V nepříliš vzdálené budoucnosti dohlíží na dodržování pořádku mechanické policejní jednotky. Nyní se jim ale lidé začínají bránit. Když dojde k odcizení a přeprogramování jednoho z policejních droidů, stane se robot jménem Chappie vůbec prvním robotem se schopností samostatného myšlení a cítění. Jak se jeho existence stává v očích mocných stále větší hrozbou pro celé lidstvo, nezastaví se tito před ničím, aby vynutili zachování statu quo a zajistili, aby byl Chappie současně i posledním robotem svého druhu. (Falcon)

honajz

Divný žánrový mix Číslo 5 žije a Robocopa, který díky tomu mixu není ani akční, ani rodinný, a už vůbec ne komedií. Přenášení vědomí do jiných, robotických těl, zde působí směšně. Hugh Jackman zde působí směšně a jen mne utvrzuje v domněnce, že má nějakou vadu mozku, když místo akčních filmů točí už léta tyhlety rádoby rodinné srágory, ať jde do háje (a to mu Arnie už v jednom filmu jakoby předal žezlo, prdlajs). Sigourney asi taky nemá na nájem, a bere kdejakou volovinu. Hvězdička za animaci robotů, jinak je to nesourodé, nefungující, na city hrající a vyděračské, ale hlavně zcela o ničem. Ostatně už předchozí režisérovy filmy byly jen přehypované sračky, ale teď se teprve ukázal, že vlastně neumí, a že originalita a myšlenka jsou mu naprosto vzdálené a cizí věci. ()

jonyyy

Původně nejočekávanější film roku svých očekávání nedostál. První půlka byla hrozná! Říkal jsem si co je špatně? Blomkampovy filmy žeru, sci-fi žánr je můj nejoblíbenější, Die Antwoord poslouchám s velkým zalíbením už několik let. Zásadní chyba byla asi nakonec v českém dabingu, který ten dojem, obzvlášť u Yo-Landi a Ninji totálně degradoval. Druhá půlka se zvrhla v přesně takovou šílenost a v reklamu na Die Antwoord, jak jsem původně čekal. A taky Chappie asi mohl trochu míň mluvit. Celkově spíše zklamání a rozpačitých 70 %. ()

Othello

Podobně jako například Gamer či Spring Breakers je Chappie film, který bude doceněn až po letech. A to nejenom z toho důvodu, že bude jakýmsi mauzoleem ZEF kultury poté, co ji nahradí něco ještě vyjetějšího. Ten film je scénáristicky neskutečně děravej, nedaří se mu pracovat se zkratkami a dramaturgicky taky leží na zádech a nešťastně vykopává nožičkami. Přitom je plný témat a nápadů, z nichž zejména vyčnívá metafora o začarovaném kruhu zločinnosti ve slumech, kterou vidíme skrze právě onoho Chappieho, který sice mate tělem, ale jinak je to dvanáctiletej fakan, po kterým lidé střílejí a házejí molotovy ačkoli je téměř nezničitelný. Doporučuji přehlížet, že jedna ze zásadních otázek science fiction (digitální uchování vědomí) se zde vyřeší tak nějak mimochodem. Neptejte se však co nám může Blomkamp dát, ale co my můžeme dát Blomkampovi. Protože ten film je opět natočen a sestříhán k dokonalosti. Jinými slovy Blomkamp by měl dostat nového spoluscénáristu a 200 mega na další film. ()

Ivoshek

Podle hodnocení bych čekal, že to bude nic moc, a přitom je to hrozně hravej a zábavnej film. Jakoby se tu smíchalo Číslo 5 žije s RoboCopem, E.T., Terminátorem a asi i spoustou dalších filmů. Scénář má svoje mouchy, to rozhodně jo, ale nějak jsem byl tentokrát k logice shovívavý. Tady je prostě nejlepší vypnout mozek a jenom se bavit, ať už akcí nebo humorem ("Ty alkoholiku! Vrať tatínkovi auto!" případně "Spinkej!"). Nějaké filozofické myšlenky by se tu našly, ale nemyslím, že by zrovna tenhle film měl ambici s nimi pracovat nějak zásadně moc. Celkově je rozkošné vidět dětského gangsta robota a jeho dobrodružství v Jo-burgu. A samozřejmě jsem se nemohl dočkat, až konečně vypustí Losa. ()

