Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

desnik

Nejdřív bych rád upozornil každého, kdo Jánošíka ještě neviděl a chtěl by si ho pustit, aby si ho pustil v originále....neb dabing byl opravdu hroznej...po úvodních pěti minutách, kdy jsem zaslechl hlas samotného Jánošíka, jsem to nevydržel... Co se týká kostýmů, kamery, režie - nebylo to tak špatné. Jinak konečně někdo zdařile filmoval československý lidový folklor, jinak děj se tak trochu táhne, ale celkový dojem 4/5. ()

jerrik7

Film sice byl pozoruhodný, ale pokud se zajímám o „Pravdivou historii“, raději si najdu text ve Wikipedii. Pozoruhodnost filmu spočívá ve směsi erotiky, poetiky, romantiky a naturalistického sadismu. Erotika se chvílemi blíží (ne)chvalně známému filmu Emmanuelle z roku 1974. To je u filmu o životě venkovanů a horalů na bigotně katolickém Slovensku v roce 1711 absurdní a nic na tom nemění skutečnost, že lidé se vášnivě milovali ve všech dobách. Nikoli však způsobem, jakým se miluje část rozcapené pubertální mládeže v Evropě na počátku třetího tisíciletí. Poetika, staré národní zvyky, kroje, nádherná příroda. Bezesporu věci chvályhodné a zasluhující si připomínání. V tom případě si dokážu představit zpracování pověsti o Jánošíkovi filmem typu „Balada pro banditu“ o Nikolu Šuhajovi. Ve filmu s podtitulem „Pravdivá historie“ bych očekával také pár záběrů na neuvěřitelně tvrdou, bědnou a strastiplnou existenci horalů, která snad občas mladíky dohnala až k loupežnictví. Poetiky a romantiky v tom moc asi nebylo. V tomhle filmu je ale loupežnictví vykresleno bezmála jako povyražení nudících se mladíků. Naturalistický sadismus ve filmu nepříjemně kontrastuje s nereálně idylickým životem vesničanů a s erotikou začátku 21. století. ()

tata22

Promarněná šance. Dobrá místa se střídala s hluchými. Škoda, že tohle nedělal Jakubisko, to by myslím byla bomba. Ovšem vrcholem nevkusu byl výkon hlavního hrdiny Václava Jiráčka. Ten člověk snad v životě neviděl žádný film a neukázali mu ve škole jak se hraje. Hodně tomu filmu škodil, možná kdyby hrál někdo jiný bylo by hodnocení ode všech o kousek lepší. Bohužel špatná volba. ()

BaseDallas

Chýry o tomto filme neboli z počutia veľmi sľubné, ale keď som sa k nemu dostal, nebolo to až také zlé, čakal som omnoho horšie. Film bol dobre natočený, nenudil, takže čo mi vlastne vadilo? Predovšetkým hlavný predstaviteľ Jánošíka. Kľudne by som si ho vedel predstaviť ako zavalitého, mocného, zarasteného Rumcajza, no určite nie ako bezpohlavného fešáka v podaní Václava Jiráčka. Je to dobrý herec, ale na rolu bývalého vojaka, kapitána zbojníckej bandy sa vôbec nehodil. Medzi druhmi a tobôž u diváka, nevyvolával autoritu ani náhodou. Privítal by som trošku temnejšie zobrazenie doby, surovejšiu akciu a menej modernej erotiky. Predsa len, ak sa bavíme o pravdivom príbehu, sex si v tej dobe predstavujem inak: suknice hore a ide sa! :) V diaľke počuť ozveny legendy, no divák dostane akýsi nedefinovateľný odvar príbehu, ktorý vaše očakávania nenaplní (a to som nemal skoro žiadne). Inak sa ale objavuje dosť naturálnych scén, dej sa nevykresľuje príliš ikonicky a herci sú väčšinou príjemní. Keby to nebolo o Jánošíkovi, dostali by ste v celku nadpriemerný film. ()

raru

Oceňujem hlavne to,že to je prvý Jánošík,ktorý sa drží dostupných historických prameňov.Jánošík je na Slovensku veľkou legendou a podľa toho boli aj natočené predošlé snímky,kde dali režiséri veľký priestor svojej fantázii,opisujúcej Jánošíka v tom najžiarivejšom svetle,čo bolo vlastne na škodu veci.Agnieszka na to šla od podlahy,ale nemastno-neslané podanie príbehu s tak veľkým potenciálom vyšumelo do prázdna...A nielen na ČSFD. ()

