Neznámý voják

• Finsko Tuntematon sotilas (více)
Finsko / Belgie / Island, 2017, 179 min (Alternativní 133 min)

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Kamera:

Mika Orasmaa

Hudba:

Lasse Enersen

Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Paula Vesala, Samuli Vauramo, Joonas Saartamo (více)

Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu. V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území. V roce 1941 se situace změnila. Německá armáda vtrhla do Sovětského svazu a Finsko se rozhodlo vybojovat obsazené pohraničí zpět. Tento válečný konflikt mezi malou severskou zemí a totalitní komunistickou mašinérií připomíná boj Davida s Goliášem. Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během této války na obranu země proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Film vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti. (Cinemart)

RavenSpector

Velice realistický pohled na druhou světovou válku očima Finska. Sebestředný a totálně prázdný Dunkerk od mého oblíbence tomuto snímku nesahá ani po kotníky ()

rabbi

Občas nějaký kýč, ale jinak nejvěrohodnější znázornění války ve filmu. I finové umí dělat světové filmy..80% ()

TOPmoovie

tento namet ponuka uzasnu platformu. , od pribehu cez milion top action zaberov, originalitu, a historicku pravdu. nic z tohoto film nemas dobre vyuzite. precitajte si..pozarite si dokumnety o finskej vojen..o mannerhaimovi...1000x lepsie vyuzity cas ako toto ()

b0bo

Nejlepší evropský válečný film za poslední dobu. Boj finské armády za svobodu národa i přes spojenectví s Německem. “Nádherná” karélie + skvělý Aho = fantastická podívaná. ()

Pythonator

Asi mě to válčení nějak nudilo. Tak nevím, jestli se to Finům povedlo. Hlavní hrdina je tak trochu sympaťák, ale něco mu chybí. Filmu vůbec chybí nějaké zajímavé postavy. Celé to působí docela levně a evropsky. Není to dost epické, jak to umí Hollywood nebo Rusové. Politicky je to taková nacionalistická agitka, která nezmiňuje důvody sporu se Sověty a tak nějak zapomíná, že to území patřilo Rusku již dávno před Finskem, takže těžko lze takto soudit, kdo na něho má větší právo. ()

vinducha

Finsko za 2. světové války , je tam myslím pro nás středoevropany docela nádech exotiky . Klasická ukázka toho , že i David někdy na Goliáše má. Při této stopáži mě pan Louhimies přesvědčil víc než pan Lindman se svými 2 staršími válečnými filmy. ()

Chicharron

80%? Perkele. Ten film nebyl zas tak dobrej, přislo mi, perkele, že všechny bojové scény byly natočený v jednom lese, perkele, okolo jednoho kopce, perkele, a měli tam jen jedno pojízdné téčko (T-34), perkele, a kdo ten film viděl v originálním znění, perkele, s titulky, perkele, musel si všimnou, perkele, že nejužívanějsí slovo, perklele bylo v tom filmu, perkele. Jen tak naokraj, perkele, Finové byli nacisti, perkele, a to že je Sovětský svaz napadnul jako první, perkele, z nich žádné sympaťáky nedělá. Řada Finů byla v jednotce SS Wiking a podílela se na masakrech civilistů na Ukraině a Kavkaze. Perkele. ()

Miroslav.Zac

Mrazivé peklo rusko-finské války, filmaři tak trochu opomíjené. Není se tedy co divit, že se toho chopili sami Finové. A povedlo se. Akční scény srovnatelné s mnohem nákladnější produkcí zahraničních filmů, hlavní hrdinové nejsou supermani, co postřílí půl sovětské armády, a ta příroda... to je radost pohledět. ()

mdf

Skvělá kamera,střih a zvuk.Ty tři hodiny jsem si myslel,že je nevydržím,že to bude utahané,ale nebylo.Pár scén ,,odpočinkových,, tam být muselo,ale jinak je akce dost a opravdu precizně natočená.Po dlouhé době opradu dobrý válečný film a určitě je to severská jednička. ()

