Pustina

• Velká Británie Wasteland
Drama / Mysteriózní
Česko, 2016, 7 h 32 min (Minutáž: 52–60 min)

Scénář:

Štěpán Hulík

Hudba:

David Boulter

Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková, Leoš Noha, Jan Cina, Štěpán Benoni, Eva Holubová, Oskar Hes, Martin Sitta, Janek Gregor, Petra Špalková (více)

Epizody(8)

Jacques-ds

Nejlepší český seriál všech dob. Ještě tu nebylo nic tak sugestivního, syrového a reálného. Úžasná kamera, uvěřitelný dialogy a fenomenální Jaroslav Dušek. Tohle je po psychologické stránce ještě drsnější než True Detective. Ještě pořád nechápu, že to vzniklo u nás. ()

Sweat55

No vida, ono to tedy jde i u nás. A já už myslel, že tu kvalitní herci, režiséři a scénáristi vymřeli. Naštěstí jsem se spletl a jde o jedno z největších překvapeních loňského roku. Některé epizody byly sice slabší a finále ve mě nevyvolalo nic extra, ale celkově palec nahoru a hodně to vysoko. Nechci se v tom rozebírat kvůli případným spoilerům a proto předám jednoduché doporučení. Pusťte si to, holoto! ()

mazic

Jsem rád, že Hulík začal psát něco aktuálního místo věčného patlání se v minulosti ala Palach a Destinnová. Vražda v Kmětiněvsi se ke konci trošku nabízela a jako závěr slušné. Jarda Dušek nechutně autentický. ()

Anayka

Občas tempo až příliš pomalé, rozbředlé. Hodně se tu brečí a kouří. Obvykle obojí najednou. Nicméně. Výprava je úžasná, atmosféra správně ponurá a herecké výkony brilantní - přirozené, uvěřitelné. Pustina za zhlédnutí rozhodně stojí. ()

Inozuka

"Tady to končí, v díře v severních Čechách, tady to končí, chci žít v tehdejší současnosti. " zpívala kdysi česká hardcore kapela GNU a přesně tak se dá shrnout i nálada a vyznění seriálu Pustina. Ta na místní poměry nebývale hustá atmosféra, přesně vystižené lidské charaktery a příběh rozehraný do nejmenších podrobností je přístup, který mi sedí. Pustina se vám zavrtá dost hluboko pod kůži. Jak je něco u nás vyzdvihováno do nebes, stavím se k tomu většinou obezřetně, ale v případě Pustiny se opravdu jedná o seriálovou špičku. V podstatě tu není slabých herců a i z hlediska dalších filmových profesí marně hledat, co by šlo vytknout. Moc se mi líbilo i zpracování úvodní znělky a titulků, dobré bylo i to, že v každém díle se objevil jeden z předrevolučních hudebních hitů, jimž vládne Bláznova ukolébavka od Petra Nováka. Vedle Pout nějak nevidím v posledních letech žádnou tuzemskou konkurenci. ()

Gardenboy

Hodnotím zásadne celý seriál - jednotlivé diely ak to nie sú uzavreté príbehy nemá zmysel hodnotiť. Dušek je kráľ, niektoré diely si strhol takmer celé pre seba. tvorcovia hádžu falošné indície, ktoré niekedy dopĺňajú celkový feeling zo seriálu, ale viaceré sú zbytočné - len aby boli a odviedli našu pozornosť (celá dejová línia s pasťákom je úplne zbytočná). To aj uberá jednu hviezdu, pretože riedi dej, ktorý je tak namiesto štyroch hutných epizód roztiahnutý na osem miestami dosť nudných. Atmosféra inak výborná. Záver infarktový, ale mohol na pílu pritlačiť ešte viac. Viac krát si to nepozriem, príliš depresívne. Hlavný zloduch neočakávaný a tak trochu podraz na dívakov. Ja osobne som čakal niečo iné. Aj tak dám tomu 4 hviezdy. Herecké výkony fantastické, dramatičnosť niektorých momentov "cez únosnú mieru" a celkovo na naše končiny viac než nadpriemerné. ()

