X-Men 2

• USA X-Men 2 (více)

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě... Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem. (oficiální text distributora)

choze

"MOHL BYS NEBÝT MUTANT?" Podobně jako u Raimiho Spider-manů a Nolanových Batmanů je i dvojka X-men režijně suverénější, akčnější a celkově zábavnější než jednička. Scénář je psychologičtější, fatálnější a dynamičtější a úvodní Nightcrawlerův pokus o atentát na prezidenta i Magnetův útěk z plastového vězení prostě parádní. ()

Segrestor

Komiksové filmy o superhrdinech nejde jinak, než se jimi opájet do zblbnutí. Jsem vděčný za takové pojetí X-Menů. Tenkrát v té době nešlo jinak, než to mít za nejlepší film všech dob. Mohli tam hrát jiní herci, mohlo to být podobnější kreslené verzi, ale nevím, jestli bych to tak chtěl. Druhý díl je klasicky naditější, ale to my fandové chceme. ()

Dudek

Bryan Singer je vynikající režisér. Velice si vážím, že jako první tvůrce pochopil, že komixi se nezakládají jen na bezduché akci, ale hlavně na inteligenci a vývoji postav, právě na tom totiž stavý celý příběh. Každý hrdina příběhu má svůj charakter, který se časem pod náporem událostí mění, ale nijak okatě, všechny malé i velké změny se dějí naprosto přirozeně. Stejně jako v prvním díle, na kterém jsem byl v kině vlastně omylem :), se Singerovi skvěle daří zobrazovat svět mutantů, který nejen že není rušivý, ale právě naopak, nikomu se mutanti nezdají divní, ale spíše jakoby do světa patřili. Co na tom, že inspirace utlačování této neustále se rozrůstající menšiny pramení z režisérovi sexuální orientace? Důležité je aby každý prvek příběhu fungovat a přesně to se děje. Přestože jsem hned na začátku předznamenal, že se X-Men nevydává cestou akce, je druhý díl o poznání rychlejší a akčních scén je tam více než v prvním. První z nich se odehraje již pár okamžiků po zmizení úvodních titulek a je třeba jí přiznat jistou originalitu a výjimačnost. Útočící mutant za zvuků vážné hudby působí totiž vážně magicky (rozhodně jedna z nejpovedenějších scén) a ukazuje nám jakým směrem se bude příběh dále vyvíjet. Ač možná nebudou všichni tak docela souhlasit, označuji sérii X-Men za nejlepší komixovou adaptaci všech dob... ()

Gilmour93

„Have you ever tried.., not being a mutant?“ Ta paralela s režisérovou sexuální orientací a postavením jakýchkoliv menšin na okraj společnosti je na první pohled zřejmá. Z toho obřího rozpočtu jde vidět na plátně každičký dolar, psychologie a jednání postav je do detailu propracována, ale já se díky i určité odtažitosti prostě nebavil, tak jak bych se u filmů podobného ražení bavit měl. Upocenou čtvrtou hvězdu dávám jen proto, aby mi Magneto nesnížil obsah železa v krvi a zdejším nadšeným výkřikům o nejlepším filmovém zpracování komiksu všech dob doporučuji jít se podívat do schránky, jestli tam na ně nečeká třeba karta žolíka.. Zajímalo by mě, jakým způsobem si profesor estetiky Logan tuží ten účes? Heineken nebo jedno ranní mocné ulíznutí tapíra čabrakového..? ()

Psema

Tak s tímhle snímkem Singer jen potvrdil, že má talentu na rozdávání. Už první díl považuji za prakticky bezchybný, ale že se to dá ještě takhle zlepšit? To jsem nečekal. S druhým dílem s X v názvu totiž přichází další, ještě větší smršť psychologie a akce, obojí tak fantasticky namixované, že z toho vyplívá, alespoň pro mě, naprosto nejlepší komiksová adaptace, jakou jsem dosud viděl. Osvěžení starého týmu nováčky jako Pyro a Iceman bylo skvělým nápadem a osobně se pro mě tihle dva stávají naprosto skvělými postavami. Wolverine, jakožto můj favorit opět nezklamal a díky Singerovi a scénáristům opět táhne celý film a že mu to jde od ruky (nebo od drápů?). Triky excelentní, atmosféra famózní, hudba konečně taková jak má být a to úderná, výrazná podporující příběh na plátně. Tentokrát už dávám plných 5* a kdyby to šlo dostal by X2 i víc. Jen tak dál Bryane !!! ()