Thomick

*SPOILER* To nevymyslíš. Z robota-batolete se během pár dnů vyklube robot-programátor par excellence. Aniž by přitom vypil jedinej energiťák! Prostě jen proto, že se učí rychlejc než člověk. Žjóva. A takhle to bylo s Chappiem veskrze celý dvě hodiny: Neill Blomkamp si před váma jede jednu bábovičku za druhou, tahle se povede, jiná se v mžiku rozsype, a vy se tak nějak konstantně, leč rozpačitě bavíte. Jako nestěžuju si (moc), s elektrem laškující Zimmer třeba potěšil maximálně... ale dušička na flešce mi už zkrátka přes nos tak úplně nešla. A i když se tu radši pro všechny případy taky zálohuju, ke čtyřem hvězdičkám jsem se při svym bilancování nepřiblížil ani na krok. ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] První část zachycující dospívání roztomilého "robůtka" byla nejsilnější, člověk by mu hned koupil růžovýho dudlíka. Následný přerod v gangstera byl však bezbolestný a taktéž zábavný, v tuto chvíli bych dudlíka vyměnil za pořádný rotačák. Avšak Čapí (zkuste si to opakovat pořád dokola) si vystačí s hvězdicemi, kterými uspává unavené kolemjdoucí. Poslední třetina pak překvapivě drsná a akční je přesným opakem k prvním dvěma a zároveň paralelou k lidskému životu, kde člověk nikdy neví, k čemu bude donucen, aby ochránil svůj život a životy druhých. Džihádisty rozdělení Ameriky na dvě části vysloveně pobaví (pro ty, co film ještě neviděli trochu jiné rozdělení, než by asi z takovéhoto komentáře očekávali). Za to nerozdělení HJ mě vysloveně naštvalo. Finále nechám na každém, mě osobně neurazilo. Pěkných 81% a už se začínám těšit na pátého vetřelce. PS: Pro fanoušky Antwoord je film nutností ()

Xeelee

Číslo 22 žije ve filmu, jehož příběh není zrovna nejpromyšlenější. Hlavně v otázce bezpečnosti robotího projektu i jeho veřejnosti znémého tvůrce, prohánějícího se autem nebezpečným Johannesburgem, a celkově ve všem co se týká techniky. Naprosto nereálně působí i velká část toho co dělá hlavní záporák. BTW asi příští rok přijde nějaká obrovská revoluce ohledně kapacity přenosných pamětí a rychlosti zápisu na ně, protože jejich výkony ve filmu jsou řádově úplně někde jinde. Vizuál a efekty jsou na jedničku a zpěváci z Die Antwoord v hlavních rolích se mi docela líbili, i když to nejsou kdovíjací herci. Akorát ty postavy jsou strašně plochý. ¥o-Landi Vi$$er je skvělá máma, ale s taťkou to je hlavně ze začátku poněkud problematický. Tenhle film si přímo říká o pokračování, kde se bude svět problematicky vyrovnávat s novou formou života. ()

ReneeS

Já mám roboty ráda, strašně moc, ale tohle byl snad ten nejprotivnější a nejotravnější robot, jakého jsem kdy viděla. To, že byl "jako dítě" snad neznamená, že bude mít všechny neduhy filmových děcek. To už mi byla sympatičtější ta nemluvná holčička z posledního Terminárora , u které jsem doufala, že ji brzy někdo odstřelí. Vývoj robota i chování postav mi přišlo naprosto nelogické, místy jsem se zasmála a ta scéna s velkým zlým robotem mě trochu obměkčila. ()

ARI50

Skvělé povedlo se nezkutečně hodně, robot je zabiják a já jsem si ho strašně oblíbil, příběh je skvělý hudba v pohodě herci super prostě musím chválit. ()

kajda.l

Johnny pětka byl větší frajer. Styď se, Chappie! A Hans mě svým opakováním už leze krkem. Neil si na plátno převedl své klučičí - maminko/tatínku (proto logiku neřeším) sny. 60% ()

