Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (více)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

rawen

No tak nenazýval bych to filozofickým sci-fi (jak to tady několik uživatelů udělalo) - řekněme, že se Ghost in the shell věren svému názvu úspěšně pokusil spojit tělo s duchem a vznikl tak skvělý a vyvážený film. Vizuální stránka je úchvatná a přispívá k vysoké atmosféričnosti snímku (stejně jako zvuk a hudba) - po technické stránce není filmu co vytknout, příběh by podle mě šel ještě klidně rozvinout do větších rozměrů, ale to už by určitě byla makačka jako blázen. Ghost in the shell je sci-fi film, který splňuje mé představy o tom, jak by měl sci-fi film vypadat - Matrix ať se jde zahrabat (nebo ať si aspoň vykope díru, ať nepřeháním .) Skvěle - jdu shánět druhý díl! 8/10 ()

maseer2

několik náznaků geniálních myšlenek a nápadů utopených v moři nezodpovězených otázek a celkové nepřehlednosti.. je hrozně těžké se v tom všem aspoň trochu zorientovat a ještě těžší je pokusit se to pochopit.. nejsem fanda anime a po zhlédnutí tohohle filmu se na tom nic nemění.. ()

malylada

No čekal jsem rozhodně více. Velice inteligentně vystavěný příběh, skvělá animace, ale prostě příliš dialogů na to, aby film dokázal chytnout a vrýt se hlouběji do paměti. Doprovodná hudba je fantastická......6/10 ()

Terva

Čekal jsem, že to bude horší, než příběh z roku 2008, který je sice psán jako druhý, ale já ho viděl dříve než tento, ale nakonec jsem velmi spokojen. Tahle sága mě imponuje, má povedenou hudbu a mnohdy úchvatné kreslené záběry. ()

M.Macho

Krásné holky a velké zbraně - tak jsem si ve své naivitě představoval legendami opředené anime - Ghost in the shell. Nakonec jsem shledal, že to je opravdu "deus ex machina" - akční a zároveň nesmírně přemýšlivé - pro mě filosofický vrchol je scéna v níž tank v muzeu roztřílí "Strom života". Kdo je člověk, cyborg a kdo je něco mezi? Netuším. Tenhle film mi ochvějnou odpověď nenechal... A přitom je tak jednoduché se připojit... ()

corpsy

Súrodenci Wachowski jednoznačne opisovali pri tvorbe MATRIXu z tohto snímku ako o život. Ale takisto si nemyslím, že tvorcovia filmu GHOST IN THE SHELL, resp. tvorcovia jeho comicsového manga predobrazu, rovnako nepoužívali ťaháky. Som rád, že nie som sám, kto si všimol určitú podobnosť s BLADE RUNNERom, pocítiť tu určite aj inšpiráciu takým ROBOCOPom. Nečakajte nonstop akciu. Je to skôr, ako že sa tomu hovorí? Že existenčný snímok. ()

Hem.m

Je až neuvěřitelné co se povedlo panu režisérovi provést s původní mangou. Na jedné straně máme sračkojdní předlohu, která se každým dílem jen a jen zhoršovala a na druhém anime legendu, která určovala a pořád určuje směr cyberpunku. Nádherný vizuál, který bere dech a půjčuje si ze své předlohy. Postavy a příběh si prošli naprostým overhaulem, naštěstí jen k lepšímu. Sice nalezneme střípky, co byly posbírány a sestaveny, v tomto filmu, ale jsou vylepšeny u celeny a dala se jim halava a pata, kterou manga naprosto postrádá. ()

PauloZ

K dokonalostí chybý krapet víc akce a méně filozofofání, jinak je to velice neobvyklé a kvalitní anime. A abych nezapomel, tak hudba je přímo geniální a jedna z nejlepších u filmu vůbec. ()

Cimr

Cyberpunk pro mě nejspíš nikdy nebude úplně to pravé ořechové - i zde jsem se ve změti číslic, robotů, počítačových programů a japonských jmen ztratil a v dialozích rozuměl jen předložkám a spojkám. Ale v tomto případě mi to překvapivě nevadilo. Nejde totiž čistě jen o akční zápletku - akční scény boje mezi kyborgy či co to je (což mě právě dokáže od sci-fi zaručeně odradit) tu trvají jen pár sekund. Mnohem větší prostor je dán jakémusi atmosferickému filosofickému přemítání nad tím, co to znamená být člověkem, co to je duše (onen "duch ve schránce"), kde končí realita a začíná virtuální realita, zda stroje mohou cítit... Na LFŠ 2017 šel tento snímek (v sekci cyberpunk) vedle kompletní retrospektivy Andreje Tarkovského, možná i proto mi Ghost in Shell právě tohoto mistra připomněl. Vlastně nejlepší pasáže jsou tu ty, v nichž se tzv. "nic neděje" - kamera projíždí supermoderním městem, kolem procházejí vyprázdnění lidé a hraje do toho depresivní (výborná!) hudba. ()

