Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

blondboss

Ťažko sa mi ako nefandovi Hviezdnych vojen k tomuto filmu vyjadruje. Každopádne na tú dobu to musela byť vizuálna pecka nehovoriac o tom, že dej bol podstatne premakanejší ako v jednotke. Herecké výkony stabilné a vizuálne efekty na nadčasovej úrovni onej doby. Pre mňa však tento film určite nepatrí do top 50 najlepších filmov. Lepší nadpriemer 70 % ()

Daggeron

Ja teda neviem, ale pravdepodobne tentoraz pôjdem dosť proti prúdu. Ťažko hodnotiť, aké boli pôvodné vizuálne efekty Impéria, keďže remasterovaná verzia vyzerá až príliš moderne. V každom prípade, audiovizuálna stránka Epizód IV aj V je napriek rokom na mimoriadne vysokej úrovni a mnoho zo súčasných sci-fi môže o takejto digitálnej a technickej stránke iba snívať (a to do nej vrážajú až nekresťanské peniaze!). Impérium však oproti Novej nádeji získava podstatným spôsobom navrch vďaka vhodnejšiemu výberu lokácií. Arktická planéta je pastvou pre oči vždy, v tomto prípade doplnená obdivuhodným spracovaním ďalších dvoch miest (oblačná a močaristá planéta), opäť brilantne vizionársky prevedených na strieborné plátno i napriek značne limitujúcim možnostiam. Lenže to, čo väčšina z diskutujúcich vyzdvihuje a velebí, ja hľadám márne. Nech robím, čo robím, čo ako sa snažím, temnotu, dynamickosť ani osudovosť v tom jednoducho nevidím a necítim. Scenáristicky je to prakticky identické ako Nová nádej, bez výraznejšieho tempa alebo epickosti. Lepšie funguje skôr po stránke dialogickej, keď niektoré konverzáciu sú napísané naozaj solídne, ale to nestačí. Dej sa vlečie a so mnou to nič nerobí. Treba však priznať, že v záverečnej polhodine film obsahuje jednu fakt špičkovú scénu (Luke visiaci v oblakoch), kedy ma asi na päť minút naozaj opantali zimomriavky a takmer som nedýchal. Lenže ku koncu to znovu upadá na pôvodnú vlnu a nijako to nevynahradí ani záverečný súboj Luke vs. Darth Vader. A pri Vaderovej legendárnej vete mi bolo už akosi všetko jedno, nehovoriac o tom, že by to malo vo mne vyvolať nejaké emócie. A už vôbec nerozumiem, prečo tvorcovia v novej trilógii spravili Yodu vysoko inteligentného, vnímavého a múdreho, keď v tejto je z neho tak trochu senilný psychouš. Ale vlastne som rád, lebo keby bol takýto aj v prvých troch epizódach, výsledný dojem z nich nebude taký pozitívny. Vďaka teda aspoň za Forda, ktorý si svoju úlohu fakt užíva a s Carrie Fischer si to spolu rozdávajú s úžasnou charizmou. Takáto romantická línia zaujme ďaleko viac ako klišoidná a patetická medzi Christensenom a Portman. Z celkového pohľadu nie je audiovizuálnej stránke čo vytknúť, napriek svojmu veku spĺňa všetky náročnejšie kritériá, ale príbeh je skutočne slabý. Už ani nedúfam, že záverečný diel niečo zmení. Skalný a zarytý fanúšik Star Wars zo mňa nebude. Až na Pomstu Sithov ide len o priemernú alebo ľahko nadpriemernú sci-fi sériu, na ktorú sa dobre pozerá, ale nijako zvlášť nezapôsobí. P.S. Najlepšia postava starých Star Wars je pre mňa Chewbacca. ()

Marty_cz

Po víc než úspěšném Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje řekl Lucas: ,,Když prvním film měl takoví úspěch a byl, tak úspěšný, tak druhý film musí být ještě úspěšnější, abychom mohli pokračovat k dalšímu dílu.“ Jeho slova se naplnila. Epizoda V byla 2x tak úžasná jak IV. Dokonalý scénář, kostýmy, hudba,… prostě všechno. Gratuluji ()

wallax

...predposledná časť aktuálnej ságy (rok 2015) a asi právom pravdepodobne najlepšia časť starej trilógie (pre niektorých možno celej aktuálnej ságy). Vyhrotenie vzťahov jednotlivých postáv a vrhnutie divákov do veľkej neznámej, ako to celé skončí. Posledný diel ságy je predomnou... ()

