Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

jondoe

Po velmi Jakubiskovej nie moc presvedcivej Bathoricke, nam polska polska rezia priniesla dalsi film o skutocnej hystorickej postave. Oproti Bathory, ktora bola podana Jakubiskovym svojskym, ale pre mna nie prijatelnym sposobom, sa Janosik pribehovo celkom drzi. Prva dost nudna hodina by sa dala osekat a presrihat na dvadcat minut a nikomu by to nevadilo. Dost som bol sklamany vyberu herca do hlavnej ulohy. Vaclav Jiracek isto nie je zlym hercom pretoze aj v tomto filme mal, ak mu to nie velmi podareny scenar dovolil, dobre vystupi pred kamerou. Ale ako Janosik mi proste nesedel. Rezia tak isto nie svetoborna, ale vacsina obrazou krasnej zasnezenej polsko - cesko - slovenskej prirody je natocena velmi pekne. Na to ze to tocili zeny to ma aj zopar silnych brutalnych momentov na zaciatku filmu a samozrejme aj poprava Juraju Janosika ja natocena velmi realistycky. Celkovo som vsak sklamany, pretoze som tento rok videl dva slovenske filmy ( Bathory, Janosik), ktore mali potencial na to aby sa z nich stali aspon u nas filmove hity ,ale v obidvoch pripadoch som dostal len zyvacky, ktore nicim neoslnili a ani nezaujali. Velka skoda. ()

Tjaden

Kvalitní výprava, krásná příroda a ukázky tatranského folklóru nemění nic na tom, že jsem se minimálně polovinu ze 140 minutové stopáže nudil. Film obsahoval pár velmi dobrých scén (např. závěrečné napíchnutí na hák), jenže na jeden takový moment připadá deset nudných a zbytečných. Taková legenda jako Jánošík si zaslouží lepší zpracování. ()

klukluka

Čistokrevná pohádka, "vylepšená" nahotou, sexem, vražděním a mučením. Vědět to, tak se na to nepodívám. Chtěl jsem víc pravdivé a mnohem méně romance. ()

Loki_Six

"Moja babka hovorí, a ona už má asi sto rokov, že najprv musíš nejakú vec nechcieť, aby si ju dostal. Keď niečo veľmi chceš, tak sa ti to zariekne." ()

Orthank

Takto nejak dopadne pravdivá história, keď sa ujmú práce dve nadržané režisérky. Nechcem spôsobiť vzburu feministiek,ale uznajte, že jedna sexuálna scéna na približne 15 minút u takmer dva a pol hodinového filmu je prinajmenšom na zamyslenie. Ono v podstate celá slovensko-česko-poľská kinematografia je založená jemne povedané na istých morbidných kombináciách sexuálnych scén a histórie, akoby sa za každú pokazenú cenu chceli zapáčiť akýmsi západným kritikom. Jánošík je presným zástupcom súčasnej stredoeurópskej "vysokorozpočtovej kinematografie a ani sa nesnaží tváriť inak. Báthotry rozpútala myšlienku prevrátenia histórie naruby, resp. pre niekoho, ukázať ju tak ako má byť. Chvályhodné, no pre súčasného diváka miestami až nechutné a pre zahraničných divákov i dosť nepochopiteľné (ešte stále sa niekto čuduje prečo nikto nevie, kde to Slovensko do prčic vlastne je?). Avšak tu ide o nás domácich, a za seba musím jasne povedať, že Jánošík sklamal! Okrem slušne rozbehnutého začiatku sa po zvyšok filmu na seba vešajú už len nudné a šablonovité (verbovanie-divčiny-sex-svadba porpípade smrť) scény bez výraznejšieho dejového posuvu. Jánošík je charakterovo absolútne nezaraditeľný (neutrálne dobrý a zároveň zlý chlapec!:), kamera na zavraždenie, a dej pre zbytočnosť. V celej stopáži sa vystrieda kopec šablonovitých scén a hurá je tu nič neprinašajúci, okamžitý a divákom samozrejme predpokladaný záver. Nič na tom , že v priebehu deja nemal na Jánošíka v podstate nikto nič, hlavné je že sa znenazdajky nepochopiteľne stáva hrdina a mučeník v jednej osobe. Veru kiež by to bolo všetko tak jednoduché, a história tak pravdivá, aby ju nikto nikdy nemusel oživovať napravovať ani inak deformovať za neskutočne veľké peniaze. Chválabohu za legendy..... ()

Holina

Tak předně je třeba se zeptat: CO JSTE JAKO ČEKALI? Snad ne druhé Statečné srdce? Na to, že je to slovenská produkce to přece není špatné. Tvůrci udělali to co slíbili. Co nejvěrněji a bez zbytečného heroizování zmapovat život ZBOJNÍKA Jánošíka. Klobouk dolů před Slováky, že se vůbec do něčeho podobného pustili. A ano má to i hafo much. Předně přemrštěná stopáž, ve které je paradoxně málo času na ty zajímavější pasáže. Další zbytečnosti jsou snové pasáže, podivné intimity s rozmazáváním bláta a nemytý sex ve sněhu. Stejně zbytečná jsou i vyhřezlé vnitřnosti na začátku. A vlastně se tu furt chlastá, což je asi v pořádku ale je toho moooooc. Vycházejí mi z toho slabé tři ***, ale na poplivání to přece není. ()

