Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

Adasin

Já nevím, ale nějak mě to nebere. Sice se tam střílí, ale napětí je tam možná jednou. Akorát se tam střídá mise a život v civilu a jde to takovým skoro loudavým tempem. Je to hezky natočené, ale opět mi tam chybí nějaké přidané hodnota, pro porovnání např. Zachraňte vojína Ryana mi přijde natočené daleko lépe, tohle mě za srdíčko (možná až na ten konec) prostě nechytlo. 6/10 ()

Paxxx.cz

Film je rozdělen do dvou linií- Irák a domovina. Scény z Iráku mají šťávu především sniperské části či samotný duel s nepřátelským odstřelovačem. Scény z domova se ale ovšem docela táhnou a místy skutečně nudí. Pochválil bych i to, že film není přeplněný klasickým americkým patriotismem a kdo si myslí, že je tak ať si prosím pěkně pustí Poslední cestu. Aby šlo o vyloženě top film musel by se tento pravdivý příběh zpracovat o něco lépe (především zmíněné scény z domova), ale z moji strany poměrně spokojenost i s výkonem Bradleyho Coopera...75%. ()

MartinezZ

Tak nadšen jsem zrovna 2x nebyl a tak nějak (zase) žasnu, co na tomhle bylo oscarového... Plus za dobře odvedené řemeslo, kameru, zvuk, režii, plus za zjevné Bradleyho úsilí v posilovně, plus za závěrečnou šťouchanici na střeše, plus za skutečný závěr, ale to je tak všechno. Nosný příběh mi přišel originální asi jako ponožky Nake na asijském tržišti: Civil, stanuvší se vojákem, jemuž válečná vřava změní život a těžko se aklimatizuje zpět v civilu, vědouc, že parťáci umírají a on by jim mohl svou přítomností a nasazením pomoci. To už tu nemálokrát bylo a tak mě to vůbec nijak nechytlo, protože jsem to čekal a tudíž to nebylo nijak překvapující. Úvodní vykreslení postavy mi navíc přišlo jaksi hloupé, protože to asi mělo vyznívat patrioticky, ale já viděl lehce psychicky nevyspělého třicátníka, který fascinovaně čumí na bednu se slovy "Co nám to udělali" - v tu chvíli to fakt vypadalo nemocně, ne uvědoměle :) Z maníka se stala legenda, protože to všichni říkali, jeho rozpolcenost před výstřelem mi k tomu neseděla, v několika případech bych uvítal FFWD tlačítko a závěr s obrněným transportérem a prachem tu už taky byl stejně jako sledování baráku se shora a konečné uctění památky vlastně taky. Ve výsledků je to dost průměrné válečné drámo, nijak inovativní a těžící snad jen z Eastwooda, Coopera a patriotického vlivu na skutečnost, že válka je zlá. ~~~ Že nikdo doma nechápe, proč to ti chlapi dělají, mi už mnohem dříve vysvětlil Eric "Hood" Bana v Black Hawk Down, kde i ta akce a shon byla lepší. Že je návrat do civilu mezi lidi, kteří neví, jaké to tam je, těžký, to už ukázalo mnoho dalších filmů. A k uctěné pamatky bych raději doporučil Baconův doprovod v Taking Chance. Tak, a teď šup si pro zábavu zastřelit jelena ()

Praxis

Clint Eastwood potvrzuje, že je pánem životopisů a drama č. 1. To, že vydělal 90mega jen za otvírací víkend, přitáhlo k jeho Snajprovi obr davy nadšených, patosem prosáklých, Amíků. Akční sekvence i scény jsou super, dramatické vložky trochu míjejí účinkem, konec emericky přetažený, ale celkově spokojenost. Určitě doporučím dále. 80% ()

