Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (více)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

Slarque

Anime, kterou zřejmě nestačí vidět jednou. Kyberpunková podstata, noirová nálada, atmosféra jako z Blade Runnera. K tomu zhuštěná verze spiknutí v kruzích bezpečnostních složek. Neříkám, že jsem to všechno stihl pobrat. Kromě výborné vizuální stránky bych ovšem ještě nerad zapomněl vyzdvihnout parádní hudbu. ()

Happens

Hodně krát se tu skloňuje Blade Runner (a i Matrix), ale já to vnímám odděleně. Tento snímek přináší hlubší poselství, a to tak, že si ani nejsem jist, zdali jsem úplnost pochytil - budu muset nejspíše v dohledné době dát repete. Přístup lidí k robotům coby nový směr kritiky rasismu. Umělá inteligence jakožto možnost pro vytvoření ducha tak, jak ho pojímáme. Jsem prostě uchvácen. ()

FrodoF

Tahle výborná anime si jistě zaslouží 5*, ale vzhledem k tomu, že jsem se v jejím složitém a myšlenkami nabitém příběhu ztrácel, musím dát jen 4*. Animace skvělá a celkový look filmu hodně působivý. Třeba po dalším zhlédnutí pochopím víc z myšlenkové hloubky tohoto majstrštyku a dám 5*. ()

klerik

Nadupané anime, ktoré o pár rokov vykrádal Matrix. Spojenie krásnej akcie, japonskej poetiky a nevtieravého filozofovania... ()

SeBig

Měl jsem si pustit jen to anime a vysrat se na film že? Taková samozřejmost! Rozhodně to neurazí, má to ultimátně dobrou atmosféru, ale to je asi tak vše, co mě zaujalo. Každopádně to ještě s Ghost in the shell nevzdávám a někdy určitě další díly budu chtít vidět. Sice si mě to zatím nějak nezískalo, ale zajímá mě to. ()

Chrustyn

Opravdu hodně zajímavý a originální animák, ve kterém jsem se sice hodně ztrácel ale i tak jsem se od něj nemohl odtrhnout. Je vidět, kde bratři Wachovští hledali inspiraci pro svůj "Matrix". ()

Ghoulman

Vztah k tomuto filmu jsme navázal již na střední škole. Poprvé jsem jej uviděl v šestnácti a byl jsem schopen pochopit jen zlomek z toho, co divákovi předestírá. Avšak byl jsem natolik fascinován, že jsem se k němu cyklicky vracel. Po víc jak deseti letech a dobrých deseti shlédnutích, z čehož několik posledních projekcí jsem měl to štěstí vidět i na velkém plátně, musím konstatovat několik věcí. Tak za prvé – v rámci relativně krátké projekční doby si vždy najdu v tom „moři informací“, které GITS skýtá, další a další podněty k přemýšlení. Za druhé – přesto však tvůrci nikam nespěchají a kromě spletitého, komplexního a hluboce filozofického příběhu nezapomínají ani na pozvolné budování atmosféry pomocí dlouhých, meditativních scenérií, podpořených skvělou a originální hudbou. Za třetí – ač se jedná o film hloubavý, přesto obsahuje dvě z nejlepších akčních sekvencí/přestřelek vůbec. Za čtvrté – ať jsem jej viděl kolikrát jsem chtěl, nikdy jsem se nenudil, vždy mě vtáhl do svých sítí a nepustil od začátečních titulků až do mrazivého konce. Za páté – ten film se až zrůdně vymyká z řádu času. Nejenom, že se do malého prostoru vejde mnohem více, než by mělo, ale navíc ten film nestárne. Není to jen díky vizionářství scénáristy a fantazii tvůrců, ale též v animované povaze, díky níž není potřeba využívat speciálních efektů, či třeba CGI, jež obojí má tendenci rychle stárnout. Spolu s Blade Runnerem, Solaris a Stalkerem nejpodnětnější sci-fi, které jsem zatím viděl. ()