Eraserhead

Jánošík není vůbec cool. Jiráčkovi jsem o dost víc věřil role loserů v Hlídač č.47 i Hodinu nevíš... než legendárního zbojníka. ()

Prochy38

Nééééééééé! To bylo za trest. Ani nevím, za co ty dvě kvězdy dávám. Pornografické zpracování legendy, na kterou jsem čekal měsíce, mě zklamalo absolutně. Herci byli dobří, prostředí natáčení dobře volené **. A tím to hasne. Otřesný dabing, kterého jsme byl svědkem, mi celý film zhnusil. Že byly ženy krásné, bych hodnotil kladně, kdyby se alespoň někdy oblékly. Závěrečná scéna s hákem byla jediná povedená. Poslední záběr mi ale vyrazil dech. Kdy již zavěšený Jánošík pomalu umírá a hledí do kraje a na těch kopcích to elektrické vedení.... ()

unagi

Režisér Poliak, Jánošík Čech...a dotoho pornoromantická dráma! To nemôže byť predsa film o Jánošíkovy. Nevhodné! A to čo sa mohlo natočiť v plnom nadšení, dojímavostí, a krásy.....nebolo...nemás s toho pocit, s čoho by mal hrdý Slovák byť! ()

ondrula

Další velké očekávání a opět velké zklamání. Jaká promarněná příležitost ztvárnit zajímavé historické téma. Tento příběh by se dal skutečně natočit atraktivně, to by to ale nesměli dělat Slováci s Polákama. Každému, kdo někdy viděl polskej historickej film (vyjma celkem povedeného Ohněm a mečem), muselo být jasný, že Jánošík - Pravdivá historie dopadne špatně. O slovenských filmech vůbec nemluvím, to je jedna velká tragédie. ()

TERRORDROME

Z tohoto filmu vyvstáva základná filozofická otázka - o čom to do riti bolo?! Veľké, rádoby umelecké a riadne zmätené hovno rozťahané cez dve hodiny, kde sa človek akurát tak pár krát zasmeje pri tých Jánošíkových haluškách. Sú to v podstate také pozliepané epizódky zo života zbojníkov, kde sa samotný národný hrdina obšmieta zrejme len náhodou. Ak nám pani režisérky chceli povedať že Jánošík bol v skutočnosti len obyčajný priemerný degeš čo sa túlal po horách a občas pretiahol dáku ženskú, tak si to mali radšej nechať pre seba. Dáke nechutnosti, muchlovanie, pekné zábery na prírodu a keď Jánošík napokon skončí na háku nikoho to nevzrušuje, pretože všetci sú unudení k smrti a je im to fuk. Najnudnejší a najdivnejší Jánošíkovský film všetkých čias. ()

Hanes88 odpad!

Pravdivá nebo nepravdivá historie. To je mi jedno. Pravda je jen jediná - udělal jsem chybu, že jsem se na to díval. ()

Paldiny

Agnieszka si po vydarenom Beethovenovi vyhliadla ďalšiu známu tvár, tentokrát z našich končín, avšak výsledná podoba zaostáva za všetkými doterajšími spracovaniami. Dej sa prakticky vytratil a pozostáva iba z akéhosi trojuholníka (dedinská oslava, posteľné radovánky, zbíjanie zámožných), ktorý sa opakuje trikrát, kým nepríde na popravu a titulky. Filmu škodí prevažne to, na čom si mal zakladať. Hlavnému hrdinovi chýba charizma a nevydaril sa ani samotný casting snáď s výnimkou Ivana Martinku. Ďalej dojem kazia neprehľadné lúpeže s roztrasenou kamerou, objavujúce sa lacné surrealistické vsuvky (zjavenie Panny Márie, lietanie ponad krajinu), aké sa márne snažia do filmu vtesnať kúsok toho artovna. Známy príbeh si na prekvapenie potykal aj s gore (úvod), nihilizmom (kastrácia syna) a explicitnou brutalitou (poprava), aká len potvrdzuje, že jediné, čo si divák z filmu odnesie je znechutenie. Pokiaľ teda fandíte slovenskému folklóru, radšej siahnite po starších kúskoch, kde aj v tom najstaršom nemom sa dá nájsť to, o čom môže Hollandovej počin iba snívať. ()

prezdivaka

No to bylo něco strašného, to raději Sandokana nebo Černého korzára. Eva Borušovičová psala Jánošíka takového, jak by ho asi chtěla vidět nadržené nymfomanka, ale ne žena na počátku 18. století. Navíc Vašek Jiráček jako nerozhodný a trochu éterický jinoch nepůsobí ani náhodou jako charismatický a rázný král zbojníků. Zbojničina je líčena jako selanka a až na jednu past v závěru, loupežníkům nic nehrozilo a klidně si opékali na otevřeném ohni maso, nedrželi hlídky a jezdili si, kam je napadlo. Idylické bylo i osvobození zajatého druha z hradu den před popravou. Kdo chce vidět lyrický a uvěřitelný příběh o zbojníkovi, ať si pustí Baladu pro banditu. ()