lakart

Vždycky lze najít nějaké chyby na každém filmu nebo seriálu. V detailech je řada z nich velmi zkoušena některými kritiky a náročnějšími diváky. Někdo by mohl namítat, že Pustina je pouhá kopie Temného případu a celé je to trapné a divné. Někdo by mohl namítat, že je to bez děje, bez jakékoliv dynamiky a spádu. Někdo by mohl říct, že je to pouhý trapný český pokus o světovost...všichni jděte do p***le a buďte rádi, že někdo měl tolik odvahy a zkušeností a možností, že natočil tento seriálový skvost. 100% ()

Franc1s

Jo od tohodle jsem měl hodně velké očekávání, ještě když mi to doporučí otecko.. :) Tak jsme na to s paní koukli a máít čas a nemuset ráno vstávat do práce, dáme to nejraději na jeden zátach, proč? Protože ani nevím po jak dlouhé době je toto z českých luhů a hájů minisérie, od které se nešlo odtrhnout a která by se klidně mohla rovnat s tvorbou od borců nejen ze severu!!! Volba méně známých českých herců padla na výbornou, ale co předvedli Dušek a Stivínová(od teď si ji budu pamatovat) v seriálu rodiče ztracené dcery, to klobouk dolů... Celé je to vsazené do ponuré atmosféry severních čech a uhelnými doly kam se podíváš a v kombinaci s kamerou, mrazivou hudbou nebo jen pár tóny, vás žádný díl nenechá vydechnout... A finále...? Na todle budu myslet ještě dlouho...9,5/10 ()

Lasombra

Díky Alice Nellis, díky Ivane Zachariáši, díky HBO za skvostný seriál v malém českém rybníčku. Už to bylo potřeba! Kriminálky nemám zrovna v oblibě. K seriálu mě přivedla pouhá zvědavost, především pro mytickou atmosféru a také kvůli Jardovi Duškovi, protože jeho role je opravdu psycho. A nelituji, neskutečně mně vtáhl do děje, hned po první díle a jsem hrdá na to, že máme i jiné české seriály, než Ordinaci a Doktora Martina. ()

E lan

Skvělá temná atmosféra, vynikající herecké výkony a napínavý příběh, u kterého člověk vůbec netuší jak to dopadne. Neřekl bych, že herci v tomto složení mohou tak fantasticky zaujmout svým civilním projevem. Výborné a tak akorát dlouhé. ()

waska

Asi nejlepší seriál z naší tvorby, který jsem zatím viděl. Neskutečně depresivní atmosféra, na severu Čech na denním pořádku, pochmurný vizuál, ta sychravost, dokonalý casting - neokoukaní herci, režie, prostě vše šlape na výbornou! Stivínová mě strašně překvapila, jak se zhostila role starostky, která bojuje proti všem, kde navíc prožívá osobní tragédii, Dušek nepotřebuje komentář. Třikrát BRAVO !!! ()

neo93

Výborný český seriál. Konečně seriál z české produkce, který dokáže jednak napnout diváka od začátku až do konce, a jednak udržet určitou kvalitu po celou dobu sledování. Někomu může připadat tempo epizod poněkud zdlouhavé a fádní, ale i tento postup má své opodstatnění. Skvělý scénář, který tu už dlouho nebyl, se stará o to, že téměř vše, co se odehrává v seriálu, dává smysl. Navíc samotné pomalejší tempo spolu s hudbou, dokonale vytvářejí ponurou a tísnivou atmosféru v malé vesničce na pohraničí, ve které nastanou nepříjemné události, jež pohnou celým obyvatelstvem. Líbila se mi též titulková část, která je velmi osobitým způsobem zpracována. Jen tímto prvkem, se Pustina výrazně odlišuje od běžné české seriálové tvorby. Co je však asi nejzřetelnějším faktorem, díky čemuž si seriál získal takovou popularitu, je samotné obsazení. Od těch menších až po ty hlavní role, je seriál nabytý výtečnými herci. Ať už je to Zuzana Stivínová, Jan Cina, Eliška Křenková nebo další, všichni září. Všem okolo ale vévodí Jaroslav Dušek, který je ve své roli Karla, muže s bipolární poruchou, otce zmizelé dívky, nepřekonatelný. Musel bych asi dlouho dobu přemítat v paměti na to, kdy že jsem naposled viděl něco podobného z českých lujů a hájů. Jen ták dál. ()

