Než jsem tě poznala

Me Before You

Predtým, ako som ťa poznala

• Austrálie

• Nizozemsko

Drama / Romantický

USA, 2016, 110 min

Další z těch marketingových záležitostí, kdy hrdinové během cesty z knižních stran na filmové plátno zkrásnějí, zbaví se všech svých stinných stránek, a ještě jim k tomu zazpívá Ed Sheeran nebo Imagine Dragons. Příběh je hodně, hodně konzumní a má jasný tah na branku. Celé mi to trochu připomnělo padesát odstínů šedi, i silou propagace, ale tady (naštěstí) nikdo nikoho nemlátil, takže hvězda navíc. Pro nenáročného diváka skvělá zábava.(5.12.2016)

Trochu kopie Intouchables s vykradeným castingem z GoT.(24.1.2017)

Nesnášim Emiliu Clarke, od tý doby, co jsem jí viděl v Terminatorovi mam na ní neskutečnou averzi, takže jsem byl dá se říct z Než jsem tě poznala mírně skeptický. Musím ale uznat, že se mi obrázek na ní po tomhle filmu trochu zlepšil. Roli švihlý připitomělí holky se jí povedla mod dobře a soudě dle lidí, které četli knihu, se jí to povedlo i v porovnání s předlohou. Sam Clafin je taky dost sympatický a spolu tvoří fungující hereckou dvojici. Film jako takový funguje. Vtipné momenty se střídají s těmi vážnými a fungují obě roviny. Přestože film nemá skoro vůbec žádný děj, ani mi to moc nevadilo, ta vlna na který snímek jede je příjemně jemná. Určitě se nabízí srovnání s podobnými Nedotknutelními. Tohle sice o úroveň horší, ale stejně si myslím, že budete při zatmívačce spokojení a emočně zasažení.(30.4.2017)

Hned první záběry mě příjemně vtáhli do vyprávění tohoto určitě zajímavého příběhu. Nikde vyloženě nic nekulhalo a film hezky plynul. Za mě příjemné překvapení, navíc v žánru který moc nemusím.(4.5.2017)

Krásně pozitivní příběh s dojemným koncem(20.8.2017)

• burton

Byla jednou jedna Popelka a tu si najali, aby se starala o prince. Na vozíku. Který měl předtím všechno a teď nemá nic. Teda má, ale je na vozíku........ Je to přesně ten film, který Vás chce dostat něčím, co vůbec nemá. Ti z Vás, kteří viděli Intouchables, ví.....(28.9.2017)

Dvě nejsympatičtější tváře anglické filmové omladiny se sešly v jednom z nejuhlazenějších romantických dramat. Úžasné soundtracky od X-Ambassadors a vyšperkovaný příběh, na který dodnes mile rád vzpomínám. Jeden ze soudku filmů, u kterých člověk čeká na ojedinělou přiležitost, kdy jej bude moci zhlédnout znovu.(22.10.2017)

• Kritik.

Nacápem vám sem spoilery, pretože sú dôležité! Hlavná myšlienka filmu: Keď si postihnutý, zabi sa! (nie obrazne, vážne!) Keď si trochu iný než zvyšok sveta, zabi sa! Keď máš svoje vlastné predstavy o živote, ale nedarí sa ti ich naplniť, vzdaj to a zabi sa. Načo sebadisciplína, načo úcta k životu. Keď sa ľutuješ, ľutuj sa viac. Keď spoznáš lásku svojho života, ktorá pre teba i svoj život obetuje, neprijmi ju a zabi sa. Hlavný hrdina je vlastne zbabelec, ktorý si absolútne neváži dar života ani lásky, a sebecky sa rozhoduje v každej životnej situácii myslieť len a len na seba. Má tu vôbec zmysel písať o príjemnom prostredí Spojeného kráľovstva a o peknej atmosfére do polovice filmu, o mnohých vzťahových, časových aj finančných investíciách všetkých zúčastnených...keď nakoniec nezrelý sebaľúbi pyšný, do seba zahľadený primitívny nezrelý (31-ročný) puberťák, spácha legálnu samovraždu a svoju lásku donúti prizerať sa? Hnus. Do bodky súhlasím s komentárom užívateľa bechdrak: Odporná amorální zrůdnost, která plive do tváře všem postiženým aneb jak si rozmazlený, povrchní a sobecký spratek bohatých rodičů neváží života.(12.1.2018)

Krásně jsem si pobrečela, zasmála se a mírně praštěná Emilia Clarke, která mi na začátku vadila, mi ke konci přirostla k srdci. A musím říct, že jsem i ocenila jak to skončilo, sice se zázrak nestal, ale vlastně to dopadlo nejlíp jak mohlo. P.S. taky chci čmeláčí punčocháče:))(5.4.2018)

Romantika s velkým R. S manželkou jsem byl nadmíru spokojený. Zdařilý přepis knihy do filmu, krásná sympatická dvojice, poměrně hezký příběh, který by se sice nejspíš ve skutečnosti nestal, ale co (bohatý, který si může obstarat léčbu a veškerý komfort, potká lásku života, ale přesto se rozhodne vzdát se jako zbabělec. Mnoho lidí, konkrétně v mé rodině žije osoba se stejným zraněním a stejnými problémy a přesto se rozhodl bojovat a být tu pro svou rodinu. A to nemá téměř nic. Naše úřady nás nijak nepodporují atd.) Koukalo se na to hezky, ale jedinou vadu to mělo. A to právě rozhodnutí umřít... Abych řekl pravdu, Teorie všeho je pro mne mnohem víš a je škoda, že ji tady tolik lidí odsoudilo, protože to je narozdil od tohoto příběhu snímek o opravdu skutečné Lásce(15.6.2016)

