Hodný, zlý a ošklivý

• Itálie Il buono, il brutto, il cattivo (více)

Hodný, zlý a ošklivý je klasickým westernovým příběhem o chamtivosti a pomstě uprostřed běsnění občanské války Severu proti Jihu. Podvodník, desperát a ošklivec Tuco (Eli Wallach) je hledaný ve čtrnácti okresech a na jeho hlavu je vypsaná odměna dvou tisíc dolarů. Má ale parťáka, hezouna Joea, zvaného Blonďák (Clint Eastwood), který vždy včas přestřelí provaz, na němž se ho chystá šerif pověsit a při společném útěku si rozdělí odměnu. Ovšem jen do dne, kdy jejich habaďůra přestane Blonďáka bavit a nechá Tuca uprostřed rozpálené pouště sedmdesát mil od nejbližšího města. Vzájemná pomsta je společným jmenovatelem jejich vztahu, ať jsou od sebe bývalí partneři jakkoliv daleko. Cesty osudu je však nakonec zase svedou dohromady v podobě nečekané zprávy o zakopaném pokladu. Každý z nich však zná jen polovinu tajemství, a tak chtě nechtě musí cestovat spolu. Stejnou stopu však sleduje i třetí muž, zlý Setenza, zvaný Krásnoočko (Lee Van Cleef), jemuž se té zajímavé informace dostalo také a on ji rozhodně hodlá prověřit. (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Hodný, zlý a ošklivý? Hlavně kurevsky dlouhý. Pravdou je, že jsou věci, které se stanou a divák si to musí domyslet, což mu nahrazují velmi dlouhé děje, které by se daly bez vlivu na příběh filmu vystřihnout zahradnickými nůžkami. K prvnímu - aspoň režisér nedělá z diváka blbce a k druhému proč vlastně ne, celovečerní tak jako přívlastek filmu dostává svůj pravý význam. Skvělá hudba dávající vzniknout něžnému citu ke kojotům, jejichž vytí bylo pro ústřední melodii inspirací. Zajímalo by mě, jak by Morricone vepsal do not kvíkání morčete. ()

viperblade

Jistě, tento western se prostě bude pořád srovnávat s Tenkrát na Západě, ale ať se snažím sebevíc, nemůžu prostě přijít na to, který se mi líbil více, či méně. Stačí, když řeknu, že kdyby nebylo Sergia Leoneho, tak westernový svět by o hodně přišel. Navíc mladý Eastwood měl vážně charisma na rozdávání.. Když chceš střílet, tak střílej. Nemluv! ()

castor

Ona už jen příprava na závěrečný souboj, od doby, kdy se pánové konečně zastaví a než poprvé vystřelí, čítá půl třetí minuty. Epičnost, která hraničí s šílenstvím. Hodný Clint Eastwood nazývaný Blonďák, zlým je pistolník Krásnoočko s tváří Lee Van Cleefa a ošklivým temperamentní Tuco s ksichtem Eli Wallacha. Hledají zakopaný poklad, kdy každý zná kus svého tajemství, chovají se k sobě krutě, ovšem pořád je to nic v porovnání s brutalitou občanské války, kterou prostřednictvím bitvy o jeden most sledujeme. Jeden z vrcholů tvorby legendárního Sergia Leoneho, kterému se podařilo získat pořádnou finanční podporu velkého studia. Výsledkem bylo dlouhé a velmi náročné natáčení (Clint se pak odmítl upsat jeho další klasice Tenkrát na Západě), které z hlediska rozsahu, přístupu a ambicí platí za westernovou genialitu. K tomu je třeba přičíst Morriconeho melodie zadírající se pod kůži, jedinečnou kompozicí záběrů a ukázkovou práci s napětím. Jen teda netuším, zda budu mít někdy chuť se na to podívat znovu. ()

