Než jsem tě poznala

Me Before You

Predtým, ako som ťa poznala

• Austrálie

Drama / Romantický

USA, 2016, 110 min

Krásně pozitivní příběh s dojemným koncem(20.8.2017)

• Kritik.

Nacápem vám sem spoilery, pretože sú dôležité! Hlavná myšlienka filmu: Keď si postihnutý, zabi sa! (nie obrazne, vážne!) Keď si trochu iný než zvyšok sveta, zabi sa! Keď máš svoje vlastné predstavy o živote, ale nedarí sa ti ich naplniť, vzdaj to a zabi sa. Načo sebadisciplína, načo úcta k životu. Keď sa ľutuješ, ľutuj sa viac. Keď spoznáš lásku svojho života, ktorá pre teba i svoj život obetuje, neprijmi ju a zabi sa. Hlavný hrdina je vlastne zbabelec, ktorý si absolútne neváži dar života ani lásky, a sebecky sa rozhoduje v každej životnej situácii myslieť len a len na seba. Má tu vôbec zmysel písať o príjemnom prostredí Spojeného kráľovstva a o peknej atmosfére do polovice filmu, o mnohých vzťahových, časových aj finančných investíciách všetkých zúčastnených...keď nakoniec nezrelý sebaľúbi pyšný, do seba zahľadený primitívny nezrelý (31-ročný) puberťák, spácha legálnu samovraždu a svoju lásku donúti prizerať sa? Hnus. Do bodky súhlasím s komentárom užívateľa bechdrak: Odporná amorální zrůdnost, která plive do tváře všem postiženým aneb jak si rozmazlený, povrchní a sobecký spratek bohatých rodičů neváží života.(12.1.2018)

Krásně jsem si pobrečela, zasmála se a mírně praštěná Emilia Clarke, která mi na začátku vadila, mi ke konci přirostla k srdci. A musím říct, že jsem i ocenila jak to skončilo, sice se zázrak nestal, ale vlastně to dopadlo nejlíp jak mohlo. P.S. taky chci čmeláčí punčocháče:))(5.4.2018)

Romantika s velkým R. S manželkou jsem byl nadmíru spokojený. Zdařilý přepis knihy do filmu, krásná sympatická dvojice, poměrně hezký příběh, který by se sice nejspíš ve skutečnosti nestal, ale co (bohatý, který si může obstarat léčbu a veškerý komfort, potká lásku života, ale přesto se rozhodne vzdát se jako zbabělec. Mnoho lidí, konkrétně v mé rodině žije osoba se stejným zraněním a stejnými problémy a přesto se rozhodl bojovat a být tu pro svou rodinu. A to nemá téměř nic. Naše úřady nás nijak nepodporují atd.) Koukalo se na to hezky, ale jedinou vadu to mělo. A to právě rozhodnutí umřít... Abych řekl pravdu, Teorie všeho je pro mne mnohem víš a je škoda, že ji tady tolik lidí odsoudilo, protože to je narozdil od tohoto příběhu snímek o opravdu skutečné Lásce(15.6.2016)

Nebudu vychvalovat předlohu, nebudu se soustředit na odchylky kniha X film. Jen napíšu, že výběr hlavní herečky prostě nemohl být lepší. Skvělý. Perfektní. Geniální. Odteď ji miluju, i když jsem ji nikde jinde hrát neviděla :D (na Hru o Trůny nekoukám). Postavy byly obecně dobře zahrané, ale ona zkrátka válela. A taky soundtrack stojí za to, a to obyčejně "soundtracky seskládané z písniček" ráda moc nemám. Tenhle se ale povedl :)(2.7.2016)

• Pantata

Takový ten snímek "žij život naplno, dokud můžeš, někdo už tu možnost nemá," který neurazí, spadající do žánru romantický-pohádka. Bylo to ale zoufale neoriginální (kvadruplegickému Intouchables to nesahalo ani po kotníky), a bohužel, Emilia Clarke neumí hrát, nebo aspoň v této roli mi svým přehráváním ale vůbec nesedla...(9.7.2016)

No, tak Milka ukázala, že vie dobre zahrať aj niečo iné, ako matku drakov. Vie zahrať aj sympatickú trubku. Film nie je ničím svetaborný, ale udrel mi do správnej struny, (SPOILER) aj vrámci nahliadania na eutanáziu v prípadoch, ako bol tento, takže hodnotím celkom vysoko.(23.7.2016)

Potřebuju dovolenou. Až do konce mi nedocvaklo, že ten uhihňaný diblík je Daenerys.(13.8.2016)

Takový standardní romantický film... Určitě si chci přečíst tu knižní předlohu, protože 1) pokud je kniha nebetyčná s*ačka, pak se s ní film vypořádal velmi důstojně, 2) pokud je kniha napsaná dobře, pak film jejích kvalit rozhodně nedosáhl a jen tak klouže po povrchu skutečných emocí.(19.8.2016)

Už od začátku Clark(e) dost viditelně přehrává, v průběhu filmu vám ale dojde, že ta role je tak prostě ušitá a do charakteru jí to sedne krásně. Trochu mě to celé dostalo, protože jsem čekal něco úplně jiného a nebyl jsem tak úplně připraven na tu citovou nálož. Willův příběh mi otevřel oči na docela dost rovinách, a ač jde o nepříjemné téma, vyrostl na něm takto skvělý, pro mě na psychiku dosti náročný film. Výkony herců skvělé, natočeno opravdu moc pěkně, jen v druhé polovině filmu mi při tragičtějších pasážích, jako byl odchod Louise po poslední "dovče", občas neseděly ty profláklé romantické songy. Nakonec opravdu asi jeden z top filmů 2016 a pro mě první romantická devadesátka. 90%(25.8.2016)