chlievik

Náhodou?!?!!! Nie je to zlý film. Neviem prečo tomu všetci dali tak málo bodov, ale nebudem čítať kritiky ostatných užívateľov. Na slovensko-česko-poľské pomery to bolo dosť dobré, režisérka tučná tetuška, v podstate som čakal slabšie, a myslel som si, že to budem totálne pranierovať, ale som milo prekvapený. V podstate sa mi to páčilo. Možno malé detaily, Jánošík bol podľa mňa chlapec s tvrdším ksichtíkom v skutočnosti :) a nie takýto chalanko... ale zase, v istom pohľade by som si ho predstavil aj takto ako tohto českého herca, možno mal trošku moderný súčasný spôsob mimiky, čo mi trošku vadilo, a bol príliš "nad vecou" v niektorých situáciách, čo mi tiež jemne vadilo. Ale inak fajn. Mohlo to byť trošku dramatickejšie, trošku tvrdšie, trošku viac strachu a temna, dekadencie, hnusnej totality vtedajšej doby, vykorisťovania, vydierania atď, lebo v skutočnosti to bolo v tom období ešte horšie a tvrdšie. Pekné bolo, že sa film nedržal povestných klasických povestí ako "keď ste si ma upiekli tak si ma aj zjedzte" :) Proste sa to nedržalo klasického scenára, pozitívny bod. Výborné bolo aj, a milo ma prekvapilo, pôsobenie erotiky vo filme, osobne by som z Jánošíka urobil ešte väčšieho sukničkára, podobne ako bola tá krčmárka, bola sexy, ako fajn ;-) drzá, sprostá, milo nechutná a voľnomyšlienkárska. Ale zradkyňa. :) Ako každá náruživá mrcha :D Vcelku ma film potešil. Tešil som sa z tohto nového spracovania, ale ako všetko - vylepšil by som to vlastnou nadanosťou, ak by som mal samozrejme možnosť a príležitosť, ale tak.. veľmi dobré zdokonaľovať... to vie každý mudrlant. :)) ()

amanda7

Tento film ide totálne mimo mňa. Dosť som sa tešila na dobrý film ale sklamanie bolo brutálne. Nepochopím prečo národného hrdinu ide niekto psychologicky rozoberať a snažiť sa o realistické podanie ( je to preboha legenda, ktorá mala pozdvihnúť národné sebavedomie ). A ako takého by som ocenila film skôr na spôsob Robin Hood, Statočné srdce, William Tell atď. Hrdina je nesympatický, úbohý, babrák a na konci som bola rada, že už konečne visí. Príde mi to ako niečo absolútne od veci. Výber hlavnej postavy je mi takisto záhadou (ako nemocničný vrah bol lepší ). Jednu hviezdu dávam len za krásne slovenské reálie. ()

FauSSt odpad!

Ta truba Agnesa by sa mala venovat predaju krowiek na blsaku v Nowom Targu a nie nam takto dojebavat narodneho hrdinu.... ()

the_weaver

Je smutné, keď režisérka, ktorá zjavne vie robiť pútavé, mrazivé a vizuálne podmanivé filmy, takéto svoje dielo sabotuje vkladaním pseudoumeleckých surreálnych scén, ktoré sa do filmu o prostom zbojníkovi tak hrozne nehodia. Najviac ma to mrzí za výborných hercov, skvelých kameramanov ale i slušného scenáristu, ktorých prácu takto zatieňuje svojimi nezvládnutými ambíciami. ()

Nick321

Mě se tento zbojnický film velice líbil. :-) Vidíme zde i lidové tradice, lidovou představivost i tvrdou realitu. ()

Hombre8

Myslím si, narozdíl od většiny jak vidím, že vzhledem k autorskému kolektivu, to mohlo dopadnout ještě mnohem hůř. 55%. ()

milatko81

Bomba, Slovensko je definitivne spat vo filmarskom priemysle a mat nan viac penazi tak prevalcujeme kopec inych krajin, Janosik to len potvrdil a tak sme svedkami jedneho velmi vydareneho kusku aj ked musim podotknut ze janosikov uz hadam aj stacilo :-) nic menej je to velmi dobry historicky film. ()

kritička odpad!