ClintEastwood

Hledám majitele toho koně. Je to vysokej blonďák, kouří cigáro a je to svině! Westernový snímek, kterému co do zábavnosti může konkurovat jen málokterý filmový kousek podobné stopáže. Na širokoúhlém plátně se neustále něco děje a dobývání pokladu vzájemně si nebezpečné trojice, je velice zajímavé. Je těžké říct, kdo je hodný a kdo zlý, protože všichni hlavní protagonisté páchají špinavosti. Jejich charaktery jsou mnohoznačné, nikdo není vyloženě kladný či záporný. Cleef, Wallach i Eastwood si vzájemně nedůvěřují a raději se k sobě neotáčejí zády a hlavně Tuco (Wallach), Clintův souputník v cestě za pokladem, zde působí vedle drsného kolegy nesmírně zábavně (především jeho rychlé pokřižování vždy stojí za to). Jeden z nejlepších filmů světové kinematografie a společně s Tenkrát na Západě nejspíš ten nejrespektovanější snímek ve svém žánru. THE ECSTASY OF GOLD. ()

D.Moore

Herecký koncert Clinta Eastwooda a Eliho Wallacha... K nim si přidejte Van Cleefova záporáka, hajzla první kategorie, a máte téměř jasno. Kterou scénu z tohohle westernu všech westernů vybrat jako nej? Pro mě je to jednoznačně Tucovo pobíhání mezi hroby provázené skladbou Ecstasy of gold.... Něco takového nemohl natočit (a zkomponovat) člověk, ale bůh. Nejlepší western všech dob a po Lawrenci z Arábie snad i druhý nejlepší film všech dob.__P.S. v žánrech tady citelně chybí "komedie". ()

MM_Ramone

Veľkolepá, takmer trojhodinová, drsná jazda po divokom západe za dvesto tisíc  dolárovým pokladom, ktorý je zakopaný na cintoríne Sad Hill, v hrobe neznámeho vojaka. Lenže záujem oň majú až traja ostrí pištoľníci Blondie, Angel Eye a Tuco. (The Good (Dobrý) - Clint Eastwood, The Bad (Zlý) - Lee Van Cleef  a The Ugly (Škaredý) - Eli Wallach). Na základoch tohto jednoduchého námetu a v dych berúcej réžii, dosiaľ nikým neprekonaného, westernového génia Sergio Leoneho, vznikol v roku 1966 jeden z majstrovských filmových klenotov svetovej kinematografie. Top western, päťhviezdičková klasika, "Dobrý, zlý a škaredý" (The Good, The Bad and The Ugly). Il buono, il brutto, il cattivo!!! ***** ()

Ej Hlemýžď

Pro fajnšmekry kteří se zabývají detaily ve filmech doporučuji velmi zajímavý článek na Neviditelném psu, který se zabývá různými chybami ve výzbroji v tomto filmu, kterých si neznalý divák nevšimne a je mu to vcelku jedno. Jde o článek Alberta Salického: 5.10.2004 Z MÉHO PODKROVÍ: Hodný, zlý, ošklivý a nedůsledný. http://pes.eunet.cz/ ()

gogo76

"Kto raz zradí Tuca, ten vôbec nevie, čo Tuco dokáže". A dokázal toho dosť,pretože v mojich očiach zatienil aj C.Eastwooda. Ale to, čo dokázal S.Leone s westernom ako žánrom, ktorý bol takmer mŕtvy, mu právom zaistilo pevné miesto v histórii kinematografie. Príbeh troch postáv s tromi rôznymi charaktermi, ktorých spojí túžba po poklade. Dobrý/Blonďák/, vie v ktorom hrobe. Škaredý/Tuco/, vie na ktorom cintoríne. A zlý/Krásnoočko/, ich má oboch v hrsti. Celý film je kto z koho, nikdy neviete kto si o chvíľu strčí hlavu do oprátky a kto z nej vyviazne. Prcek by vedel rozprávať...Zaujalo ma,že Krásnoočka mal hrať pôvodne Ch.Bronson,ale nevyšlo to. Jeden z najlepších filmov, aké kedy vznikli /podľa Tarantina najlepší/, sa mi pod ruky dostal ako 14-násť ročnému a úplne ma pohltil. Morriconeho dokonalá hudba vo mne vzbudila obrovský záujem o maestra, ale aj soundtracky všeobecne. Trojhodinovú stopáž neznesie hocikto, podľa niektorých je zbytočne naťahovaný /odtiaľ názov spagety western/, ale vtedy by som ďakoval za každú ďalšiu minútu navyše. Zberateľská DVD edícia s 18 min. navyše je splnený sen. Krásny rozkladací booklet, nádherne remastrovaný obraz aj zvuk, kopec bonusov... . Takýto film si to naozaj zaslúžil. Jednoznačne najkrajšie zabalené a vydané DVD/spolu s Vtedy na západe/, ktoré mám.Na svete sú dva druhy ľudí,tí ktorí toto dvd už majú, a tí, ktorí ho ešte len chcú mať...100% film,gringo! ()

Davies182

Tak tento snímek je s Clintem Eastwoodem již druhý, který okupuje ty nejvyšší příčky filmových žebříčků a zdá se mi notně přehodnocený. Sám vlastně nevím, proč jsem čekal bůhvíjaký ultimátní zážitek. Kdybych měl jeden z nejvychvalovanějších filmů Sergia Leoneho vystihnout v jedné větě, řekl bych: ohromně nudný zážitek plný roztomilých, nikam nespěchajících záběrů, jehož děj začne po devadesáti minutách a nadchne až poslední - bravurní - hodinou. K hercům nemám žádné výčitky, naopak mne překvapilo, že Eastwoodův "hodný" není jen nějaký hrdina, načrtnutý přes bílou šablonu, ale že má i záporné vlastnosti. Nejsympatičtější se mi ale kupodivu jevil pan "ošklivý" a pana "zlého" jsem nemohl na obrazovce ani vidět; ten nenávistný škodolibý obličej vybrali při castingu vážně skvěle. Příběh jsem čekal a byl s ním obeznámen, takže zde se nějaký zrychlený tep také rozhodně nekonal... finále je oproti tomu vážně bomba. A já si říkám, proč nemohl být celý snímek takto napínavý a rychlý - holt mám na podobné staré pecky asi moc nízký věk :-). Fakt je ten, že bezprostředně po shlédnutí jsem byl ze slavného westernu (NEJLEPŠÍ? Ani náhodou!) tak rozčarován, že jsem se až na poslední chvíli rozhodl pro čtyři hvězdy namísto tří. Je to kvalitní film s exceletními herci, správným chlapským příběhem a atmosférou, ale ty melancholické záběry se mi ani za mák nelíbily. Nejlepší nudný film, co jsem kdy viděl. ()

pepo

Čistá dokonalosť a možno najlepší film ever.Výborný príbeh,cool postavy,Morriconova hudba a tentokrát navyše humor.Kto chce viac? ()

Happykubas

Western který mě pobavil a udělal na mě celkově skvělý dojem! Podle sebe ho zařazuju dokonce i před jeho westernového bratra Tenkrát na Západě. Spousta lidí řekne že je to právě naopak, ale já mám jiný pocit. Úplně miluju tu typickou znělku od italského hud.skladatele Ennia Moricona, která se mi ještě přehrávala v uších dlouho, dlouho po vypnutí filmu. Co dodat, Sergio Leonne bezpochyby umí natočit kvalitní western a tohle je můj nejoblíbenější!!! ()

Xmilden

Úžasné vyvrcholení dolarové trilogie. Podle mého názoru zde nehraje hlavní roli Clint ale Eli Wallach. Vždycky jsem si myslel, že tohoto herce si není možné představit jinak než jako Cavleru, ale Tuco je ještě o stupínek výše. Blondiiiiii! 100% ()

Tom_Lachtan

Když jsem tuto übercosi viděl poprvé, tajil jsem při finále dech do poslední vteřiny, když podruhé, tajil jsem ho od první vteřiny, protože jsem věděl, co přijde. Dokonalý zážitek při každém shlédnutí, kde je dokonalé snad úplně všechno v dokonalé symbióze od Morriconeho počínaje, kuchařem který vařil jídlo které pojídá Krásnoočko (ano, i dabing je skvělý a i když jsem ho viděl jen jednou, tohle jméno už u mne Zlému zůstane) u sedláka na začátku filmu konče. ()