Necrotongue

Netvrdím,že jde o perlu kinematografie,ale určitě se ve filmu dají najít světlé momenty.Naprosto ujetá záležitost,holt,JAR je JAR.4 hvězdičky jsem udělil za to,že jsem díky filmu poznal Die Antwoord.Když se nudím,pustím si jejich klipy a chechtám se jako šílenec. ()

luka4615

První otázka která vyvstala téměř všem filmovým fanouškům Neilla Blomkampa byla, zdali je Chappie horší či lepší než Blomkampův předchozí film Elysium. Já na tuto otázku nalezl odpověď hned po skončení filmu, jelikož rozdíly mezi Elysiem a Chappiem nejsou zas tak markantní, jak se může podle zdejšího hodnocení zdát. Blomkamp se téměř po celý film potácí mezi komedií a sci-fi tak vehementně, že ve finální výsledek působí jako jeden zmatený spletenec. Ale abych snímku jenom nekřivdil, musím říci, že má skvělou kameru, která je od té z Elysia na hony vzdálená. A především, Chappie má smysluplný a důstojný konec, který si vysloužil celou jednu hvězdu v mém celkovém hodnocení. Osobně jsem doufal, že Chappie bude alespoň stejně tak dobrý jako District 9 a pozvedne Blomkampa zpátky na jeho režisérský piedestal ze kterého ho "svrhl" film Elysium. Bohužel, není tomu tak, ale i přesto doufám, že se mu to jednoho dne povede. (Viděno v kině CineStar Jihlava) „I'm consciousness. I'm alive. I'm Chappie.“ ()

Beastmaster4

Průměrný robo-dojáček, který čerpá s filmů podobnýho ražení ale nepřináší nic nového. Zápletka nestojí ani za řeč a neustále "tati", "mami", mi už pak lezlo taky na nervy. Dá se na to koukat, ale pamatovat si tenhle snímek za pár týdnů asi nebudu. Nic pro zamyšlení.... ()

JASON_X

První dva celovečeráky trhlého Afrikánce Blomkampa mě vůbec nenadchly (u Elysia jsem se dokonce několikrát trapností a hnusem pozvracel), takže k Chappiemu jsem přistupoval hodně obezřetně a nedůvěřivě, a pustil jsem si ho vlastně hlavně kvůli zvědavosti na účast bizarního dua Die Antwoord. No, co se týče jich, dospěl jsem k závěru, že Ninja si na drsňáka jen hraje a je to v civilu nejspíš nesmělý citlivý umělec a žádný gangsta. A Yo-Landi, na rozdíl od dekadentních klipů, ve kterých zhusta vypadá jako zfetovaná nezletilá mimozemská coura, dokáže zahrát tak roztomilou robotí maminku, že bych se do ní nejradši zamiloval... tedy kdybych byl šílenec, nebo svištěl na amfetaminu. A film samotný? Úžasná haluz. A prvotřídně udělaná. Škoda jen, že mi už není deset dvanáct. Ale moc milý návrat do mých dětských let, ve kterých bohužel běžel v kinech jen retardovaný E. T. od kýčařského prasopsa Špílberga, nebo srovnatelně senilní Číslo 5 žije. Tenhle robot by se mi tenkrát býval zamlouval mnohem víc. ()

Lucasion

I'm consciousness. I'm alive. I'm Chappie... Druhá projekce 2015. Musím říct, že začínám tohodle režiséra obdivovat. Neill Blomkamp vytvořil v roce 2009 District 9 a před dvěma lety natočil Elysium. Tenhle člověk je vizionář. Druhý James Cameron je velmi nadsazené, ale Blomkamp vizi má, a tu přenáší do každého svého filmu. Ve všech třech případech hraje prim technika a vizuál. Ano i Chappie není vyjimkou. Ten robot není digitální, on tam prostě na tom plátně je! Samotná vizualizace samozřejmě nestačí (viz. případ Elysium), ale Chappie má i dobrou dějovou linku. Herci rozhodně potěší, jak Sigourney Weaver tak i Hugh Jackman. Role "Wolverina" mi tu přišla hodně sympatická. Nevím přesně z jakého důvodu, ale po X-menech mám skutečně pocit, že hraje dobrou roli. Chappie se mi líbil jako sci-fi, které téma A.I rozebírá znovu z netradičního úhlu. A i když tohle téma bylo loni, předloni i mockrát předtím omíláno, tak mám pocit, že Chappiemu se to povedlo dobře. Není příliš dojemný, ale jeho reakce a chování pohladí po duši. Nezabíhá do podrobností, ale hlavní myšlenku drží skvěle. Nutno říci, že vlastně žádný z filmu ze zmiňované "trilogie" tohoto režiséra vlastně nekončí stoprocentně šťastně a dobře. A i možná proto, je pravda, že Chappie je prostě dobrý. [Viděno v 4DX] (85 %) ()