Brouk

Dvojka mně připadala o malinko lepší než Jednička. V každém případě je to velmi slušná akční podívaná. ()

genetique

Singer pridal na pointe, filozofických rečičkách, celkovej réžii, čo mohlo filmu podobného charakteru ublížiť, no zároveň spolu s vynikajúco doplnenou akciou a samotnými efektami súbojov dáva dokopy podľa mňa najlepšie spracovaný comics. 100%! ()

3DD!3

Vynikající. X-MEN 2 jsou bezpochyby lepší než jednička a možná vůbec nejlepší filmovou adaptací komiksu. Singer perfektně zvládá psychologii postav a akce je rovněž impozantní (úvod v bílém domě, útok na školu, X-Jet v tornádu nebo Wolverine vs. Deathstrike). Brilantně zvládá vyprávění, ví kdy přitlačit na pilu a ví kdy naopak zvolnit. Všechno zvládá s citem, bravůrou a láskou k původní komixové předloze. Je smutné, že utekl k SUPERMANOVI, kde i přes všechny nesporné klady nedokázal uspět tak jako v X-MENECH. Škoda Bryane. ()

Le_Chuck

Poviem Vám že ten úvod v bielom dome je celý jedna z najlepších bojových scén, aké som mal možnosť v živote na filmovom plátne vidieť. Spadnutá sánka, doslova ! Ale teraz k filmu. Oproti jednotke nám rapídne pribudlo postáv a celé budovanie deja dáva jasne najavo, že týmto dielom to nekončí a tentokrát hlavný záporák pôsobí kapku zabudnuto. Trošku zamrzí už menej využitého potenciálu jednotlivých mutantov a celková väčšia uťahanosť (stále musím porovnávať s jednotkou). A aj keď by sa s predchádzajúcich riadkov mohlo zdať, že to celé neklape, opak je pravdou. Celé o šlape ako hodinky a toto sú zanedbateľné chyičky krásy, ktoré nemôžu spôsobiť, že by som strhol čoby len jednu hviezdičku. Vizuálne špičkové, výborne zahrané. Jednotke určite hanbu nerobí, ba naopak. Singer sa opäť vytiahol a ešte som od neho nevidel zlý film a ja sa celkom teším, lebo tu vzniká tu unikátna comixová séria. Spiderman a Batman traste sa ! ()

Kaka

Lepší než první díl nakonec asi přecejen ano, avšak pořád to na plný počet není. Stopáž narostla a s ní stejně tak rádoby hluboké řeči, které přece jen v rychlém závěru vyšumějí tak trochu do prázdna. Vnitřní nevyrovnanost Wolverina je však pořád stejně poutavá a i ostatní postavy jsou vcelku zajímavé. Singer bohudík i napodruhé natočil inteligentní komiksovku a dokáže více než slušně zkloubit efektní popkornovou akci a relativně poutavý děj. Vizuální efekty patří k tomu nejlepšímu, co lze v současné době vidět a nebýt (již zmiňované) trochu přemrštěné délky, byl bych velice spokojen. Takhle je to jen solidní nadprůměr s několika drobnými mouchami, ale i tak stojí tenhle snímek za podívání. V porovnání s Daredevilem, či Spidermanem má jasně navrch. ()

Spiker01

Pokračování X-menů nezklamalo a bylo stejně dobré, jako první díl. Trošku nám byl poodhalen Wolverinův původ a přibylo také malinko akčních pasáží. Vynikající film. Jeden z nejlepších a nejvěrnějších komiksových filmů vůbec...85% ()

Falko

Po opätovnom pozreti musim zmenit moj predchadzajuci negativny nazor na tuto cast. Samozrejme v porovnani so vsetkymi inymi castami X-Menov, ktore som dodnes videl musim poznamenat, ze jedine tato cast sa dost odlisuje od vsetkych dalsich casti, ci uz v akcnosti alebo po jednoduchosti scenaristickej stranke. Vedec Stryker to tu trosku skomplikoval s profesorom Xavierom, ked ho chcel zneuzit na znicenie vsetkych mutantov, ale takym zvlastnym sposobom cez Strykerovho syna, ktory uz nebol jeho synom, ktory ovladal profesora Xaviera. Ak mate radi vsetkych X-Menov, tak tato cast je trosku ina, alebo dost rozdielna v porovnani s jednoduchou jednotkou, ale stale velmi kvalitna cast. Proste po vcerajsej reprize sa mi jedine zaver zdal byt trosku zdlhavy, alebo nie prilis akcny, tak preto 4 ****, inac som bol spokojny. ________ Patrick Stewart - (Profesor Charles Xavier) +++ Hugh Jackman - (Logan / Wolverine) +++ Ian McKellen - (Eric Lensherr / Magneto) +++ Halle Berry - (Ororo Munroe / Storm) +++ Famke Janssen - (Jean Grey) +++ James Marsden - (Scott Summers / Cyclops) +++ Anna Paquin - (Marie / Rogue) +++ Rebecca Romijn - (Raven Darkholme / Mystique) +++ Brian Cox - (William Stryker) +++ Alan Cumming - (Kurt Wagner / Nightcrawler) +++ Bruce Davison - (Senátor Kelly) +++ Produkcia: Brian Singer +++ ()