Scalpelexis

Částečný zásah. Zpoza každého rohu na mě pomrkává starý dobrý Blade Runner a proto se nemůžu shodnout na proklamované nejsilnější stránce GitS: Originalitě. Ano, doba udělala své a elaborovaný materiál už byl mezitím hned několikrát protočen a upečen na několik způsobů, ale než samotné podávané poselství a filozofie mi nesedl styl. Zpočátku vás totiž scénář nešetří a zahlcuje informacemi, které nemáte možnost interpretovat, ale minimálně si užíváte slušnou dávku povedené akce. Intermezzo uprostřed pro jistotu vykolejí z jakékoliv psychologie a i nepříjemně ubere na pohybu, aby poté konec všechno neuchopitelně vychrlil, přičemž tuplem tak nečinil strukturovaně a už vůbec ne úderně, protože celá pravda je, inu, nečekaně antiklimaticky jednoduchá. Před jakýmkoliv druhem výpadku to vše drží mistrně navozená atmosféra; není to úplně kresbou, která na svůj věk má stále silnou kyberpunkovou moc, ale spíš díky esoterické hudbě smíchané s místy pomalu se vlečícími scenériemi distopické metropole navozuje depku i za naprosto slunečného dne. Tato komorní paralela mi právě Blade Runnera připomněla nejvíce, ale oproti němu GitS mi žádný finální knockout ani zdaleka nedoručil. Vzdávám hold a respekt jednomu z prvních průkopníků kybernetického sci-fi (minimálně na poli anime), ale aktuálně je to pro mě spíše milý náhled do minulosti než plnohodnotná jízda. Slabší 4* The net is vast and infinite. ()

mcb

Recept anime+scifi+filosofie by snad nikdy nemohl dopadnout špatně. Špičková vuzuální stránka podkreslená velmi podmanivou hudbou na pozadí hlubokomyslné cesty za svou vlastní podstatou. Přihoďme k tomu pár mnohoznačných scén a dialogů, vyrojme symboly za každým rohem a hned se vám vyrýsuje kult, po kterém bude několik "pseudoznalců scifi" vykládat Matrix jako nestoudnou vykrádačku. Ale pravda je jinde. Ghost in the Shell je kompaktním uzavřeným dílem, které je na povrch nesmírně komplikované (jak by ne, když se řeší otázky o smyslu lidské existence), ale onu komplikovanost nám víceméně utváří skrz pár prohozených dialogů, které divákovi nabízejí množství nejednoznačných otázek a odpovědí, díky nimž vám stoprocentně nahodí brouky do hlavy. Určitě se tu vyskytuje řada geniálních scén a atmosféra je více než libová, ale když se snažím, jak chci, jako výsledek dostávám japonského Blade Runnera 2.0, se vším všudy. S podobnou myšlenkou a s totožným audiovizuálním stylem. Je to perfektní film, ale uznávám, že nemusí každému na první pohled sednout... ()

Dr.film

Vizuálně velmi podmanivé. Oshi buduje atmosféru systematicky a s velkou sebejistotou - ty kapky deště v nočním městě, podtržené výbornou hudbou - to dostane asi každého. Minusem jsou určitě překombinované dialogy, které se v závěru na diváka chrlí v neúnosném tempu. Na poprvé to prostě neskousnete, ale podruhé to musí chutnat o poznání lépe. ()

anais

Dobrý příběh, zajímavá hudba a chvílemi až hypnotické záběry. Akční sci-fi smíchané s filozoficky zabarvenými dialogy. To všechno je Ghost in the shell. Při úvodních titulcích jsem fascinovaně pozoroval obrazovku. A pak během filmu ještě několikrát. Jediné co bych vytkl je krátká stopáž a trochu malá zahuštěnost děje, myslím, že celovečerní film by unesl víc. Ale původní mangu jsem nečetl, možná to jinak ani nešlo. Takže shrnu-li to, Ghost in the shell je jeden z nejpříjemnějších návratů do kdysi tolik populárního kyberpunku. ()