Leeroy3167

Jednoznačný vrchol ságy z preďalekej galaxie. Impérium vracia úder je temnejší, akčnejší, ale zároveň vtipnejší a v každom ohľade o triedu lepší ako jeho predchodca. Postavy dostávajú väčšiu hĺbku, chémia medzi Hanom a Leiou sa dá krájať rovnako, ako napätie vo finálnom súboji Lukea s Darth Vaderom. A keď si už myslíte, že vás film nemá čím prekvapiť, tak vás zabije jednou useknutou končatinou a pravdepodobne najlegendárnejším twistom v dejinách kinematografie. V každom smere vynikajúci film o ktorom sa dá s istotou povedať, že pokiaľ ste trpeli počas Epizód I až III, tento diel vám ich všetky vynahradí. Od bitky o planétu Hoth až po finále jedna skvelá jazda, ktorá vás strhne a nepustí do poslednej sekundy. ,,Together we can rule the galaxy" ()

megajalec

Asi pôjdem opäť proti davu, ale pre mňa osobne ešte horšie ako úvodný diel. Ten som bral tak, že je to začiatok príbehu, zrod. Tento diel mi žiadnu novú pridanú hodnotu nedal. Sklamanie. ()

vodkasesemte

"Carrie Fisher je přitažlivá asi jako týden nošené ponožky", nesouhlasim, Lea byla jeden z duvodu, proč jsem si to po těch 20 letech pustil, a není to tak zlý! Zdá se mi, že i trochu hraje. V prvním pokračování je mnohem přitažlivější! Rozhodně jsem netušil, že měla románek s Fordem! Jinak žádnýho technologickýho poskoku v efektech jsem si nevšiml, kromě toho, že jsem to poslouchal v hindštině (zajímavej jazyk). Souboj dobra se zlem, tak si říkám, co by se stalo, kdyby temná strana zmizela, budeme se tady blešit se psy v nekonečný letargii? Konečně díl bohatší na dialog! - The boy has no patience - Much anger in him, like his father - Jedi must have deepest commitment. The most serious mind - All his life has he looked away to the future, to the horizont - Never his mind on where he was - What he was doing Hmph! Adventure. Exciting. Ha! A Jedi craves not these things - You are reckless! - He is too old to begin the training. But I have learned so much. Will he finish what he begins? - Jedi strenght flows from the Force. But beware of the Dark side! - The dark side of the Force are they, easily they flow, quick to join you in a fight - If once you start down the dark path, forever will it dominate your destiny - Consume you it will, as it did Obi-Wans apprentice. Vader - Is the dark side stronger? - No, no no. QUICKIER, EASIER, MORE SEDUCTIVE - How do I know the good side from the bad? - You will know when you are calm, at peace, passive - A Jedi uses the Force for knowledge and defense, never for attack - There is no why. Nothing more will I teach you today - What is there? Only what you take with you - Blip blip beep beep - Only different in your mind (there is no spoon) - YOU MUST UNLEARN WHAT YOU LEARN - Theres no try. Do or not - Its too big - Size matters not - And a powerfull all is it. Life creates it makes it grow. Its energy surrounds us and bind us - LUMINOUS BEINGS ARE WE, not this crude matter. You must feel Force around you. Here, between you and me, the tree, the rock, everywhere, even between land and the ship - You want the impossible - I dont believe it. - That is why you fail. - Through the Force thing you will see. Other places. The future. The past. Old friends long gone - I saw city in the clouds - Friends you have there. Always in motion is the future - Decide you must how to serve them best - If you leave now, help them you could, but you destroy all for which they have fought and suffered - This is dangerous time, when you will be TEMPTED BY THE DARK SIDE of the Force - Only fully trained Jedi knight with the Force as his ally will conquer Vader and his emperor - It is you and your abilities the emperor wants - If you end your training now, if you chose the quick and easy path, as Vader did, YOU WILL BECOME AN AGENT OF EVIL - Dont give in to hate. That leads to dark side - I m altering the deal - You have controlled your fear - Now release your anger, only your hatred can destroy me (Vader) - Vyvolal paniku, dobře - Vader se mi líbí, je to jedinej záporák, kterej má věci pod kontrolou - There are not enought scoundrels in your life? - Scoundrel (ničema) - Dont be excited - Captain, being held by you isnt quite enought to get me excited - Minocks! - Shoo! Shoo! - We are doomed! The Cave is collapsing! - Bounty hunters - Whats your next move? - Sorry, am I interrupting anything? - Not really - You old smoothie - You look absolutely beautiful. You belong here with us among the clouds. - Would you join me for little refreshment? - Everyones invited, of course (tvl, on ji dá) - Minding Guild - You certainly have a way with pp () (méně) (více)