javak810i

Příběh Chrise Kyla sice znám, ale na film mě nalákal až dech beroucí trailer zachycující jednu z těch nejvíce rutinních, avšak mnohdy velmi složitých, rozhodnutí každého snipera. Vystřelit, či nevystřelit? Je škoda, že ve filmu jsou takovéto silné momenty pouze dva. Každopádně zpátky k American sniper. Mnoho lidí si tu stěžovalo na to, jak film dělá z nejslavnějšího amerického odstřelovače válečného hrdinu, když on byl přitom jen krvelačným vojákem, kterého zabíjení vlastně bavilo. Nejsem si jist, jestli jsme viděli stejný film, protože tento na Kyla nevrhá jen to nejlepší světlo. I když je samozřejmě pravda, že patriotismus a hlášky jako "dělám to pro svou zemi" zde nechybí. Ruku na srdce - takhle je to skoro se všemi životopisnými filmy o zčásti kontroverzních, ale obecně kladně vnímaných osobnostech. Pojďme se tedy trochu odprostit od reality a hodnotit snímek jako takový. Ve filmu se prolínají dvě části. Ta první, odehrávající se v USA, nám zpočátku krátce ukáže, jaký život žil Kyle předtím, než vstoupil do SEALS, a také co ho k tomu vedlo. Pak už je to spíš psychologická ukázka toho, co s vámi válka udělá a jak to ovlivní váš soukromý život. Druhá část filmu, na kterou jsem se osobně těšil o něco víc, se odehrává na blízkém východě a zachycuje Kyla ve službě. Co se týče zpracování válečné vřavy, tak nedosahuje takových kvalit jako například Scottův Black Hawk Down, ale i tak je na co se dívat. Hlavní je to, že obě části jsou nám servírovány v rovnováze a tak film nepůsobí ani jako upovídané drama a ani jako bezmyšlenkovitá řežba. Což je možná paradoxně trochu i kámen úrazu tohoto filmu, protože ačkoliv mu můžu z objektivních hodnot vytknout jen velmi málo, celkově na mě působil trochu nemastně neslaně. Americký sniper tedy rozhodně není nejlepší Eastwoodův film, ale patří k nadprůměru. 4* ()

Vxxx

Velká paráda :) Nejdřív Fury, teď tohle.. asi mě budou bavit válečné filmy. Tohle bylo fakt super. Jen mě hrozně zajímá, kolik steroidů museli narvat do Coopera, aby takhle vypadal? Mě se vždy líbil, právě pro to, že byl vysoký, hubený.. a tady taková korba. Konec filmu jsem už teda fakt nečekala a vůbec jsem netušila, že to je podle skutečné události. Určitě někdy kouknu znovu. 4* ()

Ellmariachi

Upřímně z filmu nejsem tolik nadšený jak většina mého okolí, ale to nevadí. Film jsem si užil. Často se dostavuje srovnání s "Na život a na smrt" a ten u mě vede. No ale teď k tomu, čemu se věnovat mám. Celá pouť filmem se mi líbí. Proměnlivost Chrise se mi hrozně líbí. Všichni tušíme, že většina těch co se dobrovolně vydají do armády, to mají v hlavě trochu jinak. Neříkám, že tak či tak, jen běžnýmu vocasovi jako já to hlava nebere. Na druhou stranu díky za ně. Teď k pointě. Pokud se někdo vydá dobrovoně na možnou smrt, musí se počítat s tím, že bude občas blbnout. To celé je tu moc pěkně udělané. Žádný přehnaný psycho, ale kdyby se ten člověk otočil a bez mrknutí oka udělal něco šílenýho, tak to Bradleymu uvěříte. Fajn je i mini souboj na střechách. Celý je to dobrý, ale konec je prostě pro mě useklej až moc. Celé to ve mě zanechalo dojem, jako bych jel v silným autě po rovné silnici a z ničeho nic útes, krátký pád a konec. 75 procent ()

Baronne

Sienna a Bradley excelovali .. Nejdřív bych rozdělil film na dvě části, ta válečná, která je o hovnu, a pak rodinný drama (drama proto, že je to rodina odstřelovače). První část je fakt o ničem, jediný, co vidim jako klad je napětí, toho tam bylo dost. Jinak je to průměrná válečná klasika. Doplňuje to ta rodinná část, kde teprv začíná ta těžší část a tvrdej život. Myslim si, že Clint má větší potenciál než je tohle... Ta předloha je prostě špatná. Ke konci snad ani komentář radši nemám .. ()

Riddick77

Dvojice George W. Bush a Dick Cheney musí vrnět blahem při pohledu na Eastwoodovu černobílou a amorální oslavu zabíjení, kterému se po celou dobu stopáže snaží dát scenárista Jason Dean Hall nějaký vyšší smysl (tzv. americká perspektiva, případně způsob myšlení). Snímek, jenž měl být v prvé řadě o dopadech válečné vřavy na lidskou psychiku je nakonec propagandistickým (ač na první pohled apolitickým) škvárem pouze a jen o zabíjení, jemuž zahraničně-političtí konzervativci budou tleskat vestoje (knižní předloha rovněž postrádá přidanou hodnotu, je to jen sled krvavých událostí). O Chrise Kylea de facto vůbec nejde (ostatně Clint si vybral, co se hodilo a "kontroverzní" momenty zamlčel). American Sniper totiž není hloubková sonda do duše amerického válečného veterána, je to věrohodná výpověď o tom, jak by si určitá část americké populace přála, aby bylo vnímáno působení USA ve světě (obrovská a zejména dobrovolná oběť ve jménu oslavovaných principů - ve filmu jde vlatně o Kyleovu [americkou] přirozenost, osvojenou již v dětství [zjednodušená perspektiva dobro/zlo]). A Eastwoodův heroizovaný (vážně se najde člověk, kdo tam tu heroizaci nevidí? je přece buřt, že on sám ji ve filmu popírá, což mimochodem ve skutečnosti - po návratu z posledního turnusu - vůbec nebyla pravda) Kyle se stal symbolem této nekritické a falešné představy. Nejhorší na tom pak je, že to není zamýšleno jako fikce, ale odvolává se to na reálně prožitou a zachycenou lidskou zkušenost. Br... Vcelku hodně hloupý, fakty manipulující, solidně zahraný a řemeslně slušně zpracovaný snímek, který přirozeně na Oscarech nemá co dělat - ostatně každému musí být jasné, proč si vysloužil šest nominací. 3/10! ()