honajz

Hm... Animace... hm... ta mi občas připomínala animaci u maďarské rodiny Smolíkových... příběh, myšlenka... hm... jsme lidé s kybernetickými vylepšeními, jsme ještě lidé?, co hacknutí lidé s implantovanými myšlénkami, simulací místo reality? ... hm... hlubokomyslné... No, nejlíp to tu asi napsal GodComplex, na rozdíl od něho jdu i navzdory skutečně dobré hudbě na dvě hvězdy. ()

Mgb21

Výborná animace, nádherná hudba a skvělý zvuk. Jen ten příběh byl na mě moc komplikovaný, ale to je můj problém a ne filmu. Jsem zvědavý na pokračování. ()

ancientone

Temná kybernetická metafyzika. Dialógy majú tendenciu biť sa s animáciou o prvenstvo, pričom sa skvelo dopĺňajú a zvláštny futuristický celok strojov-indivíduí a kvanta technologických bizarností v mierne chaotickom obale mechanického chladu s myšlienkami, na ktorých sa priživil napr. MATRIX. Úchvatne zachytený inteligentný cuchvalec konektorov, káblov, čipov , počítačov a inej seba-uvedomelej elektroniky, z ktorého sa divák len tak nevymotá bez kopnutia sci-fi prúdom v ňom obsiahnutom. ()

prome

Zatím nemůžu hodnotit jinak. Chce to ještě minimálně jedno zhlédnutí, protože je to celkem složité a zaměrně chaotické, takže jsem se chvílemi ztrácel a nevěděl co se vůbec přede mnou odehrává. Jinak příbeh(tolik filosofie jsem nečekal) a audiovizuální zpracování nemá chybu. ()

Lucasion

Když jsem před dvěma lety viděl Ghost in the Shell se Scarlett Johansson, tak mi všichni tvrdili, že jako sci-fi to obstojí, ale jako adaptace mangy ne. Mě se film, ale hodně líbil a tak jsem se chtěl dovzdělat. Anime Ghost in the Shell se hodně drží svého originálu. A já teď o to víc ocením americkou hranou adaptaci, protože mnoho scén, co jsem viděl tady, jsem viděl i tam. Těší me, že filmy jsou hodně propojené, a tím je i GitS (2017) věrnou adaptací. Tady u anime se mi líbí nadčasová animace, hudba a příběh. Děj ač je v mnohém stejný, tak celkové vyznání je zcela odlišné. Prozrazovat, pro ty co neviděli nechci. Ale tento závěr a myšlenka je zajímavější než v dva roky staré adaptaci. Za mě spokojenost, film mě bavil. Přestože se raději podívám na film se svojí oblíbenou herečkou. [Kino] (75 %) ()

ScarPoul

Po naozaj dlhom čase som si projekciu Ghost in the Shell zopakoval a bol som nútený či už komentár tak aj hodnotenie zmeniť. Film, ktorý nás prvýkrát - ak nerátame manga predlohu - zaviedol do sveta, kde skoro každý má nejaký kybernetický implantát, do sveta, kde sa to robotmi len hemží a vykonávajú prácu od prostitútiek, slúžiek až po policajných vyšetrovateľov. Tento príbeh zaberajúci sa postavou Puppet Mastera, ktorá sa dokáže hecknúť do mozgu viac menej komukoľvek predstavuje pre Sekciu 9 veľký problém. Batou, Togusa, Ishikawa a Major vo svojom prvom dobrodružstve dokazujú, že aj keď nebolo také veľkolepé rozhodne stojí za to si ho pozrieť. Plus filozofické dialógy, vďaka ktorým sa nám postavy zdajú sympatickejšie aj keď sú to vlastne len stroje. Majú totiž svojich duchov. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu