Jánošík - Pravdivá historie

• Polsko Janosik. Prawdziwa historia (více)
Polsko / Slovensko / Česko, 2009, 137 min

V našem příběhu poznáváme Jánošíka (Václav Jiráček) jako vojáka Rákocziho vojska. O pár let později ho vidíme v císařském vojsku, kde hlídá vězně u správce Bytčianského zámku Krištofa Ugronoviča (Marián Labuda). Jednoho však neuhlídá, nebo spíše uhlídat nechce... Je jím dávno pronásledovaný zbojník kapitán Tomáš Uhorčík (Ivan Martinka). Další zimu tráví Jura doma v Terchovej. Uhorčík si ho najde a přesvědčí ho, aby se přidal ke zbojníkům. Jánošík si brzy získá obdiv jak Uhorčíka, tak i některých členů zbojnické družiny. Mezitím, co Jánošík poznává zbojnický život se Uhorčík zamiluje, rozhodne se oženit a změnit svůj život. Juro se ujímá vedení družiny. Bohatým bere a chudým dává. Mezi lidmi o něm začínají kolovat legendy. Příběh o lásce, přátelství, o hledání štěstí a o osudu, nad kterým se jen těžko dá vyhrát... Příběh nejslavnějšího zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Stal se symbolem lidového odporu proti panskému útlaku. Lidová fantazie ho obdařila přímo pohádkovými vlastnostmi. Zázračnou silou, neobyčejnou chytrostí a odvážnými činy. I když byly dosud natočeny čtyři celovečerní filmy o Jánošíkovi, slavného lidového hrdinu příliš neznáme. Známe jen lidovou legendu o slavném zbojníkovi, který bohatým bral a chudým dával a kterého po zradě popravili zavěšením na hák za žebro. Opravdového Juru Jánošíka, mladíka z Těrchové, jehož krátký, ale dramatický život inspiroval generace Slováků k vytvoření legendy, přibližuje až tento nový film režisérek Agniezsky Holland a její dcery Kasii Adamik. Výpravný velkofilm vznikl podle scénáře Evy Borušovičové, která několik let studovala archivní záznamy a dokumenty. (oficiální text distributora)

Scar

Na moje prekvapenie som nadšený, pretože tvorcovia použili takmer všetky z kroník známe vedomosti o Jánošíkovom živote, zbojníckom účinkovaní a jeho smrti. Kto tvrdí, že je film postavený iba na legendách, zrejme si nezisťoval nič o faktoch. Pretože bol prepracovaný detailne a to i mená "poškodených" barónov, meno ktoré si dal Uhorčík zmeniť je tiež presné. Neurobili z neho úplne kladného bezchybného hrdinu, prepadával i chudobnejších remeselníkov a obchodníkov, nie len barónov a to presne tak, ako to zrejme bolo v skutočnosti. Do detailov sú prepracované aj etnografické prvky - kroje, väčšina zbraní, obrady... dokonca aj rozdávanie chudobným, je postavené do skutočnej roviny, ako ju poznáme zo záznamov, pomoc od dedinčanov detto, fakt že zrejme nikoho nezabil a vražda farára mu bola prišitá detto. Z tohto hľadiska som sa ako človek, ktorý sa o našu históriu a etnografiu dobre bavil. Vlastne som sa vôbec nenudil, len som sa kochal. Takže rada na záver - urobte si úsudok sami, nedajte na reči pseudohistorikov, ktorí tu píšu, že je to len mýtus a je to nereálne. Tvorcovia si dali naozaj záležať. Po návrate z kina som siahol po informáciách čo doma o ňom mám a naozaj to sedí. Kiež by bolo takých projektov viac. Ku cti slúži aj fakt, že bola zaujímavo obídená otázka maďarizácie v týchto napätých dobách. ()