Morholt

Ze začátku to vypadalo, že se Chappie ponese v duchu District 9, ale jakmile robot získal vlastní osobnost, šlo všechno do háje. Ani by mi nevadilo, že Blomkamp používal motivy z Robocopa, Čísla 5 či Já, robot. Vadilo mi to sklouznutí k účelovému hraní na city, kdy film diváka takřka násilně nutí k tomu, aby se nad robotem rozplýval jako nad batolícím se štěnětem labradora. V kontextu s tím působily akční scény, ve kterých se krví nešetřilo, jako pěst na oko. Zůstává mi záhadou, pro koho byl vlastně film určen. Na dospělého diváka byl Chappie příliš infantilní, ale filmem pro celou rodinu také není. Pořádné šlápnutí vedle. 30% ()

Shaqualyck

Vzpomínáte na Kubricka? Kdyby žil maestro v Jižní Africe a poslouchal Die Antwoord, možná by takhle nějak vypadal jeho vysněný projekt: A.I. Umělá inteligence. Spielberg by se na dálku omluvil, Asimov posmrtně přepsal zákony robotiky a Turingův test by se stal populárnějším než ty těhotenské. Až dosud nám počítače oddaně sloužily, bez reptání a nároků na honorář. Ale co až stroje jednoho krásného dne přijdou k sobě a postaví si hlavu? Vypneme je? Zotročíme? Nastane vzpoura toustovačů? Nedá práci rozklíčovat, že výchozí ideu o oživlém plecháči si režisér vypůjčil z hravé osmdesátkové klasiky Johna Badhama Číslo 5 žije. Příběh je vklíněn mezi ohyzdné kulisy zločinem prolezlého Johannesburgu, kterému vládnou násilí a obhroublá búrská angličtina. Neill Blomkamp střílí i ve svém třetím celovečeráku ostrými a lidské pokolení líčí v kontrastu k počestné robotické bytosti jako proradnou sebranku sobeckých lhářů bažících po oběživu. Spolehnout se může na precizní Copleyho dabing, neokoukané neherce i nekorektní humory černější než tér. ()

RelaxMan

Skvělé Sci-fi! Já jsem nadšen. Je to taková kombinace filmů District 9, Číslo 5 žije, Andrew - člen naší rodiny, Robocop a Ocelová pěst. Kromě videa, musím pochválit i audio, protože tenhle soundtrack je fakt pecka. Dodal filmu neskutečnou atmosféru, kterou jsem naposledy zažil při sledování Trona Legacy. Hodnotím tedy plným počtem, nemůžu ani jinak. ()

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

Neill Blomkamp a návrat RoboCopa

13.07.2018

Noví X-Meni hledají režiséra

Noví X-Meni hledají režiséra

23.02.2017

Simon Kinberg patří mezi největší dříče současného Hollywoodu. Scenárista Sherlocka Holmese nebo posledních dvou filmů s X-Meny je zároveň producentem Chappieho, Popelky, Marťana nebo Deadpoola, a… (více)

Marvel ulovil Sigourney Weaver

Marvel ulovil Sigourney Weaver

09.10.2016

Na Netflixu právě debutoval Luke Cage a 17. března 2017 nás čeká Iron Fist, čímž se nám představí všichni čtyři Defenders. Televizní kolegové Avengers, mezi něž patří ještě Daredevil a Jessica Jones,… (více)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz