Dětská hra

Detská hra

Horor / Thriller

USA, 1988, 84 min

• Dan9K

Tenhle horor je spíše blbost, ale z jeho samotné zápletky mrazí. Však lhal bych, kdybych popíral, že jsem si jako malý nepředstavoval, že se v mých mončičácích pod umělohmotným zevnějškem neskrývá jakási duše. Ale nebýt tohoto filmu, nikdy by mě nenapadlo, že by mohly být zlé. Viděl jsem ho prvně taky jako hodně malý a pokládal jsem ho tehdy jako neskutečnou krávovinu. A věřte, že když se pětiletý capart směje stupiditě filmu, už to něco znamená. Ale když jsem sledoval snímek nyní, docela se mi líbil, až tedy na finále, to se opravdu nepovedlo. První výhružný ukazovák ale přišel již na začátku filmu při první vraždě, která byla natočena vyloženě uboze. Skoro si myslím, že čím méně se Chucky hýbal, tím lépe pro film. Když se člověk díval na ten tajemný úsměv a nezkaženou tvářičku panenky a netrpělivě čekal, zda řekne něco mimo své oficiální 3 věty, napětí by se dalo krájet. Když ale sledujeme onu slavnou závěrečnou scénu, kdy se Chucky jen tak něčím nenechá rozházet, je film spíše k smíchu a to je možná škoda, protože komedie tu sice je napsaná jako jeden z žánrů, pochybuji ale, že by byla úmyslem.(29.6.2008)

Toto je veľmi dobrý horor, pretože operuje na neobvyklom území. Vraždiaca bábika = hrubé zrno! Natočené je to štandartne, bez zvláštnych invenčných prvkov či osobného vkladu režiséra, ale asi dobre - napríklad pri scéne s baterkami ma na nevydržanie mrazí zakaždým. Ešte keby to zlo bolo nejasnejšieho, mystickejšieho pôvodu... [70%](26.8.2007)

S asi desetiletým odstupem jsem se trochu obával, zda to bude stejně silný zážitek jako kdysi. Ale Chucky prostě nezklamal. Jen jsem začal mnohem více přemýšlet, čím to je, že osmdesátkový filmy ve většině případů prostě fungují o po mnoha letech, což se o některých hororech např. z devadesátých let, říct nedá? Prostě parádně namíchaný hororový koktejl s povedenou děsivou panenkou, překvapivě ne protivným a nepříjemným malým klukem (hrál to parádně) a dobře budovaným napětím. U tohohle filmu se můžete obávat jen jednoho - že nějakého blba napadne udělat remake.(30.12.2009)

• lamps

Co jsem taky mohl čekat, už jen ten námět-) Panenka Chucky by byla jistě skvělou hračkou pro malé děti, která mluví, ráda se pomazlí a díky své velikosti je skoro jako živá. Ovšem jako chladnokrevnému vykonavači pomsty jsem jí moc nevěřil. Zpočátku má sice snímek fajn atmosféru a divák docela napjatě očekává, co ta hračka zase vyvede, ale jakmile se všechno "rozjede" a Chucky začně svým protivníkům sprostě nadávat a vrhat na ně šílené pohledy, čím dál více se ukazuje, že vraždící panenku prostě nelze brát vážně, jak se o to tvůrci bohužel snaží. Tak trochu sice chápu, že na konci 80. let se z toho stal možná i kult, ale já jsem to tvůrcům prostě nezbaštil a to závěrečné parodování Jacka Torrance mi přišlo už vyloženě směšné. Silnější 2*.(15.10.2012)

Ak nejaké klišé vážne nenávidím, tak je to to hororové, keď nikto nikomu neverí. Chápem, že nútiť vám predstavu vraždiacej bábiky ako podozrivého, je prinajmenšom na psychiatriu, ale film je film a ja ako divák mám tiež len jedny nervy. Čo sa pamätám, najviac mi toto klišé vadilo asi v šiestom Piatku alebo nedávno v F a keby sa mi chcelo, určite by som si spomenul na desiatky ďalších. No a v Chuckym im tiež neverili, potom prišla prvá pochybnosť a veriť začali a neskôr neveril niekto iný a vzápätí sa presvedčil a veriť začal tiež. Pretože v alternatívnom hororovom vesmíre, v ktorom môže existovať niečo tak absurdné ako je práve Chucky, môžu predsa existovať aj ľudia, ktorým to nepríde blbé. Veriť. A mňa takí ľudia a taký vesmír a také béčka, z mojich milovaných osemdesiatiek, vždy moc tešia. A Chucky tiež. Nech sa vrátia tie časy späť...(4.7.2013)

• - Spoiler: Na ječící a kopající panenku Chucky ve scéně, ve které vzplane, byla použita samostatná panenka obsahující motor z vrtačky. (80s Martin)

• - Tvůrci postupně v průběhu filmu měnili Chuckyinu hlavu za čím dál více podobnou lidské. U poslední Chuckyiny hlavy se dokonce uvažovalo, že bude mít náznak vousů, bradku nebo knír, ale z návrhu nakonec sešlo. (80s Martin)

• - Hlas Chuckyho nahrával Brad Dourif vždy dopředu, aby se mohl synchronizovat jeho hlas s ústy Chuckyho. (HellFire)