IvyH

Jánošík JE špatný film. Už od úvodní scény, kdy se kamera divně třese (asi rádoby akčně) a je místy (úmyslně?) rozostřená, to vypadá, že někdo se snažil napodobit akční scény v Bourneovi, ale bohužel, výsledek je velmi rozpačitý. Tristní jsou i dialogy (za něž by se nemuseli stydět ani tvůrci Ulice), a vůbec ten scénář musel mít tak dvě stránky? Příběh nemá žádnou větší zápletku, nepřichází žádný vygradovaný závěr, i když posledních dvacet minut je nejkoukatelnějších. Chudák Jánošík, jestli tohle je ta jeho "pravdivá historie"... ano chudák, protože postava Jánošíka je tak hrozně zahraná, že Václav Jiráček si snad musel něco před každou scénou šlehnout. Jánošík létá? WTF?? A proč proboha tak divně mluví?? Celá Jánošíkova banda včetně samotného velitele je jen tlupa nesympatických blbců bez mozku (výjimku tvoří Bernát v podání Adriana Jastrabana). Trefná byla poznámka "V tom filmu se víc souloží než bojuje." I když nevím co je lepší, otevřené sexuální scény, u kterých si však člověk maximálně řekne: "Opravdu to v tom filmu muselo být?" nebo ty špatně natočené bojové scény, kde každý záběr vypadá strašně nastraženě a hraně. A otázka nakonec, proč se v Jánošíkovi proboha mluví česky?? Tím se zabilo úplně všechno. Nejlépe tak vyznívají paradoxně scény, kde není Jánošík a kde se nemluví. Jenže záběry přírody to už prostě nevytrhnou. ()

PatoP

Kdeže sa to dá prirovnať k Jánošíkovi, ktorého natočil bard slovenskej réžie Paľo Bielik ?! Je pravda, že som videl aj oveľa horšie filmy, no po deväťdesiatych minútach som sa začal nudiť a bolo to už zbytočné naťahovanie. No s istou dávkou sebazaprenia sa mi pri tom podarilo vydržať dokonca. ()

blackJag

Obrovskou ránu pod opasek dává Jánošíkovi špatný scénář, který natahuje tam, kde by měl odsýpat a nepočká, když by se slušelo ukázat víc. O banalitách, které postavám vkládá do úst se snad ani nebavme. Další věc, co je na filmu dost otravná, je český dabing, který je nejhorší u své hlavní figury. Jiráček je typově dobře obsazený, herec je to sice slabší, ale pokud se sám i daboval, tak je to trotl největší, protože citu pro tuto práci moc nepobral. Kdybych srovnal s jiným slovenským historickým filmem (označení za velkofilm lze použít jen ve velké nadsázce) z poslední doby, Jakubiskovu Bathory, tak Jánošík zaslouženě vyhrává. Má lepší kameru, lépe vytěženou výpravu a zdařilý hudební doprovod. Celý závěr filmu, od Jánošíkova chycení až po jeho nabodnutí, snese dokonce lepší hodnocení, než film jako celek. Další aspekt, ve kterém je Bathory poražena na hlavu. 50% ()

NoFiction

Záběry přírody vskutku dobré. Hudba obstojná. Celkový dojem filmu však u mě postrádá jakoukoliv energii. Nebýt závěrečné scény popravy, nevím jak by hodnocení dopadlo. ()

Elleannie

Přestože je tenhle film brán spíše negativně než pozitivně, myslela jsem si, že to nebude až taková katastrofa. Nic proti intimním scénám, ale první třetinu filmu bych spíše nazvala - Jánošík: Sexuální historie. Prostě jsem čekala, že se více dozvím o jeho životě a zbojnických akcích, než o jeho milenkách a o milenkách ostatních.. Na Václavovi Jiráčkovi charisma vidím, jako Jánošík se mi líbil. Film má dobrý, ale ne úplně využitý potenciál, škoda, nebylo to zase tak špatné, ale mohlo to být lepší. ()

D28

Keby to hneď aj bolo pravdivé, forma je skrátka dôležitá.A aj keď mám tendenciu prižmurovať oko nad našou tvorbou, krásna príroda a pár hercov to nezachránili.Som plná pochýb.Stojí Slovensko o takéhoto hrdinu? O takéto filmy? Som vôbec Slovenka ?/lebo s tými vo filme akosi nemám nič spoločné.../ ()

drackula

Tak toto bol neskutočný zlepenec. Nemalo to žiadnu dynamiku, Jánošík v podaní Václava Jiráčka bol tragický a počas celého filmu som mal pocit, že pozerám nejaké videoklipy na ľudovú tematiku. Rozťahané, nudné, celkovo úplne zbytočné. Divím sa sám sebe, že som to po polhodine nevypol. Kto sa doteraz úspešne tomuto skvostu vyhýbal, tak pri možnosti zhliadnutia zavrieť oči a počkať, kým to bude preč :) 20% ()

