Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

Sawy

Michael Bay je akční mistr,o tom žádná.Transformers nebo Skála budiž důkazem.Tohle se mu ale příliš nepovedlo. Akční scény ujdou,ale tentokrát mělo jít taky o romantiku a to Bay zkrátka příliš neumí.Zapojil sem moc klišé a kýčovitých motivů,k tomu neobsadil zrovna nejlepší možné herce.Bena Afflecka s Joshem Hartnettem bych ještě snesl,ale Kate Beckinsale je hodně špatná.Prostě přeslazený hollywoodský průměr,jeden z nejslabších Bayových filmů. 50 % ()

Lucasion

7. prosince 1941 napadlo Japonsko americký přístav Pearl Harbor. Po této nečekané a smrtelné ráně do srdce Ameriky. Spojené státy oficiálně vstupují do Druhé světové války. Příběh sleduje osudy dvou pilotů Dannyho a Rafa, kteří ještě před tímto osudným dnem vstupují do letectva. Ben Affleck a Josh Hartnett jsou sympatičtí herci a hlavní role hrdinů se shostili velmi dobře. Pearl Harbor má velmi dojemný a romantický příběh v pozadí tohoto válečného dramatu. Michael Bay vytvořil jeden zdaleka nejlepších válečných filmů v historii kinematografie. Technické zpracování lodí, letadel a scén ze vzduchu je prostě úchvatné a není co vytknout. Samotné bitvě o Pearl Harbor, která trvá bezmála více, než celou půl hodinu není nejen co vytýkat,ale snad každému musí spadnout čelist. Vizuální orgie jsou jedním slovem nepopsatelné. Když japonské stíhačky bombardují americké torpédoborce, bitevní lodě a následně i nemocnici a letiště tak jsem pouze koukal s otevřenou pusou. Peníze, které byly na film vynaloženy, jsou zde skutečně vidět a já si nevzpomínám na lepší akčnější a válečnou scénu. Takovou byste těžce hledali. Následky tohoto zákeřného útoku jsou zde vyobrazeny více než drsně a dojemně. K soundtracku, který je skutečně srdcervoucí se hlásí nikdo jiný než Hans Zimmer. Pearl Harbor je jedním z jeho vrcholových děl. Hudba dojímá a zároveň rozpláče snad každého. Bay a Zimmer plný počet a stejně je to málo. Film, který musí vidět každý! ( 93 procent ) ()

N.Strauber

Zvláštní, domníval jsem se, že mám tento film už dávno ohodnocený. Myslím, že když jsem ho kdysi viděl, tak se mi líbil na slabší 4*. Teď mu ale dám lepší 3*. :-) ()

ScarPoul

I miss you more then Michael Bay missed the mark When he made Pearl Harbor I miss you more than that movie missed the point And that’s an awful lot girl And now, now you’ve gone away And all I’m trying to say is Pearl Harbor sucked, and I miss you ()

Luboshmir

nikdy bych sám sobě neodpustil, kdybych dal méně než 5*. Pamatuju si na ten zážitek v kině když začal nálet dodnes, datum komentáře tu máte :-) ()

Lacike

Este uvodne tokanie medzi Affleckom a Beckinsale funguje pretoze medzi nimi citit chemiu. Lenze akonahle sa Affleck vytrati a zacne tokanie medzi Hartnettom a Beckinsale, tak nastava utrpne cakanie na bombardovanie Pearl Harboru. No a samotne bombardovanie je sice fakt epicke, ale je zostrihane zbytocne zbesilo. Nie je cas si ho poriadne vychutnat v spomalovackach a ubehne strasne rychlo. Po velkom bombardovani nasleduju nejake tie vzdusne suboje lietadiel, ktore su sice natocene bezchybne, ale mna bavia asi ako balet alebo opera. Cize vôbec. No a ked uz si myslime, ze mame z krku tento pomaly sa tiahnuci film, tak nac caka este dalsia hodina filmu so symbolickou odvetou a s povinnou smrtou jedneho hrdinu z nasho nefunkcneho milostneho trojuholniku. Vysledkom je priemerny blockbuster, ktory neraz dost nudi a tu tretiu hviezdicku davam s velmi odretymi ušami za sympataka Afflecka a kopu znamych xichtov vo vedlajsich ulohach. 5/10. ()

PROROK14

Ak by tento film neobsahoval dve hodiny romantiky tak by to mohol byť dobrý vojnový film. Keď som si za to sadol tak som čakal vojnový zážitok z Pearl Harbor. A čakal som dve nudné hodiny a potom som sa dočkal malej chvíľky ktorej dávam tie tri hviezdičky. ()

malylada

Délka filmu je určitým způsobem přestřelena a všechny pasáže působí trošku nevyváženě. Mě osobně se romantická linka líbila, ale kdyby Bay vystřihl poslední hodinu a pasáže se zcela zbytečnou postavou Goodinga Jr, nic by se nestalo. Z filmu jde cítit vyumělkovaný patriotismus, ale i tak má velmi silné momenty. Já osobně jsem se bavil a především hodinový nálet na Pearl Harbor se povedl bez výtky a akční scény do dnes nezestárly. Vizuál a výprava je opravdovou lahůdkou a nelze se divit, že to spolklo takový rozpočet. Celkově ve mě převládá spokojenost, i když mám raději syrovější válečná dramata......7/10 ()