Attanasio

Miluju miluju. MI-LU-JU severskou tvorbu. Tam na co kdo sáhne, promění ve filmové zlato. Od Jensena pocinaje, Louhimiesem třeba konce. K filmu.: Není mnoho co vytknout. Typická severská surovost, realnost, dokonale dialogy - byť zde jich není mnoho a vlastně ani netřeba. Hlavní hrdinové umírají, prostě, tak jak to ve válce opravdu chodí, žádné happy endy.. Doporučuji, skvělý film! Když se zamyslím, jak by tento dokonale zpracovaný film, spatlala hollywoodská liberalisticka gay tvorba, tak se musím pousmat..zajiste by všichni hlavní hrdinové přežili, nechyběla by notna dávka romantiky,behem umírání by nechyběly různé fórky a vtipky a nakonec bychom viděli tak typický nejaky americký hrdinsky čin - nejlépe od 8-mi leteho Johna ze dvorku odnaproti - přestože amici jsou hrdinové leda tak kecama. Ale..Deadpoola umí dobře třeba :-) ()

Babinicz

Oceňuji snahu o velký film i přes malý rozpočet. Možná by ale stačily menší ambice. Kdyby celý výtvor měl jednu opravdu velkou bitevní scénu, jednu dvě komorní a zbytek času se věnoval postavám, historickým okolnostem a především srozumitelnějšímu příběhu, výsledek by mohl být mnohem lepší. Finům bych to přál. Celý film je složen z ubíjejícího kolovrátku scén ve stylu: dopochodujeme tam, vykopeme zákopy, párkrát vystřelíme na neviditelného nepřítele, nebo vyčistíme zákop, kde je pět nepřátelských vojáků, pak o tom v klidu pokecáme a budeme pochodovat dál až tam, kde je dalších pět nepřátel. Jinak není po nepříteli ani stopy. Spíš to připomíná skautský puťák. Dokumentární vsuvky film rozřezávají na kousky. Velmi realistické jsou přestřelky a výbuchy bez barevných pyrotechnických efektů. Filmaři si dali záležet na použití dobových zbraní. Ale kontext války je nevěrohodný jako celek i v jednotlivých scénách, z nichž některé připomínají pozdější díly Ramba. Tanky postupují bez součinnosti s pěchotou, prohání se po nezaminovaných cestách, dělostřelecká příprava trvá deset vteřin atd.). Dlouhou dobu jsem měl zmatek v postavách. Nelíbilo se mi ani vykreslení finských vojáků jako nedisciplinovaných lajdáků, které vedou nelidští oficíři. Ale především. Šel jsem do kina v domnění, že uvidím hrdinný boj Finů proti obrovské přesile Rusů v Zimní válce, který doprovázelo zbabělé bombardování Helsinek. Příběh se ale pro mě nepochopitelně věnuje útoku na SSSR s podporou nacistů. Hodnocení: filmařina 3-, obsah 2. ()

potok.009

Svištění kulek, křik raněných, válečná taktika, rozmary počasí a ty dialogy... Jakoby tam člověk byl. Tenká modro-bílá linie. ()

desod

Škoda pár klišé v tomto akčním unikátku ..... bavilo mě to od začátku až do titulků ........ s těma vojákama jsem to cítil ! ()

PORTER44

Nebylo to špatný,nechybělo dost bojových scén,postupně se ukázalo kdo je vlastně hlavní hrdina,trochu mě přišlo naivní že by rusové utíkali před finskými vojáky kteří měli jen ruční zbraně ale asi to tak bylo,nakonec stejně rusové vyhráli a Finy zahnali zpět,za podívání to rozhodně stálo,herecké výkony v pohodě zrovna tak válečné prostředí . ()

dr.slam

Dle hodnocení a komentářů jsem po pravdě čekal mnohem víc. Ale Rayenovi nebo bratrstvu to nesahá ani na paty... ()

GesikCZ

Finský snímek názorně předvádí, jak by se měly točit válečné filmy. Bez zbytečných melodramat jde přímo k věci a vykresluje aspekty války, která byla, je a bude vždycky stejně strašlivá a krutá. A je jedno, jestli jde o válku uprostřed nádherných finských a karelských lesů, nebo kdekoliv jinde na světě, hrůza a brutalita války se nikdy nezmění. Tři hodiny utekly jako voda a zanechaly ve mně hluboký dojem, což se mi u válečných filmů příliš často nestává. ()

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (více)