castor

Muselo být od začátku zřejmé, že trumfnout první díl nebude snadné. Elegantně představil hodné i zlé z marvelovské galerie. První dva díly série nicméně jasně ukázaly, že angažovat Bryana Singera bylo velmi dobrým tahem. Samozřejmě potěšil nespočtem triků, ale na nich jeho dítka rozhodně nestojí. Sází na vztahovou a psychologickou linii příběhu, těší fanoušky comicsu i diváky, kteří úplně netouží po postavách, které ovládají magnetické pole, z očí jim vyzařuje ničivý paprsek nebo mají na rukou vysunovací břitvy. Boj za svobodu nicméně pokračuje, na řadu se znovu dostává láska i střípkovitá minulost. Je to sice svižná zábava, která má hlavně vydělat dolary, ale zároveň i zajímavý svět s netriviálními pravidly. Sice neskáču tři metry vysoko, nicméně výsledek je znovu výpravný, stylový, dynamický i příjemně staromódní. ()

Trellíno

Nemám slov. Singer natočil nejlepší komiksový film všech dob. K jedničce jsem ještě pár výtek měl, ale dvojka mě naprosto odzbrojila. Postavy jsou ještě propracovanější. Akční scény ještě nabušenější. Hudba je taktéž bezchybná. Prostě a jednoduše bezchybné a to doslova a do písmene. Singerovi bych zakázal točit do budoucna cokoliv jiného a do smrti by měl točit jenom X-meny. ()

MM_Ramone

O "X-Men" tvrdím, že je to moja najobľúbenejšia filmová adaptácia komiksovej predlohy. Prvá časť sa mi veľmi páčila. Fakt paráda. No a pokračovanie sa mi zdá ešte o trochu aj lepšie. Príbeh pokračuje ďalej. Prehlbujú sa vzťahy medzi postavami, odhaľujú sa charaktery, pribúbajú ďaľší hrdinovia s novými schopnosťami. Má to spád, žiadne zbytočné záseky. Výborní herci, perfektné filmové triky, profesionálna realizácia... ***** ()

Niktorius

Singer bohatě napravil to co mu nešlo v jedničce - vizuální stránku. X-men 2 patří mezi nejlepší komiksový film všech dob a je obrovská škoda, že tvůrci film trochu nesetříhali do méně unavného celku. Nůžkám měly podlehnout hlavně mnohé prokecané scény. ()

petero

X-men bol len veľmi slušný rozjazd. V X2 sa do toho Singer oprel už na plno. Postavy z jednotky ďalej rozvíjajú svoj príbeh, ukazujú sa nové ktoré dostanú svoj priestor v trojke. Mystique ukáže svoju ľudskú podobu, Magneto sa dostáva z vezenia, návšteva v dome Bobbyho rodičov je fajn (Policajt: - Odhoďte zbrane. Wolverine: - Nemôžem.), Wolverine sa dozvedá že je nesmrteľný, Pyro sa rozhodne pre druhý tým, a Jean Grey tuší koniec. Magneto je najväčší frajer, Brian Cox je skvelí záporák, Cerebro sa dostáva do nesprávnych rúk a už ide o životy všetkých mutantov ale i ľudí. Singer si neodpustil vložiť do filmu „svoje maličkosti“, narážky na súčasné problémy sveta (resp. Ameriky) tiež hladko zapadli do filmu. Proste vydarené pokračovanie. ()

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

29.12.2013

Bryan Singer se v X-Men: Budoucí minulost snažil vrátit na plátna co nejvíce herců z původní trilogie i První třídy. Jednou z nich byla i Anna Paquin alias Roque. Ta na placu strávila pouhý týden… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)