Agatha

Pearl Harbor mě zaujal především výborným zpracováním zvukových a vizuálních efektů. Nálety na Havaj a posléze i na Tokio vypadají opravdu autenticky a megalomansky. Ke konci je sice děj trošku rozvleklý, ale unést se to dá. Herecké obsazení je pro diváka lákavé, ale výkony nejsou nijak vyjímečné - spíše průměr. Až na pár drobnůstek (jako třeba v některých případeh přehnané americké vlastenectví) se mi zpracování této válečné události líbilo. Do hodocení jsem zahrnul i fakt, že už jsem tento film viděl několikrát a ještě se mi nezhnusil - inu pořád se je na co dívat. ()

brutale

Zdĺhavé nudné, zbytočne roztiahnuté na cca. 3 hod. Režisérovy sa to natoľko páčilo, že d.c. má 184 min, pôvodne 183 min.? To sa naozaj oplatilo strihať, stavím sa že v tej min. naviac je niaká romatická scéna. ()

Terva

.......................Láska, válka a nejmohutnější letecký útok, jaký kdy byl natočen! Ocenění : Oscar 2001 - střih zvuku; nominace : vizuální efekty, píseň (There You'll Be), zvuk. Zlaté glóby - nominace: hudba, píseň (There You'll Be) http://www.youtube.com/watch?v=JkUGmm3F7qE MTV Movie Awards - akční sekvence (scéna útoku) Scénář : Randall Wallace. Kamera : John Schwartzman. Hudba : Hans Zimmer. Hrají: Ben Affleck ( Rafe McCawley ) a Josh Hartnett ( Danny Walker ) CHYBA VE FILMU - Při pohledu ze spodku letadla není na startovací dráze nic napsáno ani nakresleno. Ale při pohledu z horní paluby je vidět žlutá vodící čára a číslo 8 na konci dráhy. Ve filmu je spousta chyb jak profesních, technických i historických, klasický Holywood. CITÁT - Řekli píchejte, tak pícháme. ()

MrCreosote

To si zase jednou choré mozky z Hollywoodu usmyslely, že natočí nějaký pořádný válečný film se zaměřením na komerční diváky a na ty, jejichž IQ nepřesáhlo padesátibodovou hranici. V souladu s těmito požadavky vytvořily film plný romantiky, dramatu a dokonce i nějaké té válečné vřavy a všechno úhledně zabalili do americké vlajky. Výsledkem je tento plytký film s dvěma hezounky-hrdiny v hlavních rolích filmu hemžícího se samými patriotistickými kecy o tom, jak jsou Americani cool a bezvadní. Slátanina, u které se prostě nedá vydržet a dokonce ani ta závěrečná bitva mě nenadchla. Tento snímek navíc ukazuje, jaká je válka sranda a že se vlastně každý vypasený Američan může dát do armády, o dřině a bolesti už nikdo nemluví. Třikrát fuj! P.S. Pokud se chcete podívat na vtipné a s nadsázkou provedené provedení bitvy o Pearl Harbor, mrkněte se na Monty Pythonův Létající Cirkus, tam to má aspoň humor a šťávu. P.P.S. V době psaní tohoto komentáře mi bylo 14, takže promiňte tu naivní bezprostřednost mladého, neznalého diváka. ()

moviesfan

Ne, nemohu jinak. Film je více romantický než válečný, ale ta velkolepost se vydařila. Hudba, kamera i příběh mě potěšily. Herecké obsazení je velmi dobré. ()

Chermy

Asi hodnotím jen ty naivní hrdinské letecké souboje.....ale nemůžu si pomoct, natočené jsou mistrovsky a kdejaký herecký patos Bena Afflecka a Kate Beckinsale hravě přemažou.....a navíc je to jediný dlouhý film, který mi dlouhý nepřijde:)) ()

JohnCZ

Z Pearl Harboru je cítit až nekutečný rozmach a osudovost. Vše se pomalu a romanticky rozjíždí, člověk by se začal i nudit a ve výsledku z toho je klasická Bayovka s výbornou akcí plnou výbuchů a geniální Zimmerovy hudby. Herecké výkony jsou standartní, místy to je až přehnaně patetické (kdo by to byl řekl), ale ve výsledku dost zábavné. Nicméně bych se nebránil krácení, 3 hodiny jsou fakt přestřelené. A komu v závěru při písni "There You'll Be" nezamrazilo, tak kecá. ()

m.krudenc

Hezké výpravné válečné drama s krásnými, typicky americkými záběry (ale bohužel stále stejnými). Chybí tomu ovšem pořádný příběh, vše je tak Hollywoodsky umělé. Vytratila se historická realita. Pro natočení kvalitního tříhodinového filmu je potřeba udělat trochu víc. Nestačí jen nakouknout do učebnice dějepisu. Příště je třeba nahlédnout do Svěrákova scénáře Tmavomodrého světa. ()

Blofeld

Jako romanticky založená duše bych měl být teoreticky spokojen, ale tady není ani ta romantika dobře zpracovaná... ()

corpsy

Filmový kolos, strihnutý po vzore TITANICU. Naozaj dokonalé hollywoodske dielo, spektakulárne po všetkých stránkach. No niečo mu predsa treba vytknúť. TITANIC mal dve veci, ktoré tento film nemá : Skvelé herecké výkony ( tu je to len taký priemer ) a nebol točený prvoplánovane na efekt. Aj tak odporúčam ako stráviť filmový večer - ak náhodou nemáte po ruke TITANIC : ) ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)