Romantické až na půdu, depresivní, neskutečně vtipné... O tomhle filmu platí spousta věcí a každý na ně nahlíží jinak. Jedno je ale jisté - Emilia Clarke není jen Daenerys. Umí zahrát roli i naprosto odlišnou. A je kouzelná! Někoho možná její mimika může až děsit, ale mě si získala.(11.9.2016)

1) velmi obdobné téma tady bylo několikrát a zpracováno citlivěji, více opravdově (např. Intouchables nebo You're Not You) 2) naivní, naivní a naivnější a ten konec? nejnaivnější, ale budiž, aspoň, že to nebyl uplný happyend (spoiler, omlouvám se) 3) jak může někdo chtít po Khaleesi, aby hrála prostomyslnou dívenku? Ne, že by to zahrála špatně, ale už to k ní nesedí... K odpolední kávě s buchtou a babičkou, může být...(6.10.2016)

Vnímám to jako snahu o přiblížení se Nedotknutelným, kdy se setkává svět jaksi konzervativního a liberálně-sarkastického přístupu k světu, přičemž v tomhle případě je to poněkud jiné. Emilia Clarke jako zástupce toho konzervatismu, který se projevuje prostou snahou získat práci a pro spokojenost svého zaměstnavatele ji svědomitě vykonávat, je svou prdlostí vtipná. Ale naráží právě na ten sarkasmus v podání Sama Claflina, který se se svým osudem prostě smířil a rozhodl se... a tak sledujeme rozvíjející se vztah mezi ochrnutým a ošetřovatelkou. Protože je to zaměřené na romantické publikum, je to pochopitelně romantické. Problémem ovšem je, že by se divák, aby to bez výhrad přijal, musel naladit na jejich romantickou vlnu a jejich láskyplný vztah, který (spoiler) skončí tak, že Emilia Clarke svého milého nepřemluví, aby nepáchal sebevraždu, rozuměj eutanazii, protože nedokáže žít se svým handicapem a kupříkladu svou holku sexuálně uspokojovat. Celé je to vlastně tak nějak až moc hezké, přestože mile vtipné. Ale co já si s tím, jako divák, mám počít?(8.10.2016)

Ano jsem citlivka a ne nestydím se za to :-). Kino by měla být asi povinnost, ale bohužel jsem ho nestihl. Tak jsem si pobrečel v posteli. Krásný příběh a knihu si určitě snad jednou přečtu... Jinak Daenerys to zahrála parádně :-)(15.10.2016)

Scénáře, kdy se nějaký "nevhodný (á)" stará o nemohoucího člověka jsou si hodně podobné. V Nedotknutelných nebo v Život nikdy nekončí to byly osoby naprosto nepředstavitelné, ale časem se ledy lámou a tají, až roztají úplně. Nejinak to bylo i zde. Jedno zásadní ozvláštnění tu ale je a to spočívá v, na první pohled nepochopitelném rozhodnutí ochrnutého a trpícího Willa. Za to právě dávám jednu hvězdu navíc. P. S. Nechtělo se mi věřit, že ta potřeštěná, nevkusně oblečená a pitvořící se holka, má být ta hrdá, sebevědomá a pyšná matka draků a největší adeptka na Železný trůn, Daenerys Targaryen!(15.11.2016)

Britští "nedotknutelní" postrádají francouzskou vtipnost, o to víc je tam ale romantiky. Fajn. Emilia byla roztomilá (ale v trůnech je výrazně hezčí), ale nevim proč, strašně mi vadilo to její huňatý obočí (hejbala s ním ale pěkně). Samovi jsem bohužel jeho ochrnutost příliš nevěřil. Úplně špatný to nebylo, ale mezi mými top se to neobjeví ...(24.11.2016)

• junglewar

Jako odborník na romantické filmy jsem se na to těšil.. Odehrává se to ve Wales a pršelo tam jen jednou, takže blbost. Napadlo tam spoustu sněhu, tolik sněhu tam bylo naposledy roku 1369.. Celá pointa filmu spočíva v tom, že prachy a pouze jen prachy vás udělají svobodným mužem či ženou což je na romantický film fajn. Takže si to zaslouží 2 hvezdy(28.11.2016)

"Live boldly. Push yourself. Don't settle." Film co vas privede k slzam tech 5 musi dostat.(13.2.2017)

Ačkoliv filmů s podobným tématem je dost a ani tento není úplně originální, má svou sice jedinou, ale podstatnou devizu. Děvče "z jiné planety" Louise. Tím, jak je po celou (krátkou) dobu poznávání světa okolo sebe pořádně švihnutá, dokáže filmu dát atmosféru, která baví. Víc asi nebudu rozebírat, je to o pocitech.(19.2.2017)

Moc sympatická a zábavná podívaná. Herecké výkony výborné, délka tak akorát. Snad jediné s čím se nemohu smířit je ten závěr. Tak by to být nemělo. Ale dobrá.(27.8.2017)