Autogram

História alebo legenda sa dá domrviť čiastočne alebo aj takto celkom unikátnym spôsobom. Sex v rôznych formách obalený množstvom nesúvisiacich udalostí, imitáciou slovenského folklóru, a na tom sa dokázalo podieľať okrem HBO finančným príspevkom aj slovenské ministerstvo kultúry. ()

ghatos

Pravda je d*vka, co si musíte zkrotit...nebo ne :) ? Nějaké pokusy o lepší filmařinu tam jsou. Museli se tam také nacpat nějaké atrakce, takže není v tom třeba hledat nic složitého. Na druhý pokus bude možná hodnocení lepší. 55%. ()

jamalka

Film, který oplývá krásnými záběry slovenských hor, ale jinak nic moc dalšího nenabízí. Příběh je zbytečně dlouhý, chybí mu potřebný spád a dramatičnost. Osoba Jánošíka by si navíc zasloužila rozsáhlejší vysvětlení svého počínání a detailnější vyobrazení charakteru,než jen jako osoba utíkající před nešťastnou láskou ke zbojničení. Chybí nějaké vysvětlení proč v té době byli vlastně zbojníci hrdiny, co je vedlo k jejich činům apod. Problematický je i Jiráček vhlavní roli- vzhledem a vystupováním sice jako Janošík vypadá, ale hlavním mínusem je jeho řeč ( herec, který si šlape na jazyk a není mu pořádně rozumět, no co říci.....); filmu by proto určitě prospělo, kdyby ho někdo předaboval. Film tedy ve výsledku nabízí jen pár pěkně udělaných scén a pohled na krásnou krajinu. Více by mu proto slušely televizní obrazovky, kde by rozdělen do dvou dílu nabídl obraz života na slovensku v 18. století. ()

JančiBači

Som rád, že sa podarilo po 7 rokoch dotočit tento film. Velmi pomalé tempo ktoré kompenzuje skvelá hudba a nádherná scenéria.Nevyužitý potenciál viacerých hercov a málo akčnosti.Doslova ma iritovala roztrasená kamera. Jiráček sa mne osobne páčil. A tiež aj snové vízie napriklad tá s Panenkou Máriou. ()

Mackin

Několikaleté úsilí tvůrců je završeno po pravdě hodně rozporuplným výsledkem, ale i ten si rozhodně nezaslouží jednoznačné odsouzení. ()

prasacimor

Po oboznámení sa s každým sponzorom, mediálnym partnerom, filmovým štúdiom, producentskou firmou a ministerstvom zo skoro celej strednej Európy som sa konečne dostal až k pravdivej histórii nášho najväčšieho hrdinu. Nebolo to ani zlé, ani veľmi dobré. Idúc na to s neveľkými očakávaniami, nemôžete byť sklamaný. Nástup v poli je síce skvelý, no dojem z prvej polovice, ktorú som statočne prezíval to nevylepšilo. Našťastie druhá to vcelku vynahradila. Musím ale uznať, že Jiráček hrá Jánošíka veľmi presvedčivo. Je sympatický, a má aj určité charizma, a v podstate ja som mu toho Jánošíka uveril. No to čo mu maximálne podkopávalo nohy bol otrasný slovenský dabing. Stačilo aby otvoril ústa a všetko charizma, akákoľvek stopa vodcovstva a hrdinstva bola preč. Veľká škoda, a pritom stačilo tak málo. Na fakt dobrý slovenský film, nie to ešte veľkofilm si ešte musíme chvíľu počkať. Dúfam, že nie moc dlhú. ()

jenik71

Neznám detailní život Jánošíka, takže porovnávat tento film se skutečností moc nemůžu. Ať už to ale bylo jakkoliv, tohle zpracování se mi nějak nelíbilo. Hlavně obsazení hlavní role nebylo nejšťastnější. Václav Jiráček se mi sem vůbec nehodil. Přišlo mi, že není schopen dát do své role nějaké větší emoce a po celou dobu je jeho projev poněkud ztrnulý a bez výrazu. Samotný děj se hrozně táhne a vlastně nemá žádný zajímavější moment, který by mi zůstal v paměti. A když k tomu přičtu nesmyslně dlouhou stopáž, tak tomu všemu odpovídá i moje hodnocení. ()

