezchybně. V první řadě za to mohou skvěle napsané charaktery a samozřejmě i bezvadné obsazení. Seriálu se daří pěkně po skandinávsku brnkat na tu správně citlivou notu a navozená témata působí provokativně i mimo fikční svět. Problém ale je příběh jako celek, který se postupně příliš rozpadá a přestává fungovat. Nenapomáhá ani mírně přepálená stopáž jednotlivých dílů, které se pravda nesoustředí na tempo vyprávění, ale spíše na sociální interakce.(18.6.2016)