Vzteklina

• angličtina Rabies (festivalový název)
TV spot 2
Česko, 2018, 5 h 46 min (Minutáž: 55–61 min)

Režie:

Tomáš Bařina

Scénář:

Jan Stehlík

Kamera:

Pavel Berkovič

Kryštof Hádek, Johana Matoušková, Gabriela Heclová, Jan Vlasák, Leoš Noha, Igor Bareš, Filip Čapka, Stanislav Majer, Pavla Beretová, Přemysl Bureš (více)

Epizody(6)

Jakkoli je Česká republika vztekliny prostá země, objevují se náhle poblíž jedné z šumavských vesnic nakažená zvířata a hlavní postava tohoto kriminálního thrilleru, třicátník, virolog Pavel Rogl, má za úkol zmapovat situaci, dohlédnout na vakcinaci a nalézt příčinu nákazy. Je také pověřen vypracováním odborného posudku pro tým kriminalistů, kteří vyšetřují záhadnou dvojnásobnou vraždu. Nelze totiž vyloučit, že vražedné běsnění má spojitost s nákazou. Je vrahem člověk, nebo uprchlá velká šelma? Minisérie Vzteklina je zasazena do šumavského prostředí, které má nezpochybnitelný genius loci, je příkladem odedávného propojení člověka s přírodou a v mnoha ohledech tak vytváří samostatnou rovinu vyprávění. Nejen atmosférickou, ilustrativní, ale i svým konkrétním historickým kontextem. (Česká televize)

Nix

V poslední době doplňuji mé obrovské mezery na našem poli v krimi žánru a nestačím se divit. Další velice zajímavý počin, který začíná záhadně a celkem si i tu záhadu drží. Příběh je vyprávěn pomalu s dalšími twisty a dokonce se začne proplétat do příběhu i minulost. Je to velice zajímavě podaný příběh, avšak hlavní postava mi zas úplně sympatická nebyla a ani policejní sebranka. Každopádně spolu začnou pracovat a jako to bylo trochu zvláštní. Je divný aby virolog byl chytřejší jak celé kriminální oddělení, to jak si hrál na Sherlocka mi vadilo, vůbec jsem mu to nevěřil. A zbytek oddělení jak je laksní a nezajímavý postavy, je to škoda. Ale rozhodně to neubírá na zajímavosti a příběh nepolevuje a nuda tu opravdu nehrozí. Je to určitě zajímavý počin a hoden k podívání. Člověk se zas o vzteklině dozví něco víc. ()

Pulper

Po několika letech špatných českých seriálů opravdu vydařený kousek. Pravda, trochu překombinované a hledající inspiraci jinde. Na maximum to není, nicméně dávám zasloužené čtyři hvězdy. Mám-li vybrat herce, pak Kryštof Hádek ani moc ne, zato Jan Vlasák (lékař), Filip Čapka (policista), Leoš Noha (major), Eva Nosálková-Leinweberová (patoložka), Petra Jindrová (hospodská), Václav Helšus (hajný) a Jan Novotný (Pudil) rozhodně ano. Pana režiséra Bařinu si zapamatuju. ()

dkas

Ale jo. Atmosféra výborná, občas by člověk nabyl pocit, že Šumavu by měl ze svých dovolených plánů radši vynechat. Nicméně, až na to, že je hlavní hrdina občas až moc chytrý, tak je to velmi zajímavý příběh, který nakonec řeší i poměrně ožehavé téma. Stačí vzpomenout, co se stalo v Jugoslávii a že to byly vlastně jen léta zapomenutý spory někdy z druhý světový války... Herci taky fajn, jen znělka je dost podobná Pustině, ale to zase tolik nevadí. ()

alldo.raine

Skvělý příběh, který úžasně graduje. Moc se mi líbilo, jak se to větvilo a sahalo do historie. Lkace Šumavy naprosto perfektní. Nikdy se tomu neubráním, ale musím napsat, že na naši kotlinu to patří k tomu nejlepšímu, co jsem měl možnost vidět. Paradoxně není vůbec na škodu 6 dílů. Nenechte se odradit, opravdu se stále něco děje. Velká poklona směrem k České televizi. O třídu lepší než Detektivové od Nejsvětější trojice. ()

