Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

• Česko Hvězdné války: Epizoda V - Impérium vrací úder (více)

Luke Skywalker se s povstalci proti Impériu schovává na ledové planetě Hoth. Při jedné z obhlídek je Luke přepaden místní sněhovou příšerou. Ta zabije zvíře, na kterém Luke přijel, a následně omráčeného Luka odtáhne do své ledové jeskyně. Kapitán Han Solo se vypraví Luka do mrazu najít. Mezitím se Luke v jeskyni probudí, osvobodí se a po střetu s příšerou uteče do ledové pustiny. Zde ho podchlazeného najde Solo, který ho zachrání. Druhý den ráno jsou oba vyzvednuti leteckou hlídkou, kterou za nimi povstalci vyslali. Je na čase. Na planetě se objeví stroje a vojáci Impéria, kteří povstalce na základě pocitů Darth Vadera našli. Následující střet neprobíhá pro povstalce nikterak dobře, a vedení povstalců nařizuje evakuaci. Velitelka povstalců, princezna Leia, Han Solo, Chewbacca a robot C-3PO odlétají na X-Wingu. Luke použije stíhačku Millenium Falcon. Luke však neletí s ostatními, ale zamíří na planetu Dagobah. Ve chvíli, kdy totiž umíral v mrazu, se mu zjevil duch Obi-Wana a poslal ho právě tam. Luke zde má najít mistra Yodu. Leia s ostatními zatím uniká před pronásledovateli ve stíhačkách. Solo, který jejich stroj pilotuje, se pokusí před pronásledovateli ukrýt v jeskyni na jednom z ohromných asteroidů, kvůli vesmírným parazitům však musí bezpečný úkryt opustit a doletět na planetu Bespin, kde se hodlá s přáteli ukrýt u svého známého Landa Calrissiana. Ten zde vede malé nelegální doly. Zatím Luke objeví malého zeleného mužíčka, který se mu zprvu zdá poněkud zmatený. Brzy však pochopí, že právě tento mužíček je mistr Yoda. Yoda začne Luka cvičit na rytíře Jediho. Luke však svůj výcvik nedokončí. Při výcviku má totiž vize, při kterých se dozví, že jeho přátelé jsou v nebezpečí... (TV Prima)

adams89

Nevídaný celosvětový úspěch Nové naděje zapříčinil natočení ještě dalších dvou epizod. A právě Impérium vrací úder je patrně tou nejzdařilejší. Je až podiv, co všechno se sem dokázalo vejít - famózné natočená bitva na ledem pokryté planetě Hoth, vzplanutí lásky Hana Sola s Leiou, setkání Luka Skywalkera s Yodou a jeho následný souboj s Darthem Vaderem, nová postava Lando Calrissian a události v Oblačném městě... George Lucas se jako skvělý scénárista prostě už narodil a jeho nadání je toho tady jen důkazem. Vyznamenal se tu také hudební mág John Williams, který už tak výtečný soundtrack navíc vyšperkoval legendární skladbou Imperial March. Pro mně má pátá epizoda zvláštní význam hlavně díky velkému prostoru pro Hana Sola, mojí nejoblíbenější postavy staré trilogie. To jeho kočkování s princeznou Leiou mě totiž vždy královsky bavilo. Oproti happyendům ve čtyřce a šestce má Impérium konec pro naše hrdiny hodně těžký a i díky tomu byli diváci o to více natěšeni na závěrečný díl vesmírné ságy, Návrat Jediho.100% ()

Honzíno

Naprosto neskutečně nadupaný scénář ve skvělém filmu. Kershner má co režírovat a díky onomu scénáři prokresluje v perfektní atmosféře svět SW. Legendární záležitost, která si nezaslouží snad nic jiného než pět hvězdiček. Spolu s novou E III je Impérium prototypem vesmírné dobrodružné fantasy (středně temné a zábavné). Za dvě hodiny se stane hromada věcí a celek nepůsobí ani trochu přeplácaně. K tomu se přidávají kouzelné efekty, oscarový zvuk a nadoscarová hudba! Smekám a konečně naplno docěňuji váhu mého už dříve tolik oblíbeného snímku. ()

Sokkk_y

Snad 99% lidí považuje tento díl za ten nejlepší z původní trilogie, někteří dokonce z celé ságy. Já však tento názor nesdílím. Samozřejmě jedná se o perfetní pokračování rozjetého příběhu, dozvídáme se co a jak je vše ve skutečnosti, nicméně pořád mi zde něco chybělo, zatím však nevím co. Každopádně známe taťku, známe fakta, tak vzhůru do konce! ()

karlik4801

Kvůli dramatičnosti a menším zvratům je to o poznání lepší než první díl. Některé akční scény jsem si užíval a některé zase ne. Ale provedené je to skvěle, hlavně ten nápad. Scénář má pořád co říct a nejedná se o kaši keců. Oceňuji kvalitu propracování a kvalitu děje. Jen jsem ovlivněný dnešní dobou a i když mě Star Wars V bavilo, nekoukal jsem s vykulenýma očima a neoceňoval stoprocentně každou scénu. ()

Dado

Kým v prvej (alebo štvrtej, to sa už rozhodnite sami) časti sa celá séria ešte tak trochu hľadá, v nasledujúcom pokračovaní s podtitulom Impérium vracia úder ju tvorcovia chytili pevne do rúk a pripravili divákom jeden z najnezabudnuteľnejších (ak nie dokonca najnezabudnuteľnejší) sci-fi dobrodružný zážitok bohatej histórie kinematografie. Skvelý príbeh, pútavá akcia, na dobu vzniku vynikajúce vizuálne efekty, z ktorých mnohé sa ani teraz, po takmer 35 rokov, nemajú za čo hanbiť. K tomu herci, ktorých výkony možno neašpirujú na zlatého "plešouna", no vynikajúco dotvárajú charaktery obľúbených postáv, geniálna hudba Johna Williamsa a samozrejme dnes už jedna z najkultovejších (a najparodovanejších scén) v rámci celého filmového umenia. Skrátka a jasne, filmový skvost, ktorý by určoval budúcnosť nejedného žánru, aj keby nepatril k jednej z najslávnejších sérií vôbec. (95%) █ O slovenskom dabingu platí to, čo som uviedol už v prípade Novej nádeje. ()

Blacks

Nejlepší díl, jestli né celé ságy, tak původní triologie určitě. Triky úchvatné i na dnešní dobu a na tehdejší určitě. Vše podtrhuje skvělá hudba a zvuk obecně (průlety stíhaček, vzdušné souboje...) I souboje se světelným mečem pokročili oproti episodě IV, ale pořád nedosahují (a ani nemohou) novým sériím. Postavy charakterní ....a ano trochu pohádkově vykreslený souboj dobra a zla - ale to přeci chceme, nebo ne? Dávám 100% ()

Mrkvič

Je to akční jízda. Boje s velkými roboty na zmrzlé planetě a dlouhý závěrečný souboj se světelnými meči nemají chybu. Co na tom, že se ubralo na povídání. Tedy alespoň ve všech dějových linkách až na mistra Yodu. Ten to všechno vynahradí, když už zvážní a stane se z něj ten skutečný mistr Yoda. ()

Ryuuhei

Ne tak dobré jako 4. epizoda, ale stále skvělé. Nemohu se zbavit dojmu, že mi první polovina přišla i přes hromadu bojových scének taková nemastná, neslaná a hlavně trochu zmatečná. Zbytek, tedy pokrok děje a dva (s Vaderem tři) pohledy, kterými je příběh brán, pojat s grácií. Nicméně tak silné dojmy jako ze čtyřky holt nemám. 85% ()

Lachtaan

Vlastně už nedokážu říct, co se dělo ve 4., 5. nebo 6. epizodě, po té tříleté odmlce mi přijdou díly této trilogie dost podobné a nevzpomínám ani na jeden zrovna nejlépe. Už u Impérium vrací úder se mi zdá, že jsem průměr zanechal jen ze shovívavosti ke kultovnímu snímku. ()

gjjm

Tá tá tá tádadá, tádadá, tá tá tá tádadá dádadá...dá da dá dá dadadada, dá da dadada, dádadá, dádadá.... Nejlepší díl možná největší ságy moderní kinematografie. Darth Vader prostě nemá chybu. A taky jediný díl, který netočil Lucas ... a hned nejlepší...to možná nebude náhoda ;) Lucas je možná skvělý scénárista, ale jako režiséra ho předčí kdekdo. ()

anli

Pokračování jednoho z nejlepších sci-fi všech dob,které svého staršího bratříčka ještě překonává(což je opravdu neuvěřitelné).Lucas moudře svěřil režii Irvinu Kershnerovi a sám se chopil"pouze"produkčního dohledu a bděl nad pokračováním příběhu a vlastně celým zpracováním.Příběh opravdu velmi potemněl a atmosféra je naprosto dokonalá.Divák tu objeví spousta nových prostředí a několik nových postav,důležitých pro další děj.Celý vesmír je opět absolutně detailní a zpracován způsobem,až se tají dech,včetně akčních scén a velkolepých vesmírných bitev.K tomu opět skvělí herci(trio Hamill-Ford-Fisher nemá opravdu chybu)a geniální hudba.Prakticky není možné nic vytknout a podle mého je tohle nejlepší díl ságy spolu s "Návratem Jediho"a"Pomstou Sithů"(ano,završení nové trilogie a přechod Anakina na temnou stranu je pro mě opravdu geniální).Takže dávám jasně imperiálních 100%,ač by si tenhle skvost zasloužil víc,už kvůli závěrečnému rozuzlení vztahu Vader-Luke,které je opravdu omračující(a muselo tehdy působit jako blesk z čistého nebe).Opravdu klobouk dolů před logikouu a provázaností celého příběhu!Do tohohle světa se budeme chtít vracet pořád a pořád a pořád. ()

kurcatovium

O chlup lepší než první díl. Ačkoliv je příběh prostě naivní pohádka, jedno se filmu rozhodně nedá upřít. Je to smysl pro vyhmátnutí vynikajícího prostředí. K ještě lepší atmosféře pak přispívá i na svoji dobu skvělé vizuální zpracování, protože efekty jsou na třicet let starý film takřka dokonalé... ()

tnp101

Z pohledu zkultovnělých scén a hlášek bez delších debat nejbohatší epizoda. Dojde jak k epickému střetu ve sněhu, tak k výcviku pod vedením zeleného mužíka a nelze opomenout skandální odhalení jedné temné identity. A výrazně nejbohatší zůstává i z pohledu filmových hodnot, což je vzhledem k už tak vysoké kvalitě jeho konkurentů ta největší přednost Impéria. Jako o jediném v sérii se v jeho souvislosti nebojím použít výraz „dokonalost“. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY - KOMPLETNÍ SÁGA: První část recenze v rámci komentáře Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje. ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (více)