bearmeedek

Výtečné a přesto rozporuplné. Nechci se zaplétat do frází o „severském“ podání, kterých je dnes všude plno. Ale toho arkticky chladného severu bylo, i vzhledem k délce, v českém seriálu moc. Hlavně rozvláčnost v prvních dílech. První díl nám moc neukázal, a kdybych měl na další díl čekat třeba týden, tak se vůbec netěším. V komentářích se hodnotí přístup dvou režisérů. Kdyby to nebylo uvedeno, tak bych nějaké rozdíly nevnímal. Ale když už někoho více oslovoval Zachariáš, tak mě asi přišly zajímavější díly od Nellis. Víc přístupné našemu podnebí a víc „české“ (odehrávalo se to v Česku, ne?). Zachariáš měl původně točit jen „pilot“, který mě tedy neohromil, a pak ho prý přemluvili na celkem čtyři díly. Můj pohled by určitě uvítal délkou kratší a víc českou kriminálku. Tím vůbec nezpochybňuji snahu HBO nasát atmosféru Pustiny a charaktery obyvatel a dále aby to upoutalo i jiné diváky, než české. Zato se povedlo do jedné malinké oblasti našlapat všechno negativní z celé naší republiky. Výběr herců a jejich výkony (hlavně některých) opravdu vynikající. ()

Psycho.R

Po Vzteklině jsem si myslel, že role policajtů není pro Nohu zrovna nejlepší. Tento seriál mě přesvědčil o opaku. Stejně tak jsem byl mile překvapen, že Dušek ještě nezapomněl hrát, ale to je tak všechno. Tvůrcům se podařil natočit seriál, který připomíná seversky chladné thrillery, ale mě to příliš nechytlo. ()

vikino1

Ou tak tomu říkám překvapení. Obecně nemám Český filmy moc v oblibě, ale myslím si, že kdyby to pustili v zahraniční televizi a předabované, tak by Pustina úspěch určitě sklidila. Třeba Duška bych se odted nechtěl potkat v noci v Pustině, protože pokud nehrál sám sebe tak podal excelentní výkon. A to by se dalo říct defakto o všech. Dokonce tomu odpustím i to, že kdo ji zabil, jsem věděl už po 6 dílu. A kýžený wow efekt se tak nedostavil. O ten tady tak nešlo, bavili mě osudy všech zůčastněných.. Shlédnuto za 7 hodin a 39 minut :-D ()

GoldHair

První český seriál, který jsem viděla od začátku do konce (k tomu za 1 den). Takže co víc k tomu říct, máme tu i dobrý herce... Překvapilo mě to. Určitě doporučuji. ()

RajAthen

Nádherné titulky vás nenechají na omylu, že Pustina bude přinejmenším vizuálně zajímavá. Zároveň ve vás vybudí myšlenku že mezi okolní přírodou, která je díky lidskému přičinění v troskách, a lidskými osudy existuje jasná paralela. Přiznám se, že obecně moc nemusím poněkud excentrického pana Duška, ale zde se jedná o koncert. Abych však někomu nekřivdil, všichni jsou ve svých výkonech přirození a rodinné drama vás tak do sebe snadno vtáhne. I delší dobu po shlédnutí pak ve vás bude přebývat takový zvláštní pocit zmaru - máte-li chuť, otevřete Pandořinu skříňku. ()

HBO se stahuje z tuzemské tvorby

HBO se stahuje z tuzemské tvorby