indiano

Prečo Jánošík celý film preťahuje sedliačky, behá po horách, trocha zbíja.. koná nemožne? Prečo 70 % záberov je v rýchlej akcii,kde sa nedá zorientovať a bolia oči,prečo je šĺachta celý film ignorovaná? prečo divák v kine spí a pozerá na hodinky, kedy táto hovadina skončí? Lebo je nemožný scenár, nemožná réžia, kamera, dramaturgia, tu je nemožné všetko.!!!!...za tento paškvil by mali zakvačiť za rebro toho, kto niečo takéto dovolil nakrútiť..a ešte dať do kín !! .pre tento film neexistuje pomenovanie, čo to vlastne je - historicko- dobrodružný film to nie je, pokus o sedliacky western tiež nie, romantika - ufff, je to skôr pokus o milostnú sci- fi drámu....taká je pravdivá história tohto Jánošíka, ktorý nesiaha ani po päty predchádzajúcim sfilmovaniam, ba ani po pupok odsudzovanej Báthoričke, z ktorej má divák po odchode z kina aspoń nejaké dojmy. Z tohto filmu určite nie - iba žalúdočné kŕče ......... ()

1945

Film je poněkud vleklý, ale jinak bych žádné větší výhrady neměl... Postava Jánošíka je legenda a nikdo už nemůže přesně vědět jaký byl člověk, jak se choval a ani jeho konec není vůbec jednoznačný. Proto bych zbytečně neházel kamenem na paní režisérky - jen kvůli tomu, že předvedli svoji vlastní verzi pověsti o zbojníkovi ()

gumolit

V poradí 5 celovečerný hraný film o legendárnom zbojníkovi /počítam aj Kubalovho Zbojníka Jurka/ budil očakávania dlhé roky otázné je či sa to čakanie oplatilo no a odpovedˇ je pre mńa nie neoplatilo!V novom spracovaní Janošíka sa spojuje niekoľko výraznejších slabín a silnejších momentov no to prvé menované prevláda viac! Hlavnou chybou je taký slabý, vleklý a chaotický scenár podľa,ktorého bol film natočený prakticky ani nedáva možnosť sbližiť sa nejak s hlavným hrdinom a niektoré akčné scény, ktoré by v zbojníckom filme mali fungovať sú natočené amatersky!Postavy sú len tak načrtnuté je ich strašne veľa aokrem pár výnimiek mi boli úplne ľahostajné. Aby som stále nekritizoval pár zaujímavých silnejších scén film obsahuje napr. scéna čarodejnice a jej dieťaťa,neúmyselné zabitie zbojníka,ktoré niese svoje následky a poprava to sú momenty kde človek trochu vytrhne zo spánku ,ale je toho strašne málo! Aby film nejako fungoval musí byť charizmatický jeho hlavný predstaviteľ.Pri všetkej úcte k Václavovi Jiráčkovi /už to je mínus že Jánošíka hrá český herec/ on potrebné charizma pre slávneho hrdinu nemá a vobec oproti Paľovi Bielikovi alebo nehercovi Františkovi Kuchtovi je úplná nula!Diálogy,ktoré prednáša pôsobia veľkú bolesť a keby po slovenských kopcoch sa pohybovala kartónová figúrka moc by sa toho nezmenilo!Keď na konci Jánošika nabodnú na hák mal som ho na háku aj ja ako celý tento film! Ani ostatní z hereckých výkonov nezaujal a hned mi vyfrčal z hlavy.No a samozrejme myslím že toho sex a intímných scén bolo strašne veľa až to hraničí s pasadnutosťou! Takže ked to zhrniem oveľa lepšie ako Bathory ale len tak o pol bodíka.Nové spracovanie osudov známeho zbojníka mi zobralo 140 minút môjho času a radšej som si mal pusťiť starú Bielikovi klasiku! ()

Zyne

klady: prijemna kamera, krasne exteriery, snazivy Jiracek zapory: zmateny pribeh, clovek se o Janosikovi nedozvi nic o jeho minulosti, jak se vlastne dostal ke zbojniceni apod. film je prakticky jen slepencem scen, ktere na sebe ani snad nenavazuji a pribeh tak cloveka nijak nevtahne. navic pro lidi, kteri o Janosikovi treba nikdy neslyseli, je to zmatecne jeste o mnoho vic. delka - je to roztahle a nudne a v souvislosti s tim, ze film nedokaze vtahnout, se to vlece a clovek se nudi a nudi. celkove, mit to lepsi scenar, zajimavejsi pribeh, byl bych spokojenejsi. takto je to jen sled hezky nasnimanych, ale nic nerikajicich zaberu a scen a stava se tak z toho bohuzel jen ztrata casu. a jen doufam, ze se to Holland s valkou mloku podari mnohem lepe... ()