Kostka 2 - Hyperkrychle

Andrzej Sekula

Ernie Barbarash

Mark Sanders

Scénografie:

Jerri Thrasher (set dekoratér)

Kostýmy:

Donna Wong

Strach z novej dimenzie je v Kocke 2 nielen metaforou, ale priamo východiskovým bodom. Štvrtá dimenzia je tu prezentovaná ako absolútna hrôza (pokiaľ ide o hororový aspekt, Hyperkocka ma vydesila viac než originál) a keďže nikdy nikde nebola prakticky "sprevádzkovaná", skúste dokázať, že tvorcovia sa mýlia a že ide o celkom neškodný fenomén... Od matematiky pôvodného príbehu prechádzame k fyzike, od troch dimenzií k štyrom, pričom sa zachováva základné východisko dané prostredím (kocka) a situáciou (ľudia v nej). Človek by si myslel, že nápad hraničiaci s genialitou sa už nedá zmysluplne rozvinúť a že opätovný pohľad na čosi tak banálne ako je šesť stien znechutí alebo unudí na smrť. Omyl. Tu je notoricky známa pesnička prerozprávaná v celkom inej tónine. Konštrukcia Hyperkocky je ešte väčší cvokhaus než tomu bolo v origináli, takže diváka ani v najmenšom neprekvapí, ak dvaja hrdinovia dostanú absurdnú chuť na sex (s neznámym človekom, v neznámom prostredí) a iný hrdina zase chuť na... ("Ten hyperpriestor nemá chybu.") Jediné, čo mi na tomto filme vadilo, boli nasledujúce dve vety: "Toto je najhoršia nočná mora. Najradšej by som sa prebudila". Všetko ostatné je dokonale premyslené a prevedené. Neverte povedačkám o lacných efektoch - tie, ktoré majú počítačový look raných 90. rokov nie sú hlúpe, pretože vizuál zodpovedá charakteru daného fenoménu (vpád abstrakcie do reality mi pripadá geniálny, lebo je myšlienkovo mnohovrstvový a de facto neopakovateľný) a zavesená vyschnutá mŕtvola mne osobne silne pripomína zavesené vyschnuté mŕtvoly v kapucínskych katakombách v Palerme (tie teda lacno nevyzerajú). A predovšetkým neverte povedačkám o lacnom príbehu. Ak sa v Kocke narába s logickými výpočtami, tu je potrebné spoľahnúť sa na schopnosť abstrahovania, čo ľudia nemávajú radi, keďže všetko, čo nie je konkrétne, automaticky zneisťuje. Ak v pôvodnej Kocke išlo o reálny svet vložený do výstredného, excesívneho, ale predsa len reálneho rámca (daného troma dimenziami), v pokračovaní má reálny svet do činenia s realitou, reálnosť ktorej vonkoncom nie je jednoznačná. Myslím, že pravú povahu sveta vystihuje v pozoruhodnej metafore skôr druhý príbeh, ktorý nám môže v umeleckej skratke pripomenúť nielen naše pochybnosti, ale i fantáziu ako nespochybniteľnú alternatívnu dimenziu, nie nevyhnutne štvrtú, ale reálne fungujúcu. A nie vždy príjemnú.(23.7.2005)