Na tomhle příběhu jsem se snažila 2,5 hodiny najít něco pozitivního. Marně ... nenašla jsem ani jednu pozitivní věc ... naopak tento příběh jsem shledala blbým, až připitomělým a vůbec netuším, kterého debila napadlo tento film natočit. Historie je věc krásná, ovšem pokud se takto zfilmuje, tak je zralá na nějaký ten Antioskar nebo co ... děs běs a v životě bych to nikomu nedoporučila! ()

roabe

...ale ta kamera!!! Kéž by někdo z tvůrců vysvětlil, z jakého důvodu byla kamera neustále roztřesená nebo zcela zmateně se pohybující, v akčních scénách ještě navíc znepřehledněná velmi detailním snímáním a rychlým střihem, až z toho bolí oči! Naprostá většina záběrů snad byla točená přímo z ruky, což je pro „historický velkofilm“ velmi nestandardní postup... Patrně na přání režisérek, nevěřím, že je to práce jen kameramana Štrby, ke kterému něco takového podle jeho dosavadní tvorby moc nepasuje. Jinak pro mě film jako celek fungoval, nenudil jsem se. Někdy kritizovaná "nadpočetnost" milostných scén a tzv. folkloru resp. mystiky mi naopak nežádoucí nepřipadala. Je třeba si uvědomit, že se děj odehrává na poč. 18. století na venkově, který zůstával jednou nohou ještě ve středověku, tzn. archaický ve smyslu silného prolínání hluboko zakořeněných pohanských tradic s křesťanstvím. Lidé sice naoko chodili do kostela, ale v soukromí praktikovali ještě pohanskou magii. Více se bavili pospolu, udržovali „přírodní náboženství“, svátky, tradiční zvyky. To naopak film vystihuje velmi dobře. Že jsou tam vlastně třikrát tzv. svatojanské (slunovratové - symbolem slunce je např. hořící kolo pouštěné z kopce) ohně, má svůj časoměrný smysl, ostatně to uvádějí i titulky s příslušným rokem. Je také třeba vzít v potaz, že naši dávní předkové si příliš nedělali hlavu se sexualitou, v raném středověku považovali dospělou ženu, která byla ještě panna, za špatnou, protože „kdyby za něco stála, už by dávno o panenství přišla“ ;-) Kosmas popisuje, kterak „po způsobu dobytka každou noc vyhledávali nové styky a s východem jitřenky přetrhávali pouta lásky...“ Nebo jak slovanští muži běžně mívali „za manželky“ více žen... Z toho všeho něco zůstalo i do novověku, a to chtěl film možná říci také... ()

Liya

Když jsem si četla ještě před zhlédnutím filmu zdejší komentáře, říkala jsem si, že jsou hodnotitelé asi moc přísní, že přeci tak silnou a zajímavou látku jakou je příběh Jánošíka snad ani není možné zpracovat špatně. Bohužel jsem se krutě mýlila. Ten film je celý nějaký úplně divný, jako by nic nebylo na svém místě, nic nefungovalo. Jako by to natočil nějaký úplně nezkušený režisér s nezkušeným týmem. Děj byl takový o ničem a nikam nesměřující, negradující (někdo to tu hezky vyjádřil - "jako přeskakující gramofonová deska"). Jánošíkova banda vesměs velmi nesympatická, já tedy nevím ale měla jsem za to že by Jánošík & spol. měli v divácích vzbudit sympatie, ale u mě to bylo přesně naopak....Pár věcí, které mě nejvíce "dostaly": ke konci jsou Jánošík a Tomáš Uhorčík vsazeni do žaláře, doufat mohou jen v to nejhorší, přesto si vesele povídají a smějí se jak zhulení....Zbojník, co rozumí řeči zvířat - při jeho dosazení do děje bych čekala, že tato jeho zvláštní schopnost bude nějak využita, ale kdepak...navíc nosí bílou čepici která vypadá jako háčkovaná, což vypadalo dost směšně... Václav Jiráček mluví divně - divně intonuje, mluví slabě, repliky pronáší jakoby lenivě, než rázně, což by se mělo od vůdce zbojníků očekávat...ta věc s tím znetvořeným novorozencem - fakt úlet v nejhorším slova smyslu...a vůbec i další brutality až zbytečně brutální, proč? A tak dále a tak dále... ke konci jsem už vážně uvažovala že odejdu z kina, protože mě vůbec nezajímalo jak to dopadne. Ach, děvčata režisérky, tohle byl tedy pořádný šlápanec vedle. ()