Drozdo57

Zatiaľ, čo prvé Star Wars sú vlastne dobrodružný film vo vesmíre, tak práve Impérium doplnilo a rozšírilo Star Wars mytológiu tak, aby sa na nej dal vystavať súčasný kult. Ale nie je to len o tom, scenáristicky, kinematograficky, postavami je tento film proste dokonalý. Keby sa dalo dať hviezd šesť, dám aj šiestu. ()

koza3

Nikdy není pozdě naučit se hrát na piáno nebo jezdit na kole. Pro mě není nikdy pozdě podívat se na klasiku scifi žánru Hvězdné války. Druhý díl původní trilogie dále rozvíjí příběh Skywalkera jr. a nastiňuje kam se bude příběh odehrávat dál. Pro mnohé je srdcovka už jen kvůli přítomnosti (nebo první scéně) Yody, památné větě "I'm your father" a vesmírným bitvám. Pro mě to bylo úsměvné, radostné, ale nikoliv top. Vidím tam příběhovou podobnost jako u druhého dílu "nové" trilogie, kdy prostřední díl funguje spíše jako pojítko mezi začátkem a koncem. Nastínění toho, co vlastně můžeme v závěru očekávat. Nemohl jsem se tedy vyhnout pocitu neuspokojení či nepřítomnosti většího vyvrcholení...ať do mě blesk uhodí jestli si myslím, že je tenhle díl nějak špatný...řekli by sklepáci :-) Na závěr otazník - někde jsem četl, že Lucas před pár lety prohnal původní trilogii novým vizuálním kabátkem. Graficky je tenhle snímek parádní, ale mrzí mě, že nevím, které scény jsou původní osmdesátková šílenost a co je nová CGI scéna...i když pozorné oko to asi rozpozná. Lehký nadprůměr, hurá na šestou epizodu! ()

Eire

Najlepsa cast STAR WARS a jeden z najlepsich sci-fi vobec... Skvely Yoda :-D Viac ako 57 800 hodnoteni. Ak by som mal vybrat len 1 cast sagy ako reprezentativnu vzorku. Bola by to urcite TAAATO. A kedze SW aspon pre mna skoncili najidiotskejsim a najtrapnejsim 8 MIKYMAVZOVSKYM dielom (opravujem castou,lebo s DIELO-m nema tato fuserina nic spolocne) zostane neprekonanou. BOHU-zial... :-(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((( ()

AndrewNewman

Nečakal som, že ma to tak vtiahne do deja. Vader je skrátka skvelý záporák. Stačí, že sa objaví na scéne a vy máte hneď pocit, že sledujete toho najlepšieho záporáka v akcii. Bavila ma aj romanca Leia-Han Solo. Aj tá princezná sa mi akosi začína páčiť. Pár negativných momentov sa určite nájde, ale inak tomu naozaj nemám čo vytknúť. Len od majstra Yodu som čakal trošku viac, preto tie štyri hviezdy. ()

petrsponar

Oproti nové naději velký posun vpřed Darth Vader tu dostal větší prostor a pořád z něj jde strach,už když má i tak skvělý charakter,galaktické boje jsou upozaděny,ale víc se to soustředí na postavy a atmosféru 9/10 ()

Henrinity

Najakčnejšie a najnapínavejšie Star Wars. Právom patrí medzi najoblúbenejšie. I keď u mňa jednotkou predsa len neni, zakaždým žasnem nad tým brutálnym tempom, kde zvrat stíha zvrat a ani na chvílu sa nedá vydýchnuť. Každú jednú chvílu sa niečo deje, niečo nové, niečo úžasné a film nikdy nepôsobi únavne. Už je klišé adorovať ako je všetko v tomto filme dokonalé. Je to proste tak. ()

Marcas

10/10. Za mě rozhodně nejlepší díl celé ságy. Film šlape od začátku až do konce, aniž by se u toho divák na malou chvilku nudil. Co se týče zápletky, opět za jedna. U všech twistů, které se zde stanou člověk doufá, aby to dopadlo dobře a plně se vžije do postav. Samozřejmě je tenhle film legendou v Hollywoodu, ať už kvůli hudbě (to jsou ostatní taky) a nebo své ikonické hlášce, kterou musí znát snad každý. Ani snad nemusím zmiňovat, že na svou dobu jsou zde triky fenomenální. Prvotřídní kousek v historii kinematografie, který si i po tolika letech zaslouží naprosté uznání. ()

Víteček

Vrcholný díl celé ságy. Všeho má tak akorát. Akce, zábavy, napětí, droidů, efektů, vesmírného létání, příběhu, zajímavých postav, admirálů na zabití, překvapivých zvratů i použití Síly. Krásně navazuje na předchozí a zároveň chytře rozmisťuje figurky na vyvrcholení trilogie. Současných 89 % je zcela odpovídající známka. ()

TR4XY_CZ

Bezkompromisně určitě nejlépe zvládnutý Star Wars. Tady funguje úplně všechno na jedničku. Příběh, hudba, postavy, scénář, herci, vizuál, režie a hlavně ten nejlepší moment v historii kinematografie! Víte, o kterém mluvím. Ani to nemusí být vaše oblíbené, abyste uznali, že jde o Peak Star Wars. 10/10 ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)