Adasin

S anime jsem se před Ghost in the Shell setkala jen několikrát, a to hlavně spíš se seriály jako Pokémon nebo Beyblade (čest výjimce: Cesta do fantazie), tím spíš jsem byla zvědavá na něco vážnějšího a myslím, že i dost oceňovaného, aspoň tedy u nás v Česku. Ghost in the Shell (zkráceně GitS) se tak stal tím dílem, které mě po letech opět přivedlo k anime. ----- Se světem GitSu jsem se poprvé nejspíš setkala formou traileru na hrané zpracování se Scarlett Johansson, který mi přišel divný a nijak jsem neměla potřebu film zhlédnout. Opět jsem se k němu dostala až díky Tron: Legacy a kliknutí na tag kyberpunk. Tak trochu jsem tomuhle subžánru propadla a bylo jen otázkou času, než si seženu i předlohu, které v roce 2017 vyšla konečně i u nás (doporučuji všem, pokud vám nevadí manga). A teď, konečně jsem zhlédla i tohle výborné anime obsahující nejednu velmi zajímavou myšlenku a úvahu. Oproti předloze jsou jisté menší změny, možná, že kdyby GitS byl delší než osmdesát dva minut, nebyly by nutné, i tak je ale zvláštní to klidné tempo celého filmu. Animace se mi líbila, na své stáří je velmi kvalitní a neměla by vadit ani odpůrcům anime, jelikož zde nedochází na přehnané deformování obličejů při vyjadřování emocí postav. Potěšilo i to, že vzhled postav odpovídal předloze. Hudba od Kendži Kawai je zajímavá, má v sobě něco zvláštního, co dodává GiTSu jakousi auru mystična a zároveň ve mně vyvolává spoustu pocitů. P.S.: Projekce ve vyprodaném kině Aero byla skvělá, když pominu fakt, že během ní někomu třikrát zapípal Messenger... 10/10 ()

-Ravee-

Čistě orgastické veledílo obrazem i duší. Futuristická lahůdka ve stylu, který umí jen japonské anime. Ačkoli inspirace v "Blade Runner" je zjevná, GIS jeho myšlenku a atmosféru ztrojnásobilo a unáší diváka do sféry úvah o smyslu života, lidské existence a její unikátnosti a po svém podává Nietzcheho pojem "nadčlověka". Zároveň se však netopí jen ve své filozofické stránce a předkládá divákovi magické akční scény, podmanivou hudbu a poutavý příběh. Zkrátka legenda anime se vším, co k tomu patří.. ()

Terter

GITS pro mně představuje nejenom jeden z vrcholů v animaci (naprosto úžasné záběry na město), hudbě (zde vévodí ústřední skladba Making of a cyborg) a scénáři (mají stroje duši a co to vlastně ta duše je), ale i výrazného zástupce v kategorii filmů "na dvě a více shlédnutí". To, co se po prvním podívání jeví jako nedotažené a matoucí, získá na druhý pohled zřejmé kontury a jasně zapadne do kontextu. Rozhodně doporučuji tenhle film nezatracovat a zkusit se na něj podívat ještě jednou. ()

Pirkaf

První Ghost In The Shell film a taky nejlepší. Atmosféru mu můžou skoro všechny ostatní cyberpunkové výtvory závidět. ()

GodComplex

Nejlepsi anime vsech dob? Ha ha, ani omylem, ani vzdalene! Cokoliv od Miyazakiho tohle roznasi na kopytech. Miluju sci-fi, cyborgy, umele inteligence, futurismus atd., napr. tematicky a atmosferou podobny Blade Runner je jeden z mych TOP10 filmu ever, ale tohle me pouze bezmezne nudilo a predevsim nehorazne zklamalo. Nebyt naprosto fantasticke hypnoticke hudby, sel bych i na 2*. "I refer to myself as an intelligent life form because I am sensioned and I am able to recognize my own existence, but in my present state I am still incomplete." 5/10 ()

Laxik

Asi každý zde udal tytéž důvody, proč se mu Ghost in the Shell líbí. Protože s nimi prakticky ve všem souhlasím, vezmu to z druhého konce. Nelíbí se mi, že postavy litují hacknutého člověka, který páchá zločiny proti své vůli, ale nebrání jim to v tom, aby si s ním hlavní hrdinka pohrávala jako kočka s myší a lámala chudákovi pracky natřikrát, když ho mohla uzemnit jedinou ránou na solar (a než začnete protestovat, že si v tomto světě může každý dovolit nějaký ten upgrade, nezapomínejte, že to byl jen chudý popelář... a že zlomená ruka kurva bolí). Nelíbí se mi, že jsem přes všechnu tu diplomacii, Sekce, filozofování a lyrické momentky z rušného velkoměsta neměl dojem, že se příběh odehrává ve skutečném živoucím světě, který má své obyčejné obyvatele, svoji historii,geografii, ... (V tomto ohledu jasně vítězí letošní Hollywoodská adaptace, z níž na mě hmatatelnost budoucnosti vykukovala zpoza každého rohu.) Nelíbilo se mi, že mi na Majorovi vůbec nesešlo a bral jsem ji jen jako kchúl řezníka s pár filozofickými a existenciálními oříšky, které na nás vychrlila ve třech monologích. Jinými slovy bych příště uvítal 10- 20 minut budování světa a postav navíc. Lepší než remake, ale žádná hitparáda. ()

jondzavid

Dost náročný{najmä pre nevyspatého o 23.30}, prepracovaný a často citovaný anime majstrštik. Úžasne vizuálne riešené a pritom dosť málo akčné skôr viac filozofické. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu