Adam Bernau

Leoneho druhá eastwoodovka leží přesně mezi první a třetí nejen počtem mých hvězdiček, nýbrž i pracovním pojetím a předkládanými motivy ji lze krásně sledovat jako mezistupeň. Přesto je svébytná a lehce se vymyká (k čemuž přispívají zvláště ony hypnotické scény). Ač se takřka úplně shodnu s gudaulinem, Pro pár dolarů navíc je tak působivé, že vytýkanou nelogičnost jednání a nekonečně nastavované "druhé šance" si prostě musím nějak racionalizovat a přijmout. Ber nebo nech bejt. Beru. ()

Snorlax

Na tomhle filmu je dobře úplně všechno. Možná budu považována za rouhače, ale hudbu z Tenkrát na západě si múže Morricone strčit kldně za klobouk, tohle se mu povedlo tisíckrát více. Pravda, není zde tak líbivá ústřední melodie, ale z každého tónu přímo cítím vůni zvířeného prachu, pach koňského potu smíšeného s tím mužským, dým páleného tabáku, vítr ve vlasech, rozžhavené skály a spálený střelný prach. Leoneho režie je skvělá, některé nápady jsou nejen invenční (sraz partnerů, kteří na důkaz rozkmotření objíždí skálu každý z jiné strany), ale dokonce zavání genialitou (proslov k bandě pojatý jako kázání z kůru). Ten je ale veliký, jak zmiňuje paní hoteliérová, ale také dokazuje, ze Leone vybral velice dobře, když pro představitele hlavní role sáhl až za oceán pro tehdy takřka neznámého Eastwooda. A já se vůbec nedivím, ze diváci mohli na Clintovi oči nechat a jeho popularita šla strmě vzhůru, je zde totiž výtečný. ()

InJo

Ve volném pokračování Pro hrst dolarů už si Leone šel příběhově vlastní cestou - a dopadlo to možná ještě lépe než v případě prvního dílu. Z herců se kromě Eastwooda vrátil i Gian Maria Volonté, který si opět (a opět skvěle) zahrál hlavního záporáka. Přidala se však ještě jedna nezaměnitelná herecká tvář - Lee Van Cleef. Ten zde ztvárnil konkurenčního lovce lidí, jenž chce Volontého zloducha El India dopadnout ještě více než Eastwood, jemuž jde čistě jen o peníze. Parádní záležitost, kterou stejně jako jejího předchůdce kromě Leoneho vytříbené režie a charismatických herců zdobí ještě neodmyslitelná hudba fenomenálního Ennia Morriconeho. 90 % ()

Šakal

Uživ. Renton tento komentář napsal "za mě". Byť nejsem nějakým extra příznivcem žánru western, dal jsem si také tu "námahu", doplnil si filmové vzdělání a šel do této Leoneo trilogie. A výsledek? Stále NEOCHVĚJNĚ (v mé osobní Leoneo TOPCE) vede ONCE UPON A TIME IN THE WEST a hrdě třást pravicí si může s ONCE UPON A TIME IN AMERICA. Potom "dlouho nic"... The Good, the Bad and the Ugly a za těmito 3 snímky "povlávají" Pro pár dolarů navíc a s odstupem Pro hrst dolarů. POZOR, aby nedošlo k mýlce, co by za tyto "povlávající snímky" dalo 80% všech režisérů. Přesto Once upon a time in the west je pouze jeden (resp. dva - America). p.s. jestli se dá napsat o nějakém režisérovi, že to byl MISTR KONCU, potom to byl jednoznačně Leone. Nejinak je tomu i zde a právě samotný konec to u mě vytáhl na konečných 89% p.p.s. když se nad tím tak zamýšlím, tak komplexně(příběhově) se mi líbil tento snímek VÍC než opěvovaný The Good, the Bad and the Ugly. Jednoznačně přímočarejší a né tak rozvláčný. To ale neplatí o posledních 30min( tam má JEDNOZNAČNĚ poslední z trilogie navrch), proto v konečném hodnocení zůstává o fous za ním. ()

Anderton

Leone chcel svoju trilógiu stupňovať zvyšovaním počtu hlavných postáv od jednej po tri. Takže možno obľúbenosť jednotlivých filmov u vás bude záležať na tom, či ste individualista, alebo tímový hráč. Ja som skôr to prvé, ale mám pocit, že celá trilógia je vyvážená a žiadnu časť nepovyšujem nad inú. Tú prostrednú som videl teraz asi prvý krát, pretože na žiadne scény som si z mladosti nespomínal, ako sa mi to často pri starých westernoch stáva. Uveriť Lee van Cleefovi kladnú úlohu nie je jednoduché, ale spoločnými silami s Leonem to dokázali. Najmä, ak sa tu objaví už od pohľadu klasický arcizloduch Klaus Kinski. Tých dolárov naviac je tu omnoho viac ako v prvej časti, nenechajte sa zmiasť názvom. Je to jeden z mnohých suchých fórov filmu. ()

Frajer42

No co k tomu říct, či napsat. Režie se ujal westernový mistr ze všech nejmistrovatější. Hudby westernový hudební genius. Do rolí obsazeni borci tehdejší doby. Takže ono to zákonitě ani špatné být nemůže. Pár skvostných hlášek. Svižný děj, který se zbytečně nikde netáhne, což u westernů není tak úplně zvykem. Nad 3* však asi nepůjdu. Viděl jsem i lepší westerny, ať už s Eastwoodem, nebo od Leoneho, a nebo s Eastwoodem od Leoneho. Přesto se jedná o vyjímečný film, který bych rozhodně doporučil všem westernovým nadšencům i lidem do tohoto žánru příliš nezasvěcených. ()

stilgar1

Spojíte-li si Clinta Eastwooda, Lee Van Cleefa, dva naprosto geniální špageťáky (Sergia Leoneho, Ennia Morriconeho), poeticky (zde v podstatě leonovsky) westernovou atmosféru a velmi originální zápletku, nemůžete dostat nic jiného, než dokonalou podívanou. Leone je zde znatelně o krok dále, než u remakového Pro hrst dolarů (ačkoli kurosawovského nádechu se nikdy ve svých filmech nezbavil), ale k čisté dokonalosti ještě malý krůček stále chybí (těch pomyslných 5 a 1/2* si prostě ještě nezaslouží :)). Vrcholně excelující je zde však Clint Eastwood, ačkoli tentokrát mu silně šlapou na paty další dvě postavy, kterým je v tomto filmu nepochybně dán stejný prostor. Pro mě osobně je zde absolutní hereckou jedničkou Lee Van Cleef se svým "uhlazeným" pistolnickým stylem... ()

boshke

A do třetice všeho dobrého - konečně. Po neúspěchu takových westernových kultů jako Tenkrát na Západě, Butch Cassidy a Sundance Kid, Hodný, zlý a ošklivý či Sedm statečných přichází konečně stav blaženosti na sedm... neboli nirvána. Božský film, který jsem si užíval od samého začátku do samého konce, díky skvělému scénáři, božské hudbě (nejen kapesních hodinek) Ennia Morriconeho, úžasné atmosféře a vynikajícím postavám Monca a Mortimera, perfektně ztvárněnými Clintem Eastwoodem a Lee Van Cleefem. Opravdu skvělé... 100% ()

Kothy

Kupodivu lepší než závěr trilogie. Clint Eastwood je tu v jedné ze svých legendárních rolí. Celé je to o dvou lovcích odměn, kteří chtějí dopadnout zločinecký gang kvůli velké odměně. Celé se to protáhne kvůli loupeži banky. Nechybí akce a dobré přestřelky. Ve filmu je zvratů skutečně požehnaně, takže pořád nevíte, co se stane a kdo koho podrazí. Nakonec to nemůže vyvrcholit jinak než velkou přestřelkou. Snímku dodává atmosféru i skvělý Morriconeho hudební podkres. "Je z tebe boháč." ()

Dalda

Dobře srovnatelné s předchozím dílem. Stejné je i mé hodnocení. Není to tak dobré jako "Hodný, zlý a ošklivý", ale je to divoký západ s dobrou atmosférou, kterou navozuje parádní hudba. ()

Mariin

Dlouho bych váhal, zda za nejlepší Leonův western označit tento nebo "Hodný, zlý a ošklivý". I zde lze vypozorovat náznaky cynismu a zálibu v detailu násilí, ale zdaleka to ještě není tak silné jako později v "Tenkrát na západě " a v "Kapsách plných dynamitu"...A opět geniální Morriconeho hudba, která film nejméně z 50% "dělá". Napínavý příběh, skvělí herci (zvláště banditu hrající J. M. Volonté) i využití krajiny. Klaus Kinski v roli grázla naprosto excelentní. Uznávám, že je film umělecky dobře pojatý a rozhodně proto nepatří mezi ty známé jen kvůli záměrnému šoku a násilí jako některé další ubohé italské, svrchovaně cynické nápodoby (např. Django). ()

tukomaster

Druhý díl dolarové trilogie je skoro ve všech směrech lepší, jenom se jaksi vytratil vtip. Eastwood je stále v ponču, padouch je jiný, ale ztvárněný stejným hercem a navrch Clintův parťák v lovení lidí Lee van Cleef. I když je to těžko uvěřitelné soundtrack je ještě lepší než v jedničce, takže skvělý western. ()

nascendi

Renton odlíšil tento film od Vtedy na Západe tým, že mu pridelil štyri hviezdičky. Aj odo mňa mal pôvodne štyri a po čase sa k nim vracia. Nevypísanú súťaž som rozhodol nasledovne: Vtedy na Západe v Top 10, Dobrý, zlý a škaredý v Top 100 a Pre niekoľko dolárov navyše mimo topiek. Rozdiely medzi nimi sú minimálne. Aj preto, že ďalších westernov tejto úrovne sa už nedočkám. Leoneho filmy majú svoj rukopis (všadeprítomný prach, pozvoľné tempo prerušované iba hvízdajúcimi guľkami, starostlivo vybrané odevy, vyprahnutá krajina, veľké detaily zarastených a potiacich sa tvárí, drsne jazdené kone a do toho všetkého znejúca hudba, ktorá v tomto žánri nemá sebe rovnú), ktorý po pridaní príbehu vytvára harmonický celok. A keď si nevšímam napr. špičku cigary odstrelenú koltom takmer bez mierenia, nemám veľa námetov na kritiku. ()

Slartibarkfast

Miluji starší a hlavně kvalitní westerny a tohle je těžký kalibr. Pokřivené tváře, upocená čela, pekelný svit slunce a kouřící doutníček v koutku úst Clinta Východníholesa. K tomu pár nabitých koltů a máme tu krásné drama z divokého západu. Nezapomenutelná klasika. 85% ()

Willy Kufalt

Nejsem fanda žánru, neumím posoudit, v čem je tento film tolik přelomový a kde tolik vězí ono údajné narušování žánrových klišé. Netuším, čím zde všechny tolik ohromuje Eastwood, který se celý film promračí s cigaretou v puse a jedním ledovým výrazem k tomu. Jenom vím, že jsem si chtěl doplnit po čase další rest v podobě legendární klasiky, po většinu času mě to nebavilo sledovat, nevyvovalo žádné větší emoce, připadalo časem hojně vyčpělé, zestárlé jako spousta jiných dobových westernů a asi jediné skutečně nadčasové pozitivum pro mě tvořila atmosférická hudba Ennia Morriconeho. Neříkám, že mě některé scény nezaujaly, opakované vzájemné střílení na klobouky si ještě budu nějaký čas pamatovat a třeba scéna s instrukcemi před loupeží trezoru, které šéf bandy podává jako kazatel na kůru, má v sobě punc geniality. Ale spíše jde o drobné střípky, než celek a když to srovnám se svými dojmy z jiného filmu, který jsem od Sergia Leoneho viděl (Kapsy plné dynamitu, kde spojení rozehraných scén i příběhu, promyšlených záběrů a nádherné hudby pro mě fungovalo daleko lépe a silněji), zůstává zde jen nevýrazný protižek ze 132 minut podívané, kterou bych už podruhé dobrovolně určitě nezvládl. 40% ()