Stranger Things

• USA Stranger Things
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2016–2024), 36 h 1 min (Minutáž: 42–150 min)

Série(5) / Epizody(35)

Recenze uživatele corpsy k tomuto seriálu (39)

Stranger Things (2016)

Zrejme splnený sen divákov odchovaných na filmoch spoločnosti Amblin a horormi z 80tych. V dobe, keď sa nostalgia stáva pocitom na dennom poriadku, je toto životodárny prameň. ()

Season 1 (2016) (S01)

Prvá ( a verím, že nie posledná ) séria si získala srdcia miliónov divákov, pričom tvorcovia budú musieť prísť opäť s niečím chytľavým, čo pohltí. Zatiaľ výsledok na jedničku. ()

Kapitola první: Zmizení Willa Byerse (2016) (S01E01)

Úvodný diel pôsobí ako stroj času pre nostalgicky založených divákov, ktorí pred 25-30 rokmi ulietavali práve na takýchto dobrodružstvách. Zatiaľ síce necítiť to spielbergovské ,,teplo,, ale ešte je pred nami zvyšných 7 dielov. ()

Kapitola druhá: Pošuk na Maple Street (2016) (S01E02)

Druhá epizóda má jeden menší nedostatok. Netvrdím, že seriál je originálnym poňatím jednej skvelej dekády ( 80. roky ) a je jedným veľkým odkazom na jej kinematografickú činnosť, ale takmer doslova vykradnúť jednu sekvenciu zo Spielbergovho E.T., tak ďaleko to ísť až nemuselo. Odkazy áno, vykrádanie nie! ()

Kapitola čtvrtá: Tělo (2016) (S01E04)

Tento diel pravdepodobne definitívne potvrdzuje, že z mixu spielbergovsky-kingovsko ladeného seriálu viac vytŕča odkaz majstra hororu. ()

Kapitola pátá: Blecha a akrobat (2016) (S01E05)

Možno sa tvorcom zdalo, že treba akúsi pauzu po strhujúcom dianí sa v predchádzajúcich častiach, čím ho však paradoxne mierne potopili. ()

Kapitola šestá: Příšera (2016) (S01E06)

Diel, azda zatiaľ najviac sa blížiaci spielbergovským detským dobrodružstvám. Samozrejme, aj tu je miesto pre čiernu farbu. ()

Kapitola sedmá: Vana (2016) (S01E07)

Vôbec sa nečudujem, ak niekoho umelecky silne ovplyvnia filmy z detstva a má možnosť k nim vyjadriť náležitú poctu. Pre tvorcov bol jedným z týchto snímkov aj E.T. čo badať v úvodných akčných minútach, kde dôjde aj na obľúbenú naháňačku autá vs. bicykle. Skvelý homage nielen spomenutému filmu, ale aj celej mysterióznej filmografii 80. rokov. ()

Kapitola osmá: Vzhůru nohama (2016) (S01E08)

Viete prečo sa táto vecička stala popkultúrnym fenoménom? Ľudia sú proste unavený a znechutený z dnešnej neživotnej, od progresivity odporne páchnucej a ľudsky zanedbanej doby. Nostalgia sa čoraz viac stáva nástrojom, s ktorým ľudia dokážu v tomto dojeb@nom svete prežiť. Vďaka za projekty, ako je TENTO! ()

Season 2 (2017) (S02)

Vo všetkých ohľadoch sa to oproti prvej sérii zlepšilo. Netrebalo predstavovať takmer žiadnu postavu a tak sa tvorcovia mohli so všetkou svojou bezbrehou fantáziou pustiť do vylíčenia ďalších paranormálnych dobrodružstiev. ()

Kapitola první: Šílená Max (2017) (S02E01)

Úvodná epizóda pracuje iba s náznakmi, prichádzajú nové postavy, akcia takmer žiadna, nič veľkolepé. Ale nezameniteľná atmosféra a odkazy na ôsmu dekádu minulého storočia robia z tohto rozbehu parádných 45 minút. ()

Kapitola druhá: Koledu, ty exote (2017) (S02E02)

Nakoniec sa musím zmilovať a udeliť max. Táto časť síce trochu zaváňa nudou, ale jej prístup k látke ( Halloween atď. ) je skvelý. ()

Kapitola třetí: Pulec (2017) (S02E03)

Tentokrát som nudu neprekusol aj napriek skvelej atmoške. Zrejme len malá kríza. ()

Kapitola čtvrtá: Mudrc Will (2017) (S02E04)

Paranoidná atmosféra, napätie a uveriteľné emócie. Zatiaľ predčasný vrchol tejto série. Len tak ďalej. ()

Kapitola pátá: Dig Dug (2017) (S02E05)

Trend vzostupnosti od časti 4 zatiaľ trvá. Aj keď sa v tomto štádiu zatiaľ séria vyhýba pomrkávaniu na diváka a na rôzne popkultúrne odkazy, ktoré mám tak rád, začala sa venovať budovaniu skvelého napätie a zvratom. ()

Kapitola šestá: Špeh (2017) (S02E06)

Uberá sa to smerom, ktorým sa táto druhá séria vôbec nezačala. Aj keď mi chýba tá nostalgia v podobe znakov rokov 80tych, takto mi to určite nejde proti srsti. ()

Kapitola sedmá: Ztracená sestra (2017) (S02E07)

Z ´´Jedenástky´´ sa stal badass a celá epizóda sa sústreďuje na jej premenu z puberťáckeho rebela, v rebela bojujúceho v štýle THE WARRIORS. U mňa to veľmi nezabodovalo, ale posledných 5 minút stálo za to. ()

Kapitola osmá: Ovladač mysli (2017) (S02E08)

Epizóda, ktorá seriál vnáša do ´´alienských´´ dimenzií a svojimi, síce klišovitými scénkami a emóciami dodáva potrebný sentimentálny náboj. ()

Kapitola devátá: Brána (2017) (S02E09)

Nemám čo povedať. Fantastické finále a nostalgický nášup v podobe záverečnej desaťminútovky. ()

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu