Dětská hra

• Austrálie

Child's Play

Horor / Thriller

USA, 1988, 84 min

Detská hra stála vždy v tieni slávnejších hororových sérií osemdesiatych rokov, ako Halloween, Piatok trinásteho, alebo Nočná mora v Elm street, ale keď sa na to pozriem z dnešného pohľadu, príde mi vlastne zo všetkých asi najzábavnejšia, séria celkovo najvyrovnanejšia a vlastne aj najnadčasovejšia, keďže zatiaľ čo väčšina dielov zo spomínaných sérií ma už v dnešnej dobe zase tak moc nebaví, ale pri Detskej hre sa bavím stále rovnako. Môže za to aj fakt, že celý tento nápad s prevtelením do detskej bábiky dokáže fungovať nielen v hororovom, ale vlastne aj komediálnejšom prevedení, čo ale platí hlavne o tých neskorších dieloch, ale už tu je to slušná zábava, aj keď predsa len ešte v temnejšom prevedení. Dejovo je to samozrejme presne v očakávanom štýle, tu nemá moc čo prekvapiť, ale od filmu tohto typu ani viac nemôžem chcieť. Pôsobenie bábiky v domácnosti s novou rodinou a samozrejme hlavne jej samotným majiteľom je zaujímavé, rovnako jej cesta za pomstou a kriminálna línia, všetko je to svižné, zábavné a s dostatkom zaujímavých scén, takže si tu nemám na čo sťažovať. Film celkom funguje aj po hororovej stránke, aj napriek tomu, že bábika si zase moc rešpektu získať nedokáže si film udržuje solídnu atmosféru, pár scén je aj celkom napínavých, hlavne nájdenie batérií a nechýbajú ani drsnejšie momenty ako rozlámanie muža pomocou woodoo bábky. Ale aj tak tu najviac baví samotný Chucky, ktorý má výborné reči a technicky je prvotriedne zvládnutý, všetky tie jeho grimasy a pohyby vyzerajú skvelo. S obsadením nemám problém, chlapec je obsadený veľmi dobre, len sa občas správa dosť hlúpo, sadla mi jeho matka a nesklame ani detektív. K tomu Brad Dourif ako samotný vrah, ktorý sa ale v ľudskej podobe objaví len v úvode a mimo nich sa už vlastne jedná len o epizódne postavy. A režijne je to výborná práca. Takže Detská hra je klasika, ktorá ani po rokoch nestratila nič zo svojej zábavnosti, ako vlastne aj ostatné diely. 77%(6.3.2012)

U tohoto bezpochyby zajímavého kriminálního hororu mě mrzí jen jedna věc, a to že jsem to neviděl jako dítě. Věřím, že pro ty, kteří to viděli v útlém věku, musí být panenka Chucky kultem. Takhle můžu jen říci, že se jedná o poměrně napínavou podívanou s dobrou atmosérou, ostřejším slovníkem Chuckyho a několika slabšími momenty, které mě trochu vadily, ale jinak musím uznat, že Dětská hra je určitě jedním z nejlepších hororů 80. let. 65%(5.3.2012)

Je tu sice pár nelogičností a chyb, ale vzhledem k ostatnímu materiálu nad tím člověk mávne rukou. Dnes už je málokdo, kdo by panenku Chuckie neznal. Jedni se ho bojí, druzí ho milují. Tento snímek mě velice mile překvapil. Sice "vraždící panenka" nevypadá moc děsivě, ale Chuckie je velice dobře udělaný a skoro opravdu jako živý. Když vemu v potaz rok 1988, tak velmi dobrá práce, kdy jeho pohyby ani nevypadají jako panenky. Dějová linka filmu se mi líbila a filmu se podařilo vytvořit dobrou atmosféru, která nepostrádala napětí a nepříjemný pocit. Alex Vincent klučinu zahrál dobře a film tak nestál jen na Chuckiem. Tento film se opravdu nezdráhám označit za legendární, jelikož má vše, co by člověk od hororu z roku 1988 o vraždící panence mohl čekat. I když, je pár věcí co mohli býti lepší, ale čert to vem. :)(4.4.2013)

No čekal jsem teda větší parádu plnou lekaček, temný atmosféry alá 6th Sence, zvrácenejch a úchylnejch vražd nekompromisním Chuckiem, ale ani tak jsem se nenudil. Zpočátku jsem amtosféru poměrně nasával, místama mi u scén docela i tlouklo srdce, ale zhruba po půlce se misky vah přesunuly na poměrně uvolněnější vlnu a mohl jsem si film vychutnávat dál i s trošku větší rezervou. :-)(13.11.2010)

Z "80kových" hororových sérií je Dětská hra rozhodně ta, kterou zub času nahlodal nejvíc. Zajímavý námět podráží sterilní scénář a možná až přílišně vážné pojetí, které se ovšem postupem času vytrácelo - což je ale v případě Chuckyho jen a jen dobře. Čtvrtý a pátý díl série je z mého pohledu nejlepším přírůstkem do rodiny, protože černá komedie skutečně Chuckymu sluší nejvíc. Přesto jsem v tomto konkrétním případě velmi zvědavý na připravovaný remake, který může opět Chuckyho slávu pozvednout i na poli hororového žánru.(25.8.2011)

• - Chuckyho obličej museli ovládat tři lidé najednou. Jeden se staral o pohyb očí, druhý o obočí a líce, třetí ovládal ústa. (80s Martin)

• - Během premiéry filmu se u sídla společnosti MGM shromáždil dav protestantů, kteří požadovali zákaz filmu s odůvodněním, že film podněcuje násilí u dětí. (HellFire)

• - Spoiler: Aby se Brad Dourif při dabování Chuckyho dostal do správného rozpoložení, často běhal po studiu a vyburcoval se k zuřivosti. Při scéně upálení doživa téměř omdlem. (HellFire)