Nebudu vychvalovat předlohu, nebudu se soustředit na odchylky kniha X film. Jen napíšu, že výběr hlavní herečky prostě nemohl být lepší. Skvělý. Perfektní. Geniální. Odteď ji miluju, i když jsem ji nikde jinde hrát neviděla :D (na Hru o Trůny nekoukám). Postavy byly obecně dobře zahrané, ale ona zkrátka válela. A taky soundtrack stojí za to, a to obyčejně "soundtracky seskládané z písniček" ráda moc nemám. Tenhle se ale povedl :)(2.7.2016)

• Pantata

Takový ten snímek "žij život naplno, dokud můžeš, někdo už tu možnost nemá," který neurazí, spadající do žánru romantický-pohádka. Bylo to ale zoufale neoriginální (kvadruplegickému Intouchables to nesahalo ani po kotníky), a bohužel, Emilia Clarke neumí hrát, nebo aspoň v této roli mi svým přehráváním ale vůbec nesedla...(9.7.2016)

No, tak Milka ukázala, že vie dobre zahrať aj niečo iné, ako matku drakov. Vie zahrať aj sympatickú trubku. Film nie je ničím svetaborný, ale udrel mi do správnej struny, (SPOILER) aj vrámci nahliadania na eutanáziu v prípadoch, ako bol tento, takže hodnotím celkom vysoko.(23.7.2016)

Potřebuju dovolenou. Až do konce mi nedocvaklo, že ten uhihňaný diblík je Daenerys.(13.8.2016)

Takový standardní romantický film... Určitě si chci přečíst tu knižní předlohu, protože 1) pokud je kniha nebetyčná s*ačka, pak se s ní film vypořádal velmi důstojně, 2) pokud je kniha napsaná dobře, pak film jejích kvalit rozhodně nedosáhl a jen tak klouže po povrchu skutečných emocí.(19.8.2016)

Příběh člověka, který se rozhodne zemřít, je sakra silné téma zaručující příval slz. Emilia byla úžasná a pro mě doslova rozzářila celý film, a o to silnější pro mě byl konec. Tahle rovina se mi líbila, jemná režie, sympatické herecké výkony všech postav, příjemná hudba, to na mě působilo dobře a proto dávám 4 hvězdičky. A to i přesto, že jiná rovina příběhu a "poselství" s ní spojené ("Žiješ jen jednou! Užívej si života naplno! Jo a tady na to máš pořádný balík peněz, bez něj to totiž nejde...") mě vyloženě s*aly...(21.8.2016)

Romantické až na půdu, depresivní, neskutečně vtipné... O tomhle filmu platí spousta věcí a každý na ně nahlíží jinak. Jedno je ale jisté - Emilia Clarke není jen Daenerys. Umí zahrát roli i naprosto odlišnou. A je kouzelná! Někoho možná její mimika může až děsit, ale mě si získala.(11.9.2016)

1) velmi obdobné téma tady bylo několikrát a zpracováno citlivěji, více opravdově (např. Intouchables nebo You're Not You) 2) naivní, naivní a naivnější a ten konec? nejnaivnější, ale budiž, aspoň, že to nebyl uplný happyend (spoiler, omlouvám se) 3) jak může někdo chtít po Khaleesi, aby hrála prostomyslnou dívenku? Ne, že by to zahrála špatně, ale už to k ní nesedí... K odpolední kávě s buchtou a babičkou, může být...(6.10.2016)

Vnímám to jako snahu o přiblížení se Nedotknutelným, kdy se setkává svět jaksi konzervativního a liberálně-sarkastického přístupu k světu, přičemž v tomhle případě je to poněkud jiné. Emilia Clarke jako zástupce toho konzervatismu, který se projevuje prostou snahou získat práci a pro spokojenost svého zaměstnavatele ji svědomitě vykonávat, je svou prdlostí vtipná. Ale naráží právě na ten sarkasmus v podání Sama Claflina, který se se svým osudem prostě smířil a rozhodl se... a tak sledujeme rozvíjející se vztah mezi ochrnutým a ošetřovatelkou. Protože je to zaměřené na romantické publikum, je to pochopitelně romantické. Problémem ovšem je, že by se divák, aby to bez výhrad přijal, musel naladit na jejich romantickou vlnu a jejich láskyplný vztah, který (spoiler) skončí tak, že Emilia Clarke svého milého nepřemluví, aby nepáchal sebevraždu, rozuměj eutanazii, protože nedokáže žít se svým handicapem a kupříkladu svou holku sexuálně uspokojovat. Celé je to vlastně tak nějak až moc hezké, přestože mile vtipné. Ale co já si s tím, jako divák, mám počít?(8.10.2016)

Ano jsem citlivka a ne nestydím se za to :-). Kino by měla být asi povinnost, ale bohužel jsem ho nestihl. Tak jsem si pobrečel v posteli. Krásný příběh a knihu si určitě snad jednou přečtu... Jinak Daenerys to zahrála parádně :-)(15.10.2016)