MikO_NR_1909

Priznám sa, že už s veľkou dávkou nechuti som do toho šiel a z prednesených argumentačných posolstiev na hraniciach primitivizmu som mal čo robiť, aby ma to nevytočilo. Najviac zarážajúca je však samotná interpretácia udalostí. Kto by to na Eastwooda bol povedal? Od človeka s kedysi revizionisticky-uvažujúcim zmýšľaním? Pentagon a títo vojnoví jastraby musia byť dozaista nadšení - politická zákazka, presne ako vyšitá do akadémie. Technická stránka je v tomto prípade absolútne nepodstatná... ()

JJ.Gibson

Na Amerického Snipera jsem se hodně těšil, Bradley Cooper jako odstřelovač pod taktovkou Eastwooda, bohužel těšení předčilo zážitek. Doufal jsem, že dostanu moderní verzi Nepřítele před branami, ale to se nestalo, vlastně se to k tomu ani nepřiblížilo. Je pravda, že předlohou byl opravdový příběh, takže Eastwood asi nemohl úplně popustit uzdu své fantazie, ale myslím si, že je to malinko škoda. Bohužel ani Cooper mě moc nepřesvědčil, sice zahrál dobře, ale od snímku nominovaného na Oskary, jak za film, tak za hlavní roli, bych čekal ještě něco více. Bojové scény sice občas bavili, ale nic co bychom už někde neviděli. Celkově vzato zklamání, ale především to bylo způsobeno velikým očekáváním, Americký sniper není špatný film, ale není ani ničím výjimečný... ()

GodComplex

Cekal bych od Eastwooda vic. Jako valecny film to je prilis v klidu, ani toho odstrelovani tam tolik neni a jako drama je to zase zoufale standardni a predvidatelne. Neni to spatny, ale cekal jsem sniperskou pecku, kterou to neni. 5/10 ()

aluna

Válka je peklo, jistě. Každá. A když v ní jste, je celkem fuk, jak a proč začala. Důležité je jen splnit úkol a přežít. Chrabří a hrdinní hoši zde si ji ale dobrovolně vybrali jako zdroj obživy a já těžko můžu litovat patologa, protože dělá psychicky nepříznivou práci. Je jasný, že odbitím páté nemáte padla, pokud nepadnete sami, a nepůjdete se sousedem nezávazně poklábosit k jednomu chlazenýmu. Alespoň, pokud jste normální, což je další kapitola...Když už někam z vlastní iniciativy lezu a tam neplánuju zrovna krouhat zelí, nýbrž hlavy, chci vědět proč. A oni o tom, zčásti asi kvůli ignoraci, zčásti kvůli organizovanýmu vymejvání mozků už od malýho švitořícícho američánka odříkávajícího přísahu, nemaj páru a co hůř - ani je to nezajímá. Zlej zakuklenec mi zastřelil parťáka vedle, já musím být hrdina a chránit svoje lidi, i (hlavně) mimo území USA. Tak moc se to zdá být osobní, až další tisíce texasanů přehlédnou děsivou vysokou a progresivní politiku a podlehnou iluzi, že skutečně hrdinně brání nevinný Američany, co se, chudáčci, celý roky už od svého vzniku všude bezelstně snaží jen šířit demokracii, dát zaostalým zemím lepší život a tak jdou a rubou. Nebo spíš se nám snaží prostřednictvím týhle vymejvárny nakecat, že oni to tak berou, ačkoliv ve skutečnosti jim je osud všech úplně u zádele. Natočený je to pěkně, Bradley byl fajn, jednostrannost a kusý informace přebíjený emotivností jsem, i když mě štvou a hlavně děsí, chtěla skoro odpustit, ale ten konec mě nechal sedět s otevřenou pusou a němou otázkou, jestli je vůbec možný takhle bezostyšně jak mávnutím kouzelnýho prutu udělat z člověka glorifikovanou heroickou a nesmrtelnou karikaturu sebe sama. V ten okamžik mě ten film nepředstavitelně nas*al a považuju ho za nebezpečnou součást mediálního masírování veřejnosti. Holt historii píše vítěz. ()