ZkuKol

Slovenské "velké" filmy si v poslední době nevybudovaly zrovna chvályhodnou pověst. Jánošík tento dojem minimálně po řemeslné stránce napravuje. Juraj je slovenská legenda s nosným dějem a populárnám poselstvím. Žel film se zároveň vyráběl jako seriál, takže celovečerní provedení působí přinejlepším jako sestřih epizod s nesnesitelnou stopáží (tak cca o 40 minut víc). Hlavní hrdina vlastně nemá jasného protihráče, symbolika nedává moc smysl a hodně událostí se opakuje, takže zábavnost postupně upadá. Herci se snaží, ale Martinka Jiráčka přehrává a z protistrany nikdo nemá víc jak pět minut (výše uvedený problém záporáka). Akce je vcelku povedená, ale každá scéna trvá o něco déle, než by měla (nejen akční) a to nám pak dává dohromady ten dojem nekonečnosti. Pochvalu bez "ale" si vlastně zaslouží jen Martin Štrba, který s kamerou čaruje ať už v ruce, na jeřábu, či při panoramatech - dynamika akorát a přehlednost výborná. Agniezska s dcerou natočily film, který překračuje hranice Střední Evropy, tím jak vypadá, ale ten krok je tak dlouhý, že by si při něm zvrtnul kontník i kdejaký zkušený cros-country běžec. Pokud bude Válka s mloky jen pro plátna budu se těšit, ale jak padne zmínka o tv, do kina ani nepáchnu. Juraj tak-tak přežil povstání proti císařovi, horko-těžko se dostal z vojenské služby a teď - ani neví jak - je zase zbojníkem a ty pod Tatrami nečekal dlouhý život, ať měli štěstí sebevíc... 50% ()

bari68

Legenda na filmovom plátne znovu ožila...Václav Jiráček v úlohe Jánošíka bol dobrou voľbou.Hodil sa naňho typovo a aj v hereckých etudách nesklamal.Horšie to už bolo s ostatnými hercami, ktorý predvádzali chabý priemer.Krásna príroda s miestami až podmanivou hudbou vnášala do filmu dobrý dojem,v žiadnom prípade opitie rožkom naturalistickým vyznením.Film, ale neobstál,resp.až dokonca smiešna bola technická stránka.Tým mám na mysli hlavne kameru, ktorá bola vážne otrasná.Na všimnutie si tohto faktu nemusí byť divák študovaným kritikom, toho si musí všimnúť a skonštatovať, že to je proste a jednoducho hrôza.Pri akčných a dobrodružných(rýchlych) scénach roztrasená kamera nezaostrila a nezachytila akciu.Amatérizmus.Niekoľko krát ma napadlo, či vlastne režisérka pozná slovo strih.140 minútová stopáž tiež veľa chvály nepriniesla,tým pádom bolo vo filme aj zopár nudných a hluchých okamžikov.Skrátiť na dve hodiny by bolo podľa mňa ideálnejšie riešenie.Celkové vyznenie ma, ale zasa na druhú stranu celkom milo prekvapilo.Ústredná postava podľa dostupných ,,faktov,, bola zobrazená reálnejšie než je chválená povesťami a báchorkami pre deti.Aj keď je tu zopár krát počuť typické slovné spojenie ,,bohatým bral-chudobným dával,,tak tieto skutky neboli zasa nijako prehnané.V tomto aj odporcovia tohto najznámejšieho slovenského zbojníka musia zobrať do úvahy objektivitu udalosti, ktorá s porovnaním s anglickým Robinom Hoodom nemá vôbec ďaleko.Práve spomínaný kráľ zbojníkov s Kevinom Costnerom bol výborným počinom.Jánošík je bohužiaľ v tomto o dve triedy za ním. ()