Arbiter

Krysa zůstane krysou. Zlatem si koupí tak maximálně krysí sáčko. Z hedvábí. Je fajn, že pod nánosem hřbitovní hlíny takovej frak vydrží dlouho po tom, co tělo vyhnije. To za to stojí __ A tabák, nesmim zapomenout na ten všudy přítomnej tabák. Western, baby. ()

Phobia

Prosím, nebijte mě, ale já třem hodinám příliš dlouhých záběrů nemůžu dát plný počet hvězdiček... možná (pravděpodobně) kdybych viděla kratší verzi, ale tohle bylo IMHO zbytečně natahované. A jen tak mezi námi, s parádní hudbou Enia Morriconeho by dokázal kvalitní western natočit snad i Uwe Boll:-). Konec kritiky, chválit je třeba a tenhle film si to skutečně zaslouží - neotřelým způsobem zpracovaná zápletka o zakopaném pokladu a k tomu trojice hlavních hrdinů k pohledání: zákeřných, bezskrupulózních, sebestředných darebáků, jdoucích si vzájemně po krku, které ke spolupráci může donutit jen skutečnost, že každý z nich zná pouhý střípek informace o cestě k závratnému jmění. Rozporuplné (spíše záporné:-)) postavy jsou hned po skvělé hudbě největším kladem filmu. Tím třetím je dusná, žhavá atmosféra pouště, celková drsná realističnost, napínavost i vtipná nadsázka... A krucinál, mám cukání dát i tu pátou hvězdu, protože navzdory stopáži jsem se během filmu vlastně vůbec nenudila... Vzal to ďas, dám ji, "Hodný, zlý a ošklivý" je výjimečný western a zaslouží si tak být hodnocen. 90% ()

-bad-mad-wolf-

Byl by to "pouze" skvělý western, kdyby tu nebyla scéna s kapitánem a mostem, která filmu vdechuje naprosto nečekaný rozměr. Válečná mašinérie, chrlící stovky mužů na smrt pro víceméně bezvýznamné cíle, zanechává krví a podrazem promáčené osobní účty drsných chlapů daleko za sebou. Díky za ten moment. Titulní trojka + opět dokonalé ohudebnění od Ennia Moricconeho = slušivým prachem zanešená perla. A velice zábavná... ()

lesumir

Nejlepší western všech dob! Nejlepší film Sergia Leoneho! Nejlepší role Lee Van Cleefa! Nejsympatičtější výkona Clinta Eastwooda! Největší nářez od Eli Wallacha! Nejlepší hudba Morriconeho dala filmu jiný rozměr! Znáte jiný film, který má tolik "NEJ"? Já ne!!!!! Naprostá bomba! ()

kinej

Tak tohle je excelentní western. Přesně jak má být. Ten souboj na konci, to je luxus. Skoro bych si troufal prohlásit, že Leone povýšil western na art-film. Ta kamera a k tomu ta boží hudba Moricconeho, to je opravdu slast. ()

cheyene

Fenomenální western, který má tu vlastnost, že když slyším jeho název, hned mi v uších zazní ona Morriconeho legendární znělka. Hodný, zlý a ošklivý rozhodně patří mezi mých TOP 10 westernů, avšak osobně bych vždy upřednostnil Tenkrát na Západě (proto dávám "jen" 4*), byť má možná méně vtipu a hlášek. Velké finále, které tu je, patří mezi westernové skvosty, jež si pamatujete i deset let po zhlédnutí... ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

V červnu se diváci mohou těšit na tři klasické perly stříbrného plátna s tématem „drsní muži“ – Rocky, Zjizvená tvář a Hodný, zlý a ošklivý. Všechny tři uvedené filmy bude možné vidět pouze během… (více)

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009