numi

Cooperovi byste ten patriotismus sežrali i ze zaplivané vězeňské misky na polévku, ale film jako celek naopak táhne dolů. Ideologické souznění je totiž u tohoto filmu devadesát procent úspěchu. ()

fragre

Vidět tento film po filmu Návrat domů (1978) znamenalo, že propagandistický rozměr Snipera byl obvzláště do očí bijící. Tak lidstvo se prý dělí na ovce, vlky a psy. No, USA jsou asi ovce, když se náš hrdina rozhodl být psem a chránit je - prostě u Fallúdže za Texas. Nemohu si pomoci, ale ta úvodní scéna by mohla být scéna z filmu z II. světové: Těžce ozbrojená pěchota Wehrmachtu v charakteristických přilbách čistí okupované město někde v Bělorusku či na Ukrajině. Místní odboj je natolik slabý a zoufalý, že k boji používá i ženy a děti, ale tím se nesmí správný nositel vyšší kultury nechat zmást.V případě těchto domorodých podlidí musí jít běžné lidské city stranou a tito musí být bezodkladně eliminováni. Jednotka pevně spojená pocitem frontového kamarádství postupuje dále…. Jo, ještě že hlavní hrdina je vyznavačem těch konzervativních hodnot – Bůh, vlast a rodina, takže má taky citlivé svědomí. Ale povinnost je povinnost, to se nedá nic dělat. ()

erased

Na poměry Eastwoodových posledních filmů je sice American Sniper spíš zklamání, přesto je na něm ale patrné všechno, co na jeho filmech miluju. Clint k tématu přistupuje svým typicky citlivým vnímáním postav, takže místo hrdé ódy na Spojené státy, které jsem se logicky obával, jsem se dočkal osobního dramatu o bezelstném (třebaže mentalitou jednoduchém a pro americký jih až stereotypním) a hlavně skutečném hrdinovi. Pro to, jak se tato stránka filmu povedla, je však docela škoda, že se jeho rozsáhlejší část věnuje samotné akci na středním východě. Ta je sice zábavná a bez problému se může řadit mezi to nejlepší, co bylo o této oblasti natočeno, vzhledem k tématu ale stejně byla spíš na škodu. Kvůli tomu, jak málo zde Chris Kyle reflektuje vlastní pozici, totiž ani nemůže vynikat nahlodáváním a deptáním charakteru nebo přesvědčení hlavní postavy. Nakonec mi totiž v paměti nejvíc uvízly krátké, strohé ale přesto sugestivní a citlivé pasáže z domácího prostředí, ve kterých totiž nejvíc vyniká to, co srdcař Eastwood zvládá nejlíp. ()

kaylin

Čekal jsem, že ten film vlastně bude o něčem jiném, ale tak to hlavně proto, že jsem o něm nic dopředu nechtěl vidět. Zaujalo mě, jak to bylo nakonec možná až překvapivé, ale na druhou stranu se Clintovi nemůže vzít, že se většinou vyvaroval patosu - až na záběry skutečné, které následují před titulky a během nic. Jinak je to ale skvěle zrežírovaný film, kdy hlavně ty válečné scény jsou neskutečné. ()

Makky

V očakávaní emočne vypätej drámy som prekvapený, akej veľkej dávky vojnovej akcie sa mi dostavilo. Civilnú zložku hodnotím na výbornú najmä vďaka skvelej Sienny Miller. Tá vojnová v naháňaní sa za sýrskym olympijským víťazom už taká vďačná nebola, s výnimkou poslednej, kde pocit tiesne a no-way-to-go obliehania bol skvelý. Je úžasné akou noblesnou obkľukou od rôznych titulov a vyznamenaní bol vzdaný hold človeku, ktorý bol smrtonosnou zbraňou svojich dní. Ťažko sa mi hodnotí, uvidím v rozpätí zopár dní, keď sa mi pocity uležia. 3/4* ()

Žralok

Film sleduje skutečný příběh nejsmrtonosnějšího odstřelovače v dějinách USA, Chrise Kylea. Přiznám se že jsem měl strach aby nebyl narvanej americkym patosem až po okraj ale Clint Eastwood opět ukázal že skutečně umí. Scény z války byly natočené naprosto perfektně. Civilní scény, které bývají slabina takových filmů, zde vůbec nenudí. Naopak skvěle do filmu pasují. Bradley Cooper perfektně zahrál člověka který se nedokáže srovnat s civilním životem po svých prožitcích ve válce a zjišťuje že neví jak vlastně žít v míru. Válka se stává jeho přirozeným prostředím a z něj se stává "Legenda". Ale doma čeká rodina. Která mu začíná chybět čim dál víc. Musí se rozhodnout co je pro něj důležitější. Film je skutečně úžasný. Jen mi trochu vadilo opěvování stroje na zabíjení jakožto hrdiny. Ale to už je ta pověstná americká mentalita. Za mě 5* i když trošku slabších. ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu