Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

fallanga

Dojemné, akční a občas vtipné. Efekty nejsou špatné, soundtrack taktéž. O druhou světovou jsem se nikdy nezajímal a filmy z tohoto období se mi nikdy moc nelíbily, ale tohle je výjimečný kousek. ()

Edith17

Krásny hudobný podmaz od Hansa Zimmera. Som rada, že som nežila v tých vojnových rokoch a dúfam, že také niečo ani nebudem musieť niekedy zažiť. A áno, na konci som revala ako malé decko. Bodka. ()

TomasRichtr

Velkohubá onanie amerického patriotismu, opět hodně výbuchů, romantická zápletka, a i když vlastně Američani dostali na prdel, tak stejně vyhráli... Tamější publikum asi nad tím slintalo a hrdě hlásilo neomezenou hrdost a oddanost vlajce s pruhy a hvězdami, my normální Evropani nad tím jen úžasle kroutíme hlavou, co to zase Hollywood splodil za hymnus na americký národ. Nic než propaganda. ()

Mik_e

Výpravný film o lásce, válce, a taky o tom, jak se objevili dva stateční piloti právě v době, kdy je vlast nejvíc potřebovala...V kině to byl skutečně velkolepý zážitek, který tehdy hravě zastínil soudobý český Tmavomodrý svět. Michael Bay velkolepé válečné a trikově náročné scény zvládá opravdu dobře a i kamera byla vynikající, až potud dobré, ba skoro skvělé. I romantická část fungovala výborně, mimo jiné i zásluhou tehdy ještě začínající herečky Kate Beckinsale, předtím, než ji pokousal upír a ona začala lovit vlkodlaky.Josh s Benem jsou poměrně težce stravitelné duo, ale asi se sem tak nějak vlastně hodili..a já měl v kině pocit, že sleduji vlastně takový Titanic z Druhé světové války. A kdyby film náletem skončil, bylo by to za čtyři. Ale to, jak se ke konci v kuchyni rozlil patos v množství větším než velkém ...ach jo. Chodícího Roosevelta bych ještě ustál, ale výkonnost a hrdinnost Joshe a Bena během náletu by klukům záviděl i Henry Fonda z Bitvy v Ardenách. A finální "revenge" scéna, po které div že v Japonsku nezavlála americká vlajka, měla jít do kopru úplně celá. Tahle, přes všechny své klady (Bay akční scény opravdu zvládá dobře), I choose Tora Tora Tora. Padesát let starý film, ale úplně jiná filmařina.. ()

Kotsour

Film, který nadchne výpravou, HUDBOU od Zimmera/Webera a příběhem o lásce, z něhož málokomu nezvlhnou oči. Americká armáda zřejmě přijímala do svých stavů jen modely a modelky, a tak se ještě k tomu je na co dívat (jak pro kluky, tak i holky). Samotný film mě překvapil pozitivně i přesto, že jsem kolem něj opatrně přešlapoval až do roku 2015 a já jen litoval, že jsem si ho nepustil dřív... Silný příběh na pozadí události, která zásadně změnila běh 2. světové války, balancuje někde na rozmezí jednoho z nejsilnějších romantických filmů, jaké jsem vůbec viděl a perfektně zfilmovaných bojových scén; a to až do té doby, než pominou japonské ničivé útoky. Samotný nálet je podle mého názoru opravdovou špičkou válečných filmů. Potom se ale na řadu dostává patos na druhou, americká hrdost a květnatá slova a činy, které tak dobře rozjetý snímek trochu mění. Nebýt toho zbytečně nataženého a patetického konce, mohli jsme být svědky nezapomenutelného válečného filmu, který zcela naplnil svůj potenciál, zde se však musíme spokojit spíše s krásně natočeným slaďákem, který vám bude hrát silně na city. Ale vlastně proč ne. Každopádně je to jeden z těch filmů, které mě absolutně odzbrojily a já se nechávám rád a opakovaně tak trochu oblbnout a znovu a znovu si film užívám, i když tak trochu vím, že nějaké mouchy má. Jenže je to důležité, když ve mně vyvolává tak silné emoce a v pravidelných intervalech si ho pouštím znovu a znovu? Je to má srdcovka a co máme v srdci, tomu jsme leccos schopni a ochotni odpustit. V mých TOP10 jednoznačně. ()

pirulka

Jeden z tých filmov, ktorý mám naozaj rada a vždy ma bude baviť pozrieť si ho znova a znova, nájsť v ňom poprípade niečo nové na obohatenie. Celkovo ma zaujíma téma druhej svetovej vojny, hoci vždy veľmi silno vplýva na moje city a práve tu mnou naozaj lomcujú na všetky strany, a práve v niektorých scénach sa jednoducho nikdy neviem ubrániť slzám. Tento snímok nám veľmi uveriteľne a autenticky predkladá udalosť Pearl Harbor, ktorá navždy otriasla americkými dejinami. Samozrejme, pre niekoho je v ňom príliš veľa "cukrovej vaty", ktorá sa ťahá celým príbehom, no pre mňa ako dievča, ktoré má rado romantické zápletky tak v tomto prípade naozaj nič nechýba k dokonalému filmovému zážitku. ()

Likan7

Michael Bay ve své nejslabší formě. Uznávám kvality akce, kterou má Míša v malíku. Jenže obrovská chyba Pearl Harboru je v tom, že se tam skoro neválčí a 3/4 z tý šíleně přepálený stopáže se řeší milostný trojúhelník. Jako jo, o Kate Beckinsale bych se asi taky rozkmotřil s nejlepším kamarádem, ale řešit to skoro 3 hodiny u mě v obýváku je na facku. Kdyby film končil ještě samotným náletem Japonců, tak bych šel ještě na 3, ale ta poslední třetina s odvetným útokem je strašná zívačka, která Vás nezajímá. Dobrá, někdy skvělá první polovina je tím pádem naprosto zavražděna tou druhou, což je škoda. ()

Inozuka

Celé jsem to viděl před lety a půl hodiny zvracel na záchodě - vlastně už cestou na záchod, protože vomitorní ataka byla tak silná, že jsem zkrátka nedoběhl ... od té doby si čas od času pouštím jen scénu náletu a Doolitleův nálet na Tokio. A i to, přes nespornou kvalitu akčních scén, vyvolává občas návaly nevolnosti ... Tenhle film je prostě nakašírovaná, patriotistická, klišovitá a hloupá sračka. Letitému Tora, Tora, Tora nesahá ani po kotníky. ()

rublik05

Pearl Harbor není úplně typickým válečným filmem, jedná se spíše o romantický příběh, který je zasazený do dramatických událostí dvacátého století, které vedou k přímému zapojení Američanů do druhé světové války. Snímek se tedy většinu času soustředí na romantickou dějovou linku Bena Afflecka, Joshe Hartnetta a Kate Beckinsale. Tento milostný příběh vcelku funguje, stejně tak i chemie mezi herci, všem třem jejich role sedly. Mnohem více na mě však zapůsobily výborně natočené letecké souboje a jiné akční scény, útok na námořní základu má neskutečné grády, nicméně nezapomnělo se i na emoce. Filmu sráží vaz především hodně přestřelená stopáž, spousta scén by se dala zkrátit či vynechat úplně, romance je místy až zbytečně moc kýčovitá a patetická. Na druhou stranu je třeba pochválit hudbu a krásné kamerové záběry, herci jsou až na pár výjimek v pohodě. Pearl Harbor není nejlepším válečným filmem, k těm lepším ale patří určitě. 7/10. ()

Hellknight12

Tento film som nevidel snáď 15 rokov. Skvelá spracovanie od M. Baya. Veľa ľudí na neho nadáva, že to vo všetkom preháňa. Súhlasím, že v niektorých projektoch to poriadne prehnal ale, čo sa týka tohoto filmu, tak sa mu to podarilo skvelé. Pred týmto filmom mal skvelý Armageddon a o pár rokov tento vojnový príbeh.Máme tu skvelú kombináciu, 2. SV., romantiky, drámy, akcie, hudby, hercov a ich výkony a minimálne humoru. Tento film by sa dal označiť aj ako remake, keďže predchodca tohoto filmu je japonský film Tora! Tora! Tora! z roku 1970, na ktorý sa chystám už pár rokov a stále som sa k nemu nedokopal.Film má dve verzie kino, ktorá má 175 min a režisérsku, ktorá má 184 min. Ja som si dnes dal režisérsku, ktorú som mal ako premiéru ale nejdem porovnať, keďže kino verziu som videl cca 15 rokov dozadu a z celého filmu som si nepamätal nič.Film môžem odporučiť každému kto má rád kvalitné vojnové drámy. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. A nech si na tento film nadávajú ľudia koľko chcú.Na záver otázka. Vedeli by ste mi poradiť nejaký dokument na túto tému? ()

Dexx

Naprosto extrémně patriotická béčková slátanina, usilovně se tvářící jako epicko-romantický velkofilm. Výsledek je opravdu příšerný. ()

Další z filmů o americkém vlastenectví a romantice na pozadí válečné katastrofy. Bravurně natočený válečný velkofilm. Opakování rolí, např. Gooding JR. opět jako kuchtík na lodi, nebo Sizemore jako serža. Navíc bomba soundtrack. Mě se nejvíc líbí song Attack - námět Císařské vojenské flotily. ()

aik

Bay zde sice předvádí nebývale vizuální žně, ovšem někdy je to i na obtíž. Bitevní scény jsou sice skvělé, ale díky nim mi přišlo, že ta válka vlastně byla docela zábavná a tak nějak cool:( Pěkný hnus. No a ten romantický příběh, který se tam odehrává je tak neuvěřitelně chladný a plný klišé, že jsem měl pocit, že je vystřihnutý z nějaké laciné telenovelky. Baye mám jako režiséra rád, ale tohle podle mě trochu přehnal. ()

NUDA NUDA NUDA, potom cca 20 minut utoku (který je ale opravdu povedený, to zas jo) a potom NUDA NUDA NUDA az do konce. And that's all this movie is about. ()

raneczech

Nevím, za co bych měl dát filmu pozitivnější hodnocení. Ta jedna hvězdička je za skvělé technické zpracování. Jinak je to žumpa- příběh je jak z průměrné německé mýdlové opery, a i ta akce je sice efektní, ale k věrnosti má asi stejně daleko jako krabicové víno ke značkovému šampaňskému. Do toho všeho ještě tolika patosu, že i proamericky smýšlející člověk jako já maně vzpomene se slzou v oku akce českých anarchistů. Podle mě není rozumného důvodu tento kousek sledovat... ()

Robbi

Při výčtu kladů a záporů je potřeba si uvědomit ještě jednu věc, zhruba podobnou, jaká se stala Cameronovi u jeho TITANICu, a která se americkým tvůrcům stává bohužel až nebezpečně často - historické nepřesnosti. Což mě hodně zaráží právě u onoho vlasteneckého patosu. Nechci tu zaplňovat drahocenný prostor vypočítáváním haldy chyb, tak zvolím tu jednu nejviditelnější, kterou si navíc kdokoli může ověřit pohledem na jednoduchý plánek samotného přístavu. Nikde tam totiž nebyly tři bojové lodě vedle sebe. Michael Bay tenhle lapsus klidně pustil do světa. Takže se diváme na něco mezi fikcí a dokumentem a jak to tak bývá, když se dělá něco napůl, vyleze z toho nedobrý pocit. Jedna hvězda je za hudbu, druhá za dobře odvedenou pyrotechnickou rutinu. ()

winstonik odpad!

Maglajz katastrofického filmu a primitívneho klišé na národnú hrdosť. Tento film si snáď nezaslúži ani kritiku. Fuj. ()

wito

scenár á la holywood production, snaha bola, ale nestačilo to ani na slzy na konci...akčná stránka filmu bola ale bombastická, len škoda, že na ňu bolo treba čakať asi hodinu a pol. nič to, ale bay by sa podobným blockbasterom mal vyhnúť širokým oblúkom a vrhnúť sa skôr na čistokrvnú akciu. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)