Stillborn83

Veľmi milé prekvapenie. Tvorcovia si zvoli naozaj zaujímavú tému besnoty, ktorú zasadili do nádherného vidieckeho prostredia, okorenili miernou dávkou mystery, vraždami, pohrali sa s atmosférou, aby to v závere prepojili s históriou a krivdami z konca druhej svetovej vojny. Možno je trošku na škodu, že počiatočný problém s besnotou mierne vyšumí a je tam napchaných až príliš veľa zápletiek, ale drží to pokope. Nájde sa tu pár nevydarených vecí, zamrzelo aj to, že od druhej, prinajhoršom tretej časti, je vrah rozpoznateľný, aj keď neviete prísť na motív. Našťastie pri rozmotávaní to všetko do seba veľmi pekne zapadá. Nadštandardná česká kriminálka. P.S. Úvodný klavírny motív v znelke mi až náramne pripomína titulný song z dnes už severskej kriminálnej klasiky Bron. A neviem prečo, Vzteklina vo mne mierne evokuje ďalší seriálový skvost od bratov Čechov - Pustina. ()

subic

Není to špatný seriál, to ne, ale mě moc nebavil. Šumava, vzteklina, virolog a ona je z toho kriminálka, kdy se vytahují staré křivdy z konce války a to je to, co do toho logicky zapadlo, ale mě to spíš odpudilo. ()

Gamekeeper77

Spoiler! Tvůrci seriálu se nejspíš snažili z našince kriminalisty udělat neschopného idiota a z pražského doktůrka naopak génia. Jinak si nedovedu vysvětlit to, že team ostřílených detektivů nedokáže na místě činu dvojnásobné "vraždy" najít chlupy z medvěda a ani u rozervaných těl nejsou schopni poznat, ba ani si připustit, že to neudělal člověk. Neštěstí je tu ale chemik z velkoměsta a ten koukne a vidí. A tak to jde vlastně pořád dál. Jinak to ale není špatné. Příběh je celkem dobrý, obzvláště u prvních dílů, kde se proplétají zvířecí útoky s těmi lidskými, napětí nechybí, panorámy krásných Jižních Čech Standardně úžasné a i přes ten výsměch našim policistům patří tahle série ve srovnání s ostatními českými seriály současnosti určitě mezi nadprůměr. 78%. ()

boombang

Když se virolog začne montovat do práce policajtům, může to dopadnout všelijak. Plusy: vizuál, atmosféra, herci. Zásadní mínus: scénář. ()

regentor

Šumavské hvozdy nabízejí zajímavé prostředí pro mysteriozní temný thriller, navíc prostředí neotřelé vůči betonové džungli velkoměsta.Rozjezd celé série nebyl špatný ,dokonce s lehce hororovým nádechem kdy atmosféra lesní chaty bičované přírodními živly nabidla solidní kulisu pro tajemné vraždy.Poté však nastává značný pokles kvality i tempa.Samtoný příjezd hlavního hrdiny který se ujímá vyšetřování ještě tak tragický není, ovšem následující dějová linie ano. Scénarista, bůhvíproč, má neskonalou potřebu naroubovat na děj krimi příběhu manželské vztahy, sousedské rozepře,rodinná pouta a bezpočet dalších motivů..Snímek díky tomu sklouzává do parodie (někdy zřejmě i nechtěné) ale hlavně se kupí logické nesmysly a stupidní jednání postav.Po lese v okolí běhají nakažená zvířata ale rodinka si v pohodě vyjede na houby...V tomto duchu se odvíjí většina série, což se jeví jako evidentní natahování času.Pokud by to sestřihali do poloviční stopáže vůbec by to nebylo od věci.Samotné rozuzlení je pak opravdová chuťovka. Nutnost nacpat do krimi příběhu historicko-politické vazby ,kdy zlí Češi ubližují hodným Němcům řešit nehodlám, jen platí logika o příčině a důsledku.Pachatel je odhalen a dopaden ,hlavním hrdinou ,policie zase někde lelkuje s hamburgery na kanapi.To mohlo být i horší ovšem závěrečná scéna "nemá chybu"!!! Jako z laciné telenovely nám je nabídnuta hádka o nábytek manželů Papežových u dodávky na silnici. Madam nevěrná nastoupí do dveří vpravo a dodávka odjíždí. Z toho jasně vyplývá , že řídil někdo jiný. Tipnul bych si jejího milého Machara kterého pustili i když zabil "medvědáře" což mu policajti předtím sdělili ve vazbě.Tady už opravdu tvůrci silně přestřelili asi pod vlivem lysohlávek které nasbírali během natáčení a zapili Alpou. Dvě hvězdy za solidní herecké výkony a plenéry .Jinak velká bída a nenaplňené očekávání. ()