• Jordan

Sú filmy, ktoré by NEMALI mať pokračovanie, sú filmy, ktoré sú VYNIKAJÚCE také aké sú, ktoré majú nápad, myšlienku a všetko, čo nimi autori chceli povedať bolo viacmenej vypovedané a téma bola dotiahnutá do zdarného konca, filmy, ktoré dávajú zmysel a niekam spejú a keď tam dospejú, tak vo vás niečo zanechajú,. prinajmenšom pocit, že film sa logicky a systematicky skončil s posolstvom, ktoré sa vám buď páči alebo nie, ale skrátka tam je - as takéto filmy by pokračovania mať nemali. Dúfam, že je jasné, že k takejto skupine filmov zaraďujem aj Kocku. Keď som na ňu bol pred rokmi v kine, na druhý deň (po dobe potrebnej na uležanie filmu v hlave) som poslal kamarátovi dlhý odporúčací mail na tento film. O pár dní som vo svojej mailovej schránke našiel mail od tohto kamaráta, v ktorom napísal rozsiahlu a pozoruhodnú štúdiu o ľudskom strachu, paranoi a nepriateľovi, ktorý je okolo nás, medzi nami a často aj v nás - o nekonečnej ľudskej hlúposti a čistej ľudskej osobnosti/duši, ktorej sa nikdy nezbavíme - esej inšpirovanú práve filmom Kocka - nízkorozpočtovým polohororom so skvelou atmosférou, prepracovaným scenárom s vynikajúcim námetom. Je pochopiteľné, že takýto exemplár sa dočkal pomerne zaslúženého ohlasu a úspechu. A potom si niekto povedal, že tyký skvelý film by mal mať pokračovanie (buď to bol niekto dostatočne "neinteligentný" alebo až príliš vypočítavý) a natočil . . . "toto" ! Niečo (nebudem to volať film, dobre?) bez šťavy, pointy - od pokračovania sa čaká, že bude mať všetko dobré z jednotky a navyše lepšie efekty a viac akcie (ale to sa samozrejme očakáva od filmov akčných, sci fi a hororov - takých, ktorým pokračovania nijako neublížia), ale v tomto prípade tu nebolo ani to dobré z jedničky (ba dokonca ten nápad a niektoré finty z jedničky tu boli extrémnym spôsobom zhovadené a zanedbané) a ak očakávate lepšie efekty - pozrite si Káčera Donalda. (Keď už nič iné - v jednotke mali "obete" văzenské rovnošaty a miestnosti boli farebné). Ja som len vďačný, že kdesi v sebe mám zakódované akési teliesko, ktoré včas vycíti, že sa jedná o kravinu a akosi podvedome ma prinúti zaspať. Na druhý deň som sa však kamarátky pýtal, ako sa to všetko skončilo a ona iba vyvrátila všetky moje pochybnosti (či lepšie potvrdila ich) a tak bez váhania vyslovujem toto želanie: dúfam, že tvorcovia hypekocky sú tiež len ľudia, ktorí sa učia na vlastných chybách a v budúcnosti ich nenapadne natočiť Kocku 3 (alebo kváder . . .) alebo že neprídu s nejakým diabolským nápadom natočiť pokračovanie ET. mimozemšťana . . . jednalo by sa o film, ktorý ak by sa mal zmeniť na zviera, bolo by také škaredé, zbytočné a choré, že by sme ho z ľútosti čo najrýchlejšie utratili a urobili by sme to tajne, aby sa o ňom nikto iný nedozvedel a nemohlo by tak robiť zlé meno ostatným príslušníkom druhu. Ďakujem za pochopenie.(23.7.2005)

Takže výborný námet (tesarakt), trochu nezvládnutý scenár (prekombinovanosť) a dosť slabá réžia (príšerné triky). Na druhú stranu fajn atmosféra (biela farba) a prvý film, v ktorom bola spracovaná téma tesaraktu. O tom som čítal v jednej sci-fi poviedke od tvorcu Hviezdnej pechoty a tam ten svet bol oveľa jednoduchší a zrejme teoreticky reálnejší. Takže bolo otázkou času, kedy sa tejto trikovo vďačnej témy ujme aj nejaký tvorca. Takže zopakujem, že triky tento film strhávajú o jednu hviezdu dole, v rukách takého Nolana a za väčšie prachy by to bola pecka.(25.9.2012)

Kam se poděla ta hustá atmosféra, strach či napětí z jedničky? Atmosféra zde sice je, ale kvalit úvodního dílu dosáhne jen stěží. Tato "Kostka" byla příliš moc prosvětlená a více umělá. Obsahuje sice pár zajímavých, promyšlených momentů a nápadů, působí efektivně, vizuálně podmanivě, má slušný spád, ale celkově je velmi prázdná. Velmi vydařenou scénou je pro mě "styk" mladého páru, kterou si stále vybavuji:)(2.1.2006)

• becki_tu

Zajímavé? Možná trochu. Důstojné pokračování? Ani náhodou. Kostka 2 je jen hodně slabý odvar výborné jedničky. Nesmyslná a nelogická slátanina s levnými triky, která naprosto postrádá atmosféru a co se týče samotného závěru, tak ten to celé jen dokonale pohřbil. Zkrátka nuda na druhou neboli Hypernuda. Nadšení fyzikové a příznivci všemožných vědeckých teorií o časoprostoru si můžou přidat hvězdičku navíc.(1.9.2007)

• - "Rtuť" na konci filmu byla vytvořena programy Real Flow a Real Wave. (Piggsy)

• - Okolo 8. minuty je možné zahlédnout, že Kate (Kari Matchett) má na těle přichycen mikrofon. (Terva)

• - Vlna energie, kterou je zabit plukovník Maguire, je ve skutečnosti vytvořena pomocí vysavače nastaveného na vyfukování (aby mu odfouknul oblečení). (Piggsy)