ostravak30

Mezi současnými seriály je Vzteklina rozhodně oživení a živá voda současné zmírající tvorby. Celkově kladně hodnotím především to nejdůležitější a to je děj, napínavý téměř do poslední minuty. Mírnou nevýhodou je místy ztrácení se v ději, přesněji řečeno ve jménech, datech, kdo s kým, kdo na koho co věděl, kdo koho za co nenáviděl a podobně. Čím víc se odkrývá z minulosti a divák toho ví, tím víc se do všeho zamotává. Příjemné byly herecké výkony. Ovšem níže bych hodnotil hudbu a především bych řekl, že seriálu by možná slušelo celkově pět dílů. Bylo hodně vidět, jak tvůrci seriál natahují seč můžou. Tak jako tak, skončím úvodem. Mezi současnou často nezáživnou a opakující se tvorbou je to velké oživení. Nakolik ale seriál bude úspěšný i v reprízách, když pointa již bude známá, ukáže čas. ()

maoc

***SPOILERY*** Vzteklina je asi jako když vás pokouše bezzubá vzteklá liška. Jak vám tak škádlivě ožužlává nohu a vy ji hledíte do temných oček jako korálky, přemýšlíte, zda by nebylo vlastně lepší, kdyby ty zuby měla a vy jste si to mohli užít s plnou parádou. Seriál disponuje, podobně jako liška v cool úvodní větě, některými vhodnými proprietami: vzteklinou, krajinou, atmosférou, zaprášenou historií, přijatelnými herci. Potud dobré a čelisti seriálu se již stahují okolo vaší divácké nožky. Jenže ouha. Teprve až je otevře doširoka, s lehkým pobavením vidíte, že ji některé zásadní věci chybí. Věci, které ji až zesměšňují. V některých momentech Vzteklina působí jako parodie na temný thriller. Tím se celá shodí a divák ji už chtě nechtě nemůže brát jako dřív. Těmi momenty pro mě byly: diletantství hygieny - očkování látkou, kterou mi v hospodě předá neznámý člověk; naprosté přecenění hypnózy - nevěřím, že by bylo byť jen vzdáleně možné naprogramovat člověka, aby se v hypnóze volně rozhodoval v stavech ohrožujících život, jednal správně a zachoval incognito (např. mise na neznámé místo, odcizení dokumentů, ovšem poté napadení, obrana a zabití, likvidace důkazů, návrat z mise, zapomenutí). Snad by mohla fungovat jako guma na vzpomínky a vytvoření bariéry, aby nebylo možné si vzpomenout, ale po činu ten člověk musel vědět, co udělal a měl jednat jinak - nejít na výmaz! Poslední zásadní výtka se netýká díla samotného, ale záměrného vybarvování československé minulosti podle současného diskurzu až diktátu - sebemrskačské vidění historie. Komu se hodí srážet národní sebevědomí? Komu se hodí Češi vykreslení jako zbabělí násilníci, udavači, zloději, kteří se pro majetek (hospodářství) neštítí nejhorších zločinů páchaných s až stoickým klidem na bezbranných? Historie je komplexní a takovéto zobrazení excesů jednotlivců, kterému navíc předcházela celá řada možná ještě horších zločinů ze strany německých a sudeťáckých agresorů, je nepřijatelné. Autoři, tvoříte na objednávku a ani o tom možná nevíte. Když už jste prodejní, nechte si aspoň zaplatit.****************Kromě těchto zásadních přehmatů zmíním ještě několik malých. O dalších píší jiní komentátoři přímo u jednotlivých dílů. Jen stručně: komplex vševědoucnosti postav - jeden zjistí informaci, někdo jiný zjistí jinou, ale dále se s oběma nakládá, jakoby je věděl celý tým vyšetřujících (který má navíc 2 samostatně pracující týmy!), nepochopitelnou spolupráci bokem stojících subjektů s amatérskými detektivy (archiváři, badatelka), zbytečná hudba z rádia u některých vražd, ačkoliv vypadá, že to, co hraje, má nějaký význam, hloupé, nudné a špatně načasované sexuální scény, ničím nepodmíněná überatraktivita Pavla Rogla u všech přítomných pohledných žen a dívek (kromě sestry-proč?), nelogické jednání postav, které se ale většinu času chovají velmi racionálně, ovšem v kritických chvílích, kdy se to scénáristovi hodí, racionalitu zahodí a nejsou schopni např. počkat na posily, předat informaci mobilem a teprve poté jednat, zajistit si podporu, atp.*****************První díl mne navnadil. Další byly ale už jen horší. Škoda. () (méně) (více)

DjsVorel

Vzteklina mě nedokázala úplně vtáhnout během prvních dvou dílů do děje, ale jsem ráda, že jsem to s ní ještě do třetice zkusila. Poměrně zajímavý scénář, který přešel od tématu vztekliny k něčemu hlubšímu a propojuje tak nenásilně několik žánrů dohromady. Vlasáka jsem podezřívala právě už od třetího dílu díky nějakým indíciím a profilu, kdy vrah musel být opravdu nadprůměrně inteligentní, ale zároveň působit vyrovnaně. Samozřejmě jsem netušila jeho motiv, takže to pro mě bylo zajímavé dokonce. Velmi mě překvapil přirozený herecký projev mladé herečky Heclové, která se dokázala vyprostit ze stínu seriálových průjmů a nálepky youtube bloggerky. No a Kryštof je snad můj největší herecký guilty pleasure, toho můžu v jakémkoliv dávkování téměř kdykoliv. A objektivně musím říct, že mu tahle poloha lehounce asociálního intelektuála sedla. ()

Coliseum

Mladí a neklidní uprostřed hvozdů, vzteklinu tam má podle chování každej druhej. Entrée jak hovado, dál klasická sinusoida. ()

Pete

Velmi dobrá ČT minisérie, která mě bavila. Hodnocení sráží pocit z nevyužitého potenciálu, který byl obrovský. Skvělý je už samotný námět, jež se posléze ve scénáři podařilo využít tak sotva na 50%, a v krimi linii zamrzí spousta nelogičností a klišé. Tvůrci skutečně loví na tak malém prostoru příliš mnoho zajíců najednou - stará Šumava, Sudetské křivdy, vyšetřování vražd, partnerské vztahy, a očkování proti vzteklině. Naopak nahoru to zvedá herecké obsazení. ()

Prubner

Ve výsledku nepovedený seriál, samozřejmě hlavně kvůli špatnému scénáři. Tvůrci tak moc chtějí napodobit americké seriály a tak moc jim to nejde, protože na to nemají (scenárista ani režisér). Herecké výkony nevyrovnané, mladší herci ve většině hrají jako ponocní (Hádek, Beretová, Čapka, ale hlavně herecké dřevo Matoušková). A co mě naštvalo nejvíc, že ač seriál na počátku působil téměř mysteriózně, nakonec se z něj vyklubala tradiční porevoluční agitka o hodných a nevinných Sudeťácích a zlých vraždících Češích. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz